دیگر مطالب

 راه اندازی فروشگاه اینترنتی با کدام محصول؟چه کالایی بفروشیم؟

اگر مدتی هست که قصد راه اندازی یک فروشگاه اینترتی را دارید، ولی هنوز نمی‌دانید که چه محصولی بفروشید شاید این مطلب برای شما مفید باشد.

در این مطلب قصد دارم به فرایند انتخاب محصول در راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی بپردازم.

اینکه چطور محصولی را برای فروش اینترنتی انتخاب کنیم و اساسا چه محصولاتی برای فروش اینترنتی مناسب هستند.

شاید براتون جالب باشه که خیلی از افراد بدون فکر کردن به محصول و یا انتخاب محصول بدون بررسی‌های لازم، اقدام به راه اندازی فروشگاه اینترنتی می‌کنند و همین موضوع موجب شکست آنها در فروش اینترنتی می‌شود.

اینکه فروشگاه آنلاین شما ظاهر زیبایی داشته باشد، اینکه نام مناسبی را انتخاب کرده باشید اینکه چطور محصولات را ارسال کنید، همگی مهم هستند اما پیش از همه این موارد باید به محصولی که می‌خواهید بفروشید فکر کنید.

 

چه کالایی بفروشیم؟ انتخاب محصول برای فروش آنلاین

 

در انتخاب محصول برای فروش اینترنتی همیشه دو استراتژی اصلی وجود دارند

۱- محصولات پرفروش و عامیانه با بازار بزرگ و رقیبان بزرگ‌تر

۲- محصولات خاص با بازار کوچیک و خاص(نیچ) و رقیبان کمتر

دسته اول همان محصولات شناخته شده و پرفروشی هستند که تقریبا همه مردم به آنها نیاز پیدا می‌کنند. مثلا خیلی از محصولات دیجی کالا از این دسته هستند، مانند گوشی موبایل، لوازم خانگی، پوشاک مردانه و زنانه و….

دسته دوم محصولات خاصی هستند که مورد علاقه افراد خاصی هستند. مثلا گردنبندهای دست ساز یا کیف‌های دست‌ساز سنتی، یا کوادکوپترها و خیلی از محصولات دیگری که طرفداران خاص خود را دارد.

 

کدام دسته را انتخاب کنیم؟

اینکه کدام محصولات را انتخاب می‌کنید کاملا بستگی به استراتژی شما دارد.

اگر قصد راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی بزرگ را دارید و فروشگاه‌های مطرح کشور از جمله دیجی‌کالا، بامیلو و… را رقیب خود می‌پندارید و از بودجه میلیاردی برای شروع برخوردار هستید، پس بهتر است که محصولات دسته اول، یعنی محصولاتی همه پسند با بازار بزرگ را انتخاب کنید.

اما اگر شما یک نفر یا نهایتا یک تیم کوچک هستید و هدفتان از راه اندازی فروشگاه اینترنتی کسب درآمد است و اساسا خود را رقیب امثال ‌دیجی‌کالا نمی‌دانید، بهتر است به سراغ محصولات دسته دوم بروید. یعنی محصولاتی که طرفداران خاص خود و بازار کوچک و کم رقابتی دارد را انتخاب کنید.

در حالت دوم قطعا فروش شما نسبت به یک فروشگاه  همه چیز فروش کم تر است، ولی در مقابل رقابت برای شما راحت تر و هزینه تبلیغات برای شما پایین تر است و پیش بردن کسب‌وکار برای شما هزینه پایین تری خواهد داشت.

چه کالایی بفروشیم

به عنوان مثال در حال حاضر فروشگاه‌های اینترنتی هستند که صرفا در زمینه فروش کوادکوپتر فعالیت می‌کنند. یا فروشگاه‌های اینترنتی هستند که صرفا در زمینه فروش کیف‌های سنتی و دیگر لوازم سنتی فعالیت می‌کنند.

در این مرحله شما باید تصمیم بگیرید که به چه شکل می‌خواهید فعالیت کنید. یک فروشگاه اینترنتی بزرگ با محصولات پرفروش و عامیانه، یا یک فروشگاه اینترنتی خاص با محصولات خاص و بازار کوچکتر.

پیشنهاد ما انتخاب محصولات خاص با بازار هدف خاص است. پس در ادامه به نکاتی در انتخاب این محصولات می‌پردازیم.

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی:چطور صفحه محصول را برای فروش بیشتر بهینه کنیم؟[/alert]

 

محصولی بفروشید که به آن علاقه و اعتقاد دارید

واقعیت این است که راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی کار سختی است و مشکلات بسیاری سر راه شما خواهند بود، در این میان اگر محصولی را انتخاب کنید که به آن اعتقاد و علاقه‌ای نداشته باشید، باور کنید که خسته خواهید شد.

چه محصولی بفروشیم

وقتی در حال نوشتن توضیحات طولانی برای محصولی هستید که به آن علاقه ندارید خسته خواهید شد.

پس یکی از کارهای درست این است که ببینید به چه چیزهایی علاقه و اعتقاد دارید و لیستی از محصولات مورد علاقه خود تهیه کنید.

می‌توانید به فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ سر بزنید، برخی از محصولات آنها می‌توانند به صورت جداگانه یک فروشگاه خاص داشته باشند. البته اگر فکر می‌کنید که می‌توانید در آن محصول خاص بهتر عمل کنید.

 

پتانسیل فروش محصولات را بررسی کنید

مسلما در لیست محصولات مورد علاقه شما برخی پتانسیل فروش بالاتری دارند.

یکی از ابزارهایی که می‌تواند به شما کمک کند Google keyword Planner است.

با کمک این ابزار می‌توانید میزان جستجوی کلمات مختلف را بررسی کنید.

بد نیست که میزان جستجوی محصولات را یک به یک بررسی کنید و ببینید که کدام محصولات جستجوی بهتری دارند. البته لزومی ندارد که حتما محصولات با جستجوی بهتری انتخاب شوند ولی لازم است که میزان جستجو بیش از اندازه پایین نباشد.

اگر برای یک محصول حدود ۱۰هزار بار جستجو به شکل‌های مختلف در ماه انجام‌ می‌شود، شما حدود ۵ هزار جستجو را می‌توانید به سایت خود هدایت کنید. پس تصور نکنید که همه جستجوها به سایت شما ختم خواهند شد.

 

تامین محصولات را در نظر داشته باشید

از میان محصولات مورد علاقه، بررسی کنید که کدام محصولات را می‌توانید تامین کنید.

اگر محصولی است که شما امکان تامین کردن آن را به هر دلیل ندارید پس مسلما باید از لیست محصولات حذفش کنید.

در این مرحله توصیه این است که در مورد چگونگی تامین محصولات بررسی کنید.

 

سود فروش محصولات را در نظر داشته باشید

پس از بررسی در مورد تامین محصولات باید بررسی کنید که محصولات مختلف هر کدام چه میزان سودی خواهند داشت. مثلا در اگر به سراغ محصولات چرمی رفته اید، باید گفت که محصولات چرم سود ۱۰۰درصدی و گاهی بیشتر دارند. یعنی اگر یک کیف چرم را از تولید کننده به قیمت ۱۰۰هزار تومان بخرید به راحتی می‌توانید با قیمت ۲۰۰هزار تومان به فروش برسانید.

اما اگر به سراغ فروش هدفون رفته اید این سود به مراتب پایین‌تر است.

البته منظور این نیست که محصولی که بیشترین سود را دارد انتخاب کنید، بلکه منظور این است که در این مرحله در مورد سودی که محصولات مختلف می‌توانند در هر فروش برای شما داشته باشند اطلاعات کسب کنید.

ممکن است محصولی سود ۲۰درصدی داشته باشد ولی به دلیل قیمت بالای محصولات این سود با سود ۱۰۰درصدی فروش چرم برابری کند.

پس در این مرحله باید سود فروش اینترنتی محصولات باخبر شوید.

 

سرمایه اولیه  را در نظر داشته باشید

در راه اندازی فروشگاه اینترنتی یکی از مواردی که در انتخاب محصول تاثیرگذار است سرمایه اولیه شماست.

ممکن است شما سرمایه اولیه برای شروع یک فروشگاه اینترنتی چرم را نداشته باشید ولی می‌توانید با این میزان سرمایه ،اجناس لازم برای یک فروشگاه اینترنتی زیورآلات را تهیه کنید.

در این مرحله لازم است که بررسی کنید هر محصول چه میزان سرمایه اولیه نیاز خواهد داشت.

 

شیوه و هزینه ارسال محصولات را بررسی کنید

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی شیوه ارسال محصول است. خوشبختانه امروزه شرکت پست، بیش از گذشته در زمینه ارسال محصولات همکاری می‌کند و اگر در تهران هستید سیستم‌هایی هستند که محصولات را  از محل انبار از شما تحویل گرفته، بسته بندی کرده و ارسال می‌کنند و هزینه کمی دریافت می‌کنند.

شیوه ارسال کالا

اما اگر محصولات شما به هر دلیل وزن یا حجم زیادی دارند باید بررسی بیشتری انجام دهید و در مورد هزینه‌ای که ارسال هر محصول برای شما خواهد داشت و چگونگی جبران این هزینه بررسی کنید.

یادتان باشد که همیشه نمی‌توان تمام مبلغ پست را روی اجناس کشید.

گاهی اگر هزینه پستی زیادی دریافت کنید، خرید اینترنتی محصول شما به مراتب پرهزینه تر از خرید فیزیکی آن محصول است و مشتری احتمالا از خرید اینترنتی صرف نظر کند.

 

پشتیبانی محصولات را در نظر داشته باشید

گاهی محصولات شما تخصصی است و نیاز به آموزش کاربران در مورد چگونگی استفاده از محصول وجود دارد. مثلا اگر شما کوادکوپتر را برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی انتخاب کرده‌اید، در آن صورت باید آموزش‌های لازم برای محصولات را ارایه دهید و آماده پاسخگویی به سوالات مختلف کاربران باشید.

البته حتی اگر محصولات شما تخصصی نباشند، بازهم باید آماده پاسخگویی به برخی مشکلات کاربران باشید. مشکلاتی از قبیل نرسیدن کالا، پس دادن کالا و…

توصیه می‌کنم که شرایط خوبی برای بازگرداندن کالا در نظر بگیرید، امکان بازگردادن کالا فاکتور مهمی در اعتماد کاربران است.

 

در نهایت باید گفت که در انتخاب محصول بهتر است بررسی‌های لازمه را انجام دهید. از افرادی که پیش از شما در این زمینه فعالیت دارند پرس و جو کنید و تا می‌توانید اطلاعات کسب کنید. انتخاب محصول مهمترین قسمت راه اندازی فروشگاه اینترنتی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا