دیگر مطالب

تنظیم استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام | فرمولی که به کار میبرم

احتما برایتان جالب است بدانید که استراتژی از واژه یونانی Strategos و به معنی فرماندهی لشگر گرفته شده است. در کسب و کار هم باید لشکرتان را فرماندهی کنید تا بتوانید بر رقبا غلبه کنید، و این یعنی استراتژی داشته باشید.

البته در این مطلب قرار نیست به طور مفصل درباره استراتژی صحبت کنیم، موضوع این مطلب درباره استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام است، اما پیش از پرداختن به موضوع تولید محتوا در اینستاگرام، لازم است کمی درباره هدف شما از حضور در اینستاگرام صحبت کنیم.

 

حتما بخوانید: ۱۰ ایده و موضوع برای تولید محتوا در اینستاگرام + فرمول جادیی همیشه محتوا داشتن

حتما بخوانید: ۲۱ روش خلاقانه برای افزایش فالوور اینستاگارم

 

هدفتان از حضور در اینستاگرام چیست؟

شما دقیقا با چه هدفی وارد اینستاگرام شده اید؟ خب مسلما جواب خیلی از شما این است. برای کسب درآمد یا افزایش درآمد.

اما این نتیجه حضور شما در اینستاگرام است نه هدف شما، مسما همه ما در نهایت به دنبال کسب درآمد و افزایش درآمد هستیم، اما ممکن است هرکدام ما با یک روش به دنبال این نتیجه در اینستاگرام باشیم.

استراتژِی اینستاگرام

من یک فروشنده لوازم دکوری هستم و یک مغازه در شهر دارم، من به اینستاگرام آمده ام تا مشتریانم پیج مغازه را دنبال کنند و من از این طریق با آنها در ارتباط باشم و محصولات جدید را معرفی کنم و با این ارتباط بهتری که با مخاطبانم برقرار میکنم فروش بهتر و سریعتری داشته باشم.

من یک فروشنده لوازم دکوری هستم و در شهر مغازه دارم، فروشم از حد انتظار کمتر است و در شرایطی نیستم که بتوانم در جای دیگری مغازه اجاره کنم. به اینستاگرام آمده ام بلکه بتوانم در اینستاگرام دنبال کنندگانی به دست آورم و سفارش دریافت کنم تا به این شکل از طریق اینستاگرام فروش داشته باشم.

من یک علاقه‌مند به دنیای رنگارنگ لوازم دکوری هستم، مدام درحال امتحان کردن وسایل مختلف و دکورهای مختلف هستم، من به اینستاگرام آمده‌ام تا تجربیاتم و کارهایی که هر روز در این زمینه انجام می‌دهم را به اشتراک بگذارم و به مرور افرادی را که مثل من به دکور علاقه دارند را دور خودم جمع کنم، شاید روزی به فکر درآمد هم باشم.

 

همانطور که مشاهده کردید این سه نفر همگی در زمینه دکور فعالیت داشتند اما هر کدام با یک هدف متفاوت به اینستاگرام آمده اند با اینکه در نهایت همه آن‌ها به درآمد بیشتری خواهند رسید.

پس لازم است شما هم ابتدا دلیل اصلی‌تان از حضور در اینستاگرام  را مشخص کنید تا در مرحله بعد بتوانید استراتژی تولید محتوای اینستاگرام را هم مشخص کنید.

 

استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام

استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام یعنی چی؟

شما هدف خود از حضور در اینستاگرام را مشخص کردید و دقیقا می‌دنید که مثلا برای فروش محصول به اینستاگرام آمده اید و در واقع می‌خواهید یک فروشگاه اینستاگرامی باشید.

خب هدف شما مشخص شد، اما با چه استراتژی می‌خواهید به این هدف برسید، در واقع استراتژی بازاریابی اینستاگرامی شما چیست؟( از آنجایی که هرگونه فعالیت بازاریابی در اینستاگرام با تولید محتوا درگیر است من استراتژی بازاریابی اینستاگرام را استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام می‌نامم)

پس سوال را دوباره می‌پرسم، هدف شما این شد که در اینستاگرام بفروشید و یک فروشگاه اینستاگرامی باشید، حال با چه استراتژی باید تولید محتوا کنید تا به این هدف برسید؟

آیا به دنبال تولید ویدیو هستید؟ به دنبال تولید مطالب آموزشی هستید؟ اصلا چه نوع محتواهایی تولید می‌کنید؟ مخاطبان شما چه افرادی هستند و چه محتوایی برایشان مناسب است؟

پس استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام یعنی اینکه مخاطبانتان را بشناسید و بدانید که چه نیاز دارند، اهداف خود از حضور در اینستاگرام با بشناسید و بدانید که چه نوع محتواهایی شما راه به هدفتان نزدیک می‌کند و در نهایت بر اساس نوع محتوایی که باید به آن‌ها بپردازی یک برنامه محتوایی تنظیم می‌کنید.

 

 استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام در عمل چگونه است؟

خب شاید تا اینجای مطلب کمی با منظور من از استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام آشنا شده باشید، اما قطعا کافی نیست و می‌دانم تا یک نمونه استراتژی از نزدیک نبینید، ول کن این موضوع نیستید. پس همراه باشید.

استراتژی تولید محتوا

هدف: من رضا ، یک کارشناس تربیت بدنی و پروش اندام هستم و قصد دارم تا با حضور در اینستاگرام خدماتی را در این زمینه ارایه دهم و درآمد کسب کنم، خدماتی مانند ارایه برنامه بدنسازی، ارایه مشاوره و . . .

 

خب این آقا رضای داستان ما هدفش را از حضور در اینستاگرام خیلی شفاف مشخص کرد. بریم به سراغ نیازهای اطلاعاتی مخاطبان، دقت داشته باشید که شناخت مخاطب پروسه  خاص و بعضا طولانی خودش را دارد و لازم است که تا جایی که می‌توانید شناخت بیشتری از مخاطبان هدفتان و نیازهای اطلاعاتی آنها داشته باشید.

 

مخاطبان هدف: مخاطبان این پیچ همه افرادی هستند که به دنبال داشتن بدن مناسبی هستند. که البته در این میان بازهم افراد به چند دسته تقسیم می‌شوند.

عده‌ای مبتدی بوده و صرفا به دنبال تناسب اندام هستند، عده دیگری چاق بوده و تنها به دنبال لاغری هستند و عده دیگری هم در سطح بالاتری بوده و قصد دارند خودشان را به سطح مسابقات پرورش اندام برسانند.

 

خب آقا رضا باید چکار کند؟

آقا رضا می‌تواند به همه این افراد کمک کند و حتی برای همه این افراد محتوای مناسبت تهیه کند. اما آقا رضا دلش می‌خواهد در یک زمینه مشخص‌تری فعالیت کند و در آن زمینه شناخته شود، به همین دلیل صرفا افراد گروه اول و سوم را به عنوان گروه اصلی مخاطبان هدف قرار می‌دهد، یعنی افرادی که به دنبال تناسب اندام  و همینطور افرادی که به دنبال پروش اندام در سطح حرفه‌ای هستند.

خب حالا آقا رضا کمی بررسی می‌کند تا ببیند این مخاطبانی که هدف گرفته است بیشتر به دنبال چه چیزهایی هستند. با بررسی‌هایی که انجام می‌دهد و تجربیاتی که در ارتباط با این افراد در گذشته داشته، متوجه موارد زیر می‌شود.

۱- اغلب به دنبال یک برنامه مناسب هستند

۲- اغلب تشنه اطلاعات در زمینه تغذیه هستند

۳- اغلب به دنبال مکمل می‌روند و به دنبال واقعی‌ترین اطلاعات در این زمینه هستند

۴- اغلب که مبتدی هستند در انجام حرکات صحیح مشکل دارند و بعضا تا مدت‌ها حرکات را اشتباه انجام می‌دهند

و اطلاعات فرضی دیگر

 

استراتژی محتوا: 

خب نوبت آن است که با توجه به اهدافی که داریم و نیازهای اطلاعاتی مخاطبان، انواع محتواهایی که لازم است به آنها بپردازیم را مشخص کنیم.

خب اول می‌رویم به سراغ هدف، هدف آقا رضا این بود که به عنوان کارشناس ورزشی خدماتی را به مخاطبان ارایه دهد. خب چه نوع محتواهایی کمک می‌کنند آقا رضا به این هدف برسد؟

۱- محتوهایی که به صورت نامحسوس نشان دهد آقا رضا واقعا یک کارشناس است

۲- محتواهایی که صورت نامحسوس نشان دهد آقا رضا فقط حرف نمی‌زند و عمل می‌کند

۳- محتواهایی که صورت نامحسوس نشان دهد دیگران از همکاری با آقا رضا نتیجه خوبی گرفته‌اند

و محتواهای دیگری که همگی در راستای هدف آقا رضا هستند کمک می‌کنند.

 

خب حالا می‌رویم به سراغ مخاطبان هدف، چه نوع محتواهایی نیاز مخاطبان هدف را رفع می‌کنند؟

۴- محتواهایی که جنبه آموزشی داشته باشند و به کاربران آموزش دهند که چه کنند.

۵- محتواهایی که جنبه افزایش اطلاعات داشته باشند و اطلاعات مخاطبان را افزایش دهند

 

خب ما ۵ نوع محتوا را مشخص کردیم که آقا رضا برای تولید محتوا در اینستاگرام باید به این ۵ نوع توجه وِیژه داشته باشد، در واقع این استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام برای پیج آقا رضاست.

آقا رضا باید یک برنامه تولید محتوای اینستاگرام  تنطیم کند و جنس محتواهایی  را در لیست قرار دهد که هر کدام یک یا چند نوع محتوای مشخص شده را پوشش دهد.

مثال:

۱- نمایش تغییرات بدنی افرادی که آقا رضا به آن‌ها مشاوره داده است ( پوشش هدف شماره ۱ و ۳، این جنس محتوا نشان می‌دهد که آقا رضا واقعا کارشناس است و دیگران از کار با ایشان نتیجه گرفته‌اند)

۲- اطلاعات ناب و غیر تکراری از مکمل‌ها ( پوشش هدف شماره ۴، این جنس محتوا نیازهای اطلاعاتی مخاطبان را در زمینه مکمل‌ها پوشش می‌دهد)

۳- محتوای مستند، یعنی محتواهایی که آقا رضا از فعالیت‌های ورزشی روزانه خود قرار می‌دهد.( این جنس محتوا  هدف شماره ۱ و ۲ را پوشش می‌دهد)

۴ – . . .

۵- . . .

 

مراحل تولید محتوا در اینستاگرام

[cp_info_bar display=”inline” id=”cp_id_e0bf3″][/cp_info_bar]

 

روال تعیین استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام

یکبار دیگر روال کار را باهم مرور می‌کنیم.

۱- ابتدا هدف دقیق خود از حضور در اینستاگرام را مشخص می‌کنید.

۲- نسبت به مخاطبان و نیازهای آنها شناخت پیدا می‌کنید.

۳- نوع محتواهایی که شما را به هدفتان می‌رسانند و نیاز مخاطبانتان را هم برطرف می‌کنند مشخص می‌کنید. دقت کنید که فقط نوع محتواهایی که باید به آنها توجه کنید را مشخص می‌کنید نه خود آنها.

۴- سپس بر اساس نوع محتواهایی که مشخص شد، تمام جنس‌ محتواهایی که می‌توانید تولید کنید تا نوع محتوای مشخص شده را پوشش دهند می‌نویسید.

مثال:

یک نوع محتوای مشخص شده: محتواهایی که نشان دهند من یک کارشناس حرفه ای هستم.

چند جنس محتوای پیشنهادی که نوع محتوای گفته شده را پوشش می‌دهند: نمایش رزومه، تصاویری از مسابقات گذشته، تصاویری از فعالیت‌های ورزشی، محتوای مستند از فعالیت‌های ورزشی روزانه، نمایش رضایت دیگران از همکاری با من و . . .

 

 

حسن ختام مطلب

خب دوستان، سعی کردم تا جای ممکن شفاف و همراه با مثال توضیح دهم که استراتژی تولید محتوای اینستاگرام چیست و به چه صورت می‌توان آن را تنظیم کرد، البته هرکس ممکن است طی یک روال متفاوتی برنامه محتوایی و استراتژی محتوایی تنظیم کند.

نمی‌توان برای همه یک نسخه مشخص تجویز کرد، هرچند که توجه به مخاطب و اهداف کسب‌وکار از ملزومات هر استراتژی هستند، اما من از این روش برای تنظیم محتواهای تولید در اینستاگرام رونق استفاده می‌کنم و این روش را برای شما به اشتراک گذاشتم.

قطعا سوالاتی در ذهنتان همچنان شما را قلقلک می‌دهند، توصیه می‌کنم هر سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید تا کمتر از ۲۴ ساعت به شما پاسخ دهم.

موفق باشید/

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام و وقت بخیر
  من دوره بازاریابی اثربخش در اینستا را از شما خریداری کردم. چندتا سوال داشتم. خواستم بدونم کجا می تونم سوالم رو مطرح کنم؟
  برای افزایش فالوور راهی مثل استفاده از ربات رو هنوز پیشنهاد می دید؟ اگر بله کدام ربات رو پیشنهاد می دهید؟ چون الان از بیشترشون نمیشه استفاده کرد. چندماهی نتیجه های خوبی رو گرفته بودم اما متاسفانه یا خوشبختانه، اینستا باهوش تر از قبل شده.
  اگر بخواهم فالوورهای فیک پیجم رو حذف کنم چه کاری باید انجام بدم و چه کاری رو پیشنهاد میدید؟ اپلیکیشن های حذف فالوور فیک و روح چطورن؟ مثله cleaner for IG. چون وقتی مدیریت پیج رو به دست گرفتم کلی فالوور فیک داخل صفحه بوده و هنوزم هست.

  1. سلام دوست عزیز وقت بخیر.
   سوالاتتون در همین بخش میتونید مطرح کنید اما برای ارتباط بهتر از چت آنلاین سایت استفاده کنید. در ضمن شما یک مشاوره تلفنی رایگان هم دارید که هر زمان خواستید میتونید استفاده کنید، همینطور بررسی رایگان پیج.

   برای افزایش فالوور ربات در حال حاضر اصلا توصیه نمیشه، قبلا خوب بود اما الان اصلا. از روش های تبلیغاتی استفاده کنید بهتره.
   برای حذف فالوور فیک به قسمت فالوورها برید و هرکدوم که تشخیص میدید فیک هست رو با لمس گزینه سه نقطه ریمو کنید. البته به صورت دستی کار سختیه.
   راه مناسب اینه که یه پیج جدید بزنید و افرادی که در پیج قدیم هستن رو دعوت کنید. اینطوری هرکی فعال هست جذب پیج جدید میشه.

   موفق باشید.

   1. ممنونم جناب دهقانی، ممنون از پاسخگویی و راهنماییتون
    برای تحلیل پیجم چطور می تونم از راهنمایی شما استفاده کنم؟
    باید در بخش خاصی درخواست ثبت کنم؟

 2. سلام خسته نباشید
  ببخشید پاپ آپ گوشه سمت راست پایین , با کدوم پلاگینی ساخته شده؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا