درباره رونق.کام

لوگوی وبسایت رونق
رسم بازاریابی و فروش اینترنتی

 

اگر به دنیای بازاریابی و فروش اینترنتی علاقه دارید و مثل من معتقید که هرکاری راه و رسم خودش رو داره، احتمالا جای درستی هستید، خوشحالم که در مسیر جستجوهایتان قرار گرفتم.

رونق.کام جایی است که  هر آنچه در این زمینه تجربه کرده‌ام، آموخته‌ام و یا در حال آموختن آن هستم را در فرمت‌های مختلف از جلمه مقاله، کتاب، فیلم و بعضا دوره‌های آموزشی به اشتراک می‌گذارم.

 مهران دهقانی

من کی هستم؟ ( موسس و اداره کننده رونق.کام)

مهران دهقانی هستم، فناوری اطلاعات خوندم و . . . ولش کن بهتره با صحبت از دانشگاه حوصلتون رو سر نبرم.

من یک کارشناس عمومی بازاریابی اینترنتی و یک کارشناس نسبتا تخصصی سئو و بازاریابی محتوایی هستم. راستش را بخواهید در بین تمام روش‌های بازاریابی اینترنتی، برای سئو و بازاریابی محتوایی احترام خاصی قایلم و به نظرم هرکس به درستی به این دوتا چنگ بزندحیات کسب‌وکار اینترنتی خود را تضمین کرده است.

 

احتمالا دوست داری کمی از مسیری که طی کردم بدونی

اولین تجربه جدی‌ام سئوی یک وب‌سایت بود، حدود ۶ ماه روی وب سایت کار کردم تا تونستم با مطالعاتی که در زمینه سئو داشتم برای چند کلمه کلیدی مرتبط، وب‌سایتم رو به رتبه اول گوگل برسونم. تنها هدفم این بود که سئو رو در عمل یادبگیرم.( اون وقتا قوانین سئو نسبت به الان متفاوت بود، از جهاتی راحت‌تر و از جهاتی دیگه سخت‌تر بود).

دومین تجربه جدی من راه اندازی نمایشگاه کتاب دست دوم بود که پس از دو دوره برگزاری موفق، دور سوم را به صورت آنلاین برگزار کردم که البته موفقیت دوره‌های قبل را نداشت ولی تجربیاتی زیادی به همراه داشت.

دیسون

خیلی طولانیش نمی کنم، پس از اتمام تحصیل، مسئول تبلیغات یک آموزشگاه شدم و سعی داشتم تا هم از تجربیاتی که در فضای آنلاین داشتم برای رشد آموزشگاه استفاده کنم و هم مطالعاتم در زمینه دیجیتال مارکتینگ را تا حدی در عمل تجربه کنم. از آنجایی که مدیر آموزشگاه دید خوبی به فضای آنلاین داشت، این اتفاق افتاد و تونستم بخشی از آموخته هایم را در عمل تجربه کنم. (در این مدت سرباز هم بودم)

در اواخر کارم در آموزشگاه، با تجربه کاربری یا همان UX آشنا شدم و متوجه شدم که به شکلی با دیجیتال مارکتینگ همپوشانی داره، در واقع یک وبسایت با تجربه کاربری نامناسب درحال هدر دادن ترافیک دریافتی است.

سرآواپارس

در مورد تجربه کاربری مطالعاتی داشتم و برای یادگیری بیشتر مدتی رو در تیم محصول سرآوا (شرکت سرمایه گذار دیجی کالا، کافه بازار، دیوار و ..) بودم و از تیم واقعا حرفه‌ایشون خیلی چیزا یادگرفتم. این تیم خوب در حال حاضر در تهران، کارخانه نوآوری، جنب مترو بیمه مشغول به فعالیت هستند و در دوره‌های زمانی مختلف کارآموز می‌پذیرند.)

زورق

پس از سراوا به زورق.کام (رزرو آنلاین هتل و پرواز که توسط علی بابا خریداری شد) پیوستم و در تیم رشد زورق فعالیت داشتم. اونجا سعی ما این بود که از ترافیک دریافی روی وب سایت استفاده بهتری ببریم و کاری کنیم که با همان میزان ترافیک فروش بیشتری رو تجربه کنیم، البته این یکی از کارهای تیم رشد هست. اگه مایل هستید با تیم رشد بیشتر آشنا بشید در گوگل درباره Growth team سرچ کنید.

سارک

پس از زورق به عنوان کارشناس دیجیتال مارکتینگ به مجموعه سارک پیوستم، سارک یک برند ایرانی و با اصالت پوشاک زنانه است که بیش از ۲۰ ساله که خیلی بی سروصدا برای بانوان ایرانی لباس‌های ارزنده تولید می‌کنه و در حال حاضر نزدیک به ۱۵ شعبه در سراسر ایران داره که انصافا از آن برندهایی است آبروی برندهای ایرانی را خریده، تازه داشتیم به جاهای خوب می‌رسیدیم که تغییرات در مسیر زندگیم ایجاد شد و من ناخواسته از سارک جدا شدم ولی هیچوقت فراموششون نمی‌کنم.

 

تصاویری از روزهای خوش در زورق، سارک، سراوا و . . .

مهران دهقانی

لوگوی وبسایت رونق

برگردیم به رونق.کام

رونق را در اواخر کارم در زورق راه‌اندازی کردم و از زمان‌های آزادم برای مدیریتش استفاده می‌کردم. کار سختی بود چون در تهران به این راحتی نمی‌توان تایم آزاد پیدا کرد، مخصوصا وقتی متاهل باشی، اما علاقه من به یادگیری و یاد دادن بود که کمک کرد از هر ساعت و هر دقیقه ای نهایت استفاده را ببرم.

این خلاصه‌ای از مسیر حرکت من در دنیای بازاریابی و فروش اینترنتی بود که همچنان هم ادامه داره و هنوز هم مثل روزهای اول با شوق پای لپتاپم می‌نشینم و از یادگیری و تجربه کردن لذت می‌برم.

 

معتقدم که

یاد گرفتن و تجربه کردن ما را به جلو می‌برد و شفافیت برای ما همراه ایجاد می‌کند. شفافیت در کسب‌وکار یعنی چیزی برای پنهان کردن از مخاطب نداشته باشیم و مخاطبان عمیقا احساس کند که نفع و صلاحش اولویت ماست، نه سود کسب‌کارمان، مخاطب ما باید احساس کند که به چشم  یک یوزر یا فالوور دیده نمی‌شود، بلکه ما به چشم انسان به او نگاه می‌کنیم.

اگر بتوانیم اینطور باشیم، یعنی در مسیر یادگرفتن، تجربه کردن و شفاف بودن حرکت کنیم، می‌توانیم انتظار رونق در کسب‌وکارمان را داشته باشیم، رونقی که زودگذر نیست.

 

 شفافیت، اولین رسم بازاریابی و فروش اینترنتی