مقاله: آشنایی با چگونگی‌های راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی

مقاله: آشنایی با چگونگی‌های راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی

در اولین مقاله سایت، قصد دارم در مورد چگونگی‌های شروع یک کسب‌وکار اینترنتی صحبت کنم. اشتباه نکنید، قرار نیست در مورد قدم‌های راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی صحبت کنم، چون هیچ‌ تعداد قدم مشخصی وجود نداره. یه جا نوشته ۱۰ قدم برای راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین یه جا نوشته ۵ قدم و جایی دیگه نوشته ۳ قدم و…

پس نه خبری از تعداد قدم هست و نه قرار هست با این مقاله، توانایی لازم برای راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی را پیدا کنید.

پس تو این مقاله چه خبره؟

خبر اینه که اگر با راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی آشنایی ندارید،  با این مقاله می‌توانید در حد خیلی خیلی خوبی با راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی، لازمه‌ها و چالش‌های آن آشنا بشید.

در این مقاله  تلاش می‌کنم به مواردی که در راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین پراهمیت هستند اشاره کنم و تا جای ممکن شما را با مسیر راه اندازی کسب‌وکار اینترنتی و چالش‌های آن آشنا کنم.

قطعا نمی‌توانم به همه سوالات ذهنی شما پاسخ دهم، پس سوالات بیشتر خود را در قسمت نظرات بنویسید تا بنده‌ در صورتی که در توانم بود راهنمایی کنم.

 

با چه هدفی کسب‌وکار اینترنتی راه‌اندازی می‌کنم؟

به عقیده من، اولین سوالی که باید از خودتون بپرسید اینه که دقیقا با چه هدف مشخصی به دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین هستید. مسلما همه به دنبال کسب‌ درآمد هستند و این امری بدیهی است. اما جواب سوال این نیست.

منظور من این است که هدف مشخص‌تری داشته باشد تا در ادامه انتظارات مشخص‌تری نیز بوجود آیند.

آیا به دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی به عنوان شغل اول خود هستید؟ یا مایلید در کنار شغل فعلی خود یک کسب‌وکار آنلاین هم داشته باشید؟

آیا قصد دارید در آینده آن را تبدیل به شغل اول خود کنید یا ترجیح می‌دهید همیشه به عنوان شغل دوم شما باشد؟

آیا قصد دارید به شکل راحت‎تری پول دربیاورید، در واقع تصور شما این است که چون کسب درآمد از اینترنت کار راحتی است پس بهتر است یک کسب‌وکار اینترنتی داشته باشم؟

آیا در زمینه‌ای فعالیت دارید و اخیرا متوجه فرصت‌های خوب حضور در اینترنت شده اید؟

می‌بینید که چگونه افراد مختلف در حالی که هدف نهایی مشترکی، یعنی درآمدزایی دارند، می‌توانند اهداف متفاوتی از راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی داشته باشند.

پس بهتر است با خود صادق باشید و به این فکر کنید که چطور فکر راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی در ذهن شما آمد. سعی کنید ریشه این فکر را پیدا کنید و ببینید که آیا این ریشه به اندازه کافی قوی هست یا خیر؟

در این زمینه خیلی خوب است که با برخی مربیان و مشاوران که خود تجربه حداقل یک کسب‌وکار اینترنتی دارند صحبت کنید.

اگر ریشه فکر شما اشتباه باشد در نهایت به مشکل خواهید خورد. کافی است که با تصور راحت‌تر پول درآوردن وارد اینترنت شوید تا خیلی زود مشکلات شما را خسته کنند.

 

در چه زمینه‌ای کسب‌وکار اینترنتی داشته باشم؟با چه ایده‌ای شروع کنم؟

وقتی مطمئن شدید که در راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی جدی هستید و ریشه این فکر در ذهن شما به انداز کافی قوی است، باید به این فکر کنیم که چه کسب‌وکار اینترنتی را راه‌اندازی کنیم؟ جواب این سوال تا حدی به علت تصمیم شما به راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی بستگی دارد.

خیلی از افراد در زمینه‌ای مشغول به فعالیت هستند، مثلا فردی در حال حاضر یک فروشگاه کیف‌وکفش زنانه دارد. به شکلی متوجه فرصت‌های خوب فروش در فضای مجازی می‌شود. خب برای این شخص ایده کاملا مشخص است، این فرد به دنبال راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی است تا محصولاتش را به صورت آنلاین نیز به فروش برساند.

اما برای شخصی که در حال حاضر کارمند دولت یا کارمند یک شرکت است و هنوز ایده‌ای در سر ندارد کار کمی مشکل تر است. برای افرادی که در وضعیت این‌چنینی قرار دارند توصیه می‌کنم که لیستی از مهارت‌هایی که دارند و همینطور علایقی که دارند پیدا کنند و بررسی کنند که در کجا مهارت ها و علایق مشترک می‌شوند.

وقتی لیستی از مهارت‌هایی که مورد علاقه شما نیز بودند ایجاد شد باید آنهایی را که امکان درآمدزایی از آنها وجود دارند را جدا کنید و به این شکل ایده‌ها را محدودتر کنید تا ایده مورد نظر را پیدا کنید.

مثلا کارمند شرکتی که در زمینه امور مالی مشغول به کار است احتمالا به مباحث مالی علاقه‌مند است و در آن توانایی و تجربه لازم را دارد. این فرد می‌تواند به عنوان یک مشاور مالی فعالیت کند و سایتی را راه‌اندازی کند و خدمات مشاوره خود را با قیمتی معقول ارایه دهد.

اما قرار نیست همیشه راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین به مهارت وابسته باشد، هرچند خیلی خوب است که اگر در زمینه‌ای مهارت دارید در همان زمینه به صورت آنلاین فعالیت کنید. مثلا فردی که کارمند است و همسرش خانه دار است، ممکن است با کمک همسرش قصد راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین با محوریت زیورآلات را داشته باشند. بخشی از کار را همسر ایشان در منزل و بخش دیگر کار که عمدتا مربوط به سایت است ایشان بعد از تایم کاری انجام می‌دهند.

هدف از این چند مثال، این بود که با حالت‌های مختلف آشنا شوید و ببینید که چگونه در زمینه‌های مختلف می‌توان کسب‌وکار آنلاین داشت. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که هرگز به سراغ کاری که به آن علاقه و اعتقادی ندارید یا به هردلیلی قبلا آن کار را سرزنش می‌کردید نروید.

فردی را می‌شناختم که در زمینه‌ای خاص یک فروشگاه آنلاین راه‌اندازی کرد که اتفاقا خوب هم فروش داشت، اما پس از مدتی دست از کار کشید، وقتی ازش پرسیدم که چرا قصد داری کارت را عوض کنی بهم گفت، من همیشه از فروش اجناس فیک متنفر بودم و به افرادی که جنس بی‌کیفیت فروختند دید خوبی نداشتم، ولی الان خودم دارم این کار را انجام می‌دهم.

گفت از ابتدا می‌دانستم که این کسب‌وکار تنها با فروش اجناس فیک سود خوبی خواهد داشت، ولی در آن زمان تنها به پولش فکر میکردم ولی الان واقعا احساس خوبی نسبت به خودم ندارم.

مراقب باشید که این اتفاق برای شما نیافتد. هرگاه ایده انجام کاری شما را تحت تاثیر قرار داد، مراقب باشید که تنها درآمد زیاد آن شما را وسوسه نکرده باشد، بلکه اندکی هم علاقه نسبت به آن کار در شما شکل گرفته باشد.

 

 

چالش‌های ایده‌ات را بررسی کن

وقتی ایده‌ات را انتخاب کردی لازم است کمی جدی تر آن را بررسی کنید. در واقع اگر ایده شما از این فیلتر عبور کرد آن وقت می‌توان گفت که این ایده می‌تواند مراحل بعدی را طی کند.

اما چه بررسی‌هایی باید روی ایده انجام دهیم؟

هر ایده بررسی‌های مربوط به خودش را دارد، برگردیم به مثال‌های قبل، فردی که فروشگاه کیف‌وکفش داشت و با شناخت فرصت‌های فروش اینترنتی قصد داشت یک فروشگاه آنلاین داشته باشد.

این فرد باید بررسی کند که نحوه ارسال محصولاتش به چه شکل خواهد بود؟ آیا مشکلی در ارسال محصولات وجود دارد که نتواند حلش کند؟ آیا مانعی است که طور کلی ناچار شود این ایده را منتفی کند؟

آیا در اینترنت سایتی وجود دارد که نشان دهد مردم کیف‌وکفش را به صورت غیرحضوری نیز خریداری می‌کنند؟ اگر وجود دارد آیا آن سایت دقیقا رقیب شماست یا کیف‌وکفش تنها بخشی از آن است؟

سیاست قیمت‌گذاری شما چگونه است؟ آیا می‌توانید از مشتری هزینه ارسال دریافت نکنید؟ آیا با این وجود همچنان سود می‌کنید؟ اگر مجبور باشید هزینه ارسال را اضافه کنید آیا قیمت شما بیش از حد بالا نمی‌رود که مشتری از خرید منصرف شود؟

اگر برای ایده حتما باید مبلغ مشخصی برای تبلیغ وجود داشته باشد آیا آن مبلغ را دارید؟

همانطور که دیدید سوالات زیادی وجود دارند که در مورد ایده و چگونگی اجرای آن می‌توان پرسید.

این سوالات برای ایده‌های مختلف متفاوت است. در این مورد هیچ چیز مثل یک مشاور نمی‌تواند به شما کمک کند.

کسی که بتواند از ابعاد مختلف ایده شما را به چالش بکشد، اگر در شهر شما رویدادهای مرتبط با کارآفرینی مانند استارتاپ ویکند و … برگزار می‌شود حتما در آن شرکت کنید.

برخلاف برخی که تصور می‌کنند با شرکت در این رویدادها می‌توان یک کسب‌وکار اینترنتی ایجاد کرد، باید اعتراف کنم که با یک رویداد دو سه روزه کسب‌وکاری راه‌اندازی نمی‌شود اما فرصت خوبی است تا با مربیان و مشاوران آشنا شوید و ایده خود را برای به چالش کشیده شدن و پخته تر شدن با آنها در میان بگذارید.

 

از همین ابتدا یک سایت درست راه‌اندازی کنید

وقتی ایده‌ نهایی شد و به مرحله‌ای رسیدید که باید شروع کنید، نوبت به مقوله طراحی سایت می‌رسد. اینکه چه سایتی باید طراحی کنیدو به چه شیوه‌هایی می‌توانید سایت را راه‌اندازی کنید بازهم به ایده شما بستگی دارد.

سایت‌هایی محتوا محور هستند، مثل مجلات آنلاین به نسبت راه‌اندازی آسان‌تری دارند.

سایت‌هایی که فروشگاهی هستند و قرار است محصولات فیزکی یا دیجیتال به فروش برسانند از سایت‌های محتوا محور پیچیدگی بیشتری دارند.

در نهایت سایت‌های اختصاصی تر که خدمات جدای از محتوا یا فروش محصول ارایه می‌دهند در اکثر موارد بیشترین پیچیدگی را در طراحی و توسعه دارند.

جدای از اینکه سایت شما در کدام دسته قرار می‌گیرد در راه اندازی سایت به چند شیوه می‌توانید اقدام کنید.

 

شیوه اول: خودتان آموزش‌های مختلف در طراحی و برنامه نویسی سایت را یادبگیرید و سایت خود را راه‌اندازی کنید، کم‌ هزینه‌ترین و سخت‌ترین روش است و برای افرادی که هیچ گونه آشنایی با طراحی و توسعه سایت ندارند اصلا توصیه نمی‌شود.

شیوه دوم: سپردن طراحی سایت به شرکت‌ها، این روش می‌تواند روش خیلی مطمئنی باشد زیرا شما با یک شرکت طرف هستید و پشتیبانی خوبی از شما و سایتتان خواهند داشت، ولی معمولا از نظر هزینه‌ای به صرفه نیستند. البته اگر با یک شرکت معتبر همکاری کنید.

شیوه سوم: طراحی سایت را به یک طراح و توسعه دهنده بسپارید، این روش معمولا هزینه کمتری نسبت به شیوه دوم دارد ولی معمولا پشتیبانی ضعیف تری خواهید داشت زیرا یک فرد به اندازه یک شرکت متعهد نیست.

 

کدام شیوه را انتخاب کنیم؟

اگر شما فردی هستید که تا به حال سایتی راه‌اندازی نکرده است و با برنامه نویسی آشنایی ندارد، مسلما شیوه اول برای شما به شدت سخت خواهد بود و ممکن است با توجه نوع ایده شما روش به صرفه‌ای نباشد.

شیوه دوم رو پیشنهاد نمی‌کنم، مگر اینکه شما بودجه کافی داشته باشید. هرچند که برای هر تغییر در سایت نیازمند شرکت مورد نظر هستید و باید برای تغییرات هزینه پرداخت کنید.

شیوه سوم را پیشنهاد نمی‌کنم زیرا توسعه سایت شما به یک شخص وابسته می‌شود که مشخص نیست تا چه زمانی پشتیبانی سایت شما را به عهده بگیرد، مگر اینکه شما فردی آشنا به طراحی و مدیریت سایت باشید تا در صورت عدم پشتیبانی خودتان بتوانید تا حدی کارها را پیش ببرید.

من به شما پیشنهاد می‌کنم که از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس استفاده کنید.

راه اندازی سایت با این سیستم‌ها هرچند همچنان نیاز به آموزش دارد ولی به مراتب آسانتر است، و برخلاف تصور برخی از افراد باید بگویم که با وردپرس تقریبا درصد بالایی از سایت‌ها را می‌توان راه‌اندازی کرد و به عقیده من مناسبت‌ترین گزینه برای یک ‌کسب‌وکار اینترنتی کوچک است.

برای راه‌اندازی سایت با وردپرس هم همانند قبل می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید یا آن را به افراد یا شرکت‌ها واگذار کنید.

که در مورد وردپرس، اینبار توصیه من این است که در کلاس‌های آنلاین یا حضوری طراحی سایت با وردپرس شرکت کنید و یاد بگیرید که چطور یک فروشگاه اینترنتی یا یک سایت را از صفر تا صد با وردپرس راه‌اندازی کنید. زیرا لازم است که خودتان توانایی مدیریت سایتتان را داشته باشید و بهترین گزینه همین است که خودتان یاد بگیرید با وردپرس سایت راه‌اندازی کنید.

در نهایت توصیه من این است که اگر به دنبال یک کسب‌وکار اینترنتی شخصی هستید بهترین گزینه این است که یادبگیرید چطور یک سایت حرفه‌ای را با وردپرس راه‌اندازی و مدیریت کنید. بهتر است از همان ابتدا یک دوره کامل را پیدا کنید و در آن شرکت کنید تا مجبور نباشید برای هر قسمت از کار به دنبال آموزش بگردید.

 

جذب ترافیک هدفمند به وب‌سایت

وقتی سایت شما آماده شد و محتواهای لازم و با کیفیت در سایت قرار گرفت. نوبت به جذب ترافیک هدفمند است.

پ.ن: محتوا با توجه به نوع سایت متفاوت است،مثلا در یک سایت فروشگاهی، دسته‌بندی محصولات، عکس محصولات، توضیحات محصولات همگی از محتواهای لازم در یک فروشگاه اینترنتی هستند. در مورد محتوای سایت بیشتر صحبت خواهم کرد.

 

منظور از ترافیک هدفمند چیست؟

ترافیک هدفمند یعنی ترافیکی که برای سایت شما ارزشمند باشه، و ارزشمند یعنی احتمال تبدیل شدن آنها به مشتری وجود داشته باشه.

به عنوان مثلا برای یک فروشگاه لوازم تحریر، افرادی که از استادیوم خارج می‌شوند هرچقدر هم که تعداد بالایی باشند ارزشی برای این فروشگاه نخواهد داشت، اما بچه‌هایی که از مدرسه خارج می‌شوند هرچقدر هم که کم باشند ولی ارزشمند هستند.

در دنیای وب هم به همین صورت است. شما باید تلاش کنید از روش‌های مختلف جذب ترافیک استفاده کنید و در همه روش‌ها به هدفمند بودن ترافیک دریافتی توجه کنید.

در مورد جذب ترافیک هدفمند یک مقاله دو بخشی در سایت منتشر کردم که توصیه می‌کنم مطالعه کنید.

 

از ترافیک دریافتی نهایت استفاده رو ببرید

پس از تلاش‌های مختلف، وقتی به میزان ترافیک هدفمند مشخصی در روز رسیدید(حتی روزانه ۱۰۰نفر) باید تلاش کنید که از این ترافیک نهایت استفاده رو ببرید.

برخی با روزانه ۱۰۰ بازدید کننده ۱ فروش دارند برخی ۵ فروش و این به چگونگی استفاده آنها از ترافیک دریافتی بستگی دارد.

شما باید ترافیک دریافتی را آنالیز کنید(گوگل آنالیتکس یکی از بهترین ابزارهاست). ببینید افراد در سایت شما چقدر می‌مانند، معمولا در کدام صفحات از سایت خارج می‌شوند. اگر سایت شما ظاهر خوبی نداشته باشد، شلوغ باشد و… همین می‌تواند درصد خروج کاربران را بالاتر ببرد.

از طرفی شما چقدر سعی می‌کنید کاربران به سمت خرید کردن از سایت هدایت کنید؟ البته بدون ایجاد مزاحمت برای کاربر.

آیا شما در زیر مقالات مرتبط محصولات مرتبط را نمایش می‌دهید؟

آیا شما ایمیل کاربران را برای ایمیل مارکتینگ جمع آوری می‌کنید؟

آیا توضیحات محصول و عکس محصولات کیفیت و قدرت کافی دارند؟

شما باید تلاش کنید هرچه بهتر از ترافیک دریافتی استفاده کنید. برای این بخش، مطالعه چند مطلب از سایت را توصیه می‌کنم.

بهینه سازی صفحه محصول، چطور صفحه محصول را برای فروش بیشتر بهینه کنیم؟

از تایید اجتماعی برای افزایش فروش استفاده کنید

با این سه تکنیک از ترافیک دریافتی فروش بیشتری به دست آورید

 

دوستان خوبم، سعی کردم چگونگی‌های راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی را به صورت خیلی کلی بررسی کنم مسلما می‌دانید که هرکدام از مواردی که گفته شد می‌توانند به بخش‌های کوچکتری تقسیم شوند و هر بخش می‌تواند سوالات متعددی را در ذهن شما ایجاد کند.

این کار رو به خودتون واگذار می‌کنم که سوالاتتون در هر بخش رو در قسمت نظرات مطرح کنید تا با کمال میل و علاقه پاسخ بدم. امیدوارم با این مقاله تونسته باشم تا حدی شمارو با چگونگی‌ راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی آشنا کنم.

امتیاز این مطلب
اگه خوشت اومده رای بده

مهران دهقانی هستم، مدیر سایت رونق.کام اگر به دنبال اطلاعات بیشتری هستید، به بخش درباره ما مراجعه کنید و با من و رونق.کام، مفصل‌تر آشنا بشید.

رونق را دنبال می‌کنم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. عليرضا
  ۸:۴۶ ۱۳۹۸/۰۱/۲۵

  از ديروز تا الان با سايتتون اشنا شدم و انقده قدرت كلام و مطالب بالا بوده كه تا الان مرتب مطالبي كه نياز دارم رو توي سايتتون مطالعه ميكنم..ممنون بابت اطلاعات و تجربه هاي خوبي كه در اختيار بقيه ميزارين

  • مهران دهقانی
   ۸:۴۸ ۱۳۹۸/۰۱/۲۶

   خوشحالم که مطالب بهتون کمک کرده دوست عزیز. موفق باشید.