دیگر مطالب

چطور یک بیوی مناسب برای پروفایل اینستاگرام کسب‌وکارمان بنویسیم؟

در قسمت بیوی پروفایل اینستاگرام فضای محدودی برای نوشتن وجود دارد و اینستاگرام برای تعداد کارکتر محدودیت قائل شده است، به همین دلیل است که نوشتن بیوی مناسب در اینستاگرام کمی سخت شده است.

شما باید از همین فضای محدود با رعایت تکنیک‌های نوشتن بیو، نهایت استفاده را ببرید. زیرا توضیحات بیوی اینستاگرام شما در واقع منعکس‌کننده کسب‌وکار و اهداف کسب‌وکار شماست.

در ادامه به چگونگی نوشتن بیوی اینستاگرام برای یک صفحه تجاری می‌پردازم و در ادامه به چند صفحه اینستاگرام که بیوی جذاب و درستی دارند اشاره می‌کنم.

 

بیوی اینستاگرام چیست؟ و به چه چیزهایی باید پاسخ دهد؟

بیوی پیج اینستاگرام یک کسب‌وکار متفاوت است از بیوی یک پیج شخصی، در صفحه اینستاگرام یک کسب‌وکار سوالاتی در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد که بیوی صفحه شما باید به آن‌ها به درستی پاسخ دهد.

۱- این کسب‌وکار دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟ وقتی شخصی وارد پیج کسب‌وکار شما می‌شود باید به سرعت و بدون تردید متوجه شود که کسب‌وکار شما چیست. آیا شما یک شرکت طراحی وب سایت هستید؟ آیا یک شرکت تبلیغات و بازاریابی هستید؟ آیا یک رستوران هستید یا یک سایت سفارش آنلاین غذا؟ و…

۲- وقتی مخاطب متوجه شود که کسب‌وکار شما چیست ممکن است به هر دلیل قصد ارتباط با شما را داشته باشد. پس بهتر است خیلی واضح مشخص باشد که راه‌های ارتباط با شما چیست؟ تلفن، ایمیل، سایت و ..

این دو مورد از ضروری‌ترین پاسخ‌هایی هستند که باید به مخاطب خود در توضیحات صفحه اینستاگرام خود بدهید. اما یک پروفایل اینستاگرام عالی دو کار دیگر نیز انجام می‌دهد.

۳- شخصیت و پرسونای کسب‌وکار را به نمایش می‌گذارد. در واقع مخاطب متوجه رسالت شما، مسئولیت شما و جایگاه برند شما می‌شود.

۴- مخاطب را تشویق به انجام کاری می‌کند، تشویق به کلیک روی لینک سایت، تشویق به تماس گرفتن و ..

نکته: اگر صفحه اینستاگرام خود را به حالت تجاری ارتقا دهید، در این صورت امکانات مختلفی از جمله دکمه تماس یا ارسال ایمیل به پروفایل شما اضافه می‌گردد و همینطور آمارهای جالبی به شما ارایه می‌گردد، مثلا چه تعداد پروفایل شما را مشاهد کرده اند.

 

بیوی پروفایل اینستاگرام از چند بخش تشکیل شده است

قبل از هرچیز بهتره که با بخش‌های مختلف بیوی پروفایل اینستاگرام آشنا بشید و بدانید کاربرد هر بخش چیست، و در ادامه ببینیم که در هر بخش چه چیزهایی می‌توانیم بنویسیم.

 

عکس پروفایل اینستاگرام

اولین قسمت از بیوی یک پروفایل اینستاگرام، عکس پروفایل شماست و اتفاقا بخش خیلی مهمی هم هست، عکس پروفایل شما در درجه اول باید مرتبط با کسب‌وکار شما باشد، و مسلما بهتر است که لوگوی کسب‌وکار شما باشد.

در درجه دوم عکس باید در اندازه مناسب و همینطور باکیفیت باشد. عکس پروفایل تار و نامعلوم اولین نقطه ظعف یک بیوی اینستاگرام است.

