دیگر مطالب

شب یلدا در کسب‌وکارهای اینترنتی و نکاتی در برگزاری کمپین یلدا

برای کمپین‌ شب یلدا برنامه‌ریزی کردید؟

معمولا پاسخ این سول خیر است. علتش رو نمی‌توان دقیق گفت. یا دیر به یادش افتاده ایم، یا از اهمیتش باخبر نبودیم یا کلا به انجام کارها در دقیقه نود علاقه‌مند هستیم.

اما چه زمانی بهتر از یلدا برای راه‌اندازی یک کمپین دیجیتال؟

یک کمپین درست و حسابی که شب یلدا می‌تواند بهانه خوبی برای طراحی و اجرای آن باشد.

چند سالی است که یلدا را نه تنها در کنار خانواده بلکه در کنار خیلی از فروشگاه‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی جشن می‌گیریم.

از حق نگذریم دیجی‌کالا بود که یلدا را بیش از پیش در کسب‌وکارهای اینترنتی ایرانی پررنگ کرد، طوری که یلدا را “روز خرید اینترنتی ایرانیان ” معرفی کرد.

مقدمه را طولانی نمی‌کنم در این مطلب کمی به بررسی یلدا در کسب‌وکارهای اینترنتی ایران پرداختم و سعی کردم هرچه را که از برگزاری کمپین چه از طریق تجربه، مطالعه و یادگیری از دیگران آموخته‌ام را با شما به اشتراک بگذارم.

 

در این مطلب می‌خوانید:

 

[ps2id id=’1′ target=”/]نگاهی کوتاه به شب یلدا

این یک مطلب در مورد تاریخچه یلدا نیست،  اما بد نیست نگاه کوتاهی به این شب داشته باشیم و بدانیم که علت نام‌گذاری یلدا و چله برای این شب چیست. شب یلدا آخرین شب از فصل پاییز است که طولانی ترین و تاریک‌ترین شب سال می‌باشد و چندین هزارسال است که ایرانیان این شب را جشن می گیرند.

به این دلیل که بعد از شب یلدا روزها بلندتر می شوند، فردای یلدا را تولد خورشید می دانند و لغت یلدا نیز به معنی تولد خورشید است. چهل روز اول زمستان را چله بزرگ و چهل روز دوم را چله کوچک می نامند و از آن‌جا که در شب یلدا چله بزرگ آغاز می شود، این شب را شب چله نیز می نامند.

همانطور که گفتم این یک مطلب تاریخی نیست و قرار نیست تا انتهای مطلب به تاریخچه شب یلدا بپردازیم، پس با من و یلدا در کسب‌وکارهای اینترنتی همراه باشید.

 

[ps2id id=’2′ target=”/]نگاهی به یلدا در کسب وکارهای اینترنتی

کسب‌وکارهای اینترنتی و غیر اینترنتی در سراسر جهان تلاش می‌کنند از رویدادهای مختلف به نفع خود و در جهت رشد کسب‌وکارشان استفاده کنند. برخی با هدف افزایش مشتریان جدید، برخی با هدف افزایش فروش به مشتریان فعلی و برخی با اهدف دیگری مانند افزایش محبوبیت خود نزد مشتریان دست به طراحی کمپین های مختلف و فروش‌های ویژه می‌زنند.

کمپین شب یلدای بامیلو

رویدادهایی مثل هالوین، جمعه سیاه، دوشنبه سایبری، کریسمس و . . .  از جلمه رویدادهای جهانی هستند که کسب‌وکارهای مختلف به خصوص کسب‌وکارهای اینترنتی برنامه ویژه ای برای آن ها دارند.

در ایران مهمترین رویدادی که کسب وکارهای اینترنتی و غیر اینترنتی برای آن برنامه ریزی می‌کنند عید نوروز است که کسب‌وکارهای مختلف کمپین‌هایی را برگزار می‌کنند و یا برنامه ویژه ای برای فروش دارند و تلاش می‌کنند دل مشتریان خود را بیش از پیش به دست آورده و در راستای رشد کسب و کار خود قدمی بردارند.

