دیگر مطالب

کرونا و اثر آن بر افزایش یا کاهش فروش کسب وکارهای اینترنتی

مدیر عامل دیجی کالا چند روز پیش گفته بود که اجرا شد رمز پویا، تغییرات قیمت ارز، نزدیک شدن به شب عید و همچنین شیوع ویرویس کرونا باعث شده است که دقیقا نتوانیم مشخص کنیم علت فروش بالا یا پایین این روزها چیست.

همین صحبت به خوبی نشان می دهد که حتی بزرگترین فروشگاه اینترنتی هم از این اتفاقات عجیب و غریب در امان نیست پس اگر کسب و کار شما هم دچار تغییراتی شده است خیلی تعجب نکنید و بدانید که همه در این وضعیت هستند.

اما در این مطلب درباره تاثیر کرونا روی کسب‌وکارهای اینترنتی مختلف صحبت کرده ام و در آخر توصیه‌هایی هم برای کسب و کارهای سنتی دارم که این روزها خیلی مظلوم هستند.

وقتی اینترنت برای مدت ۱۰ روز قطع شد، خیلی ها نگران آینده کسب و کارهای اینترنتی شدند و چه بسا افرادی که قید این مدل کسب و کار را زدند، حالا بعد از گذشت ۳ ماه خیلی از افراد آرزوی داشتن یک کسب و کار اینترنتی را دارند، کسب و کاری که فروش آن به خاطر ترس مردم از حضور در اجتماع نه تنها کاهش پیدا نمی کند بلکه ماندن مردم در خانه این کسب و کارها را به تنها گزینه هایشان تبدیل کرده است.

اما در میان همه کسب و کارهای اینترنتی وضعیت خوبی ندارند و برخی از آنها دچار افزایش فروش و برخی دچار کاهش فروش شده اند.

با من همراه باشید.

 

اسنپ مارکت

کرونا و سوپرمارکت های اینترنتی

این روزها فروش سوپرمارکت های اینترنتی از جلمه سوپرمارکت دیجی کالا، اسنپ مارکت و .  . . به شدت افزایش داشته است.

سوپرمارکت های اینترنتی نمونه بارز کسب و کارهایی هستند که نه تنها کاهش فروش نداشته اند بلکه شاهد افزایش فروش چشم گیر هم شده اند.

مسلما این افزایش ناگهانی فروش موقتی است و احتمالا بعد از رد شدن بحران کرونا فروش آنها به حالت عادی برمی گردد.

اما به این فکر کنید که همین بحران موجب به دست آوردن چه تعداد مشتری جدید شده است که قطعا بخشی از آنها با این سوپرمارکت های اینترنتی ادامه خواهند داد.

به این فکر کنید که چه تعداد به دلیل شیوع این ویروس و خارج نشدن از خانه با سوپرمارکت های اینترنتی و اهمیت آنها بخصوص در شهرهای بزرگ آشنا شده اند؟

اینکه گفته می شود در دل هر بحرانی فرصتی است، بی دلیل نیست.

 

اسنپ فود

کرونا و سامانه های سفارش آنلاین غذا

این روزها در کنار سوپرمارکت‌های اینترنتی احتما تا حدی فروش اینترنتی غذا هم رونق پیدا کرده است. البته ناگفته نماند که رشد فروش آنها قطعا با سوپرمارکت های اینترنتی قابل مقایسه نیست.

چرا که به دلیل مسائل بهداشتی خرید مردم از رستوران ها و فست فودها کاهش پیدا کرده است و فرقی نمیکند که این غذا به صورت حضوری تهیه می شود یا غیر حضوری، مردم نگران خود غذا هستند.

اما از طرفی آنهایی که مشکلی با تهیه غذا از رستوران ندارند یا رستوران های مشخصی را خیلی قبول دارند، برای اینکه به صورت حضوری غذا را تهیه نکنند از این سامانه ها استفاده می کنند.

در واقع از طرفی دچار کاهش سفارش و از طرفی افزایش سفارش می شوند و البته دقیقا مشخص نیست که در مجموع سفارشات کاهش پیدا می کند یا خیر.

 

اسنپ

کرونا و تاکسی های اینترنتی

آماری را به صورت رسمی درباره کاهش یا افزایش درخواست تاکسی اینترنتی مشاهده نکردم، اما قاعدتا به دلیل کاهش شدید استفاده از سرویس های حمل و نقل عمومی، میل مردم به استفاده از ماشین های شخصی و صد البته تاکسی های اینترنتی باید افزایش پیدا کرده باشد.

اما از طرف دیگر به دلیل اینکه مردم کمتر به دنبال رفت آمد هستند و از سفرهای غیر ضروری خودداری می کنند، قطعا از میزان درخواست آنها برای تاکسی هم کاهش پیدا کرده است.

پس درباره تاکسی های اینترنتی هم به طور دقیق نمی توان گفت که درخواست ها تا چه حد تغییرات داشته است، اما به احتمال زیاد به دلیل کاهش سفرها از سمت مردم، میزان درخواست ها هم تا حدی کاهش پیدا کرده است.

 

دیجی کالا

کرونا و فروشگاه های اینترنتی

فروشگاه های اینترنتی به طور کلی اگر دچار افزایش فروش نشده باشند قطعا دچار کاهش فروش هم نمی‌شوند. به هرحال این روزها مردم بیشتر در خانه می مانند و اگر بتوانند چیزی را در اینترنت پیدا کنند و مورد پسندشان باشد قطعا آن را تهیه می کنند.

فروشندگان حضوری اگر در کنار فروش سنتی از طریق اینستاگرام یا سایت فروش اینترنتی را هم فعال می کردند در حال حاضر آسیب خیلی کمتری می دیدند.

 

فیلیمو

کرونا و سرویس‌های استریم ویدیویی

در این روزها که مردم بیشتر در خانه می مانند کسب و کارهای همچون فیلیمو، نماوا و . . . که در زمینه پخش آنلاین فیلم فعالیت می‌کنند بیش از پیش مطرح می‌شوند.

اینکه تا چه حد افزایش فروش داشته اند یا خیر را نمی دانم اما چیزی که مشخص است همگی برای مدت ۱ هفته تا ۱۰ روز بخش هایی از سرویس های خود را رایگان کرده تا افرادی که در منزل هستند را سرگرم کنند.

حتی اگر به صورت ریالی افزایش فروش را تجربه نکنند، از نظر تبلیغات و برندینگ فرصت بسیار خوبی را در اختیار دارند تا افراد بیشتری را با سرویس ها و خدمات خود آشنا کنند.

 

ایرانسل

کرونا و ارایه دهندگان اینترنت

مسلما با ماند افراد در خانه یکی از راه های سرگرم شدن استفاده بیشتر از اینترنت است. احتمالا استفاده از اینستاگرام در ایران افزایش محسوسی داشته باشد و در نهایت استفاده بیشتر اینترنت یعنی درآمد بیشتر ایرانسل، همراه اول، مخابرات و . . . .

 

علی بابا

کرونا و وبسایت‌های خرید بلیط و خدمات گردشگری

در میان کسب و کارهای اینترنتی قطعا آسیب مربوط به کسب و کارهای گردشگری مانند علی بابا،فلایتیو و . . . خیلی بالا بوده است. با توجه به کاهش شدید سفرها از سوی مردم قطعا خرید بلیط و تورهای گردشری کاهش محسوسی داشته است و همین امر موجب کاهش درآمد آنها خواهد شد.

اگر تا پیش از تابستان عمده خطرات کرونا دفع شود، این کسب و کارها در سفرهای تابستانی می توانند تا حدی ضررهای خود را جبران کنند.

 

تخفیفان

کرونا و وبسایت‌های خرید بلیط سینما و مراکز تفریحی

وبسایت هایی همچون سینما تیکت، تخفیفان و نت برگ که بلیط مراکز تفریحی و سرگرمی را اختیار مردم قرار می دادند هم دچار کاهش فروش شدند. البته وبسایت هایی مانند سینما تیکت به دلیل بسته شدن سینماها هیچ فروشی در این ایام نخواهند داشت.

و کسب و کارهای مانند تخفیفان و نت برگ تنها بلیط خدمات غیر حضوری یا کدهای تخفیف را می توانند عرضه کنند و قطعا دچار کاهش فروش شده اند.

 

جابینجا

کرونا و کسب‌وکارهای حوزه کاریابی(جابیناجا و  .  . .)

در این شرایط خیلی از شرکت‌ها به صورت دورکاری فعالیت می کنند و کمتر شرکتی در این شرایط به دنبال جذب نیرو است. لذا احتمال اینکه شرکت ها در این شرایط که نمی توانند پذیرای افراد جدید در شرکت باشند آگهی استخدام ثبت کنند پایین‌تر از حالت عادی است.

لذا احتمالا کسب و کارهای کاریابی آنلاین مانند جابینا دچار کاهش ثبت آگهی شده اند که به معنی کاهش موقتی درآمد می باشد.

 

ایوند

کرونا و کسب و کارهای ثبت رویدادها

از کسب و کارهایی مانند ایوند که امکان ثبت و مدیریت رویدادها را فراهم می کنند غافل شده بودیم. از آنجایی که در این روزها هیچکس رویدادی را برگزار نمی کند و خیلی ها رویدادهای فعلی را هم کنسل می کنند، قطعا وبسایت های مانند ایوند دچکار کاهش ثبت رویداد می شوند.

اما از طرفی احتمال افزایش استفاده از سرویس وبینار ایوند هم وجود دارد.

 

ایسمینار

کرونا و پلتفرم های برگزاری وبینار

در این روزها که امکان شرکت کردن افراد در دوره های حضوری وجود ندارد احتمال شرکت آنها در وبینارها وجود دارد. البته نمی توان گفت که کسب و کارهای مانند ایسمینار که به برگزاری وبینار مشغول هستند تا چه دچکار تغییرات در فروش می شوند اما به طور حتم این یک فرصت خوب تبلیغاتی برای این کسب و کارها خواهد بود که یک بار دیگر ارزش های رویدادهای غیر حضوری را مطرح کنند.

فروشگاه سنتی

کسب و کارهای سنتی چه کنند؟

امید خیل از این کسب و کارها به اسفند ماه بود که متاسفانه کرونا این فرصت درآمدزایی را از آنها گرفت و از این بابت واقعا غمگینم.

امیدوارم این کسب و کارها بعد از بحران کرونا همچنان سرپا باشند و اینبار به فکر استفاده از فرصت اینترنت برای فروش یا ارایه خدمات هم باشند.

در حال حاضر بهترین کار این است که اولا روی مشتریان فعلی تمرکز کنند و از طریق پیامک و . . . با مشتریان خود در ارتباط باشند.

اگر برایشان مقدور است امکان ارسال کالا را برای مشتریان فراهم کنند.

خیلی سریع یک پیج اینستاگرام ایجاد کنند و عکس محصولات را در آن قرار دهند و از طریق پیامک آدرس پیج را برای مشتریان فعلی ارسال کنند.

برای خرید غیر حضوری مزایایی را در نظر بگیرند.

اگر کارشان به بهداشت مربوط است، تمهیداتی را برای رعایت بهداشت لحاظ کنند و آنها به مشتریان خود نمایش دهند.

در نهایت اگر این کارها تاثیر کمی روی فروش داشته باشند قطعا در ماندگار شدند نام شما در ذهن مشتریان تاثیر بسیاری خواهد داشت.

مردم یادشان می ماند که در این شرایط کدام کسب و کارها همچنان با آنها ادامه می دادند.

 

امیدورام خیلی زود و پیش از رسیدن به تابستان بحران کرونا خاتمه پیدا کند.

موفق باشید دوستان.

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. با سلام
    پاینده هستم از وب سایت ایولتکس
    خواننده همیشگی سایت شما هستم. میتونم بگم کرونا روی بازدید سایت ما هم تاثیر گذاشته و آمار روزانه بازدید سایت ما کاهش پیدا کرده. همان طور که می دانیم زمینه کاری سایت فروش باتری و یو پی اس می باشد. شاید دغدغه و اولویت مردم در حال حاضر باتری و یو پی اس نیست! ممنونم از شما و زحماتتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا