دیگر مطالب

بازاریابی ربایشی و تولید محتوا، این کسب و کار را نجات داد

این یک مطلب آموزشی نیست.

اینبار می‌خواهم یک داستان جالب در دنیای کسب‌وکار را برایتان تعریف کنم که شنیدنش کمتر از یک آموزش نیست.

قرار است با هم ببینیم که چطور یک کسب‌ و کار غیر آنلاین که در حال ورشکستگی بود، با ورود به فضای آنلاین و تولید محتوا نجات پیدا می‌کند.

این اولین بار بود که قدرت بازاریابی ربایشی و تولید محتوا تا این حد مرا تحت تاثیر قرار می‌دهد.

من قدرت تولید محتوا را تا حدی لمس کرده بودم، اما با این داستان مطمئن شدم که تولید محتوا یک روش برای جادو کردن است.

داستان این کسب و کار را یک سال پیش خواندم و امروز می خواهم این داستان فوق العاده را برای شما هم تعریف کنم و مطمئنم که نگاهتان را به بازاریابی آنلاین عوض خواهد کرد.

 

ماجرا از چه قرار است؟

قهرمان این داستان مارکوس شریدان نام دارد که در سال ۲۰۰۱ به همراه یکی از دوستانش یک شرکت در زمینه ساخت استخر و جکوزی‌ تاسیس کردند و اسم شرکت را به پیشنهاد مارکوس، ریور به معنی رودخانه گذاشتند.

حدود ۷ سال همه چیز خوب بود و مشتریان زیادی داشتند تا اینکه در سال ۲۰۰۸ آمریکا دچکار رکود اقتصادی شد و اوضاع کسب و کار آنها هم در حال خراب شدن بود و در سال ۲۰۰۹ در شرف ورشکستگی قرار داشتند و سفارش‌های ساخت استخر و جکوزی از ۶ سفارش در ماه به ۲ سفارش رسیده بود.

مارکوس این روزها را بدترین و پراسترس ترین روزهای زندگی‌اش می‌داند که فشار وحشتناکی را تحمل می‌کرد چرا که درآمدشان حتی برای پرداخت حقوق ۱۶ کارمند کافی نبود و آنها برای مدتی از جیب خرج می‌کردند.

 

مارکوس تصمیم گرفت

از آنجایی که شرکت در شرایط بسیار بدی قرار داشت، او تصمیم گرفت هزینه‌های تبلیغات در تلویزیون و رادیو را کاهش دهد و به دنبال راه دیگری برای بازاریابی باشد.

از آنجایی که پول زیادی برایش باقی نمانده بود خیلی از روش‌هایی که به ذهنش می‌رسید قابل اجرا نبودند پس مارکوس به سراغ تحقیق و بررسی برای پیدا کردن روشی مناسب رفت.

در طول تحقیق و جستجو در اینترنت با روشی از بازایابی به نام بازاریابی ربایشی آشنا شد، روشی که تمرکز آن روی جذب کاربر از طریق تولید محتوای مفید و کاربردی بود، به طول خلاصه یعنی محتوای مفید و کاربردی تولید کنید تا مخاطب در جریان دریافت این اطلاعات با شما بیشتر آشنا شود.

او یک وبسایت راه‌اندازی کرد تا در زمینه ساخت استخر و جکوزی محتوای مفید تولید کند و به اصطلاح در این زمینه وبلاگ نویسی کند.

 

آغاز وبسایت محتوایی مارکوس شریدان

مارکوس شریدان تخصصی در اینترنت نداشت و قرار هم نبود در این شرایط پول زیادی برای طراحی یک وبسایت عالی هزینه کند، پس کارش را با سیستم‌های ساخت سایت مانند وردپرس آغاز کرد.

نکته: خیلی‌ها در این شرایط به جای سریع شروع کردن، به دنبال ساخت یک سایت آرمانی با هزینه‌های هنگفت هستند. غافل از اینکه فقط باید شروع کرد.

مارکوس بی وقفه روی سایت خود کار می‌کرد و شب‌ها تا دیروقت به نوشتن و تولید محتوا در سایت می‌پرداخت و از آنجایی که تخصصی در تولید محتوا نداشت و دقیقا نمی‌دانست چه باید بنویسد و اصولا تخصصی هم در سئو و جذب ترافیک نداشت، تصمیم گرفت که تنها به تمام سوالاتی که در تمام این چند سال مشتریانش از او می‌پرسیدند پاسخ دهد.

در واقع وبسایت او یک وبسایت محتوایی برای پاسخ به تمام سوالات متداول افراد برای ساخت استخر و جکوزی بود به طوری که اگر هر سوالی در این زمینه داشتید این وبسایت برای آن پاسخی داشت.

پس از مدتی ترافیک وبسایت رو به افزایش رفت به طوری که هر کس سوالی در زمینه ساخت ساخت استخر و جکوزی را در گوگل سرچ می‌کرد به سایت مارکوس می‌رسید و به جهت اطلاعات خوبی که در اختیارش قرار گرفته بود به مارکوس اعتماد می‌کرد و با شرکتش تماس می‌گرفت.

 

نکته: این قدرت بازاریابی رباشی و تولید محتواست، که در آن شما به دنبال مشتری و پروژه نمی‌روید بلکه آنها به سراغ شما می‌آیند.

در تصویر زیر که مربوط به ابزارهای تحلیلگر سایت است مشاهده می‌کنید که هر جستجو چه تعداد مشتری بالقوه یا بالفعل به همراه داشته است.

مارکوس شریدان بازاریابی محتوایی

 

کسب و کار مارکوس از خطر ورشکستگی نجات پیدا کرد و مجدد در یک روند رو به رشد قرار گرفت و سایتشان هر روز ترافیک بیشتری دریافت می‌کرد.

در نهایت پس از مدتی تبدیل به بزرگترین شرکت در زمینه ساخت استخر و جکوزی شدند اما چگونه؟

واضح است، سایت آنها تبدیل پربازدیدترین سایت محتوایی در زمینه ساخت استخر و جکوزی شده بود و این جادوی بازاریابی ربایشی و تولید محتوا بود که شرایط را اینطور عوض کرد.

در تصویر زیر روند رشد وبسایت محتوایی این شرکت را مشاهده می‌کنید که اگر دقت کنید بیشتر ترافیک حاصل از موتورهای جستجو است.

مارکوس شریدان

نکته: بازاریابی ربایشی بدون محتوا امکان پذیر نیست و خوراک بازاریابی رباشی تولید محتوا است. برخی بازاریابی محتوایی را جزئی از بازاریابی ربایشی می‌دانند و البته این دو روش خیلی شبیه بهم هستند.

در واقع در هر دو روش شما تلاش می‌کنید که محتوای خوب ارایه دهید و با محتوای خوب مخاطب جذب کنید، اما وقتی از مخاطبان جذب شده بهتر استفاده می‌کنید، ایمیلشان را دریافت می‌کنید و . . . در واقع بازایابی ربایشی انجام می‌دهید.

خیلی ذهنتان را درگیر تعاریف نکنید، مهم این است که با تولید محتوا مخاطبان را جذب کنید و از مخاطبان نهایت استفاده را ببرید و حفظشان کنید.

 

مارکوس یک معلم شد

در نهایت مارکوس و شرکت ریو به قدری موفق شدند که او پس از مدتی کار خود در شرکت را رها کرد(البته هنوز سهامدار است) و به عنوان یک معلم بازاریابی محتوایی و بازاریابی آنلاین مشغول به فعالیت شد و در بسیاری از رویدادها از جمله رویداد تد سخرانی کرد. داستان موفقیت افسانه‌ای او در نیویرک تایمز هم ذکر شد.

مشاهده وبسایت شخصی مارکوش شریدان

کمی از زبان خود مارکوس بشنویم.

 

مارکوس شریدان

 

خلاصه‌ای از مصاحبه مجله نیویرک تایمز با مارکوس شریدان 

 

سوال: مارکوس کمی از آن دوران بگو، چطور شرکتت را نجات دادی؟

جواب: کمی درباره چگونگی استفاده از اینترنت بررسی و البت تفکر کردم. به این فکر کردم که همه ما در اینترنت سوال مشخصی را جستجو می‌کنیم و به دنبال جواب آن هستیم.

خب در صنعت من هم جستجوهایی انجام می‌شد اما هیچ کس به آنها پاسخ خوبی ارایه نداده بود، همه شرکت‌ها تنها از خودشان و کارهایشان می‌گفتند و کسی به سوالات مشتریان در این صنعت پاسخ خوبی نداده بود.

با خود گفتم شاید اگر به تمام سوالات مشتریان این صنعت در زمینه ساخت استخرهای فایبرگلاس پاسخ دهم، شاید شانس این را داشته باشم که افراد به من اعتماد کنند و اوضاع شرکت کمی بهتر شود.

 

سوال: اولین سوالی که در اولین مطلب سایت به پاسخ آن پرداختی چه بود؟

جواب: خب همیشه در چند دقیقه اول صحبت با مشتریان از من درباره هزینه ساخت یک استخر سوال می‌کنند و خیلی سریع می‌خواهند تمام هزینه‌ها برایشان مشخص شود.

خب ما نصابان استخر خیلی دوست نداریم همان اول از هزینه‌ها صحبت کنیم و مشتریان در سایت‌های مختلف چیزی درباره قیمت نمی‌بینند اما من با خود گفتم مهم نیست، هرچه که باشد من جوابش را خواهم داد.

پس اولین مطلب از سایتم را به هزینه راه اندازی یک استخر خانگی اختصاص دادم.

مارکوش شریدان

 

سوال: آیا واقعا قیمت ساخت یک استخر را به آنها گفتی؟

جواب: نه، قیمت ساخت یک استخر عدد مشخصی نیست که بتوانم به صورت دقیق بدون در نظر گرفتن اندازه استخر و . . . به آن پاسخ دهم و تنها حدود هزینه ساخت یک استخر را به آنها گفتم.

اما مهم این بود که من به موضوع هزینه ساخت استخر پرداخته بودم و دریافت رتبه در گوگل هم کافی بود تنها به موضوع بپردازم و برای گوگل مهم نبود که من عدد مشخصی را می‌گویم یا از یک بازه حرف می‌زنم.

بعد از مدتی همین مطلب در رتبه یک گوگل قرار گرفت و هرکس درباره قیمت و هزینه ساخت استخر جستجویی انجام می‌داد به مطلب من می‌رسید.

طبق بررسی‌هایی که انجام دادم این مطلب تا به امروز حدود ۱٫۷میلیون دلار برای ما سودآوری ایجاد کرده است که این فوق‌العاده است.

برخی از جستجوهایی که این مطلب برای آنها رتبه اول را داشت.

بازاریابی محتوایی

 

سوال: سوال بعدی که که در یک مطلب به آن پاسخ دادی چه بود؟

جواب: خب سوالی که خیلی از مشتریان می‌پرسیدند این بود که شنیدیم استخرهای فایبرگلاس مشکلاتی دارند، آیا این طور است؟

مشخص بود که پیش از ما با یک سازنده استخرهای سیمانی صحبت کرده‌اند، ما مهم نبود و این سوال آنها بود و من نیز در یک مطلب به آن پاسخ دادم و صادقانه از مزایا و معایب استخرهای فایبرگلاس نوشتم و به آنها گفتم که انتخاب با خودتان است.

جالب است، حالا اگر کسی درباره معایب استخرهای فایبرگلاس جستجو کند به وبسایت شرکت ما می‌رسد که خود سازنده این استخرها و خواننده با خود می‌گوید که این شرکت واقعا صادق است.

 

سوال: یه سوال جالب دیگه در صنعت استخر بگو که در سایت بهش پاسخ دادی؟

جواب: خب خیلی وقتا در صنایع مختلف مشتری به شما می‌گوید که من از شما خوشم آمده اما ممکن است چند شرکت دیگر را هم به من معرفی کنید؟

در این مواقع معمولا صاحب کسب و کار از پاسخ به سوال طفره می‌رود چون دوست ندارد رقبایش را معرفی کند و البته مشتری می‌داند که رقبای شما چه کسانی هستند و دیگر شرکتها را می‌شناسد و این بیشتر شبیه یک تست از سمت مشتری است.

خب من در یک مطلب به طور کامل به این سوال پاسخ دادم و بهترین شرکت‌های ساخت استخر در منطقه خودمان را معرفی کردم.

سوال: خودت کجای لیست بودی؟

جواب: توی این لیست نبودم.

سوال: واقعا نبودی؟ چرا؟

جواب: اگر من نام شرکت خودم را در لیست قرار می‌دادم از اعتبار مطلبم کم می‌شد و مطلب حالت تبلیغاتی به خود می‌گرفت.

در حال حاضر در اول لیست یکی از قوی ترین رقبا را معرفی کرده‌ام، اما می‌دانی مسئله چیست؟ مسئله این است که الان اگر شما درباره رقیب من سرچ کنی به همین مطلب می‌رسید.

ایده من این است که اگر قرار است مخاطبان درباره رقیب من جستجو کنند و اطلاعاتی کسب کنند، بهتر است در سایت من این اطلاعات را کسب کند تا سایت رقیب.

در هر حال مشتریان جستجوهایی درباره رقیب خواهند داشت و شما نمی‌توانید کاری کنید که این اتفاق نیافتد، پس بهتر است این اتفاق در خانه شما بیافتد.

من می‌خواهم که بحث درباره رقبا هم در خانه من باشد.

 

مارکوس شریدان

سوال: بعد از نوشتن مطلب چقدر وقت صرف انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی می‌کردی؟

جواب: این کارو نمی‌کردم. در واقع بیشتر مطالب سایت هرگز در فیسبوک و توییتر منتشر نشدند. البته نمی‌خواهم بگویم که شما هم نباید این کار را بکنید منظور من این است که هدف حضور کاربر در سایت و مطالعه بیشتر اوست.

من ورودی خوبی از گوگل داشتم پس تلاش میکردم که با نوشتن مطالب جدید و پاسخ به سوالات بیشتر، هم ورودی‌های گوگل را بیشتر کنم و هم کاری کنم که افرادی که به سایت وارد می‌شوند به مطالعه بیشتری بپردازند.

 

سوال: خیلی‌ از صاحبان کسب‌وکار نمی‌دانند در وبسایتشان چه بنویسند، چه توصیه‌ای برایشان داری؟

جواب: این سوال خنده داری هست که بارها از من پرسیده شده و جوابش کاملا مشخص است. مگر می شود در کسب و کاری باید و مشتریان سوالاتی از شما نپرسند؟

خب شما باید تک تک سوالاتی که از شما می پرسند را یادداشت کنید و به طور کامل تمام سوالات ذهنی مخاطب در صنعت خودتان را شناسایی کنید و در سایتتان به بهترین و کاملترین شکل ممکن به آن پاسخ دهید.

 

سوال: چطور برای نوشت وقت کافی پیدا کنند؟

جواب: اگر خودشان وقت ندارند شاید بد نباشد که واحد ارتباط با مشتریان را تبدیل به تولید کننده محتوا کند. اگر اعضای این واحد مثلا ۲۵ نفری هرکدام یک محتوا در ماه تولید کنند، شما هر ماه ۲۵ محتوای جدید خواهید داشت و این عالی است.

 

marcus sheridan

 

خلاصه مطلب این است که:

تولید محتوا و بازاریابی بر مبنای صداقت جادو می‌کند. بهتر است همانند مارکوس باشیم و چیزی از مخاطبانمان پنهان نکنیم و به جای تعریف و تمجید از خودمان در سایت، محتوای به درد بخور آموزنده به مخاطبان ارایه دهیم، محتوایی که به سوالات آنها پاسخی کامل می‌دهد.

خوشحال می‌شوم نظرتان را درباره این مطلب بشنوم، اگر برایتان جالب بود حتما به اشتراک بگذارید.

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. من صاحب وب سایت فروش و خرید یو پی اس و باتری یو پی اس ایولتکس هستم. من عقیده دارم تمام کارهای سنتی مجبور به شکست هستند مگر هر چه زودتر وارد دنیای مجازی شوند!!!
    http://www.evoltex.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا