دیگر مطالب

۱۰ ایده برای شروع کسب‌ و کار اینترنتی متناسب با بازار ایران

سلام دوستان، تو این مطلب قصد دارم به چند ایده در مورد کسب‌ و کار اینترنتی بپردازم. بعضی از این ایده‌ها صرفا برای اجرا در ایران مناسب هستند و برخی تقریبا جهانی بوده و هم در ایران و هم در خارج از کشور اجرا شده اند.

پیش از اینکه شروع به معرفی ایده‌ها بکنم، باید نکته‌ای رو خدمتتون عرض کنم که هدف از این پست این نیست که شما از بین ایده‌ها یکی را برای شروع انتخاب کنید، بلکه هدف این است که با مدل‌های مختلف ایده و تنوع آنها آشنا شوید.

و نکته مهم اینکه همیشه کاری را که به آن علاقه دارید شروع کنید، نه صرفا هر ایده‌ای را به دلیل جالب بودن یا جدید بودن برای شروع انتخاب کنید. لزوما هم لازم نیست که ایده کاملا جدید باشه، فقط کافیه بهش علاقه داشته، واسش بازار وجود داشته باشه و به طور کامل هم خارج از توانایی‌های شما نباشه.(مسلما قرار نیست صفر تا صد اجرای ایده رو از همون اول بدونید).

۱- ایده کسب‌وکار اینترنتی با محوریت بازی‌های ویدیویی

شاید تا چند سال پیش یک بازی پلی استیشن ۳ یا ایکس‌باکس زیر ۱۰هزار تومان خریداری می‌شد. اما در سال‌های اخیر یعنی پس از به بازار آماده پلی‌استیشن۴ و ایکس‌باکس وان، دیگر بازی‌های کپی در بازار وجود ندارند و شما باید هزینه زیادی را برای خریداری دیسک اصلی پرداخت کنید.

مثلا برای یک بازی فوتبال Ps4 باید حدود ۲۰۰ هزار تومان هزینه کنید. این موضوع باعث شد که بازار خرید و فروش بازهای دست دوم این دستگاه‌ها داغ شود.

در واقع هزینه بالای خرید این بازی‌ها موجب شد که خیلی از افراد برای خرید بازی جدید، برخی بازی‌ها که برای آنها تکراری شده است را به فروش بگذارند و برخی دیگر با هزینه کمتری نسخه دست دوم را تهیه کنند.

هرچند که بازار خرید و فروش این بازی‌ها در اپلیکیشن دیوار و شیپور تا حدی داغ است، اما در خیلی از سایت‌ها و انجمن‌های مرتبط با بازی هم خرید و فروش انجام می‌شود.

پس این یک فرصت برای راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی است. سایتی که این دو گروه از افراد را بهم متصل کند، یعنی امکان خرید و فروش بازی دست دوم فراهم می‌کند.

به عنوان مثال یک سایت خارجی که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کند سایت، گیم فیلیپ است. این سایت امکان خرید‌وفروش بازی‌ها را برای کاربران فراهم کرده است و علاوه بر آن ملزومات و آیتم‌های مرتبط با بازی نیز به فروش می‌رسد.

آدرس سایت: gameflip.com

۲- ایده کسب‌وکار آنلاین با محوریت طراحی گرافیک

یکی از کسب‌وکارهای آنلاین که پیشتر در خارج از کشور دیده می‌شد ولی اخیرا در ایران نیز راه اندازی شده است، کسب‌وکاری است که طراحان گرافیک را به متقاضیان طرح‌های گرافیکی متصل می‌کند.

یکی از سایت‌‌های ایرانی که به این شکل فعالیت می‌کند دانادیزاین نام دارد.

مدل فعالیت این کسب‌وکار اینترنتی به این شکل است که کارفرمایی که نیاز به طرح گرافیکی دارد(مثلا لوگو) یک مسابقه ایجاد می‌کند و مبلغی را به عنوان جایزه برای بهترین طرح تعیین می‌کند، سپس طراحان طرح‌های خود را ارسال کرده و بهترین طرح مبلغ را برنده می‌شود.

مبلغی نیز به عنوان پورسانت به سایت تعلق می‌گیرد. البته برخی سایت‌ها مبلغی را برای ایجاد مسابقه از کارفرما درخواست می‌کنند. بهتره به سایت دانادیزاین سری بزنید و با مدل کاری آن بیشتر آشنا شوید.

آدرس سایت : danadesign.ir

۳- ایده کسب‌وکار اینترنتی با محوریت تولید محتوا

حتما متوجه شدید که کسب‌وکارهای واسطه‌ای در زمینه‌های زیادی وارد شده و در حال رشد هستند. کسب‌وکارهای واسطه ای کسب‌وکارهایی هستند که دو قشر از افراد را که نیازمند یکدیگر هستند به هم متصل می‌کنند.

یکی از این کسب‌کارهای آنلاین واسطه ای در زمینه تولید محتوا می‌باشد.

یعنی افرادی که در زمینه تولید محتوا مهارت دارند را به افراد نیازمند به محتوا متصل می‌کند.

برخی به صورت اختصاصی در زمینه محتوای متنی فعالیت می‌کنند و برخی سایت‌ها محتوای ویدیویی و تصویری را نیز شامل می‌شوند.

یک نمونه از این کسب‌وکارهای آنلاین، سایت کراد کانتنت به آدرس crowdcontent.com است. برای آشنایی بیشتر با مدل کاری این سایت بهتره وارد سایتش بشید و باهاش بیشتر آشنا بشید.

در ایران هنوز چنین سایتی را مشاهده نکرده‌ام، ولی درخواست های تولید محتوا چه به صورت متنی و چه به صورت چند رسانه‌ای در سایت های فریلنسینگ زیاد دیده می‌شود و احتمالا بازار به حدی رسیده است که سایت‌هایی به صورت اختصاصی در زمینه تولید محتوا فعالیت کنند.

۴- ایده کسب‌وکار آنلاین با راه اندای فروشگاه اینترنتی نیچ

در مطلبی که در مورد انتخاب محصول برای فروش اینترنتی منتشر کردم، درباره فروشگاه‌های نیچ توضیح دادم.

فروشگاه نیچ یعنی فروشگاهی که محصولاتی خاص را متناسب با بخش خاصی از بازار عرضه می‌کند. محصولات یک فروشگاه نیچ مانند دیگر محصولات فروشگاه‌های آنلاین مورد علاقه عموم مردم نیست ولی به دلیل بازار خاص و کوچک از رقابت کمتری برخوردار است.

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: راه اندازی کسب‌وکار اینترنتی با کدام محصول؟ چه محصولی بفروشیم؟[/alert]

برای افرادی که قصد دارند یه صورت انفرادی یا چند نفره یک فروشگاه کوچک راه اندازی کننده و توانایی و تمایل به رقابت با فروشگاه‌های آنلاین بزرگ مانند دیجی کالا را ندارند فروشگاه نیچ توصیه می شود.

مثلا فروشگاه آنلاینی که به صورت اختصاصی در زمینه فروش کیف‌های سنتی فعالیت می‌کند یک فروشگاه نیچ محسوب می‌شود.

برای مثال فروشگاه “هنری.کام” یک فروشگاه با محوریت فروش ملزومات برای ساخت دست‌سازهای هنری است. این فروشگاه آموزش‌هایی را در زمینه هنرهای دستی ارایه می‌دهد و در کنار آن ملزومات این آموزش‌ها را به فروش می‌رساند.

آدرس سایت : honari.com

یا فروشگاه تیرینگ که در زمینه فروش ملزومات نوشیدنی فعالیت می‌کند.

آدرس سایت: tearink.com

۵- ایده کسب‌ درآمد اینترنتی با محوریت صبحانه

یکی از ایده‌های کسب‌وکار که بیشتر در تهران و شهرهای بزرگ دیده می‌شود. سرویس سفارش آنلاین صبحانه  ومیان وعده است.

این ایده بیشتر در شهرهای بزرگ مانند تهران قابلیت اجرا دارد زیرا بسیاری از مشتریان این کسب‌وکارها، کارکنان شرکت‌ها هستند که گاهی برای یک صبحانه یا میان وعده دلچسب سفارش ثبت می کنند.

البته درصد زیادی هم از خانواده ها هستند که از نظر مالی تا حدی مرفه هستند و حاضراند ماهی چند بار صبحانه و میان وعده‌هایی گران تر از حالت معمول میل کنند.

یکی از این کسب‌وکارها در ایران دلیون نام دارد. برای آشنایی بیشتر با این کسب‌وکار سری به سایت آن بزنید.

آدرس سایت:delion.ir

۶- کسب‌وکار اینترنتی با محویت نظافت و تمیزکاری

یکی از کسب‌وکارهایی که در سال گذشته تعداد آنها زیاد شده است و احتمالا در سال ۹۷ یکی از داغ‌ترین کسب‌وکارها باشند، سایت‌ها و اپلیکیشن‌های خدمات منزل هستند.

مدل کاری این سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها به صورت واسطه ای است، یعنی افرادی که در زمینه نظافت ماهر هستند و به نوعی نیروی نظافتی محسوب می‌شوند را به افرادی که نیازمند خدمات منزل هستند متصل می کند.

البته شما ارتباط مستقیم با نیروی نظافتی نخواهید داشت. در واقع از طریق اپلیکیشن یا سایت اطلاعات لازمه را در مورد سفارش نظافتی خود می‌دهید و آنها هزینه این میزان نظافت را به شما اعلام می کنند.

در صورتی که مایل باشید سفارش را ثبت می کنید و آنها از بین نزدیک ترین نیروهای نظافتی خود یکی را در ساعتی که مشخص کرده اید به خانه یا محل مورد نظر شما اعزام می‌کنند.

به عقیده من موفق‌ترین این مدل کسب‌وکار در ایران اسپارد است.

آدرس سایت: espard.com

۷- کسب‌وکار آنلاین با محوریت ملزومات اداره‌ها و شرکت‌ها

در تمامی شهرهای ایران، بخصوص تهران و دیگر شهرهای بزرگ، اداره‌ها و شرکت‌های زیادی وجود دارند. این شرکت‌ها و اداره‌ها ملزومات مصرفی زیادی دارند که به صورت دوره‌ای اقدام به تهیه آنها می‌کنند.

ملزومات خورکی از جمله چای، قند، آب معدنی، پنیر و خوراکی های صبحانه، برخی شرکتها کیک و میان وعده های مختلف و .. و ملزومات غیر خوراکی مانند کاغذ A4، چسب، منگنه خودکار و ….

کسب‌وکارهای آنلاینی هستند که برای این شرکت‌ها و اداره‌ها این امکان رو فراهم می‌کنند که در سایت ثبت نام کرده، ملزومات و دوره زمانی دریافت آنها را مشخص کنند و سپس طبق دوره زمانی مشخص شده هر چند وقت یک بار این ملزومات را تحویل بگیرند. مسلما هرچه خرید دوره‌ای بیشتری داشته باشند قیمت هر محصول برای آنها کمتر خواهد بود.

یک نمونه از این سایت ها که ایرانی نیست، سایت  ایزی آفیس است.

آدرس سایت : eazyoffice.co.za

یک سایت ایرانی که به صورت اشتراکی کار می‌کند سایت چه گوارا است که البته فقط اشتراک آب معدنی را ارایه می‌دهد و به نظر می‌رسد که بهتر بود غیر از آب اشتراک اقلام پرمصرف دیگر را نیز فراهم می‌کرد.

آدرس سایت: chegovara.com

۸- کسب‌وکار اینترنتی با پختن کیک

اگر شما یک بانوی خانه دار هستید و در زمینه پختن کیک توانایی دارید می‌توانید این کسب‌وکار اینترنتی را انتخاب کنید.

انواع کیک‌هایی که توانایی پختنشان را دارید، معرفی کرده و قیمت گذاری می‌کنید. و امکان دریافت سفارش توسط دیگران را نیز فراهم می‌کنید.

این مدل کسب‌وکار یک کسب‌وکار خانگی است و البته یک کسب‌وکار اینترنتی خانگی، زیرا شما می‌توانید از طریق اینستاگرام و سایت اقدام به جذب مشتری کنید. که توصیه من این است که ابتدا با اینستاگرام شروع کنید و حتما عکس‌های با کیفیتی از کیک‌های خود قرار دهید.

“کیک خونه” یکی از این کسب‌وکارهایی است که در این زمینه فعالیت می‌کند.

آدرس سایت : homescake.ir

۹- راه‌‌اندازی کسب‌وکار آنلاین با محوریت مشاوره

یکی از کسب‌وکارهای اینترنتی که مدل درآمدی مشخصی هم دارد کسب‌وکار مشاوره است.

کسب‌وکار مشاوره به دو شکل وجود دارد، گاهی شما در زمینه ای مهارت دارید که متقاضی مشاوره در آن زمینه وجود دارد. مثلا شما یک فرد با سابقه در زمینه مسائل مالی هستید در واقع یک مشاور مالی هستید یا یک مشاور حقوقی یا یک مشاور روانشناسی و…

در واقع مشاوره دهنده خود شما هستید. پس می‌توانید یک سایت داشته باشید و از طریق آن خودتان را معرفی کرده و امکان تماس افراد را با خودتان فراهم کنید یا امکانی ایجاد کنید که افراد از طریق سایت بتوانند به صورت چت آنلاین مشاوره کنند.

مدل دیگر آن است که شما مشاور نیستید، و به صورت واسطه ای افراد مشاوره دهنده را به افراد نیازمند مشاوره متصل می‌کنید. در این صورت لازم است امکانات بیشتری را در سایت داشته باشید زیرا در این حالت شما یک شخص نیستید بلکه یک پلتفرم مشاوره هستید.

برای افرادی که خودشان یک مشاور هستند گزینه اول توصیه می شود. در ایران، سایت فول فکر یک پلتفرم مشاوره است. برای آشنایی بیشتر وارد سایت فول فکر شوید و با شیوه کارکرد آن آشنا شوید.

آدرس سایت : fullfekr.com

۱۰- ایده کسب‌وکار اینترنتی شما

ایده شماره ۱۰ از بین ایده‌هایی شما در بخش نظرات برای ما می‌نویسید انتخاب می‌شود. شما چه ایده‌ای در سر دارید؟ فکر می‌کنید تا الان اجرا شده؟ ایده خودتون رو در بخش نظرات بنویسید تا باهم در موردش صحبت کنیم.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام من فروشگاه طرحهای لیزری را دارم و در زمینه نقشه کشی فعالیت می کنم mstar.ir ولی در زمینه افزلیش ترافیک سای اطلاعات کافی ندارم و بازار هدف

    1. سلام دوست عزیز، سایت شمارو مشاهده کردم، توصیه من این است که ابتدا روی بهبود سایت کار کنید، سایت شما در زمینه رابط کاربری و ظاهر نیاز به بهبود جدی دارد، در حال حاضر هر اقدامی برای جذب ترافیک انجام دهید نتیجه خوبی دریافت نخواهید کرد زیرا ترافیک ورودی به سایت به دلیل مشکل در رابط کاربری سایت از دست خواهد رفت. اگر سوالی داشتید در ادامه همین کامنت مطرح کنید. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا