دیگر مطالب

افزایش فروش اینترنتی با تکنیک‌هایی در نوشتن توضیحات محصول

اشتباهی که خیلی از فروشگاه‌های اینترنتی مرتکب می‌شوند، بی اهمیت بودن نسبت به توضیحات محصول است. جایی که به شدت می‌تواند به افزایش فروش اینترنتی شما کمک کند. خیلی از فروشگاه‌های اینترنتی تنها به ارایه توضیحاتی در مورد محصول می‌پردازند و این یک اشتباه است. چرا؟

زیرا توضیحات یک محصول تنها وظیفه‌اش ارایه اطلاعات در مورد محصول نیست، توضیحات محصول باید به قدری خوب باشد که بتواند محصول شما را بفروشد و در نهایت افزایش فروش آنلاین را برای شما داشته باشد.

در ادامه به چند تکنیک در نوشتن توضیحات محصول اشاره می‌کنم که می‌تواند موجب افزایش فروش اینترنتی شود.

 

روی خریداران ایده‌آل تمرکز کنید

همیشه در یک کسب‌وکار اینترنتی یا حتی غیر اینترنتی، دسته از مشتریان در اولویت شما هستند و کسب‌وکار شما در درجه اول آنها را هدف گرفته است.

مثلا اگر شما یک آموزشگاه زبان دارید، قطعا افراد مختلفی از مشتریان شما هستند، اما ممکن است شما در درجه‌اول روی دانش‌آموزان تمرکز کرده باشید. پس خریداران ایده‌آل شما در درجه اول دانش‌آموزان هستند.

وقتی توضیحات محصول را می‌نویسید، اگر همه مشتریان مد نظر شما باشند، توضیحات محصول آنطور که باید نخواهد شد و شما هیچ دسته‌ای از مشتریان خود را هدف نگرفته اید.

در توضیحات محصول باید توضیحات را متناسب با خریداران ایده‌آل خود بنویسید.

از زبان آنها پرسش‌هایی را مطرح کنید و به آن پاسخ دهید. از اصطلاحات آنها استفاده کنید به نوعی با زبان آن‌ها سخن بگوید.

به عنوان مثال فروشگاه thinkgeek.com که در زمینه فروش محصولاتی برای افراد علاقه‌مند به بازی و تکنولوژی فعالیت می‌کند، توضیحات محصول را برای یک فلش چند رنگ LED به این شکل نوشته است:

“می‌دونید چه چیزی چراغ‌های LED قدیمی را خیلی متفاوت کرده است؟ اینکه فقط در دو رنگ نور ایجاد می‌کنند. یا نور سفید دارند یا نور ترکیبی سفید-زرد(که باعث میشه یاد خونه‌های قدیمی بیافتیم).

اما می‌دونید چه چیزی در مورد این چراغ‌های LED جالب است؟ جوابش واضح هست. هیچ چیزی جالبی ندارند، زیرا فقط در دو رنگ تکراری نور تولید می‌کنند و این دور رنگ خیلی وقته که تکراری شده‌اند، چیزی که میتونه جالب باشه، چراغ‌های LED جدید هستند که در طیف‌های رنگی مختلفی نور تولید می‌کنند. و جالب‌تر اینکه یه کنترل همراهشون هست که می‌تونی روی تخت دراز بکشی و بهش بگی که نورش چه رنگی بشه.”

همانطور که متوجه شدید سعی کرده که تا حدی با زبان خریداران ایده‌آل این محصول صحبت کند. (البته توضیحاتی که نوشتم ترجمه شده است و مسلما قدرت نوشته اصلی را ندارد).

وقتی برای خریداران ایده‌آل توضیحات محصول می‌نویسید باید تا جای ممکن خودتان را جای آنها بگذارید، که لازمه این موضوع شناخت خوب مشتریان است.

باید بدانید که آنها با چه ادبیاتی صحبت می‌کنند؟ چه انتظاراتی از محصول دارند؟ چه سوالاتی ممکن است در مورد این محصول داشته باشد؟ چه نگرانی‌هایی در خرید این محصول دارند؟

 

مزیت‌های محصول را برجسته کنید نه ویژگی‌ها را

یکی دیگر از تکنیک‌های نوشتن توضیحات محصول که می‌تواند افزایش فروش اینترنتی را به همراه داشته باشد، برجسته کردن مزیت‌های محصول است.

همه مالکین کسب‌وکار و تولید‌کنندگان محصول، به شکلی عاشق محصول و کسب‌وکار خود هستند و به نوعی با آن نفس می‌کشند و ویژگی‌های محصول خود را به شدت ستایش می‌کنند.

اما چیزی مهم است این است که مشتریان اهمیتی به ویژگی ‌های محصول ما نمی‌دهند.

آنها تنها یک سوال از خود می‌پرسند. این محصول با این ویژگی‌هایی که گفته شده است چه سودی بری من دارد؟

به دلیل همین سوالی که مشتریان از خود می‌پرسند لازم است که روی مزیت‌های محصول تاکید کنیم نه ویژگی‌های آن، یعنی روی منفعت نهایی که مشتریان از محصول شما می‌برند تاکید کنید.

به عنوان مثال یکی از فروشگاه‌های اینترنتی در توضیحات مربوط به یکی از صابون‌های مایع خود، مثل خیلی از تبلیغ‌ها و نوشته، تنها به قدرت تمیزکنندگی آن اشاره نکرده است، بلکه به عطر و بوی این محصول و ماندگاری عطروبوی آن نیز پرداخته است. و به نوعی ماندگاری عطروبوی صابون را برای مشتری متصور شده است.

به جای فروختن محصول یک تجربه را به مشتری بفروشید. به اون بگوید که این محصول جدای از ویژگی‌هایش چه تجربه خوبی را می‌تواند برای شما ایجاد کند. باور کنید که مشتریان به تجربه‌ای که برای آنها ایجاد خواهد شد پول پرداخت می‌کنند. بدون آنکه خودشان این موضوع را بدانند.

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: نکاتی در بهینه سازی صفحه محصول | چطور صفحه محصول را برای فروش بیشتر بهینه کنیم؟[/alert]

تعریف الکی نکنید تا غیر قابل باور نباشید

اگر به توضیحات محصول در خیلی از فروشگاه‌های اینترنتی توجه کنید شاید بارها متوجه تعریفی که از محصول خود کرده‌اند شوید. گاهی ویژگی‌های محصول خود را با جملات تکراری و مغرورانه معرفی کرده اند، گاهی به نوعی محصول خود را بهترین دانسته اند.

در توضیحات محصول مسلما باید کاری کنید که کاربر متوجه شود که این محصول چقدر عالی است، اما نباید به صورت مستقیم از محصول خود تعریف کنید.

فروشگاه اینترنتی دیجی استایل که یک فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک است در توضیحات مربوط به یک کفش مرغوب، به هیچ وجه به صورت مستقیم  به عالی بودن کفش اشاره نکرده است. اما در قسمت ویژگی‌های محصول نکاتی را در مورد محصول نوشته است که با خواندن آن به صورت غیر مستقیم متوجه درجه یک بودن آن کفش می‌شوید.

افزایش فروش اینترنتی

نکته‌ دیگری که در توضیحات محصول باید به آن دقت کرد این است که به هیچ وجه از کلمات تخصصی استفاده نکنید. در صورتی هم که لازم شد، بهتر است به معنی و مفهوم آن اشاره کنید.

باید بدانید که نوشتن ویژگی یک محصول بدون اشاره به مزیتی که آن ویژگی برای مشتری ایجاد خوهد کرد ، فایده چندانی نخواهد داشت.

 

تایید محصول توسط دیگران

به عقیده من مهم‌ترین چیزی که در توضیحات محصول می‌تواند کاربران را به خرید محصول شما ترغیب کند و افزایش فروش اینترنتی را به همراه داشته باشد، اشاره به نظرات و تجربه دیگران در استفاده از محصول است. تکنیکی که می‌تواند تا حد خیلی خیلی زیادی از تردید کاربران در خرید محصول بکاهد.

به شکل‌های مختلف می‌توان از این تکنیک استفاده کرد، یک راه این است که در انتهای صفحه محصول بخشی با نام  نظرات خریداران داشته باشید تا کاربران بتوانند در مورد این محصول نظر بدهند(البته سعی کنید که کاری کنید که تنها خریداران محصول بتوانند نظر بدهند). این روش برای فروشگاه‌های اینترنتی مناسب است.

اگر تعداد محصولات زیاد نیستند، بهتر است نظر خریداران محصول خود را جویا شوید و نظر آنها در قالب عکس و متن، ویدیو یا صدا درتوضیحات محصول قرار دهید. زیرا همه خریدارن نظر خود را درج نمی‌کنند.

روش دیگر این است که یک مجله متصل به سایت یا جدای از سایت داشته باشید و در آن بخشی را تحت عنوان نقد و بررسی کالاها یا راهنمای خرید داشته باشید و به صورت دوره‌ای محصولات مختلفی را بررسی کنید و نظرات دیگران را نیز در آن بنویسید. سپس در صفحه توضیحات محصول به صفحه نقد و بررسی آن محصول در مجله لینک دهید. کاری دیجی‌کالا با دیجی‌کالا مگ انجام می‌دهد.

به عنوان مثال به این پست در دیجی‌کالا مگ توجه کنید. ” اگر قرار است این هفته فقط یک چیز بخرید،تگ هوشمند موتورولا رو بخرید”

تلاش کنید که توضیحات محصولاتتان را  متحول کنید، از توضیحات تکراری دست بردارید و متناسب با خریداران ایده‌آل کسب‌وکارتان بنویسید.

شما چه تجربه ای از تاثیر توضیحات محصول در افزایش فروش اینترنتی دارید؟ در قسمت نظرات تجربیات خود را بنویسید تا به مطلب افزوده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا