دیگر مطالب

آموزش تولید محتوای سایت، چطور مقالاتی بهینه و کاربرپسند بنویسیم؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]این مطلب یک آموزش تولید محتوا در سایت و شاید یک چک لیست برای تولید محتوای سایت یا همان مقالات ارزشمند است، مقالاتی که هم از نظر کاربران و هم از نظر گوگل ارزشمند باشند و بتوانند ترافیک خوبی را به سایت شما هدایت کنند.

مقالاتی که نه تنها برای مخاطبان جذاب هستند بلکه ترافیک خوبی را هم از گوگل برای شما به ارمغان می‌آورند، بعد از مطالعه این آموزش، مقالاتی را می‌نویسید که هم کاربران دوست داشته باشند و هم از گوگل ترافیک خوبی دریافت کنید.

من سال‌هاست با همین روش محتواهای مختلفی برای این وبسایت و دیگر وبسایت‌هایم نوشته‌ام که تعداد زیادی از آنها هم مورد استقبال کاربران واقع ‌شده‌اند و هم ترافیک خوبی از گوگل ایجاد کرده‌اند، احتمالا شما هم از گوگل وارد این مطلب یا دیگر مطالب وبسایت شده‌اید.

پس اگر شماهم می‌خواهید تولید محتوا در سایت را بیاموزید و چنین مقالاتی بنویسید که هم ترافیک خوبی دریافت می‌کنند و هم مورد پسند کاربر واقع می‌شوند، این مطلب را از دست ندهید.

 

موضوعاتی که در این مقاله به آن‌ها پرداخته می‌شود:

 1. محتوای خوب شامل چه بخش‌هایی است؟
 2. محتوای ارزشمند چه محتوایی است؟
 3. مسیر رسیدن مخاطب به محتوای ما چگونه است؟
 4. بالاخره سئو مهمتر است یا کاربر؟
 5. آموزش تولید محتوا در سایت قدم به قدم
 6. مرحله اول: برنامه ریزی برای تولید محتوای سایت
 7. مرحله دوم: نگارش محتوای سایت
 8. مرحله سوم: بهینه سازی محتوای سایت

 

در این ۸ بخش یاد می‌گیرید که تولید محتوای سایت چطور انجام می‌شود و با کمی تمرین در تولید مقالات کاربر پسند و گوگل‌پسند خبره می‌شوید.

فراموش نکنید که همیشه تمرین ملاک تفاوت شما با دیگران است، نه صرفا مطالعه یک مقاله.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”25px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

۱- محتوای خوب شامل چه بخش‌هایی است؟

اگر بخواهیم یک نگاه کلی و ساده به محتوا داشته باشیم، یک محتوای استاندارد را به ۴ بخش تقسیم می‌کنم.

 

بخش اول: عنوان مقاله

اولین بخش در تولید محتوای سایت عنوان است، وظیفه این بخش این است که به مخاطب نشان دهد درون این مقاله چه خبر است و قرار است در چه زمینه‌ای محتوا دریافت کند.

مسلما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم کاربران به صورت اتفاقی مقالات را باز کنند و کمی از آن را بخوانند تا متوجه شوند این مقاله برای آنهاست یا خیر.

البته در ادامه بیشتر توضیح می‌دهم که ما دو عنوان داریم، یک عنوان مقاله است، مثل همین عنوانی که بالای همین مقاله نوشته شده است.

عنوان دیگر، عنوان مقاله در نتایج گوگل است که به آن عنوان سئو هم گفته می‌شود که در ادامه درباره تفاوت‌های این دو عنوان در وظایفشان باهم صحبت می‌کنیم.

 

بخش دوم: مقدمه مقاله

دومین بخش در تولید محتوا، وظیفه مقدمه آن است که وقتی مخاطب بر اساس عنوان تصمیم گرفت این مقاله را باز کند، در بخش مقدمه به اون بگوییم که دقیقا چه موضوعاتی پوشش داده می‌شوند و البته او را برای مطالعه ادامه مقاله مصمم کنیم.

در واقع اگر عنوان کاری کند که مخاطب ما وارد صفحه مقاله شود، مقدمه باید کاری کند که مخاطب تصمیم بگیرد مطالعه مقاله را ادامه دهد.

 

آموزش تولید محتوای سایت

 

بخش سوم: بدنه مقاله

این همان گل مقاله است، یعنی هسته مقاله، جایی که حرف اصلی و پیام اصلی ما برای مخاطب نهفته است.

این جا مغز محتوای شماست، اینجاست که مخاطب باید به وجد بیاید و آنچه را که از ابتدای مقاله منتظرش بود را دریافت کند.

در واقع وجود همین مغز و هسته مقاله است که موجب می‌شود که شما یک مقاله بنویسید.

در واقع آن چیزی که موجب می‌شود شما به فکر نوشتن یک مقاله و تولید محتوا در سایت بیافتید، دقیقا همان هسته مقاله است که در بدنه مقاله جای می‌گیرد و دقیقا همان چیزی است که در عنوان مقاله وعده‌اش را داده‌ایم.

 

بخش چهارم: نتیجه‌ گیری

این بخش در خیلی از مقالات فراموش می‌شود و باید اعتراف کنم که خودم هم در خیلی از مقالات این بخش را فراموش کرده‌ام.

اینجا همان جایی است که هر آنچه به مخاطب آموزش دا‌ده‌اید را خیلی خلاصه جمع‌بندی و تکرار می‌کنید تا مخاطب بار دیگر آنچه که دریافت کرده است را در ذهن خود مرتب کند.

بخش نتیجه گیری از یک نظر هم برای آنهایی که مقاله را به طور کامل نخوانده‌اند مفید است، فرض کنید مخاطب مستقیما به بخش انتهایی مقاله می‌رود و شما آنجا خیلی خلاصه بخش‌های مختلف مقاله را توضیح داده‌اید.

در این صورت حتی این مخاطب هم چیزی نصیبش می‌شود و حتی شاید به دلیل جذابیت توضیحات شما به بدنه مقاله برگردد و مطالعه کاملتری داشته باشد.

شما با ۴ بخش اصلی یک مقاله آشنا شدید، اما نوشتن این بخش‌ها به تنهایی یک مقاله جذاب ایجاد نمی‌کند و لازم است که اقدامات دیگری هم داشته باشیم.

اگر مقاله را همانند یک ساندویچ یا همبرگر در نظر بگیرید، در حال حاضر همبرگر نان و گوشت دارد اما به دلیل نبود مخلفات، هنوز خیلی خوردنی نیست.

پس ماهم باید مقاله خود را با اضافه کردن مخلفات خوردنی‌(بخوانید خواندنی)تر کنیم.

 

تولید محتوای سایت

 

اما مخلفات یک مقاله کدامند که خواندن آن را لذت‌بخش تر می‌کند؟

 • قرار دادن ویدیوها و عکس‌های مرتبط با موضوعات مختلف در مقاله
 • استفاده از لحن صمیمی و البته بدون شکسته نویسی
 • استفاده از مثال‌های مختلف به جهت درک بهتر موضوع
 • استفاده از داستان سرایی و تعریف داستانی برخی موضوعات
 • تفکیک درست بخش‌های مختلف مقاله و نوشته به جهت مرور راحت‌تر

با استفاده درست از این چاشنی‌ها و مخلفات در نوشتن مقاله، تا حد زیادی مقاله خود را خواندنی‌تر کرده‌ام و مخاطب تمایل بیشتری به مطالعه مقاله تا انتها دارد.

بسیار عالی، آنقدر که می‌خواستم با بخش‌های مختلف و ویژگی‌های یک مقاله خوب آشنا شدید و در حال حاضر همه می‌دانیم که قرار است چه محتوایی خلق کنیم.

 

در ادامه به مراحل نوشتن چنین محتوایی هم می‌رسیم، نگران نباشید گوگل و سئو را هم فراموش نکرده‌ام.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”25px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

۲- محتوای ارزشمند چه محتوایی است؟

شاید باید در قسمت قبل که یک محتوای خوب را باهم شناختیم این موضوع را هم بررسی می‌کردیم، به هر حال یک محتوای خوب قطعا باید ارزشمند هم باشد، اما از آنجا که مایل بودم توجه بیشتری به ارزشمند بودن محتوا شود، آن را به عنوان یک تیتر جداگانه آوردم.

هر محتوایی می‌تواند ویژگی‌های یک محتوای خوب که در قسمت قبل باهم بررسی کردیم را داشته باشد، اما لزوما همه آنها ارزشمند نیستند.

 

ارزش محتوا چیست؟ چه کسی آن را تعیین می‌کند؟

وقتی می‌گوییم محتوای ارزشمند، منظورمان ارزشمند از نظر کاربر است،پس محتوایی ارزشمند است که برای کاربران ارزشمند باشد.

برای کاربران هم محتوایی ارزشمند است که بتواند نیاز آنها را رفع کند و به سوالات و خواسته‌هایشان پاسخ دهد.

چرا راه دور می‌رویم، شما که در حال حاضر به عنوان کاربر در حال مطالعه این مطلب هستید، در صورتی این محتوا را ارزشمند می‌دانید که نیازهای شما را برای تولید محتوای سایت برطرف کند.

هرچه بیشتر نیازتان را رفع کند بیشتر ارزشمند است.( انصافا سعی کردم ارزشمند باشه :D)

بسیار عالی، فهمیدیم که محتوای ما باید نیاز کاربران را رفع کند، و این یعنی باید پیش از نوشتن محتوا نیاز کاربرانمان را بدانیم که در مراحل نوشتن محتوا بیشتر به این موضوع می‌پردازم.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”25px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

۳- مسیر رسیدن مخاطب به محتوای ما چگونه است؟

اگر بهترین مقالات دنیا را هم بنویسید و در تولید محتوای سایت به بهترین شکل ممکن عمل کنید، تا زمانی که مخاطبان مقالات شما را نخوانند چیزی نصیب شما و مجموعه شما نخواهد شد.

این را هم بدانید که قطعا مقالاتی خواهید نوشت که به ندرت کسی آن را مطالعه می‌کند و این اتفاق برای همه وبسایت‌ها و تولید کنندگان محتوا افتاده است، پس نگران نباشید.

 

آموزش تولید محتوا در سایت

 

اما مخاطب چطور مقالات سایت را پیدا می‌کند؟

 

مسیر اول: خوانندگان ثابت

خوانندگان ثابت همان کاربرانی هستند که روزانه یا هر چند روز یک بار به سایت شما سر می‌زنند تا جدیدترین مقالات شما را مطالعه کنند.

این مخاطبان همان کاربران وفادار شما هستند که البته هر سایتی چنین مخاطبانی نخواهد داشت و لازمه داشتن خوانندگان ثابت این است که شما به طور مرتب محتوای با کیفیت منتشر کنید.

به طور مثال بخشی از مخاطبان رونق هر هفته برای مشاهده ویدیوهای هفتگی به بخش ویدیوها مراجعه می‌کنند و علت آن انتشار منظم ویدیوهای هفتگی است.

 

مسیر دوم: جستجوی گوگل

این مسیر، مسیر جذاب خیلی از تولید کنندگان محتوای وبسایت‌ها می‌باشد و حقیقت این است که واقعا هم مهم است چرا که قرار است از بین همین افراد خوانندگان ثابت ایجاد شود.

فراموش نکنید که قرار نیست عده‌ای از طریق گوگل وارد مقالات ما شوند و بعد از مطالعه ما را به فراموشی بسپارند.

پس لازم است که آنها را به خوانندگان ثابت تبدیل کنیم، ایمیل آنها را دریافت کنیم و خلاصه کاری کنیم که به رابطه خود با ما ادامه دهند.

 

اما چطور محتوای ما در گوگل رتبه خوبی می‌گیرد؟

در این خصوص باید گفت که مقاله شما قطعا باید ارزشمند بوده و کیفیت خوبی داشته باشد اما این برای رتبه گرفتن در گوگل کافی نیست.

لازم است که مقاله شما برای گوگل هم بهینه شده باشد و معیارهایی که برای موتور جستجوی گوگل اهمیت دارند هم در این مقاله رعایت شده باشد که در ادامه درباره آن بیشتر صحبت می‌کنیم.

 

اما دیدن شدن در نتایج گوگل هم کافی نیست و هنوز یک قدم مانده تا کاربر وارد مقاله شما شود و آن یک قدم نوشتن عنوان سئوی جذاب است.

در واقع وقتی کاربر جستجویی انجام می‌دهد ۱۰ لینک متفاوت برای او نمایش داده می‌شود که قطعا داشتن یک عنوان جذاب می‌تواند کاربر را متقاعد کند که روی لینک شما کلیک کند.

فکر کنم حالا متوجه شدید که مقاله شما برای جذب کاربرانی که در گوگل سرچ کرده اند و شما را نمی‌شناسند باید یک عنوان داشته باشد که به آن عنوان سئو می‌گویند.

 

عنوان سئو در تولید محتوای سایت

در حقیقت خوانندگان ثابت به موضوع کلی سایت شما و مطالب شما علاقه‌مند هستند و به وبلاگ مراجعه می‌کنند تا مطالب جدید را مطالعه کنند و لازم است عنوان مقاله شما به گونه‌ای باشد که آنها را متقاعد کند که این مقاله می‌تواند برایشان مفید باشد.

اما کاربرانی که موضوع مقاله شما را در گوگل جستجو کرده‌اند قطعا به این مقاله علاقه‌مند هستند پس باید عنوان شما فقط به گونه‌ای باشد که نشان دهد این مقاله از بین دیگر مقالات نتایج گوگل کاملتر است و بهتر است که این مقاله را انتخاب کنند.

فکر کنم تا اینجا متوجه منظورم از عنوان‌های متفاوت شده باشید، البته همیشه قرار نیست این دو عنون متفاوت باشند و گاهی کاملا یکسان هستند،[/vc_column_text][vc_empty_space height=”25px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

۴- بالاخره سئو مهمتر است یا کاربر؟

قبل از اینکه به سراغ اولین قدم تولید محتوای سایت یعنی مراحل نوشتن یک محتوای عالی برای وبسایت برویم، بگذارید به این سوال چالشی پاسخ دهم.

البته این پاسخ شخصی من به این سوال است و همانطور که گفتم این سوال چالشی هست و هر شخصی می‌تواند پاسخ خودش را داشته باشد.

به عقیده من کاربر همیشه مهمتر است چون گوگل همیشه به دنبال این است که کاربر رضایت کافی داشته باشد و پیشرفت گوگل همواره به سمتی هست که هرچه بیشتر به کاربر اهمیت دهید انگار به گوگل اهمیت داده‌اید.

اما حقیقت این است که گوگل هنوز آنقدر باهوش نیست که اگر ما یک مطلب عالی بنویسیم خیلی سریع تشخیص دهد که این مطللب برای کاربران مفید است و آن را در نتایج گوگل نمایش دهد.

به همین دلیل باید فاکتورهایی که در حال حاضر از نظر گوگل مهم هستند را در مطالبمان اعمال کنیم تا احتمال دیده شدن مطلب در گوگل را بالا ببریم.

تولید محتوای سئو شده

یک بنده خدا در اینستاگرام نوشته بود، سئو یعنی چاپلوسی گوگل و مقالاتی که در نتایج اول گوگل هستند عمدتا زرد و بی کیفیت هستند. کاملا با حرف ایشان مخالف نیستم، اما واقعیت این است که در فضای وب هم محتوای عالی منتشر می‌شود و هم محتوای ضعیف.

اگر حرف این دوست ما درست باشد و بیشتر محتواهای صفحه اول ضعیف باشند، یعنی محتواهای ضعیف تلاش بیشتری برای دیده شدن می‌کنند و اینجا باید از خودمان بپرسیم چرا محتواهای قوی تلاشی برای دیده شدن نمی‌کنند؟

اگر محتواهای ضعیف معیارهای گوگل را رعایت می‌کنند چرا محتواهای قوی و نویسندگان این محتوا به جای گوشیه گیری تلاش نمی‌کنند که روی بهینه سازی محتوای خوب خود بیشتر کار کنند تا صفحات اول را مقالات با کیفیت پر کنند؟

به هرحال گوگل برترین موتور جستجوی جهان است و در حال حاضر هنوز خیلی باهوش نیست که گول محتواهای ضعیف را نخورد.

اما چاره ای نیست، به جای اینکه دست روی دست بگذاریم تا محتواهای ضعیف برای گوگل خودنمایی کنند، ما تولید کنندگان محتواهای با کیفیت کمیروی سئوی محتواهای خود بدون آسیب به کیفیت آن کار می‌کنیم تا ماهم سهمی از رتبه‌های بالای گوگل داشته باشیم.[/vc_column_text][vc_message style=”square” message_box_color=”green” icon_fontawesome=”fas fa-quote-left”] ما برای کاربران می‌نویسم اما با سئو می‌خواهیم مطمئن شویم که مخاطب هدف ما این محتوا را پیدا می‌کند.[/vc_message][vc_empty_space height=”25px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

۵- مراحل اصلی تولید محتوای سایت

به قسمت های هیجان انگیز آموزش تولید محتوای در سایت نزدیک می‌شویم.

بیشتر ما اولین مرحله  تولید محتوا را نوشتن می‌دانیم و برای تولید یک محتوای عالی مستقیما به سراغ کیبورد می‌رویم و این کاملا اشتباه است، اتفاقا باید از کیبورد فاصله بگیرید، چرا که اولین مرحله در تولید محتوای سایت تحقیق و بررسی یا همان برنامه ریزی است.

فرقی نمی‌کند که اسمش را چی بگذاریم، در این مرحله باید مشخص کنیم که هسته محتوای ما چیست؟

قرار است از چه چیزی صحبت کنیم؟ به چه سوال و نیازی از کاربران پاسخ دهیم؟

 

در مرحله دوم، به سراغ کیبوردتان می‌روید و حرف اصلی را می‌زنید، مثلا اگر مشخص کردید که می‌خواهید یک مقاله درباره روش‌های کسب‌ درآمد از اینستاگرام بنویسید، مستقیما به سراغ معرفی روش‌ها می‌روید.

البته می‌توانید از عنوان و مقدمه شروع کنید و سپس به اصل مطلب برسید، اما یک مقاله عالی لزوما به ترتیب نوشته نمی‌شود.

به طور مثال من ابتدا اصل حرفم را می‌زنم، سپس یک مقدمه، عنوان جذاب و نتیجه گیری برایش می‌نویسم، فرقی نمی‌کند که چطور شروع می‌کنید.

 

در مرحله سوم نگاهی به وضعیت سئوی مطلب می‌اندازیم، نگران تکرار شدن کلمات کلیدی نباشید، اگر یک مطلب جامع درباره کسب درآمد از اینستاگرام می‌نویسید قطعا این عبارت و مترادف‌هایش به اندازه کافی در مطلب وجود دارند.

با این حال در این بخش از ابعاد مختلف بهینه بودن مطلب از دید گوگل را بررسی می‌کنم و نکاتی که به رتبه گرفتن مطلب ما کمک می‌کنند را رعایت می‌کنیم.

بسیار عالی، نگاهی کوتاه به مراحل تولید محتوای وب سایت داشتیم، اگر موافق هستید کمی عمیق‌تر وارد هر مرحله شویم.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”25px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

مرحله اول: تحقیق و بررسی

همانطور که گفته شد در اولین مرحله تولید محتوای سایت باید مشخص کنیم که قرار است از چه چیزی بنویسیم.

از آنجایی که مطلب ما قطعا باید پاسخ به یک نیاز مخاطب باشد، پس بهتر است ابتدا بررسی کنیم که مخاطبان هدف ما چه سوالاتی دارند؟

اما چطور؟

بسیار ساده است، ببینید مخاطبان شما چه کلماتی و عباراتی را در گوگل جستجو می‌کنند.

به طور مثال من با بررسی متوجه شدم که بخشی از مخاطبان هدف من عبارت ” تولید محتوای سایت” یا “آموزش تولید محتوای سایت” و عبارات مشابه را در گوگل جستجو می‌کنند، پس تصمیم گرفتم که مقاله‌ای با این موضوع برای شما بنویسم.

 

تولید محتوای بهینه

مزیت و علت این تحقیق این است که مقالاتی می‌نویسید که واقعا مورد نیاز کاربرانتان هست و در گوگل هم به اندازه قابل قبولی جستجو می‌شود و می‌تواند در آینده برای شما ترافیک ایجاد کند.

برای مطالعه بیشتر در زمینه تحقیق کلماتی کلیدی و چگونگی انجام آن، مطالعه مقاله زیر را به شما توصیه می‌کنم.

راهنمای کامل تحقیق کلمات کلیدی در سئو

 

مرحله دوم: نگارش مطلب

همانطور که گفته شد در این مرحله شما دست به کیبورد می‌شوید و شروع به نوشتن مقاله می‌کنید، لازم نیست که ابتدا از عنوان شروع کنید و به ترتیب ادامه دهید.

هیچ ترتیب مشخصی وجود ندارد و من صرفا برای آموزش به ترتیب توضیح می‌دهم.

 

بخش اول نگارش: عنوان مقاله

مقاله شما دو عنوان دارد، عنوان اصلی همان عنوانی از مقاله است که در سایت دیده می‌شود، در این عنوان بهتر است کاری کنید که مخاطب با خواندن آن به موضوع مقاله ترغیب شود.

عنوان دیگر عنوان سئوی مقاله است یعنی همان عنوانی از مقاله شما که در نتایج جستجوی گوگل دیده می‌شود، مانند نمونه زیر.

در این عنوان لازم نیست کاری کنید که خواننده به موضوع مقاله علاقه‌مند شود چرا که مخاطب خود درباره موضوع مرتبط با این مقاله جستجو انجام داده است و قطعا به این نوع مقاله علاقه دارد.

اما از آنجایی که در صفحه اول ۱۰ مقاله وجود دارند که همگی مورد علاقه این کاربر هستند، شما باید عنوان را به گونه‌ای بنویسید که نشان دهد این مقاله از دیگر مقالات کاملتر و مفصل‌تر است.

 

اگر کاربر عبارت ” راه اندازی فروشگاه اینترنتی” را جستجو کند و دو مقاله با عنوان‌های زیر را ببیند روی کدام یک کلیک می‌کند؟

مقاله اول: ” ۷تکنیک برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی”

مقاله دوم: ” راهنمای ۰تا ۱۰۰ و جامع راه اندازی فروشگاه اینترنتی ”

مسلما مقاله دوم مقاله جامع‌تری به نظر می‌رسد و احتمال کلیک کاربر روی آن بیشتر است.

 

بخش دوم نگارش: مقدمه مقاله

بسیار خب، ما توانستیم کاری کنیم که مخاطبان ثابت سایت و جستجوکنندگان در گوگل، وارد مقاله ما شوند.

قدم بعدی این است که با نوشتن یک مقدمه جذاب کاری کنیم به مطالعه این مقاله علاقه‌مند شوند.

توضیح را طولانی نمی‌کنم و فرمول مورد علاقه‌ خودم را برای نوشتن مقدمه به شما می‌گویم.

 

اسم این فرمول من درآوردی را پاپ گذاشته ام.

پ: پیشنمایش از چیزی که مخاطب به دست می آورد.

آ: اثبات وعده‌ای که در عنوان و مقدمه به مخاطب داده‌آم.

پ: ایجاد یک پل برای حرکت به سمت مطالعه ادامه مقاله

 

به طور مثال به ساختار مقدمه همین مقاله که با این فرمول نوشته‌ شده است دقت کنید، به صورت تفکیک شده هر بخش را برای شما آورده‌ام.

 

بخش پ مقدمه:

این مطلب یک آموزش و شاید یک چک لیست برای تولید محتوا در سایت یا همان مقالات ارزشمند است، مقالاتی که هم از نظر کاربران و هم از نظر گوگل ارزشمند باشند و بتوانند ترافیک خوبی را به سایت شما هدایت کنند.

مقالاتی که نه تنها برای مخاطبان جذاب هستند بلکه ترافیک خوبی را هم از گوگل برای شما به ارمغان می‌آورند.

بعد از مطالعه این آموزش، مقالاتی را می‌نویسید که هم کاربران دوست داشته باشند و هم از گوگل ترافیک خوبی دریافت کنید.

خب این چند خط بخش پ در فرمول ما بود، جایی که من به مخاطب وعده می‌دهم و نشان می‌دهم که بعد از مطالعه این مطلب چه وضعیتی خواهد داشت و پیشنمایشی از این وضعیت را نشانش می‌دهم که قطعا برایش جذب است.

 

بخش آ فرمول:

من سال‌هاست با همین روش محتواهای مختلفی برای این وبسایت و دیگر وبسایت‌هایم نوشته‌ام که تعداد زیادی از آنها هم مورد استقبال کاربران واقع ‌شده‌اند و هم ترافیک خوبی از گوگل ایجاد کرده‌اند، احتمالا شما هم از گوگل وارد این مطلب یا دیگر مطالب وبسایت شده‌اید.

همانطور که متوجه شدید در بخش آ فرمول اثبات می‌کنم که وعده من توخالی نیست و قرار است واقعا به آنچه که در عنوان وعده داده بودم عمل کنم و این مقاله قطعا می‌تواند برای شما مفید باشد.

 

بخش پ فرمول:

 پس اگر می‌خواهید شما هم چنین مقالاتی بنویسید که هم ترافیک خوبی دریافت می‌کنند و هم    مورد پسند کاربر واقع می‌شوند، این مطلب را از دست ندهید.

همانطور دید در بخش آخر فرمول هم با یک جمله کوتاه پلی برای ورود مخاطب به مطالعه مطلب ایجاد کرده‌ام که تا حدی مخاطب را به شروع مطالعه مقاله سوق می‌دهد.

 

شاید در آینده چند فرمول دیگر هم اضافه کردم.

 

بخش سوم نگارش: بدنه اصلی مقاله

اینجا همان هسته مقاله است، این همه زحمت کشیدیم و کاری کردیم که مخاطب با عنوان و مقدمه جذاب ما تا اینجای مطلب برسد.

اینجا همان جایی است که باید حرفی برای گفتن داشته باشید که واقعا برای مخاطب هدف ارزشمند باشد و از اینکه تا اینجا با مقاله شما همراه شده است احساس خوشایندی پیدا کند.

هیچ توصیه‌ای برای این بخش ندارم جز این که حتما حرف نابی برای گفتن داشته باشید در غیر این صورت مخاطب به مطالعه مقاله ادامه نخواهد داد.

 

آموزش تولید محتوای وب سایت

 

اگر عنوان شما قرار است چیزی به مخاطب آموزش دهد بهتر است راهکارهای عملی هم داشته باشید، به طور مثال من تلاش کردم برای نوشتن مقدمه جذاب حداقل یک فرمول را در عمل برای شما نمایش دهم.

اگر قرار است در مطلب اطلاعاتی به مخاطب ارایه دهید بهتر است شفاف باشید و از ارایه اطلاعات نترسید، به طور مثال من در برخی مطالب و آموزش‌هایم خیلی راحت به آمار و ترافیک سایتم اشاره می‌کنم و تلاش می‌کنم تا جای ممکن با مخاطبم شفاف باشم.

و قطعا تا جای ممکن تفکیک شده بنویسید و هر جا لازم است از تیترهای مشخص استفاده کنید، اگر چندین پاراگراف تو در تو داشته باشید خوانند وحشت می‌کند.

اگر از تیتربندی درست استفاده نکرده‌ باشید مخاطبانی که به دنبال مطالعه روزنامه وار هستند با مشکل مواجه می‌شوند، باید کاری کنید که هر مخاطب خیلی سریع بتواند بخش مورد علاقه خود در مطلب را پیدا کند و اگر لازم است فقط آن بخش را مطالعه کند.

حتما از تصاویر مرتبط هم استفاده کنید که قطعا به درک بهتر مطلب توسط مخاطب کمک می‌کند و موجب تفکیک پذیری بیشتر مطلب هم می‌شود.

 

بخش چهارم نگارش: پایان حرفه‌ای مقاله

کار را که کرد آنکه تمام کرد.

این جمله را حتما شنیده‌اید، نمی‌دانم چقدر صحت دارد اما در مورد نوشتن مقاله کاملا صحیح است، یک پایان حرفه‌ای به ماندگار شدن مطلب شما در ذهن مخاطب کمک زیادی می‌کند.

برای یک پایان حرفه‌ای باید بخشی به نام نتیجه گیری یا حسن ختام داشته باشید و در این بخش خیلی خلاصه به کلیت آموزش بپردازید و توصیه‌هایی داشته باشید.

تصور کنید که مخاطب خیلی سریع به سراغ این بخش می‌رود، پس لازم است که حتی با خواندن همین چند پاراگراف هم کلیتی از مقاله شما در ذهن داشته باشد.

علاوه بر این، بخش نتیجه گیری فرصت مناسبی است که هم مخاطبان را به تعامل و گذاشتن کامنت تشویق کنیم و هم سایر مقالات به درد بخور و مرتبط را به خواننده توصیه کنیم.

 

مرحله سوم: بهینه سازی مطلب

فرض می‌کنیم که نگارش را به اتمام رساندید، موارد گفته شده را در این مرحله رعایت کردید، بازبینی‌ها را انجام داده اید و مقاله شما برای مطالعه کاربران کاملا آماده است.

در این مرحله نوبت به بررسی مطلب از دید گوگل می‌رسد و باید موارد مختلفی که از نظر گوگل اهمیت دارند را در مورد مقاله نوشته شده چک کنیم.

تولید محتوای بهینه در سایت

 

۱- استفاده از عبارت کلیدی اصلی و مکمل در عنوان‌ها

بهتر است از عبارت کلیدی اصلی و عبارت مرتبط با کلمه کلیدی در عنوان مطلب و بخصوص عنوان سئوی مطلب استفاده کنید.

به طور مثال اگر مطلب من درباره تحقیق کلماتی کلیدی است، عبارت “تحقیق کلمات کلیدی” حتما باید در عنوان باشد و اگر کلمات نزدیک مانند گوگل، جستجو، راهنمای تحقیق و . . .هم در عنوان باشند قطعا کمک کننده است.

اگر این اصل را رعایت نکنیم رتبه نمی گیرم؟

خیر این طور نیست و ممکن است باز هم رتبه بگیرید، اما قطعا احتمال رتبه گرفتن کاهش پیدا می‌کند.

 

۲- کلمات کلیدی اصلی را در متن بیاورید

به قسمت جالب داستان رسیدیم جایی که صحبت از کلمات کلیدی در مقاله می‌کنیم و قطعا خیلی‌ها در این بخش سوالاتی دارند که امیدوارم در این چند پاراگراف به پاسخ خود برسند.

گوگل هرچقدر هم که هوشمند باشد هنوز یک ربات است و فقط و فقط از طریق عبارت موجود در متن شما متوجه می‌شود که موضوع مقاله چیست و با چه جستجوهایی باید نمایشش دهد.

به همین دلیل اگر مایل هستید که مقاله شما مثلا با جستجوی عبارت ” آموزش طراحی سایت” در گوگل دیده شود جدای از اینکه واقعا مقاله شما در این خصوص است، لازم است که این موضوع را گوگل هم به خوبی متوجه شود.

اما چطور؟

باید به اندازه کافی این عبارت کلیدی به همراه عبارات مکمل، مشابه و مترادف در متن مقاله وجود داشته باشند تا به گوگل در تشخیص موضوع مقاله کمک کنیم.

اگر بیش از حد این کلمات را تکرار کنیم گوگل متوجه می‌شود که ما قصد داریم به زور چیزی را به او بفهمانیم نو این اصلا خوشایند گوگل نیست.

از طرفی اگر خیلی کم این عبارات را در متن داشته باشیم قطعا کار گوگل در تشخیص موضوع مقاله سخت می شود و احتمال رتبه گرفتن مقاله به شدت کمتر می‌شود.

تجربه نشان داده که اگر مقاله شما یک مقاله جامع در مورد یک موضوع مثلا ” طراحی سایت ” باشد، به صورت طبیعی عبارت ” طراحی سایت”  “آموزش طراحی سایت” ” آموزش ساخت وب سایت” و . . . در متن تکرار می‌شوند.

با این حال بعد از نوشتن مقاله نگاهی داشته باشید که حداقل در یک مقاله هزار کلمه‌ای ۵ الی ۱۰ بار عبارات کلیدی اصلی و مشابه در متن وجود داشته باشند.

دقت کنید که هدف این است که به گوگل کمک کنیم که موضوع مقاله را بفهمد، بعد از اینکه گوگل به خوبی موضوع مقاله را متوجه شد کیفیت مقاله ماست که مشخص می‌کند گوگل چه نمره‌ای به آن می‌دهد.

پس اولا کیفیت مقاله را هرگز با چپاندن کلمات کلیدی از بین نبرید و حتما از کلمات کلیدی مشابه استفاده کنید، به طور مثال اگر عبارت کلیدی شما ” آموزش طراح سایت ” است از عبارت زیر هم در متن استفاده کنید:

آموزش ساخت سایت

یادگیری طراحی سایت

آموزش ساخت وب سایت

آموزش طراحی سایت وردپرسی

و . . .

در واقع باید خودتان را جای کابر بگذارید و ببینید که چه جستجوهای پیرامون این عبارت صورت می‌گیرد که توصیه من این است که از پیشنهادات گوگل پیرامون این عبارت استفاده کنید، مانند تصویر زیر.

 

۳- از عبارت کلیدی در اولین پاراگراف استفاده کنید

چرا در همان پاراگراف اول به گوگل در تشخیص موضوع مقاله کمک نکنیم؟

نباید انتظار داشته باشید که گوگل تمام مقاله شما را بخواند، بهتر است پیش از پایان مقاله گوگل موضوع را تشخیص دهد.

به همین دلیل حتما در اولین پاراگراف مطلب یک بار و نه بیشتر عبارت کلیدی را داشته باشید.

 

لینک سازی داخلی

۴- از لینک سازی داخلی استفاده کنید

چرا لینک سازی داخی از نظر گوگل به کیفیت مقاله ما کمک می‌کند؟

بیایید کمی به فلسفه لینک سازی داخلی نگاه بکنیم. ما چرا باید در مقاله خود به دیگر مقالات سایت لینک بدهیم؟

جواب سوال ساده است، برای کمک به یادگیری بیشتر کاربر و ارایه پاسخی کامل‌تر.

در همین مقاله وقتی صحبت از تحقیق کلمات کلیدی شد من لینک مقاله جامع تحقیق کلماتی کلیدی را برای شما قرار دادم تا برای یادگیری عمیق‌تر تحقیق کلماتی کلیدی از آن استفاده کنید.

چون این کار برای کاربر کمک کننده است گوگل هم آن را می‌پسندد و استفاده از آن روی بهبود کیفیت مقاله از نظر گوگل و در نهایت سئوی مقاله تاثیرگذار است.

 

اما دقت داشته باشید که در لینک سازی داخلی دو نکته را رعایت کنید.

نکته اول: واقعا به مقاله‌های مرتبط لینک دهید که در حقیقت تکمیل کننده مقاله فعلی هستند و واقعا به کاربر کمک می‌کنند.

نکته دوم: از انکرتکست یا همان متن لینک درستی استفاده کنید، مثلا من از متن “راهنمای تحقیق کلمات کلیدی” برای لینک به مقاله تحقیق کلمات کلیدی استفاده کردم.

این کار به گوگل نشان می‌دهد که این مقاله درباره تحقیق کلمات کلیدی است و در گوگل این مقاله را به تحقیق کلمات کلیدی نسبت می‌دهد که دقیقا خواسته‌ ماست.

و مراقب باشید که از این متن برای اشاره به مقالات دیگر استفاده نکنید، مثلا اگر من به یک مقاله دیگر هم با متن “راهنمای تحقیق کلمات کلیدی” لینک بدم، گوگل سردرگم می‌شود که بالاخره کدام یک از این دو مقاله برای عبارت تحقیق کلمات کلیدی مناسب هستند و در نتیجه ارزش کمتری به هر کدام خواهد داد.

تولید محتوا

۵- به سایت‌های معتبر لینک دهید

شاید بپرسید چرا؟

بار دیگر از دیدن انسانی به این موضوع نگاه کنید.

وقتی مطلبی می‌نویسم قطعا هدف ما کمک به کاربر و ارایه اطلاعات به کاربر است، حالا اگر در میان درباره موضوعی صحبت کنیم و اتفاقا در مورد آن موضوع مقاله داخلی دیگری نداشته باشیم شاید بهتر باشد که به یک مقاله از سایت دیگر لینک دهیم.

در واقع منطق گوگل این است که اگر این مقاله واقعا برای کاربر نوشته شده باشد، یکی از نشانه‌های آن این است که برای کمک بیشتر به کاربر به سایت‌های مفید دیگر هم اشاره شده است.

پس اگر سایت معتبر دیگری هم در این زمینه مقاله‌ای دارد به آن اشاره کنید فرقی ندارد سایت فارسی یا انگلیسی، مهم آن است که سایت مورد نظر معتبر باشد.

به همین چند دلیلی که گفته شد، حتما از لینک سازی خارجی هم استفاده کنید و به سایت‌های معتبر لینک دهید.

اگر سایتی که به آن اشاره می‌کنید مطلب خوبی دارد اما هنوز خیلی معتبر نیست و رنک پایین تری از شما دارد، بهتر است لینکی که به آن می‌دهید نوفالو باشد.

 

۶- از تصاویر و عناصر بصری استفاده کنید

تصاویر و ویدیوها به دو جهت می‌توانند تاثیر خوبی روی مطلب شما داشته باشند.

اول این که ظاهر مقاله را زیباتر می‌کنند و بخش‌های مختلف مقاله را به خوبی از هم تفکیک می‌کنند که همین کار موجب مرور راحت‌تر مقاله توسط کاربر می‌شود.

دوم اینکه برای درک بهتر یک موضوع گاهی لازم است که از تصویر یا ویدیو استفاده کنیم تا کاربر موضوع را بهتر متوجه شود یا آموزشی را بهتر دریافت کند.

و این دو دلیل گفته شده گوگل این کار را می‌پسند و یک امتیاز مثبت برای این کار قایل است و این قطعا به معنی تاثیر مثبت تصاویر و ویدیوها روی سئوی مقاله است.

برای مطالعه بیشتر در زمینه سئوی محتوا این مقاله انگلیسی را توصیه می‌کنم.

https://backlinko.com/seo-content[/vc_column_text][vc_empty_space height=”25px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

حسن ختام مطلب

خب دوستان عزیز، سعی من این بود که در این مقاله به صورت خلاصه به شما آموزش دهم که چطور مقالات با کیفیتی بنویسید که هم کاربران بپسندند و هم نظر گوگل را برای گرفتن رتبه جلب کند.

در این مقاله به موضوعاتی مانند چگونگی تحقیق برای انتخاب موضوع، چگونگی نوشتن بدنه مقاله و چگونگی سئوی مقاله برای گوگل اشاره شد.

این مقاله می‌توانست ۵ برابر طولانی‌تر باشد اما قطعا از حالت مقاله خارج می‌شد، با این حال به همین میزان آموزشی که ارایه شد هم اگر تمرین کنید قطعا مقالات درجه یکی خواهید نوشت.

سوالی بود حتما کامنت کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام. واقعا ممنونم جناب دهقانی، برای اولین بار دلم میخواد از نویسنده مطلبی که خوندم تشکر کنم.
  خیلی عالی توضیح دادید و در ضمن فرمول پاپ هم عالی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا