دیگر مطالب

ایمیل مارکتینگ به سئوی سایت کمک می‌کند. آیا این موضوع صحت دارد؟

سلام دوستان، امروز قصد دارم به ارتباط ایمیل مارکتینگ و سئو بپردازم. برخی معتقد هستند ایمیل مارکتینگ روی سئوی سایت موثر است و برخی اعتقادی به تاثیر آن در سئو ندارند. اما واقعا جواب این سوال چیست؟ آیا ایمیل مارکتینگ می‌تواند به سئوی سایت کمک کند؟ اگر جواب مثبت است این تاثیر به چه صورت است.

اول از همه اجازه بدید که جواب این سوال رو بدم. بله ایمیل مارکتینگ برخلاف چیزی که به نظر می‌رسد روی سئوی سایت موثر است و می‌تواند روی رتبه شما در گوگل تاثیرگذار باشد. اما چگونه؟

چیزی که روشن است، این است که ایمیل ارتباط مستقیمی با موتورهای جستجو ندارد و درنتیجه به صورت مستقیم نمی‌تواند روی سئوی سایت موثر باشد. در واقع از طریق ایمیل مارکتینگ می‌توانید از مخاطبینتان در لیست ایمیل برای بهبود سئو کمک بگیرید.

پس تا اینجا متوجه شدیم که ایمیل مارکتینگ روی سئو سایت می‌تواند موثر باشد و این اثرگذاری به صورت مستقیم نیست. بلکه شما به واسطه ایمیل مارکتینگ از مخاطبین ایمیل، برای بهبود سئو سایت استفاده می‌کنید.

خب حالا به این بپردازیم که چطور می‌توان از مخاطبین ایمیل برای سئوی سایت کمک گرفت؟

۱- اشتراک مطالب در شبکه های اجتماعی(سوشال مدیا)

حتما اولین چیزی که با خود می‌گویید این است که لینک مطالب در شبکه‌های اجتماعی نوفالو هستند و عملا بک‌لینک محسوب نمی‌شوند، اما بررسی ها نشان می‌دهند که علی رغم نوفالو بودن لینکها، شبکه های اجتماعی در برجسته شدن مطالب موثر هستند، به طوری که در عمده جستجوهای انجام شده در گوگل، چند لینک اول از نتایج مطالبی هستند که در شبکه های اجتماعی نیز به اشتراک گذاشته شده اند.

البته به این معنی نیست که کیفیت مطالب و دیگر معیارهای سئو در حاشیه قرارگرفته اند، اما وقتی دو مطلب در ابعاد دیگر امتیاز یکسانی از گوگل دریافت کنند، مطلبی که در شبکه‌های اجتماعی بیشتر دست به دست شده است موفق تر است.

اینکه کاری کنید که مطالب شما در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود کار راحتی نیست، اما با داشتن یک لیست ایمیل قوی، این کار تا حدی آسان‌تر می‌شود.

مثلا هربار که مطلبی منتشر می‌کنید، از طریق خبرنامه آن را به لیست ایمیلتان ارسال می‌کنید، یا برای برخی از پست‌ها برنامه ویژه ای طراحی می‌کنید که مخاطبین وفادارتان را تشویق به اشتراک گذاری کند.

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: بازاریابی محتوایی و سئو چه ارتباطی باهم دارند؟[/alert]

۲- کاهش نرخ پرش از وب سایت

یکی از فاکتورهایی که جدیدا برای گوگل بسیار مورد اهمیت است و گوگل توسط آن مفید بودن مطلب وب سایت شما را بررسی می‌کند، نرخ پرش از سایت است.

نرخ پرش چیست؟

وقتی کاربری وارد سایت شما می‌شود و بدون هیچ گونه کلیکی یا اقدامی از سایت خارج می‌شود یک پرش رخ داده است.

نرخ پرش از سایت هرچه پایین‌تر باشد بهتر است، مسلما نرخ پرش بالا یعنی عمده کاربران تشخیص داده اند که سایت شما ابدا آن سایتی که مورد نظر آنها باشد نیست و در نتیجه به سرعت و بدون هیچ گونه حرکتی از سایت خارج شده اند.

سایتی و مطلبی که نرخ پرش بالایی داشته باشد از نظر گوگل کم اهمیت خواهد بود و مسلما مطالب مشابه شما که نرخ پرش کمتری دارند در اولویت قرار می‌گیرند.

اینجا جایی است که ایمیل مارکتینگ بازهم می‌تواند به شما کمک کند. لیستی از مخاطبینی که به سایت و مطالب شما علاقه‌مند هستند و با میل خود به لیست ایمیل شما اضافه شده اند قطعا پس از ورود به سایت شما بلافاصله از سایت خارج نمی‌شوند و مدتی در سایت خواهند ماند و به احتمال زیاد در سایت گشت‌وگذاری می‌کنند و به این شکل به کاهش نرخ پرش سایت کمک می‌کنند.

پس بهتر است با ارسال مطالب مفید به مخاطبین ایمیل ازآنها برای مطالعه مطالب دعوت کنید.

 

۳- درخواست نوشتن نظر و کامنت

یکی دیگر از فاکتورهایی که از نظر گوگل حائز اهمیت است، میزان درگیر شدن کاربر با محتوا و صفحات شماست. یعنی هرچه کاربر با محتوای شما بیشتر درگیر شود و ارتباط دوطرفه ایجاد شود از نظر گوگل و البته از نظر همه ما، اون صفحه احتمالا مطلب جذاب و مفیدی داشته است.

در این مورد نیز با استفاده از ارسال ایمیل به مخاطبین وفادارتان می‌توانید از آنها درخواست کنید که برای مطلب یا محصول شما نظر بنویسند، یا مسابقاتی را طراحی کنید که کاربران بتوانند به واسطه گذاشتن نظر در آن شرکت کنند.

نکته: تجربه نشان داده، گذاشتن نظر در صفحه گوگل پلاس کسب و کار شما، می‌تواند موثر باشد.

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: چگونه تبلیغات موفق بسازیم؟ ۷ تکنینک تبلیغ نویسی حرفه ای[/alert]

خلاصه مطلب:

لیست ایمیل به شرطی که به صورت هدفمند و اصولی به دست آمده باشد به شدت ارزشمند است. درواقع شما راه ارتباطی خوبی با جامعه ای از مخاطبین هدفتان دارید که در هر زمان می‌توانید از آن استفاده کنید. توصیه من این است که با زیاده روی در ارسال ایمیل یا ارسال ایمیل های نادرست موجب آزردگی مخاطبین ایمیلتان نشوید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا