دیگر مطالب

۷ تکنیک بازاریابی اینستاگرامی که هر کسی نمی‌داند|به همراه بررسی دو صفحه اینستاگرام

در مورد اینکه اینستاگرام چقدر کاربر دارد، تو ایران چقدر طرفدار دارد، مردم چقدر در اینستاگرام فعالیت دارند، چرا بازاریابی با اینستاگرامی اهمیت دارد و … توضیح نمی‌دهم چون قطعا شما بهتر از بنده اطلاع دارید و ارایه این توضیحات تکرار مکررات است.

اگر اینجا و در حال مطالعه این مطلب هستید، احتمال خیلی زیاد به دنبال استفاده از اینستاگرام برای کسب‌وکار خود و شاید هم به دنبال شروع یک کسب‌وکار اینستاگرامی هستید. پس بهتر است بریم سر اصل مطلب و به اون ۷ تکنیک بازاریابی اینستاگرامی بپردازیم.

 

۱- یک پروفایل درست و حسابی داشته باشید

اولین اصل بازاریابی اینستاگرامی داشتن پروفایل درست است، پروفایل درست و حسابی در اینستاگرام یعنی چی دقیقا؟ یعنی یه مغازه با سردر درست و حسابی، یعنی یک شرکت با تابلوی درست و حسابی، یعنی وقتی مشتری وارد پروفایل شما می‌شود خیلی سریع بفهمد که شما دقیقا چه کاری انجام می‌دهید، آدرس کسب‌وکارتان چیست، آدرس سایتتان چیست(حتما لینک سایت را قرار دهید)، شماره تماس شما چیست و احتمالا چرا باید به شما اعتماد کند.

بهتر است توضیحات خیلی کوتاهی در مورد کاری که انجام می‌دهید بنویسید، از خودتان تعریف نکنید، به جای تعریف روی این سوال متمرکز شوید که چرا دیگران باید شما را دنبال کنند؟، لینک سایتتان را قرار دهید، شماره تماس‌های خود را قرار دهید و اگر مراجعه حضوری دارید آدرستان را نیز بنویسید.

توصیه می‌کنم که صفحه خود را در ستاد ساماندهی ثبت کنید و در توضیحات به ثبت بودن صفحه خود در ستاد ساماندهی اشاره کنیم تا اعتماد بیشتری را ایجاد کنید. البته اگر یک وب‌سایت دارید، همینکه در وب‌سایت نماد الکترونیک داشته باشید کافی است.

 

۲- استفاده از هشتگ‌های مناسب به میزان کافی

در اینستاگرام خیلی از مشتریان موارد مورد علاقه خود را با هشتگ جستجو می‌کنند. هشتگ در بازاریابی اینستاگرامی مخصوصا برای یافتن مخاطبان جدید بسیار حائز اهمیت است.

پس بهتر است در زیر هر پست خود از هشتگ‌های مناسب استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده بیش از اندازه از هشتگ و همینطور بکار بردن هشتگ‌های نامربوط ممکن است موجب جریمه شدن شما از طرف اینستاگرام شود و کمتر در جستجوها دیده شوید.

 

۳- از تصاویر درست و با کیفیت استفاده کنید

اینستاگرام رسانه تصویر است، همه افراد در طول روز درحال دیدن تصاویر مختلف هستند، پس بهتر است با قرار دادن عکس‌های ضعیف و بی کیفیت کسب‌وکارتان را در ذهن مشتریان خراب نکنید.

اما فقط کیفیت مسئله نیست، عکس‌های شما باید موجب توقف کاربر شوند، موجب شوند کاربر کمی به عکس شما بیشتر توجه کند، گاهی تنها با یک عکس این اتفاق می‌افتد گاهی با نوشتن یک جمله کوتاه و ..

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: ۱۰ مورد از روش‌های بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک[/alert]

۴- اجرای مسابقه یا کمپین، حرکت مرسوم بازاریابی اینستاگرامی

از مزیت‌های اجرای مسابقه یا کمپین در اینستاگرام درگیر کردن کاربران است. البته اجرای مسابقه یا کمپین می‌تواند با اهداف متفاوتی انجام شود، برخی به دنبال افزایش فالوور هستند، برخی به دنبال درگیر کردن مخاطبان، برخی به دنبال افزایش آگاهی از برند و …

در مورد برگزاری مسابقه یا کمپین در اینستاگرام، کتاب رایگانی در سایت قرار خواهد گرفت که توصیه می‌کنم حتما مطالعه بفرمایید.

 

۵- اول آموزش سپس فروش

مهم نیست که کسب‌وکار شما در چه حوزه‌ای است، در هر کاری که باشید حتما می‌توانید اطلاعات خوبی را به مخاطبانتان ارایه دهید، اگر شما یک فروشنده کیف زنانه هستید، نباید صرفا به دنبال فروش کیف باشید، بهتر است در این میان اطلاعات خوبی را در مورد نگهداری از کیف، انتخاب کیف و … به مخاطبان ارایه دهید.

سعی کنید اول چیزی به مخاطبان اضافه کنید و سپس از آنها طلب پول کنید.

 

[cp_info_bar display=”inline” id=”cp_id_e0bf3″][/cp_info_bar]

 

۶- محتوای اینستاگرامتان را اختصاصی کنید

منظور از محتوای اختصاصی یعنی حداقل بخشی از محتوای اینستاگرام شما تنها در اینستاگرامتان وجود داشته باشد. برخی همان محتواهای موجود در سایت و دیگر رسانه‌های خود را در اینستاگرام نیز قرار می‌دهند.

این یعنی هیچ دلیلی وجود ندارد که مخاطبان سایتتان در اینستاگرام شما را دنبال کنند زیرا مطالب تکراری خواهند دید.

پس بهتر است حداقل ۵۰ درصد محتوایی که در اینستاگرام قرار می‌دهید به صورت اختصاصی باشد و در هیچ یک از رسانه‌های شما قرار نگیرد.

محتوای اختصاصی در اینستاگرام یکی از فاکتورهای خیلی مهم در بازاریابی اینستاگرامی است.

 

۷- برنامه درستی برای تولید و انتشار محتوا در اینستاگرام داشته باشید

باید بررسی کنید که چه نوع محتواهایی را و با چه هدفی در اینستاگرام قرار می‌دهید.

احتمالا محتواهای شما در چند دسته هستند، مثلا محتواهای رویداد محور، یعنی انتشار عکس‌ها و ویدیوهای مربوط به رویدادهای مختلف در کسب‌وکار شما  که با هدف ارتباط بهتر با مخاطبین و ایجاد ذهنیتی درست نسبت به کسب‌وکار شما قرار داده می‌شوند.

یا محتواهای آموزشی، مثلا هر هفته سه ویدیوی آموزشی یک دقیقه‌ای که در آن به صورت خیلی کوتاه در زمینه‌ای مرتبط با کسب‌وکار شما و همینطور مرتبط با نیاز کاربران آموزش‌هایی را قرار می‌دهید.

پس از مشخص کردن دسته‌های مختلف محتوا، بهتر است مشخص کنید که از هر کدام در طول هفته چه میزان تولید خواهید کرد و در چه روزهایی منتشر می‌کنید.

در زمینه انتشار محتوا می‌توانید از ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی مانند ابزار رونگار استفاده کنید. ما در اینستاگرام رونق، با آیدی @ronaaq_com هر هفته یک یا دو ابزار دیجیتال را معرفی می‌کنیم.

 

اگر بخواهم ادامه دهم شاید لازم باشد تا نکته ۱۰۰ هم پیش برویم، اگر موافق باشید به سراغ صفحه اینستاگرام دو کسب‌وکار کاملا متفاوت برویم و ببینیم که هرکدام به چه شکل برخی یا تمام این نکات را رعایت کرده‌اند.

 

بازاریابی اینستاگرامی چیدانه

چیدانه و بازاریابی اینستاگرامی

چیدانه وب‌سایتی است که در زمینه دکوراسیون و چیدمان داخلی و خارجی فعالیت می‌کند. در واقع این وب‌سایت دو گروه از افراد بهم متصل شده‌اند، گروه اول افرادی که به دنبال تغییر دکوراسیون داخلی یا خارجی هستند و گروه دوم شرکت‌هایی هستند که این خدمات را ارایه می‌دهند.

این وب سایت با ارایه آموزش‌ها و مطالب مفید در زمینه دکوراسیون گروه اول یعنی افراد را جذب سایت می‌کند و در مقابل شرکت‌ها با پرداخت مبلغی به صورت اشتراک، می‌توانند در چیدانه پروفایل داشته باشند و کار خود را معرفی کنند.

این کسب‌وکار به خوبی از اینستاگرام برای جذب افراد علاقه‌مند به دکوراسیون استفاده کرده است. در ادامه به برخی از ویژگی‌های مثبت اینستاگرام این کسب‌وکار می‌پردازیم.

۱- آموزش‌ها و مطالب بسیار مفید، مثلا در ویدیوهای مختلف با هشتگ #تور_خانه_گردی  به سراغ افرادی که به تازگی دکوراسیون خود را تغییر داده‌اند می‌رود و از آنها اطلاعاتی را برای مخاطبین دریافت می‌کند.

۲- نکته دیگری که این کسب‌وکار در اینستاگرامش رعایت کرده است، قرار دادن عکس‌های با کیفیت است، هرگز عکسی با کیفیت پایین و تکراری قرار نداده است.

 

بازاریابی اینستاگرامی چیدانه

 

 

 

 

 

۳- توجه به رویدادها، در رویدادهای مختلفی همچون روز پدر، عید و … محتوای اختصاصی را برای کاربران فراهم کرده است، که این حرکت نشان از سرزنده بودن این کسب‌وکار داد.

بازاریابی اینستاگرامی چیدانه

 

۴- محتوای درگیرکننده، برخی از محتواهای اینستاگرام این کسب‌وکار، مخاطبین را به فعالیت تشویق می‌کند، مثلا در یکی از پست‌ها از کاربران سوالاتی را می‌پرسد.

بازاریابی اینستاگرامی چیدانه

بازاریابی اینستاگرامی ریحون

ریحون و بازاریابی اینستاگرامی

ریحون یک سرویس سفارش آنلاین غذا می‌باشد که در تهران و چند شهر بزرگ دیگر در حال فعالیت است. در ادامه به برخی از ویژگی‌های مثبت صفحه اینستاگرام این کسب‌وکار می‌پردازیم.

۱- ریحون برای برخی مناسبت‌ها و گاهی بدون مناسبت، تصاویر گرافیکی خلاقانه‌ای که به شکلی با غذا و کسب‌وکارشان ارتباط دارد را منتشر می‌کنند. خلاقیت و کیفیت بالای این تصاویر برای مخاطبین جذاب است.

بازاریابی اینستاگرامی ریحون

۲- ریحون اخیرا ویدیوهایی را به صورت متوالی با هشتگ #ریحونگردی منتشر می‌کند که در هر ویدیو، خانومی به نام نیلوفر از ریحون، به سراغ رستوران‌ها و کافه‌های مختلف می‌رود و اطلاعات خوبی در مورد رستوان یا کافه به کاربران ارایه می‌دهد. این ویدیوها را می‌توانید با هشتگ #ریحونگردی در اینستاگرام مشاهده کنید.

 

۳- ریحون با برگزاری مسابقات مختلف تلاش می‌کند تا هم مخاطبین جدیدی را به صفحه خود اضافه کند و هم مخاطبین فعلی را با کسب‌وکار خود بیشتر درگیر کند.

بازاریابی اینستاگرامی ریحون

۴- ریحون در برخی از پست‌ها به گوشه‌هایی از کسب‌وکار خود می‌پردازد و کمی از پشت صحنه کسب‌وکارشان را به مخاطبین نمایش می‌دهد که این نمونه‌ای از ارتباط قوی با مخاطبین است.

بازاریابی اینستاگرامی ریحون

صفحه اینستاگرام ریحون و چیدانه نکات مثبت دیگری هم دارند که پیشنهاد می‌کنم خودتون به صفحه اینستاگرام این کسب‌وکار مراجعه کنید. کسب‌وکارهای زیاد دیگری هستند که از اینستاگرام به خوبی استفاده می‌کنند. شما چنتای آنها را می‌شناسید. در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا