راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی و اشتباهاتی که هرگز نباید مرتکب شوید

راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی و اشتباهاتی که هرگز نباید مرتکب شوید

راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی مانند راه‌اندازی هر کسب‌وکاری مشکلات اولیه خودش را دارد. اساسا راه ‌اندازی هیچ کسب‌وکاری بدون مشکل نیست و این ذات راه‌اندازی کسب‌وکار است.

بی‌جهت نیست که گفته شده، هرجایی کسب‌وکاری را دیدید بدانید که زمانی فردی یک تصمیم شجاعانه گرفته است. یا در مورد کارآفرینی گفته می‌شود که کارآفرینی یعنی چندسال طوری زندگی کنید که هرکسی حاضر نیست زندگی کند و باقی عمر را طوری زندگی کنید که هرکسی نمی‌تواند زندگی کند.

همین تعاریف کافی هستند که به عمق مشکلات راه‌اندازی کسب‌وکار و البته مشکلات خاص‌تر راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی پی ببرید.

اما هدف من از این مطلب این نیست که شما را از شروع کسب‌وکار اینترنتی نا‌ امید کنم، تنها هدف این مطلب رویارویی با واقعیت‌هاست، یک کارآفرین باید با واقعیت‌ها و مشکلات واقعی روبرو شود.

این مطلب نه گنجایش بیان تمامی مشکلات احتمالی در راه‌اندازی کسب‌وکار را دارد و نه مشکلات کسب‌وکارها محدودیت خاصی دارند، در این مطلب تنها با برخی از مشکلات و اشتباهات رایج در راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی آشنا می‌شوید، مشکلاتی که شاید با آگاهی از آنها با آمادگی بیشتری با آن‌ها روبه‌رو شوید.

 

عدم شناخت نسبت به اینترنت و راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی

به جرات می‌توان گفت که بزرگترین مشکلی که افراد در راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین با آن مواجه هستند عدم شناخت نسبت به دنیای کسب‌وکار اینترنتی است.

شناخت یعنی چی؟

اجازه دهید یک مثال بارز از عدم شناخت نسبت به فضای آنلاین بزنم تا منظور من از شناخت کافی را متوجه شوید.

دوستی داشتم که قصد راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین را داشت، از من مشورت خواست و من توضیحاتی به او دادم، در گفتگویی که باهم داشتیم متوجه چندین ذهنیت اشتباه او نسبت به کسب‌وکار اینترنتی شدم، یک نمونه بارز تصور او در مورد تبلیغات اینترنتی بود.

به من توضیح می‌‌داد که با سایتی آشنا شده است که تبلیغات کلیکی انجام می‌دهد و برای هر کلیک روی بنر ۲۰۰تومان باید پرداخت شود، خب من ۲۰۰هزار تومان پرداخت می‌کنم تا ۱۰۰۰ کلیک روی بنر من انجام شود و از این ۱۰۰۰کلیک حداقل ۱۰۰نفر محصول را خریداری می‌کنند و من از هر خرید با توجه به نوع محصولم ۱۵هزار تومان سود می‌کنم.

تصور می‌کرد که روزانه ۲۰۰هزار تومان صرف تبلیغ می‌کند و به صورت حدودی ۱۰۰نفر محصولش را خریداری می‌کنند و با سود ۱۵هزار تومانی محصولات روزانه بالای یک میلیون درآمد حاصل می‌شود.

این یک مثال کاملا آشکار از عدم شناخت نسبت به فضای اینترنت و کسب‌وکار اینترنتی بود. اگرنه این دوست بنده به اندازه کافی در محیط وب فعال بود، حتی در مباحث فنی هم تا حدی مهارت داشت، اما شناخت از دنیای کسب‌وکار اینترنتی کاملا متفاوت است.

 

 

راهکار چیست؟ چطور شناخت کافی به دست بیاریم؟

در درجه اول باید مطالعه و بررسی کنید. به سایت‌های مرتبط با بازاریابی و تبلیغات سر بزنید و با فرآیند بازاریابی اینترنتی، دیجیتال مارکتینگ، روش‌های تبلیغات آنلاین و . . . آشنا شوید.

با افراد فعال در زمینه کسب‌وکار اینترنتی و بازاریابی اینترنتی ارتباط برقرار کنید و در مورد کارتان از او مشورت بخواین، مطمئن باشید که حرفای جدیدی برای شما خواهند داشت.

اگر جایی هست که فرصت کارآموزی و قرار گرفتن در کسب‌وکار واقعی رو فراهم می‌کند حتما استقبال کنید، اگر رویدادی مرتبط با کسب‌وکار اینترنتی وجود داره سعی کنید شرکت کنید و تا می‌توانید از دنیای واقعی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

با شیوه‌های مختلف تبلیغات اینترنتی و هزینه‌های احتمالیش آشنا شوید و خلاصه اینکه اطلاعات واقعی به دست آورید و مثل دوست من با حدس و گمان جلو نروید.

 

نا آشنا بودن به راه‌اندازی و مدیریت وب‌سایت

کسب‌وکار اینترنتی بدون وب‌سایت معنا ندارد، حتی آنهایی که با اپلیکیشن کار خود را شروع کرده‌اند هم یک وب‌سایت دارند.

خیلی از افرادی که در حال حاضر کسب‌وکارهای اینترنتی موفقی راه‌اندازی کرده‌اند به هیچ وجه متخصص برنامه نویسی یا طراح سایت نبوده‌اند و در حال حاضر هم نیستند، اما تقریبا همه آنها در ابتدای کار خودشان سایتشان را درست کرده‌اند.

یعنی یا در زمینه برنامه‌نویسی مهارت آموزی کرده‌اند تا حدی که بتوانند سایت مورد نظرشان را پیاده سازی کنند(مانند نیما نورمحمدی مدیر سایت پونیشا) یا دست کم در زمینه وردپرس و فرآیند ساخت سایت یا فروشگاه اینترنتی با وردپرس مطالعه کرده‌اند و سایت خود را آماده کرده‌اند.

پس توصیه من این است که حتی اگر نگرانی بابت سایت ندارید یا شریکی دارید که این کار را انجام می‌دهد، بازهم آشنایی خود را نسبت به طراحی سایت و دست کم چگونگی طراحی و مدیریت یک سایت وردپرسی بالا ببرید تا این شناخت خیلی پایین کار دستتان ندهد.

مخصوصا اینکه در شروع یک کسب‌وکار شما توانایی استخدام ندارید و لازم است خیلی از کارها را خودتان انجام دهید، پس روی مهارت‌های فنی و تا حدی مهارت‌های گرافیکی خود بیشتر کار کنید.

 

 

ناتوانی در انجام بازاریابی اینترنتی یا همان دیجیتال مارکتینگ

اگر دو مشکل قبل را به خوبی پشت سرگذاشته‌اید به شما تبریک می‌گویم اما متاسفانه کافی نیست.

اگر شناخت خوبی نسبت راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی داشته باشید و توانایی کافی در راه‌اندازی و مدیریت سایت هم داشته باشید، بازهم بدون مهارت در بازاریابی اینترنتی کاری از پیش نخواهد رفت.

شما باید با شیوه‌های مختلف جذب کاربر آشنا شوید، با شیوه‌های مختلف تبلیغات آشنا شوید، با طراحی برنامه بازاریابی آشنا شوید.

باید از ایمیل مارکتینگ و چگونگی جذب ایمیل هدف اطلاعات داشته باشید، باید از بهینه‌سازی سایت و جذب ترافیک رایگان و دایمی از گوگل اطلاعات و مهارت داشته باشید.

شاید از خود بپرسید مگر قرار است همه کار‌ها را من انجام دهم؟ بله دوست عزیز، در ابتدای کار باید همه کارها را خودتان انجام دهید، تازه اگر سرمایه‌ای هم داشته باشید و یا شریک کاربلدی هم داشته باشید، بازهم باید خیلی از کارها را خودتان انجام دهید.

 

شروع کردن با انتظارات اشتباه

اگر هیچ یک از مشکلات قبلی را ندارید، جای خوشحالی دارد اما اگر انتظارات اشتباهی دارید باید آن را اصلاح کنید.

یک نمونه از انتظار اشتباه ، انتظار در مدت زمان نتیجه گرفتن و میزان نتیجه گرفتن است، بسیار مشاهده شده است که فردی سایتی را راه‌اندازی کرده است و بعد از نهایتا ۴ یا ۵ ماه آن را رها کرده است، زیرا تصور می‌کرد که قرار است بعد از چند‌ ماه به درآمد برسد.

یا گاهی به میزان کافی صبر کرده است و به درآمد نیز رسیده‌ است ولی بازهم سایت را رها کرده است زیرا از همان ابتدا تصور اشتباهی نسبت به درآمد داشته است. او تصور می‌کرد که قرار است ماهانه بیش از ۱۰م درآمد داشته باشد ولی در نوع کسب‌وکارش از این سایت نهایتا می‌توان ۲ تا ۳ م درآمد داشت.

پس سعی کنید قبل از راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی نسبت به درآمد حدودی کار و همینطور مدت زمان رسیدن به درآمد اطلاعات واقعی کسب کنید.

مشکلات در راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی بسیارند و این مطلب همواره در حال تکمیل شدن است . . . .

مهران دهقانی هستم، مدیر سایت رونق.کام اگر به دنبال اطلاعات بیشتری هستید، به بخش درباره ما مراجعه کنید و با من و رونق.کام، مفصل‌تر آشنا بشید.

رونق را دنبال می‌کنم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. میترا
    ۳:۰۷ ۱۳۹۷/۰۲/۳۰

    دوست منم میگفت اگه یه تبلیغ بذاریم راحت کلی فروش میکنیم. متاسفانه شراکت موفقی نداشتیم