دیگر مطالب

محتوای ویروسی در بازاریابی محتوا چیست؟ چطور محتوای ویروسی ایجاد کنیم؟

سلام دوستان، در این مطلب میخوام در مورد محتوای ویروسی یا ویرال صحبت کنم. اینکه محتوای ویروسی چیست؟ چه اهمیتی دارد؟ علت ویروسی شدن محتوا چیست و چند راه برای کمک به ویروسی کردن محتوا.

در پایان این مطلب از شما انتظار می رود:

۱- بدانید که محتوای ویروسی و علت های ویروسی شدن محتوا چیست.

۲- اهمیت محتوای ویروسی برای کسب و کار را بدانید.

۳- علت به اشتراک گذاشتن مطالب توسط افراد را بشناسید.

۴- با برخی از روش‌هایی که به ویروسی کردن محتوا کمک می‌کنند آشنا شوید.

شاید یکی از آرزوهای هر بازاریاب محتوا یا تولید کننده محتوا این باشد که ویروسی شدن محتوایش را به شانس نسپارد و بتواند با انتخاب خودش برخی محتواها را ویروسی و پربازدید کند.

وقتی شما محتوایی تولید می کنید قطعا هدف مشخص و انتظار مشخصی از آن محتوا دارید، می‌خواهید که محتوای تولید شده برای شما ترافیک به دست آورد، می‌خواهید که این محتوای تولید شده توسط افراد زیادی دیده شود و افراد زیادی را با شما آشنا کند و حتی می‌خواهید که محتوای تولید شده برای شما فروش ایجاد کند و افرادی را به حلقه مشتریان شما اضافه کند.

در واقع هدف از بازاریابی محتوا همین است، که شما بتوانید افرادی را با محتوا و کسب‌وکار خود درگیر کنید.

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی:بازاریابی محتوایی دقیقا چیست و چرا به آن نیاز داریم؟[/alert]

این چیزی است که خیلی از بازاریابان محتوا خواهان آن هستند ولی ما به تعداد این افراد محتوای ویروسی مشاهده نمی‌کنیم، در واقع همه در ویروسی کردن محتوا موفق نمی‌شوند. زیرا امروزه درگیر کردن کاربران با محتوا کار بسیار سختی شده است، اما به نظر می‌رسد برخی از کسب‌وکارها و افراد فرمولی برای انجام آن پیدا کرده اند. به مثال های زیر دقت کنید.

 

مثال ۱: “تنها ۱ نفر از ۵۰ نفر می‌توانند اشتباهات گرامری این نوشته را پیدا کنند. شما می‌توانید؟”

این مطلب با عنوانی که مشاهده کردید، نزدیک به ۶ میلیون بار در فیسبوک ، ۳۰۰ بار در لینکدین و ۱۸۰۰ بار در تویتر به اشتراک گذاشته شده است.

 

مثال ۲: ” مطالعات نشان می‌‌دهد که احتمال اینکه فرزندان دوم تبدیل به یک مجرم شوند بالاتر است”

این مطلب نیز به تعداد خیلی زیادی در شبکه‌های اجتماعی مختلف به اشتراک گذاشته شده است.

 

واقعا این مطالب چطور توانستند به این میزان ویروسی شوند و مخاطبان را با خود درگیر کنند؟

از عنوان مطالب مشخص است که به نوعی متفاوت از یک مطلب عادی هستند، چیزی در عنوان خود دارند که کاربران را مشتاق و کنجکاو به مطالعه و حتی علاقه مند به اشتراک گذاری می‌کند.

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی:چطور محتوای جذاب و پرترافیک ایجاد کنیم؟[/alert]

اما فرمول ساخت این مدل مطالب ویروسی چیست؟ چطور ماهم چنین مطالب ویروسی را ایجاد کنیم؟

در ابتدا در مورد اهمیت محتوای ویروسی برای کسب‌وکار صحبت می‌کنیم و سپس به روش‌های مختلف برای ویروسی کردن محتوا اشاره می‌کنیم.

 

چرا باید به شیوه‌های مختلف محتوای خود را ویروسی کنیم؟ محتوای ویروسی چه اهمیتی برای ما دارد؟

جواب سوال مشخص نیست؟

وقتی محتوای شما ویروسی شود، افراد زیادی آن را به اشتراک بگذارند و افراد زیادی محتوای شما را مطالعه کنند در نتیجه افراد زیادی شما را شناخته اند و احتمالا افراد زیادی به سایت شما مراجعه می‌کنند و اگر برنامه‌ای برای جمع آوری لید داشته باشید احتمالا افراد زیادی را به حلقه مشتریان احتمالی خود اضافه کرده اید.

در واقع محتوای ویروسی به فروش شما و بزرگتر کردن حلقه مشتریان شما کمک می‌کند.

قبل از ساخت محتوا و ویروسی کردن آن باید به یک سوال پاسخ دهیم. چرا افراد باید محتوای ساخته شده را به اشتراک بگذارند؟

این سوال را می‌پرسیم چون اگر محتوای شما اصلا به اشتراک گذاشته نشود در واقع شما محتوای ویروسی ندارید.

به عقیده من جواب این سوال خیلی سخت نیست، افراد وقتی محتوای شما در شبکه‌های اجتماعی و بین دوستان خود به اشتراک می‌گذارند که به اشتراک گذاشتن آن محتوا موجب برجستگی و خوب به نظر رسیدن آنها شود.

افراد نمی‌خواهد که با اشتراک گذاشتن هرچیزی چهره بدی را از خودشان بین دوستانشان ایجاد کنند.

واقعیت این است که خیلی راحت می‌توان افراد را از نوع فعالیتشان و محتواهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند قضاوت کرد.

پس افراد وقتی چیزی را به اشتراک می‌گذارند که احساس کنند با به اشتراک گذاشتن آن مطلب احساس خوبی را در دیگران نسبت به خودشان ایجاد می‌کنند.

در ادامه به ۶ موردی که موجب می شود افراد مطلبی را به اشتراک بگذارند اشاره می‌کنم.

۱- سودمندی: وقتی افراد احساس می‌کنند که با اشتراک گذاشتن مطلبی، سودمند بودن خود را به دیگران نشان می‌دهند. پس اگر مطلب شما چنین ویژگی را داشته باشد احتمال به اشتراک گذاشتن آن بالا می‌رود.

۲- مطلع بودن: وقتی افراد احساس کنند که با اشتراک گذاشتن این مطلب فرد مطلع و آگاهی از برند شما هستند. مثلا مطلب شما اطلاعات خاصی را به کاربر ارایه می‌دهد و کاربر احساس می‌کند با اشتراک گذاشتن این مطلب به دوستان خود نشان می‌دهد که در مورد برند شما چقدر اطلاعات دقیقی دارد.

۳- گفتگو در مورد برند: وقتی مطلب شما به گونه‌ای است که کاربر با اشتراک گذاشتن آن در واقع دوستان خود را به گفتگو در مورد این برند دعوت کرده است. در واقع کاربر احساس می‌کند که با اشتراک این مطلب یک گفتگوی چالشی را رقم زده است و این احساس خوبی در او ایجاد می‌کند.

۴- احساس حمایت و طرفداری: وقتی مطلب شما به گونه‌ای است که کاربر با اشتراک گذاشتن آن به نوعی حمایت از شما و طرفداری از شما را بیان کرده است. این نوع مطالب به گونه‌ای هستند که در واقع به طرفداران شما فرصتی می‌دهد تا با به اشتراک گذاشتن آن حمایت خود را اعلام کنند.

۵- احساس مشارکت: وقتی مطلب شما به گونه‌ای است که کاربری که طرفدار برند شماست احساس می‌کند برای همراه شدن با دیگر هواداران این برند باید مطلب را به اشتراک بگذارد. یا بهتر بگویم، احساس می‌کند که اگر مطلب را به اشتراک بگذارد با دیگر هواداران برند مورد علاقه اش، همراه می‌شود.

۶- احساس هویت: وقتی مطلب شما به گونه‌ای است که فرد احساس می‌کند اگر آن را منتشر کند قسمتی از هویت و طرز تفکر خود را به اشتراک گذاشته است. مثلا شخصی که از هواداران استیوجابز است، وقتی مطلبی را در مورد استیوجابز ببیند احتمالا آن را منتشر می‌کند، زیرا با انتشار آن به دیگران می‌گوید که من هم چنین تفکری دارم و حامی چنین تفکری هستم.

ناگفته نماند که خیلی از طرفدران و حامیان اپل در واقع می‌خواهد با خریدن اپل در تفکر اپل سهیم باشند و به نوعی به دیگران بگویند که من هم چنین تفکری دارم.

پس اگر شما مطلبی بنویسید، که افراد با اشتراک گذاشتن آن، یکی از این احساسات ۶گانه در آنها ایجاد شود، احتمال به اشتراک گذاشته شدن مطلب شما بالا می‌رود.

 

۳ روشی که به شما کمک می‌کند محتوای خود را ویروسی کنید تا افراد زیادی با آن درگیر شوند

البته لازم است که مطلب شما یکی از احساسات ۶گانه را در کاربر ایجاد کند.

۱- لیست ایمیل:

حتی اگر لیست ایمیل شما خیلی زیاد نیست، نرخ بازشدن بالا و نرخ کلیک شدن بالایی ندارند، بازهم گزینه خوبی برای پروموت کردن مطلب شماست. هرچه باشد، این افراد به میل خود به لیست ایمیل شما اضافه شده اند و اگر مطلب خوبی با توجه به موارد شش گانه ذکر شده تولید کنید احتمال اشتراک گذاری آن توسط لیست ایمیل شما بالاست.

۲- تبلیغات محتوایی

یکی دیگر از راه‌ها که برای شما هزینه دارد تبلیغ محتوای شماست. که اگر به درستی انجام شود می‌تواند بازخورد خوبی داشته باشد. در این روش شما محتوای خود در سایت‌هایی که مخاطبین شما در آنها حضور دارند منتشر می ‌کنید.

شما می‌توانید خودتان این سایت‌ها را پیدا کنید و با پرداخت هزینه درخواست انتشار محتوای خود را بدهید. که در این صورت بهتر است محتوایی که برای انتشار در نظر می‌گیرید، از محتواهای موجود در سایتتان نباشد، تا با ایجاد محتوای تکراری جریمه نشوید، باید محتوایی یونیک تهیه کنید و در آن به سایت خود و دیگر مطالب سایتتان لینک دهید.

۳- تبلیغ محتوا در سیستم تبلیغات محتوایی

روش دیگر این است که از سیستم‌های تبلیغات محتوایی مانند سیستم کانگورو استفاده کنید.

در این سیستم‌ها شما لینک محتوایی از سایت خود ‌که می‌خواهید ویروسی کنید را به سیستم می‌دهید و آنها با استفاده از هوش مصنوعی، محتوای شما را در سایت‌های مرتبط و در بین مطالب مرتبط نمایش می‌‌دهند.

 

خلاصه مطلب

برای جمع بندی در مورد چگونگی ایجاد محتوای ویروسی باید گفت،اگر می‌خواهید که مطلب ویروسی ایجاد کنید، بهتر است که محتوای تقریبا کوتاه، ترجیحا تصویری، و دارای یکی از احساسات ۶گانه تولید کنید و سپس به شکل‌های مختلف آن را منتشر کنید.

انتشار در لیست ایمیل، انتشار در سایت‌های مرتبط و انتشار با استفاده از سیستم تبلیغات محتوایی، اگر این موارد را به درستی رعایت کنید. احتمال ویروسی شدن محتوای شما بالاتر می رود.

به هرحال ساخت محتوای ویروسی کار راحتی نیست و نیاز به مطالعه و آزمون و خطا دارد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا