دیگر مطالب

 ۲ تکنیک بازاریابی اینترنتی در کسب و کارهای محلی | سئوی محلی و تبلیغات هدفمند

سلام دوستان، امروز می‌خوام کمی در مورد بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای محلی صحبت کنم. کسب‌وکارهایی که در سطح شهر خود فعالیت می‌کنند و لزوما هم یک کسب‌وکار آنلاین نیستند.

دیجیتال مارکتینگ برای کسب‌وکارهای محلی در واقع جزئی از استراتژی مارکتینگ آن کسب‌وکار است. در واقع تمام شیوه‌های بازاریابی در این کسب‌وکارها آنلاین نیست، ولی لازم است که بخشی از استراتژی خود را به بازاریابی اینترنتی یا همان دیجیتال مارکتینگ اختصاص دهند. در ادامه به دوتا از مهمترین این تکنیک ها، یعنی سئوی محلی و تبلیغات هدفمند اشاره می‌کنم.

 

بازاریابی اینترنتی با سئوی محلی

سئوی محلی چیست؟ سئوی محلی یعنی اینکه گوگل هنگام نمایش نتایج برای جستجوی کاربران، محل فعلی آنها را در نظر می گیرد. مثلا اگر کسی برای کلمه مرکز خرید لباس در گوگل سرچ کند، ترتیب نتایجی که به او نمایش داده می‌شود بسته محل وی متفاوت است.

مثلا اگر فرد مورد نظر در قسمت غرب کشور باشد مراکز خرید آن قسمت در اولویت نتایج هستند. یا اگر کسی جستجو کند ترجمه در اراک، در آن صورت گوگل حتی بهترین سایت‌های ترجمه را در ابتدای نتایج قرار نمی‌دهد و ابتدا سایت‌های ترجمه‌ای که در اراک قرار دارند را اولویت می‌دهد

این به معنی است که سایت خود را به صورت محلی نیز سئو کنید و به سئوی محلی سایت خود اهمیت دهید. تا در نتایج محلی دیده شوید. سئوی محلی موضوع جدایی از سئو نیست و قوانین جدیدی هم ندارد، تنها لاز است نکاتی را رعایت کنید که در جستجوهای محلی به خوبی دیده شوید.

۱- درج آدرس و تلفن خود در تمامی صفحات سایت

گوگل توانایی درک آدرس و تلفن شما را دارد و یکی از بهترین قسمت‌های سایت برای قرار دادن آنها فوتر است. پس آدرس و تلفن خود را در فوتر سایت نیز قرار دهید. یادتان باشد که در قسمت شماره تلفن حتما حتما کد شهر خود را بنویسید و آدرس خود را تنها روی گوگل مپ به کاربر نشان ندهید، بلکه به صورت متنی نیز بنویسید.

 

۲- صفحه کسب‌وکار شما در گوگل پلاس

یکی از مهمترین فاکتورهای دیده شدن در نتایج جستجوی محلی این است که شما در گوگل پلاس یک صفحه برای کسب‌وکار خود داشته باشید و از کاربران درخواست کنید تا نظر خود را در مورد کسب‌وکارتان در گوگل پلاس بنویسند و به شما ستاره بدهند.

در عکس زیر مشاهده می‌کنید که برای جستجوی کلمه سالن آرایشی، ابتدا چند سالن که در نقشه درج شده بودند و کاربران به آنها امتیاز داده بودند نمایش داده شدند و سپس یکی از پرترافیک ترین سایت‌ها نمایش داده شده است.

بازاریابی اینترنتی برای کسب و کارهای محلی

یادتان باشد که همه اطلاعات لازم در صفحه گوگل پلاس از جمله آدرس و تلفن خود را وارد کنید.

 

۳- سایت خود را برای موبایل بهینه کنید

این تکنیک به نوعی تکمیل کننده تکنیک قبل است، یعنی همچنان هدف دیده شدن در نتایج محلی است، ولی نکته‌ی حائز اهمیت این است که درصد زیادی از جستجوهای کاربران روی گوشی‌های موبایل انجام می‌شود.

پس یعنی اگر شما در نتایج جستجوی محلی دیده شوید ولی سایت شما روی گوشی‌های موبایل به درستی نمایش داده نشود، در واقع کاربرانی که به سایت شما آمده اند را از دست داده اید.

 

بازاریابی اینترنتی با تبلیغات هدفمند جغرافیایی

یکی دیگر از شیوه‌های جذب ترافیک که برای کسب‌وکارهای محلی بسیار مناسب است تکنیک تبلیغات درفضای مجازی با هدفمندی جغرافیایی است.

حتما تا به حال بنرهای تبلیغاتی را در سایت‌های مختلف مشاهده کرده‌اید، ایرادی که در استفاده از این روش برای کسب‌وکارهای محلی وجود دارد این است که مخاطبینی که تبلیغ شما را می‌بینند از سراسر کشور هستند و نمی‌توانند مشتری شما باشد و در نتیجه هزینه‌‌ای که بابت تبلیغ داده‌اید بازدهی نخواهد داشت زیرا درصد کمی از آن کاربران در شهر شما زندگی می‌کنند.

در تبلیغات با هدفمندی جغرافیایی این امکان وجود دارد که شما بنرهای تبلیغاتی خود را تنها به کاربرانی در سطح اینترنت نمایش دهید که از شهر شما وارد اینترنت شده اند. در واقع کاربران اینترنت در شهر خود را هدف گرفته اید.

جدای از هدف گیری جغرافیایی، این امکان وجود دارد که شما کاربرانی که به سایت‌هایی با موضوع خاص  وارد می‌شوند را هدف بگیرید.

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی : جذب ترافیک هدفمند به وبسایت | چطور ترافیک هدفمند داشته باشیم؟[/alert]

مثلا اگر یک آموزشگاه فناوری اطلاعات در اهواز هستید، می‌توانید بنر تبلیغاتی خود را به کاربرانی که اولا از اهواز وارد اینترنت شده اند و دوما در سایت‌های مرتبط با فناوری اطلاعات حضور دارند نمایش دهید.

انجام این نوع تبلیغات با سیستم‌های تبلیغاتی مانند ای نتورک و صباویژن امکان پذیر است. این سیستم‌ها هزینه دارند ولی در صورتی که به درستی از آنها استفاده کنید بازخورد خوبی خواهند داشت.

برای اطلاعات بیشتر نام این سیستم‌ها را در گوگل جستجو کنید و اطلاعات لازم را از سایت آنها کسب کنید.

 

خلاصه مطلب

شیوه‌های متفاوتی از بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای محلی وجود دارد. در این مطلب به چند نمونه از آن ها اشاره شد که به عقیده بنده مهمترین آنها که کم هزینه‌ترین است، سئوی محلی می‌باشد.

ابتدا روی سئوی محلی وقت بگذارید و با انجام کارهایی که اشاره کردم سعی کنید در نتایج محلی دیده شوید و هم زمان روی بهینه کردن وب سایت خود برای موبایل تمرکز کنید.

در نهایت با تکنیک تبلیغات هدفمند در فضای مجازی در مواقع لازم ترافیک هدفمند به وب سایت خود هدایت کنید، گفتم مواقع لازم به این دلیل که خیلی از افراد این شیوه را یک شیوه کمکی می‌دانند و به دلیل داشتن هزینه به طور دائمی از آن استفاده نمی‌کنند.

یادتان باشد که برای سئوی محلی دیگر فاکتورهای سئو از جمله، محتوای مفید و غیرکپی و لینک سازی درست نیز موثر هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا