درباره رونق.کام

 

 

اگر به دنیای راه اندازی و رونق کسب‌وکارهای اینترنتی علاقه‌مند هستید و مثل من معتقدید که تولید محتوای عالی معجزه می‌کند، احتمالا جای درستی قرار دارید، خوشحالم که در مسیر جستجوهایتان قرار گرفتم.

رونق.کام جایی است که  هر آنچه در این زمینه تجربه کرده‌ام، آموخته‌ام و یا در حال آموختن آن هستم را در فرمت‌های مختلف از جلمه مقاله، کتاب، فیلم و بعضا محصولات آموزشی به اشتراک می‌گذارم.

مهران دهقانی

من کی هستم؟ ( موسس و اداره کننده رونق.کام)

مهران دهقانی هستم، فناوری اطلاعات خوانده‌ام و . . . ولش کنید، بهتره با صحبت از دانشگاه حوصلتان را سر نبرم.

من یک کارشناس عمومی بازاریابی اینترنتی و یک کارشناس نسبتا تخصصی بازاریابی ربایشی (Inbound Marketing)هستم.

 

بازاریابی ربایشی یعنی چی؟

بازاریابی ربایشی روشی از بازاریابی است که تمرکز آن روی جذب مشتری و هدایتش به سمت پایگاه‌های کسب‌وکار، از طریق تولید محتوای مفید و مرتبط است و این پایگاه‌های کسب‌وکار معمولا وب‌سایت و صفحات ما در شبکه‌های اجتماعی مختلف هستند.

به بیان واضح تر، در این روش به جای دویدن به دنبال مخاطب، تلاش می‌کنیم با تولید محتوای مرتبط و افزایش کیفیت رسانه‌ها، کاری کنیم که مخاطبان به وقت نیاز ما را پیدا کنند و به دلیل محتوای نابی که در اختیارشان قرار می‌دهیم با ما و رسانه ما همراه شوند و در نهایت در مسیر خرید از ما قرار بگیرند.

بازاریابی ربایشی

در اجرای بازاریابی ربایشی با توجه به بستری که انتخاب می‌کنیم با موارد مختلفی درگیر خواهیم شد.

مثلا در بستر وب‌سایت شما با سئوی وبسایت درگیر می‌شوید تا محتوایی که تولید می‌کنید ترافیک خوبی از گوگل دریافت کند.

در بستر اینستاگرام، شما با موضوعاتی از بازاریابی اینستاگرامی و تکنیک‌های که مربوط به پلتفرم اینستاگرام هست درگیر می‌شوید.

در بستر ایمیل شما باید با ایمیل مارکتینگ آشنایی داشته باشید.

اما در تمامی این بسترها شما در حال تولید محتوا هستید و به جرات می‌توان گفت که بدون تولید محتوا بازاریابی ربایشی امکان پذیر نیست.

اما جدای از این موضوع که نام این روش چیست، در اجرای این روش بازاریابی با موارد زیر درگیر خواهیم بود که ستون‌های استوار یک کسب‌وکار اینترنتی هستند و مطالب موجود در سایت هم عمدتا مرتبط با این ۴ ستون هستند.

۱- سئوی وبسایت اصلی برای جذب ترافیک هدفمند و رایگان از گوگل

۲- ساخت یک بلاگ پرترافیک در کنار وبسایت( تبدیل شدن به یک رسانه)

۳- ساخت یک رسانه در شبکه‌های اجتماعی مرتبط با بازار هدف ( حداقل یک شبکه اجتماعی)

۴- جمع آوری ایمیل از مخاطبان هدف و ساخت یک رسانه ایمیلی

 

 

برگردیم به عقب،شاید دوست داشته باشید کمی از مسیر کاری من بدانید

 

اولین تجربه جدی‌ام سئوی یک وب‌سایت بود، حدود ۶ ماه روی وب سایت کار کردم تا تونستم با مطالعاتی که در زمینه سئو داشتم برای چند کلمه کلیدی مرتبط، وب‌سایتم رو به رتبه اول گوگل برسونم. تنها هدفم این بود که سئو رو در عمل یادبگیرم.( اون وقتا قوانین سئو نسبت به الان متفاوت بود، از جهاتی راحت‌تر و از جهاتی دیگه سخت‌تر بود).

دومین تجربه جدی من راه اندازی نمایشگاه کتاب دست دوم بود که پس از دو دوره برگزاری موفق، دور سوم را به صورت آنلاین برگزار کردم که البته موفقیت دوره‌های قبل را نداشت ولی تجربیاتی زیادی به همراه داشت.

دیسون

خیلی طولانیش نمی کنم، پس از اتمام تحصیل، مسئول تبلیغات یک آموزشگاه شدم و سعی داشتم تا هم از تجربیاتی که در فضای آنلاین داشتم برای رشد آموزشگاه استفاده کنم و هم مطالعاتم در زمینه دیجیتال مارکتینگ را تا حدی در عمل تجربه کنم. از آنجایی که مدیر آموزشگاه دید خوبی به فضای آنلاین داشت، این اتفاق افتاد و تونستم بخشی از آموخته هایم را در عمل تجربه کنم. (در این مدت سرباز هم بودم)

در اواخر کارم در آموزشگاه، با تجربه کاربری یا همان UX آشنا شدم و متوجه شدم که به شکلی با دیجیتال مارکتینگ همپوشانی داره، در واقع یک وبسایت با تجربه کاربری نامناسب درحال هدر دادن ترافیک دریافتی است.

سرآواپارس

در مورد تجربه کاربری مطالعاتی داشتم و برای یادگیری بیشتر مدتی رو در تیم محصول سرآوا (شرکت سرمایه گذار دیجی کالا، کافه بازار، دیوار و ..) بودم و از تیم واقعا حرفه‌ایشون خیلی چیزا یادگرفتم. این تیم خوب در حال حاضر در تهران، کارخانه نوآوری، جنب مترو بیمه مشغول به فعالیت هستند و در دوره‌های زمانی مختلف کارآموز می‌پذیرند.)

زورق

پس از سراوا به زورق.کام (رزرو آنلاین هتل و پرواز که توسط علی بابا خریداری شد) پیوستم و در تیم رشد زورق فعالیت داشتم. اونجا سعی ما این بود که از ترافیک دریافی روی وب سایت استفاده بهتری ببریم و کاری کنیم که با همان میزان ترافیک فروش بیشتری رو تجربه کنیم، البته این یکی از کارهای تیم رشد هست. اگه مایل هستید با تیم رشد بیشتر آشنا بشید در گوگل درباره Growth team سرچ کنید.

سارک

پس از زورق به عنوان کارشناس دیجیتال مارکتینگ به مجموعه سارک پیوستم، سارک یک برند ایرانی و با اصالت پوشاک زنانه است که بیش از ۲۰ ساله که خیلی بی سروصدا برای بانوان ایرانی لباس‌های ارزنده تولید می‌کنه و در حال حاضر نزدیک به ۱۵ شعبه در سراسر ایران داره که انصافا از آن برندهایی است آبروی برندهای ایرانی را خریده، تازه داشتیم به جاهای خوب می‌رسیدیم که تغییرات در مسیر زندگیم ایجاد شد و من ناخواسته از سارک جدا شدم ولی هیچوقت فراموششون نمی‌کنم.

 

تصاویری از روزهای خوش در زورق، سارک، سراوا و . . .

مهران دهقانی

برگردیم به رونق.کام

رونق را در اواخر کارم در زورق راه‌اندازی کردم و از زمان‌های آزادم برای مدیریتش استفاده می‌کردم. کار سختی بود چون در تهران به این راحتی نمی‌توان تایم آزاد پیدا کرد، مخصوصا وقتی متاهل باشی، اما علاقه من به یادگیری و یاد دادن بود که کمک کرد از هر ساعت و هر دقیقه ای نهایت استفاده را ببرم.

این خلاصه‌ای از مسیر حرکت من در دنیای بازاریابی و فروش اینترنتی بود که همچنان هم ادامه داره و هنوز هم مثل روزهای اول با شوق پای لپتاپم می‌نشینم و از یادگیری و تجربه کردن لذت می‌برم.

 

وبسایت رونق

 

معتقدم که

یاد گرفتن و تجربه کردن هست که ما را به جلو می‌برد و این شفافیت هست که برای ما همراه ایجاد می‌کند.

و شفافیت در کسب‌وکار یعنی چیزی برای پنهان کردن از مخاطبمان نداشته باشیم و مخاطب عمیقا احساس کند که نفع و صلاحش اولویت ماست، نه سود کسب‌وکار، مخاطب ما باید احساس کند که ما به او به چشم یک انسان واقعی نگاه می‌کنیم و نه به چشم یک یوزر یا فالوور.

اگر بتوانیم اینگونه باشیم، یعنی در مسیر یادگرفتن، تجربه کردن و شفاف بودن حرکت کنیم، می‌توانیم انتظار رونق در کسب‌وکارمان را داشته باشیم، رونقی که زودگذر نیست.