 

یلدا، روز خرید اینترنتی ایرانیان

چندسالی است که علاوه بر نوروز، شب یلدا نیز تبدیل به یک رویداد بسیار مهم برای خیلی از کسب‌وکارهای اینترنتی شده و سال به سال جای خود را بیش از پیش باز کرده و کسب‌وکارهای بیشتری را با خود همراه می‌کند و در این مسیر نقش کسب‌وکارهای بزرگی مانند دیجی کالا را نباید نادیده گرفت.

دیجی کالا برای جمعه سیاه یا همان بلک فرایدی همانند بامیلو برنامه ویژه ای ندارد و بیشتر انرژی خود را روی شب یلدا گذاشته است به طوری که یلدا را ” روز خرید اینترنتی ایرانیان” نامگذاری کرده و مایل است دیگران را نیز با خود همراه کند.

یلدای شگفت انگیز دیجی کالا

 

از آنجایی که فروشگاه اینترنتی دیجی استایل وابسته به دیجی کالا می باشد، این فروشگاه نیز برای شب یلدا برنامه های جالبی دارد، در ویدیوی زیر موشن گرافیک کمپین یلدای دیجی استایل را مشاهده می کنید.

 

 

علاوه بر دیجی‌کالا و دیجی استایل، کسب‌وکارهای اینترنتی دیگری مانند آپارات، ای نتورک، ریحون و سوپرمارکت اینترنتی روکولند از جمله کسب‌وکارهایی هستند که برای یلدا برنامه ویژه دارند. تصویر زیر مربوط به یلدای ۹۷ فروشگاه اینترنتی لوناتو می باشد.

 

[ps2id id=’3′ target=”/]چرا و چطور از شب یلدا به نفع کسب و کارمان استفاده کنیم؟  

کمپین‌ها را در زمان‌های متفاوتی از سال می‌توان اجرا کرد، اما هر کمپین یک بهانه خوب می‌خواهد. برای فروش ویژه، برای حراج برخی محصولات، برای آشنایی با افراد جدید و برای ارتباط صمیمانه تر با مشتریان، باید بهانه ای داشته باشیم.

یلدا یکی از قشنگترین بهانه‌ها برای نزدیک تر شدن به مشتریان و رساندن صدای کسب‌وکارمان به آن‌هاست. هرچه بهانه قشنگ تر باشد کارهای قشنگ‌تری هم می‌توان انجام داد.

انار، هندوانه، شب نشینی، فیلم دیدن، آجیل خوردن و . . . همگی یک تم زیبا را برای شب یلدا ایجاد کرده اند و ماهیت آن را به گونه‌ای شکل داده اند که دست‌ کسب‌وکارها را برای خلاقیت و اجرای برنامه‌های مختلف باز است، به تصاویر زیر نگاهی کنید.

به همین دلیل به شخصه یلدا را فرصت مناسبی برای کسب‌وکارها می‌بینم تا از آن در جهت رشد کسب‌وکار خود استفاده کرده و به نوعی جای خود را در دل مشتریان بیش از پیش باز کنند.

 

نقدی به کمپین‌های شب یلدا

یکی از ایراداتی که توسط خیلی کارشناسان به کمپین‌های شب یلدا وارد شده است، عدم توجه کافی به مشتریان و ماهیت شب یلداست. خیلی از کسب‌وکارها مشتری را کمتر در کانون توجه قرار داده و بدون توجه به کاربرانشان به صورت کورکورانه تنها به ارایه تخفیف می پردازند.( البته ارایه تخفیف ماهیت غلطی ندارد).

برخی دیگر هم کمپین‌ها و برنامه‌هایی را طراحی و اجرا می‌کنند که ماهیت آن با شب یلدا جور نمی‌شود، مثلا از کاربر می‌خواهند که در شب یلدا وارد سایت شده  و در قرعه کشی شرکت کند. درحالی که درشب یلدا مشتریان انتظارات یلدایی از شما دارند و داشتن یک قرعه کشی بدون هیچ ارتباطی به شب یلدا کمی دلسرد کننده است.

اما در مقابل کسب‌وکارهایی هم هستند که توجه به مخاطب و ماهیت شب‌ یلدا را در کمیپن خود رعایت می‌کنند. به عنوان مثال، آپارت که یک کسب‌وکار کاملا اینترنتی است، در سال‌های گذشته به وسیله یک وانت وارد خیابان‌ها شد و به مردم انار شب یلدا هدیه داد.

بهتر است کمپین شما به گونه‌ای باشد که با ماهیت شب یلدا همخوانی داشته باشد، مثلا اگر یک سوپرمارکت اینترنتی هستید برای آجیل‌ها و خوراکی‌های مرتبط با شب یلدا فروش ویژه داشته باشید و آنها را در بسته‌بندی های متفاوت ارسال کنید.

کمپین شب یلدا

 

و یا اگر یک فروشگاه اینترنتی صنایع دستی هستید، برای فروش انارهای سفالی و دیگر لوازم مرتبط با سفره یلدا برنامه ویژه داشته باشید و یا برخی از آنها را به صورت هدیه روی خرید‌ها ارسال کنید.

 

کمپین شب یلدای چونک

 

اگر یک سرویس چاپ آنلاین عکس مانند عکس پرینت، نیک پرینت و چاپ آقا هستید، می‌توانید برای چاپ عکس‌های یلدایی مشتریانتان تخفیفی در نظر بگیرید.

اگر یک سرویس سفارش غذای آنلاین، یک رستوران یا حتی یک تهیه غذای خانگی با فعالیت در سطح محله هستید، می توانید برای غذاهای مرتبط با شب یلدا تخیفی در نظر بگیرید و یا غذایی مانند انار پلو و خورشت انار بادمجان را به صورت اختصاصی برای آن شب به منوی خود اضافه کنید.

کمپین یلدا

در نهایت تلاش کنید یلدایی عمل کنید و کاری کنید که کمپین یلدای شما هرچه بیشتر حال و هوای یلدایی داشته باشد. در کسب‌وکارهای اینترنتی طراحی یک لندینگ پیج یلدایی بسیار مهم و موثر است.

 

 

[ps2id id=’4′ target=”/]هدف از طراحی کمپین و برنامه ویژه برای شب یلدا چیست؟

وقتی مشخص نیست که به کجا می روید، چطور می‌توانید بفهمید که آیا به مقصد رسیده اید یا خیر؟ برای شب یلدا هم اگر پیش از هر چیز هدف خود را مشخص نکنید، مسلما در پایان کار متوجه نخواهید شد که آیا به هدف خود رسیده اید یا خیر.

اما از کمپین شب یلدا چه اهدافی می توان داشت؟

هر کسب‌وکاری اهداف خاص خود را از اجرای یک کمپین دارد و قرار نیست کمپین‌ها با اهداف یکسانی ایجاد شوند، اما به طور کلی یک کمپین می‌تواند با یک یا چند هدف زیر ایجاد شود.

 

 افزایش آگاهی از برند

برخی از یلدا به عنوان فرصتی برای افزایش آگاهی از برند استفاده می‌کنند. آن‌ها به دنبال این هستند که افراد بیشتری را با کسب‌وکار خود آشنا کرده و بعضا راه ارتباطی این افراد را به دست آورند.

به عنوان مثال سایت کجارو مسابقه ای را برای شب یلدا تدارک دیده است که برنده مسابقه به همراه یک همراه امکان استفاده رایگان از یک رستوران را پیدا می کند. در این مورد می توان گفت که این رستوران با هدف افزایش آگاهی از برند، نقش یک حامی را در این مسابقه بازی کرده است.

کمپین یلدا کجارو

 

افزایش فروش

یکی از اهداف مرسوم از برگزاری کمپین شب یلدا، افزایش فروش است. البته برخی به دنبال افزایش فروش هستند، برخی به دنبال انبارگردانی و رد کردن محصولات باقی مانده و حتی برخی هم به دنبال ایجاد سر و صدا و در نهایت افزایش آگاهی از برند هستند.

به عنوان مثال دیجی‌کالا، دیجی استایل و بامیلو از فروشگاه‌های اینترنتی بزرگی هستند که در شب یلدا برنامه ویژه ای برای فروش دارند. از کدهای تخفیف متنوع گرفته تا محصولات تخفیف داری که در هر روز و در هر ساعت از شبانه روز آپدیت می شوند.

 

کمپین شب یلدای دیجی کالا

اما باید به این موضوع کمی عمیق‌تر فکر کرد، که آیا این کار تنها با هدف افزایش فروش است؟ من فکر نمی‌کنم که همیشه تنها هدف، افزایش فروش باشد.

به عنوان مثال در اولین یلدای دیجی استایل، این سایت تخفیف‌های خوب و کاملا واقعی را ارایه داده بود و هر روز برنامه ویژه ای برای مشتریان داشت. یک روز محصول هزار تومانی پنهان شده، یک روز بازی با کد تخفیف‌ها  و . . .

مشخص بود که برای سال اول، هدف اصلی آن‌ها افزایش آگاهی از برند و آشنا شدن افراد بیشتری با دیجی استایل بوده است. به هرحال ارایه تخفیف و برنامه فروش ویژه همیشه با هدف افزایش فروش نیست. شاید به دنبال این هستند که بیش از رقبا بر سر زبان‌ها بمانند. شاید به دنبال این هستند که حراج بزرگشان به اندازه کافی سر و صدا کرده و افراد بیشتری را به آن‌ها نزدیک کند و شاید به دنبال این هستند که خیلی از کالاهای کم فروش را با تخفیف‌های خوب به فروش برسانند.

در این میان برخی با فروش کالاهای به ظاهر تخفیف دار فروش خود را افزایش می دهند، چند کالا با تخفیف واقعی موجب خواهد شد که دیگر تخفیف‌ها را نیز باور کنید. به هرحال هر فروشگاهی هدفی دارد! شما اینطور نباشید.

 

افزایش وفاداری مشتریان

برخی از کمپین‌های شب یلدا تنها با یک هدف ایجاد می شوند، افزایش وفاداری مشتریان، البته شاید نتوان نام همه آنها را یک کمپین گذاشت، شاید تنها یک برنامه ویژه برای شب یلدا باشند.

مثلا خیلی از فروشگاه‌ها با ارایه تخفیف‌هایی معمولی اما کاملا واقعی سعی دارند هدیه ای به مشتریان خود ارایه دهند. برخی دیگر از فروشگاه‌ها، هدایایی یلدایی را برای خرید‌های مشتریان در نظر می‌گیرند و به این شکل وفاداری خود را به مشتریان نشان داده و بعضا موجب افزایش آگاهی از برند خود هم می شوند.

 

افزایش سرنخ (Lead)

سرنخ یا Lead در دنیای دیجیتال مارکتینگ، به معنی راه ارتباطی مخاطب هدف است. مثلا اگر بتوانید با ارایه یک محتوای رایگان، ایمیل ۱۰۰نفر از مخاطبان هدف خود را به دست آورید، شما ۱۰۰ سرنخ یا Lead به دست آورده اید.

لیدها در دنیای دیجیتال بسیار ارزشمند هستند به طوری که هرکسب‌وکاری در ابتدای کار تمرکز ویژه‌ای روی به دست آوردن سرنخ یا Lead Generation دارد.

 

کمپین شب یلدا

لید‌ها می‌توانند تبدیل به مشتریان شما شوند، می‌توانند تبدیل به هواداران شما شوند، می‌توانند در کمپین‌ها همراه شما باشد، می‌توانند در شبکه‌های اجتماعی شما را دنبال کنند و خلاصه اینکه لیدها خیلی ارزشمند هستند.

یکی از اهدافی که یک کمپین می‌تواند داشته باشد، به خصوص برای کسب‌وکارها نوپا، لیدسازی یا همان سرنخ سازی است. در این روش یک کمپین با سناریوی مشخصی را اجرا می‌کنید و در پایان، بسته میزان مشارکت در کمپین، تعداد زیادی ایمیل یا شماره تماس از مخاطبان هدفتان به دست می‌ورید که بسیار بسیار ارزشمند هستند.

 

[cp_info_bar display=”inline” id=”cp_id_a26f4″][/cp_info_bar]

 

فعال کردن مشتریان و سرنخ‌های گذشته

اگر چند وقتی از فعالیت کسب‌وکار شما گذشته باشد، قطعا تعدادی مشتری و سرنخ در دیتابیس کسب‌وکارتان موجود است. قطعا تعدادی مشتری دارید که مدت زیادی از آخرین خرید آنها می‌گذرد. قطعا تعدادی سرنخ دارید که شما را می‌شناسند ولی هنوز از شما خرید نکرده اند.

برخی کمپین‌ها با هدف فعال سازی این افراد راه اندازی می شوند، هدف این نوع کمپین‌ها بازگرداندن مشتریان به سمت شماست، مشتریانی که از آخرین خرید آنها زمان زیادی می‌گذرد و همینطور سرنخ‌هایی که مدتها پیش به جمع شما اضافه شده اند ولی هنوز موفق در تبدیل آنها به خریدار نبوده‌اید.

فعال کردن مشتریان

 

این نوع کمپین‌ها موجب بازگشت افراد به سمت کسب‌وکارتان شده و احتمال خرید مجدد مشتریان از شما را بالا می‌برند، درواقع می‌توان گفت که مشتریان در حال رفتن را به سمت شما باز می‌گردانند.

این نوع کمپین‌ها اگر درست اجرا شوند می‌توانند در افزایش فروش هم موثر باشند.

 

 

[ps2id id=’5′ target=”/]مراحل طراحی کمپین شب یلدا

مراحل طراحی کمپین شب یلدا تفاوتی با مراحل طراحی دیگر کمپین‌های دیجیتال ندارد. در مطلب جداگانه‌ای با عنوان مراحل طراحی کمپین تبلیغاتی، به این موضوع پرداخته ام که از لینک زیر می‌توانید آن را مطالعه کنید. با این حال به چگونگی طراحی کمپین شب یلدا و مواردی که باید در نظر داشته باشید اشاره می کنم.

[alert type=”info”]حتما بخوانید: کمپین تبلیغاتی چیست؟ آشنایی با مراحل طراحی کمپین تبلیغاتی[/alert]

هدف شما از کمپین شب یلدا

در عنوان قبل با هدف‌های مختلف یک کمپین آشنا شدید و اهمیت هدف گذاری را درک کردید. پس بهتر است پیش از هرچیز به هدف خود فکر کنید و مشخص کنید که هدف شما از برگزاری کمپین چیست.

هدف گذاری در کمپین

اجباری نیست که تنها یک هدف از اجرای کمپین داشته باشید، اما حداقل یک هدف باید به عنوان هدف اصلی و دیگر اهداف به عنوان هدف فرعی در نظر گرفته شوند.

مثلا در یک کمیپن با هدف افزایش آگاهی از برند، این احتمال وجود دارد که فروش هم کمی افزایش پیدا ‌کند، اما این یک هدف فرعی است.

واقعا چرا به دنبال برگزاری یک کمپین یا برنامه ویژه برای شب یلدا هستید؟

قرار است چه نفعی از اجرای این کمپین ببرید؟

اساسا کسب‌وکار شما در چه مرحله‌ای است و در این مرحله، یک کمپین با چه هدفی می‌تواند برایش مناسب باشد؟

آیا به دنبال افزایش آگاهی از برند هستید؟ آیا لیدسازی در حال حاضر برای شما مناسب است؟ آیا به دنبال خوشحال کردن مشتریان هستید؟

  

 ایده خود را برای کمپین مشخص کنید

وقتی هدف شما از کمپین مشخص شد، نوبت به ایده‌ پردازی برای رسیدن به هدف می‌رسد. فرض کنیم شما افزایش سرنخ را به عنوان هدف اصلی انتخاب کردید. خب؟ چه کمپینی می‌تواند برای شما کارساز باشد؟ ایده شما چیست؟

ایده کمپین شب یلدا

در به خرج دادن خلاقیت شک نکنید، اما بدانید که پیاده کردن نمونه‌های موفق ایرانی یا خارجی هم هیچ ایرادی ندارد، مخصوصا اگر با کمی خلاقیت همراه شوند به گونه‌ای که انگار اولین بار شما این نوع کمپین را ایجاد کرده‌اید.

مثلا اگر برنامه‌ای برای ارایه تخفیف دارید، می‌توانید یک کد تخفیف شگفت‌انگیز را هر روز به قرعه بگذارید تا بازدیدکنندگان از لندینگ پیج با وارد کردن ایمیل در قرعه کشی روزانه کد تخفیف شگفت انگیز شرکت کنند. این فقط یک مثال بود!

دقت داشته باشید که ایده شما باید به گونه‌ای باشد که در نهایت راه‌های ارتباطی زیادی برای شما به دست آورد و صدالبته ایمیل بهترین گزینه هست، به استثنا برخی کسب‌وکارها که به دلیل نوع مخاطبانشان، شماره تماس برای آنها گزینه مناسب‌تری است.

 

سناریوی کمپین را مشخص کنید

یک ایده یعنی یک راه حل کلی.

ایده شما راه حل کلی شماست که با انجام آن این احتمال وجود دارد که به هدف خود برسید. اما ایده نمی‌تواند مشخص کند چه کارهایی برای اجرای آن باید انجام شود؟ برای اجرای آن چه پروسه ای باید طی شود؟ مگر اینکه سناریوی اجرای ایده را مشخص کنید.

این سناریوی ایده است که نشان می‌دهد این ایده طی چه مراحلی اجرا می‌شود؟ چه ابزارهایی باید استفاده شود؟ چه افرادی درگیر خواهند شد. سناریوی کمپین یعنی مشخص کردن قدم به قدم اجرای ایده.

سناریو کمپین دیجیتال

 

فرض کنید ایده من برگزاری یک مسابقه است.

سناریوی من به صورت خلاصه به این شکل است که ابتدا یک لندینگ پیج طراحی می‌کنیم و زمینه اجرای مسابقه در آن را فراهم می کنیم.( فهمیدیم لندینگ لازمه!)

در لندینگ پیج بخشی برای دریافت ایمیل در نظر می‌گیریم.(فهمیدیم که باید امکان ذخیره کردن ایمیل رو فراهم کنیم )

از یک هفته قبل از شروع کمپین باید در شبکه‌های اجتماعی اطلاع رسانی کنیم( فهمیدیم که به اندازه یک هفته باید محتوای جذاب برای معرفی مسابقه داشته باشیم).

هر روز باید برنده‌های روز، تخفیف‌های جدید و . . . را در شبکه‌های اجتماعی معرفی کنیم (فهمیدیم که یک نفر باید مسئولیت آپدیت شبکه‌های اجتماعی را به عهده بگیرد)

سناریوی کمپین یعنی جزئیات و چگونگی‌های اجرای کمپین که به ما در تشخیص منابع لازم و اینکه به چه چیزها و به چه کسانی در اجرای کمپین نیاز داریم کمک می‌کند.

 

منابع انسانی و غیر انسانی را آماده کنید

سناریوی کمپین آماده شد و حالا می‌دانیم که کمپین قرار است چطور اجرا شود و به چه چیزهایی نیاز داریم. حالا باید اون چیزها را آماده کنیم.

  1. کی لندینگ رو کی طراحی میکنه؟
  2. کی محتواهای سوشال رو برای حفظ حرارت مسابقه طراحی می کنه؟
  3. کی مسئولیت آپدیت سوشال و پاسخ به کامنت‌ها رو به عهد می گیره؟
  4. کی قرار اون تیزری که برای شروع مسابقه لازمه رو تهیه کنه؟

همانطور که متوجه شدید در این مرحله باید همه کارها به همراه افرادی که آن‌ها را به عهده می‌گیرند مشخص و هر چیزی که برای اجرای سناریو به آن نیاز دارید تهیه شود.

 

مهمانان را به جشن دعوت کنید

به کمپین مثل یک جشن نگاه کنید، تا حالا شده به جشنی بروید که از وجودش خبر نداشتید؟ مگر اینکه به صورت اتفاقی وارد یک جشن شوید که احتمالش خیلی کم است.

پس این تصور را نداشته باشید که به محض شروع کمپین همه مشتریان شما شروع به مشارکت بی سابقه در کمپین می‌کنند. اگر انتظار مشارکت کاربران در کمپین را دارید، بهتر است قبل از شروع، اطلاع رسانی کنید.

تبلیغات کمپین شب یلدا

هیچ وقت اطلاع رسانی کمپین نباید همزمان با شروع کمپین باشد، معمولا چندین روز قبل از شروع کمپین از طریق کانال‌های مختلف که انتخابش به نوع  مخاطبان کسب‌وکار و بستگی دارد شروع به اطلاع رسانی جدی می‌کنند و به قولی تنور را برای چسباندن نان گرم می‌کنند.

بسیار عالی، اگر این ۵ مرحله در طراحی کمپین را به خوبی پشت‌سر گذاشته باشید یعنی تقریبا برای اجرای کمپین آماده هستید و حداقل چشم بسته عمل نکرده‌اید.

اما جدای از این ۵ مرحله، نکات دیگری هستند که بهتر است پیش از شروع کمپین، در طول کمپین و حتی بعد از اتمام کمپین در نظر داشته باشید. به آخرای مطلب نزدیک شدیم، با من همراه باشید.

 

[ps2id id=’6′ target=”/]نکاتی در اجرا و مدیریت درست یک کمپین دیجیتال

 

۱- بدانید که چطور موفقیت کمپین را اندازه بگیرید

اگر در قسمت هدف‌گذاری درست عمل کرده باشید، قطعا می‌توانید به این سوال که چطور موفقیت کمپین را اندازه می‌گیرید؟ پاسخ دهید. ابتدا به هدف خود فکر کنید و سپس بر اساس هدف خود مشخص کنید که اندازه گیری چه چیزی می‌تواند در ارزیابی موفق بودن یا نبودن کمپین موثر باشد.

اگر به دنبال لیدسازی هستید، مسلما میزان ایمیل‌های جمع آوری شده می‌تواند گزینه خوبی باشد. اما اگر به دنبال افزایش فروش هستید، میزان ایمیل‌های به دست آمده نمی‌تواند معیار خوبی باشد. پس ابتدا مشخص کنید که چه چیزی باید اندازه گیری شود و در قدم بعدی بدانید که چطور باید آن را اندازه بگیرید.

 

۲- از رصد کردن غافل نشوید

بهتر است پیش از شروع کمپین برای اندازه گیری همه آمارها آماده شوید. اگر وبسایت شما هنوز به ابزارهای آنالیز مانند گوگل آنالیتیکس متصل نشده است هرچه سریعتر اینکار را انجام دهید. مطلب زیر می‌تواند به شما کمک کند.

[alert type=”info”]حتما بخوانید: آموزش نصب گوگل آنالیتیکس در وبسایت به دو شیوه مختلف[/alert]

رصد کردن تنها مربوط به سایت نیست و لازم است در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام هم کسب‌وکارتان را در طول کمپین رصد کنید. اگر هنوز حساب اینستاگرام خود را به حالت تجاری تبدیل نکرده‌اید، هرچه سریعتر این کار را انجام دهید، می‌توانید از مطلب زیر کمک بگیرید.

 

۳- حرارت کمپین را حفظ کنید

کمپین همانند یک آتش است و شروع کمپین همانند ریختن نفت در آتش.

اگر می‌خواهید آتش مدت بیشتری شعله‌ور باشد، باید در آن هیزم بریزید، اگر می‌خواهید کمپینتان همچنان حرارت خود را حفظ کند و شعله‌ور باشد، باید محتوا داشته باشید.

طراحی کمپین یلدا

اما چه محتوایی؟

محتوایی که دائما وضعیت کمپین را به اطلاع مخاطبان می‌رساند. مثلا محصول جدیدی که قرار است تخفیف داشته باشد را در اینستاگرام اطلاع رسانی کنید. اگر قرعه کشی دارید، هر روز برنده را اعلام کنید. اگر می‌توانید با دادن آمارهایی از وضعیت مشارکت، دیگران را به پیوستن تشویق کنید.

خلاصه تلاش کنید که دائما اخبار کمپین را به گوش مخاطبان هدف برسانید و هرگز تبلیغ پیوسته کمپین را فراموش نکنید. در مورد حفظ حرارت کمپین، کتاب رایگان زیر را مطالعه کنید.

[alert type=”info”]حتما بخوانید: چطور یک مسابقه اینستاگرامی برگزار کنیم؟ راهنمای صفر تا صد برگزاری مسابقه اینستاگرامی[/alert]

دیجی کالا از ۱۰ روز مانده به یلدا و همینطور بامیلو از چندین روز مانده به جمعه سیاه با کلیپ‌ها و محتواهای تبلیغاتی مخاطبان هدف را آگاه می‌کنند و این تبلیغ را نه تنها تا شروع کمپین بلکه در طول کمپین و تا پایان آن ادامه می‌دهند.

 

۴- برای پشتیبانی و ارسال محصولات آماده باشید

در طول کمپین معمولا حجم سفارشات و خرید‌ها بالاتر از روزهای معمول است، حتی اگر هدف اصلی شما افزایش فروش نباشد.( اگر باشه چی میشه!)

پس باید پیشبینی‌های لازم برای این حجم از سفارشات را داشته باشید. اگر محصولات شما فیزیکی هستند باید برای ارسال آنها برنامه داشته باشید و اگر خدماتی هستند باید برای پشتیبانی و ارایه خدمات آماده باشید.

” همینکه در طول کمپین و در لحظه پاسخگوی مشتریان باشید، قدم بزرگی را در تبدیل خریداران احتمالی به مشتری وفادار برداشته اید.”

Daniel Wallock, Marketing Strategist

برخی از فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ از جمله دیجی‌کالا، اعلام می‌کنند که خرید‌هایی که در طول کمپین انجام می‌شوند کمی دیرتر از حالت معمول ارسال می‌شوند.

به نظر کار جالبی است، هم بهتر از بدقول شدن است و هم اینکه مخاطبان به دلیل خرید‌های شیرین، حاضرند کمی بیشتر صبر کنند.

 

۵- یک لندینگ پیج عالی طراحی کنید

لندینگ پیچ یا صفحه فرود همانطور که نامش نشان می‌دهد، محل فرود کاربر است. صفحه‌ای که با هدف خاصی و به عنوان صفحه فرود برای کاربران طراحی شده است.

در مورد صفحه فرود قبلا مطلب مفصلی منتشر کرده‌ام، اگر مایل هستید از صفحه فرود بیشتر بدانید، مطالعه این مطلب را به شما توصیه می‌کنم.

[alert type=”info”]حتما بخوانید: صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست و چه اهمیتی در تبلیغات اینترنتی دارد؟[/alert]

۶- سایت خود را با حال و هوای یلدا همراه کنید

علاوه بر طراحی یک لندینگ پیج با حال و هوای یلدا، خوب است که کمپین را با یک یا چند المان یلدایی در صفحه اصلی سایت اطلاع رسانی کنید.

به عنوان مثال بامیلو به این شکل حال و هوای یلدا را به صفحه اصلی وب سایت خود آورده است.

کمپین شب یلدا

 

سخن پایانی

من این مطلب را کمی دیر نوشتم، شاید باید چند ماهی قبل از رسیدن به شب یلدا دست به کار می‌شدم و این مطلب را منتشر می‌کردم.

اما اکنون که این مطلب را می‌خوانید مهم نیست که چقدر به شب یلدا باقی مانده است یا حتی چند روز از شب یلدا گذشته است، چون علاوه بر یلدا باز هم کمپین‌هایی خواهید داشت که نوروز نزدیک‌ترین کمپین به شما بعد از شب یلداست.

به همین دلیل یک توصیه برای شما دارم، حداقل یک ماه پیش از رسیدن به روز موعود برای کمپین برنامه ریزی کنید. بد نیست بدانید که برخی به قدری زودتر از شما شروع می‌کنند که حتی برای کمپین خود استراتژی سئو هم مشخص می‌کنند و تلاش می‌کنند تا روز کمپین برای چند کلمه کلیدی ترافیک دریافت کنند.

راستی اگر کمپینی راه اندازی کردید خوشحال می‌شوم باخبرم کنید تا در رونق به بررسی آن بپردازیم. اگر سوالی دارید که این مطلب به آن پاسخ نداده است، در بخش نظرات بپرسید، معمولا در کمتر از ۲۴ ساعت پاسخ می‌دهم.

موفق باشید.

/ مهران دهقانی

نوشته های مشابه

‫9 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا