۸ ایده راه‌ اندازی فروشگاه اینترنتی بدون ترس از دیجی کالا

۸ ایده راه‌ اندازی فروشگاه اینترنتی بدون ترس از دیجی کالا

از وقتی دیجی‌کالا به بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران و خاورمیانه تبدیل شده است خیلی از افراد رویای راه اندازی فروشگاه اینترنتی را به فراموشی سپرده‌اند.

این افراد معتقدند که دیجی‌کالا با روزانه چندین هزار سفارش، قدرت تبلیغاتی بسیار بالا و تنوع کالایی بسیار بالا کاملا بی رقیب شده است و امکان رقابت با آن وجود ندارد.

تا حد زیادی حرف این دوستان صحیح است، زیرا بامیلو که خود دومین فروشگاه اینترنتی بزرگ ایران است و با سرمایه زیادی شروع به کار کرده است در حال حاضر فاصله بسیاری با دیجی‌کالا دارد.

من با این دوستان موافقم که در حال حاضر نمی‌توان با دیجی‌کالا رقابت کرد. ما بر خلاف این دوستان این موضوع را به معنی عدم تاسیس یک فروشگاه اینترنتی نمی‌دانم.

اگر بازار خود را درست انتخاب کنید بدون مزاحمت دیجی‌کالا می‌توانید در حوزه خود بهترین باشید. در واقع شما با راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی نیچ، می‌توانید بدون ترس از دیجی‌کالا به جلو حرکت کنید.

فروشگاه اینترنتی نیچ یعنی چی؟ بخش‌های کوچکی از بازار که معمولا تخصصی هستند را نیچ می‌گویند. مثلا یک فروشگاه اینترنتی که به صورت تخصصی در زمینه فروش خوراکی حیوانات فعالیت می‌کند را یک فروشگاه نیچ می‌گویند، زیرا به سراغ بخش کوچکی از بازار که تخصصی است رفته است.

اگر قصد راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی را دارید، توصیه من به شما این است که یک فروشگاه اینترنتی نیچ را راه‌اندازی کنید و سعی کنید که با دیجی‌کالا شاخ به شاخ نشوید(مگر اینکه سرمایه خوبی برای مقابله با این غول اینترنتی داشته باشید، مثل بامیلو) در غیر این صورت بهترین راه این است که بازار خود را از دیجی‌کالا جدا کنید.

در ادامه ۸ فروشگاه اینترنتی نیچ که در حال حاضر در ایران در حال فعالیت هستند را به شما معرفی می‌کنم تا هم با فروشگاه‌های اینترنتی نیچ آشنا شوید و هم ذهنتان برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی باز شود.

 

۱- راه اندازی فروشگاه اینترنتی کوادکوپتر

کوادکوپترها همان پرنده‌های پروازی قابل کنترل هستند که بازارشان کاملا تخصصی است. در حال حاضر فروشگاه‌های اینترنتی زیادی هستند که به صورت تخصصی روی کوادکوپترها و دیگر محصولات پروازی فعالیت می‌کنند.

به جرات باید گفت که تنوع کالایی همه آنها بیشتر از دیجی‌کالا است. زیرا دیجی‌کالا به صورت تخصصی روی این محصول فعالیت نمی‌کند و مهمتر اینکه، آموزش‌ها و پشتیبانی‌هایی که این فروشگاه‌ها به صورت تخصصی در مورد کوادکوپتر ارایه می‌دهند هرگز توسط دیجی‌کالا ارایه نمی‌شود.

به همین دلیل است که خیلی از افراد برای خرید کوادکوپتر این فروشگاه‌های اینترنتی نیچ را به دیجی‌کالا ترجیح می‌دهند.

راه اندازی فروشگاه اینترنتیفروشگاه اینترنتی جهان آرسی به آدرس jahanrc.com

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی آی پهباد به آدرس ipahbad.com

 

۲- راه اندازی فروشگاه اینترنتی ابزار آلات

اخیرا چندین فروشگاه اینترنتی به صورت تخصصی در زمینه ابزارآلات کار خود را آغاز کرده اند. البته دیجی‌کالا نیز در بخش ابزارآلات تنوع کالایی بالایی دارد ولی چون این فروشگاه‌ها به صورت تخصصی در زمینه ابزارآلات فعالیت دارند و عمدتا به ابزارها کاملا آشنا هستند و در این زمینه راهنمایی‌های خوبی ارایه می‌دهند، توانسته‌اند به اندازه خود مشتری جذب کنند و فروش داشته باشند.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی ابزارمارت به آدرس abzarmart.com

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی ابزارلند به آدرس abzarland.com

 

 

۳- راه اندازی فروشگاه اینترنتی خشکبار

سال گذشته با دو فروشگاه اینترنتی خشکبار آشنا شدم که به خوبی در حال فعالیت بودند. با سفارش هر نوع خشکبار، آنها در مدت ۲۴ ساعت خشکبار تازه را برای شما تهیه و به آدرس شما ارسال می‌کنند.

این مدل فروشگاه، برای افرادی که در حال حاضر به صورت سنتی در حال فعالیت در زمینه خشکبار هستند بسیار مناسب است. زیرا این افراد در حال حاضر به کالای کافی با تنوع بالا دسترسی دارند و در زمینه تامین مشکلی نخواهند داشت.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی دات چین به آدرس dotchin.com

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی لیمولند به آدرس limooland.com

 

۴- راه اندازی فروشگاه اینترنتی آرایشی بهداشتی

حوزه آرایشی و بهداشتی به قدری تنوع کالایی دارد که به راحتی یک فروشگاه جداگانه را طلب می‌کند و هر فروشگاهی نمی‌تواند مثل دیجی‌کالا آن را به عنوان یک دسته‌بندی در سایت قرار دهد.

در یکی دوسال گذشته فروشگاه‌های زیادی در این زمینه شروع به کار کردند که البته دو یا سه فروشگاه به خوبی پیش ‌می‌روند.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی روبان به آدرس ruban.com

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی خانومی به آدرس .khanoumi.com

 

۵- راه اندازی فروشگاه آنلاین با موضوع بانوان و هنر

یکی از فروشگاه‌های اینترنتی جالبی سال گذشته باهاش آشنا شدم، فروشگاهی است که ملزوماتی که در ساخت محصولات هنری به کار می‌روند را به فروش می‌رساند.

مثلا در زمینه ساخت دست‌سازه‌های چرم آموزش می‌دهد و در کنار آن انواع چرم و .. را به فروش می‌رساند.

دو نکته جالب در مورد این فروشگاه این است که اولا این فروشگاه توسط یک خانوم تاسیس شده است و دوم اینکه از همان جایی که دیجی‌کالا جذب سرمایه کرده است، این فروشگاه نیز موفق به جذب سرمایه شده است.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی هنری.کام  به آدرس honari.com

 

۶- فروشگاه اینترنتی با موضوع محصولات درمانی

یکی دیگر از بازارهای نیچ برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی حوزه محصولات درمانی است. محصولات درمانی شامل انواع پشتی‌های طبی، ماساژورها، فشارسنج و….

این حوزه از نظر آموزش نیز پتانسیل بسیار خوبی دارد، مثلا اگر شما در مورد مسائل درمانی، نحوه استفاده از محصولات درمانی و .. آموزش‌های متنی و یا تصویری خوبی تهیه کنید مزیت رقابتی خوبی را نسبت به سایر فروشگاه‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند ایجاد کرده اید.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی درمان‌کالا به آدرس darmankala.com

 

۷- راه اندازی فروشگاه اینترنتی با موضوع ملزومات کودک و نوزاد

فروشگاه‌های اینترنتی با موضوع کودکان نیز در حال گسترش هستند، کم نیستند فروشگاه‌های حضوری که دست به فروش آنلاین زده اند و در حال فروش محصولات خود به صورت آنلاین هستند.

یکی از این فروشگاه‌های اینترنتی، نی‌نی بازار نام دارد که به نظر می‌رسد یک فروشگاه حضوری است که چند وقتی است به صورت آنلاین نیز فعالیت می‌کند.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی نی‌نی بازار به آدرس ninibazar.com

 

۸- فروشگاه ایتنرنتی لوازم جانی

یکی از فروشگاه‌های بزرگ لوازم جانبی که من لقب دیجی‌کالای لوازم جانبی رو بهش میدم، فروشگاه اینترنتی جانبی.کام است.

فروشگاه اینترنتی جانبی.کام حدود ۸ سال پیش تاسیس شده است ولی حدود ۳ سالی است که به صورت خیلی جدی فعالیت می‌کند. این فروشگاه به صورت تخصصی در زمینه لوازم جانبی دیجیتال فعالیت می‌کند و به جرات در این زمینه یکی از رقیبان دیجی‌کالاست.

حتی اگر فروش این فروشگاه به اندازه فروش لوازم جانبی دیجی‌کالا هم نباشد بازهم باید گفت که ترافیک خیلی خوبی دریافت می‌کند و سهم خوبی از بازار گرفته است.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی جانبی.کام به آدرس janebi.com

 

همانطور مشاهده کردید، با وجود غولی مثل دیجی‌کالا هم می‌توان یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کرد، کافی است که  آموزش‌های لازمه در مورد راه‌اندازی فروشگاه آنلاین را دیده ببینید و بازار خود را به درستی انتخاب کنید.

تحقیق در مورد بازار و بررسی درست رقبا یکی از مهمترین اقداماتی است که قبل از تاسیس فروشگاه اینترنتی باید به آن‌ها بپردازید.

۱ ماه تحقیق کنید و سپس شروع کنید، بهتر از این است که همین الان شروع کنید و بعد از ۷ یا ۸ ماه بفهمید که انتخاب شما اشتباه بوده است.

در مورد تحقیق از بازار سایت نظربازار را به شما توصیه می‌کنم. موفق باشید دوستان.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. پیمان
  ۱۰:۳۶ ۱۳۹۷/۰۱/۲۴

  جالب بود. بعضی موارد رو فکرشم نمیکردم واسشون فروشگاه اینترنتی باشه. نظرتون در مورد فروش فرش و قالیچه چیه؟

  • مدیر سایت
   ۶:۴۸ ۱۳۹۷/۰۱/۲۶

   اگه منظورتون این هست که امکان فروش آنلاین فرش هم وجود داره یا نه، باید بگم بله وجود داره و سایت هایی مثل فرش آنلاین در حال فعالیت هستند. اما لازمه که در مورد بازار فرش اطلاعات خوبی داشته باشید، هزینه هایی پنهانی که تو این کسب و کار نهفته هست رو بشناسید چگونگی تامین فرش و یا همکاری را تامین کنندگان رو بررسی کنید و…

 2. هادی
  ۳:۵۳ ۱۳۹۷/۰۵/۲۲

  سلام عالی بود. میشه برا من یه کار اینترنتی خوب معرفی کنید. آدمی هستم که خیلی زود میتونم هر کاری رو شروع کنم و راجع به اون اطلاعات بدست بیارم. خودم هم قبلا تو کار چاپ و تبلیغات بودم. الان بخاطر اینکه هر دو زانوم مشکل پیدا کرده نمیتونم زیاد سرپا وایستم.

  • مدیر سایت
   ۴:۵۴ ۱۳۹۷/۰۵/۲۳

   سلام هادی عزیز. امیدوارم هرچه زودتر بهتر بشی و سلامتیت رو به طور کامل به دست بیاری. در مورد معرفی کار اینترنتی، مسلما این شما هستید که باید کار مورد علاقتون رو پیدا کنید و بنده و امثال بنده میتونیم در کار انتخاب شده و اجرای آن به شما مشاوره بدیم. اما با توجه به اینکه در گذشته در حوزه چاپ و تبلیغات فعالیت داشتید، بد نیست نگاهی به سایت های عکس پرینت و نیک پرینت داشته باشید، با کمی خلاقیت و بررسی نقاط ضعف رقبا میتونید وارد این حوزه بشید. این بازار هنوز به طور کامل اشباع نشده، اما اگر در مورد چگونگی ورود به بازارهای اشباع شده سوالی دارید، توصیه می کنم کتاب “استراتژی اقیانوس آبی” را مطالعه بفرمایید. موفق باشد

 3. فاطیما
  ۱۲:۱۴ ۱۳۹۷/۰۷/۰۸

  سلام خسته نباشید واقعا ممنون از مطلب مفیدتون
  من خیلی وقته دنبال یه ایده خوب هستم که نتیجه بگیرم ،استعداد و پشتکارم توی کار خوبه اما ترجیح میدم اینترنتی کارکنم تا برم مغازه بزنم،لطفا راهنماییم کنید ، پوشاک خوبه یا آرایشی یا خوراکی
  اگه میشه واضح بگید چکار کنم

  • مدیر سایت
   ۱:۳۷ ۱۳۹۷/۰۷/۰۸

   سلام دوست عزیز
   خیلی خوشحالم که به دنبال شروع یک کار هستید. در مورد انتخاب محصول مسلما بنده نمیتونم محصول خاصی رو به شما توصیه کنم. اما در مورد شیوه انتخاب محصول برای فروش آنلاین، در حال تهیه یک کتاب الکترونیک هستم که به زودی منتشر میشه. در مطلب زیر خلاصه ای از این کتاب آورده شده.
   http://ronaaq.com/751/what-product-to-sell-online/