در برخی از پروفایل‌های مشهور، یک نشان در جلوی نام خود دارند که از طرف اینستاگرام قرار گرفته است و نشان می‌دهد که این پروفایل اصلی می‌باشد. در حال حاضر امکان درخواست برای قرار گرفتن نشان وجود ندارد و این کار با تصمیم اینستاگرام انجام می‌شود.

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: ۵ تکنیک برای اینکه در اینستاگرام بیشتر دیده شوید|بررسی الگوریتم اینستاگرام[/alert]

 

نام و نام کاربری(یوزرنیم)

نام کاربری همان نامی است که در بالاترین قسمت بیوی پروفایل و بالای عکس پروفایل قرار می‌گیرد و همان نامی است که دیگران می‌توانند شما را با آن تگ کنند. این نام قابل تغییر است.

نام(name) همان نامی است که به عنوان اولین نوشته در زیر عکس پروفایل قرار می‌گیرد. افراد نمی‌توانند شما را با نامتان تگ کنند، تگ کردن تنها با نام کاربری امکان پذیر است.

اما جستجو کردن هم با نام امکان پذیر است و هم با نام کاربری، مثلا نام کاربری یک پروفایل اینستاگرام می‌تواند reza_125 باشد و نام پروفایل فرضا “رضا سلیمی پور” باشد.

نام را می‌توانید به فارسی بنویسید و برای یک کسب‌وکار ایرانی لازم است که در قسمت نام، نام کسب‌وکار به فارسی نوشته شود. مثلا” نوین اندیشان پارس”.

 

بیو یا Bio

سومین قسمت یک پروفایل بخش Bio یا توضیحات نام دارد. در این بخش محدودیت ۱۵۰ کارکتری وجود دارد و شما بیش از ۱۵۰ کارکتر نمی‌توانید تایپ کنید. در این قسمت باید به سوالاتی که در ذهن مخاطب وجود دارند و پیشتر اشاره کردم بپردازید.

یعنی توضیح دهید که دقیقا چه کسب‌وکاری هستید و چه کار می‌کنید. در ادامه به شیوه استفاده برخی از کسب‌وکارها از بخش Bio می‌پردازیم.

 

بخش وبسایت (website)

بخش بعدی از یک پروفایل، بخش وب‌سایت است، تنها بخشی که اینستاگرام از شما می‌خواهد که یک لینک را وارد کنید. جز این بخش به هیچ شکل دیگری نمی‌تواند در قسمت پروفایل لینک قرار داد.

برخی در این قسمت لینک وب‌سایت را قرار می‌دهند، برخی لینک دانلود اپلیکیشن و برخی لینک کوتاه شده تلگرام(لینک مستقیم به تلگرام مجاز نیست).

بسته به کسب‌وکار خود باید از این قسمت نهایت استفاده را ببرید و لینک درستی را قرار دهید.

 

[cp_info_bar display=”inline” id=”cp_id_e0bf3″][/cp_info_bar]

 

بخش دسته بندی (Category)

این بخش دقیقا در زیر نام قرار می‌گیرد و نشان می‌دهد که کسب‌وکار شما در چه دسته‌بندی قرار می‌گیرند. دسته‌بندی‌های موجود دقیقا مانند دسته‌بندی‌ها در هنگام ساخت صفحه در فیسبوک است.

این بخش ویژه حساب‌های تجاری اینستاگرام است و لازم است که حساب خود را به یک حساب تجاری اینستاگرام ارتقا دهید.

 

دکمه‌های فرآخوان یا CTA

در حال حاضر خیلی از کسب‌وکارها آدرس ایمیل، آدرس فیزیکی و شماره تماس را در قسمت بیو قرار می‌دهند. اما در نسخه تجاری برای هرکدام از این موارد دکمه جداگانه توسط اینستاگرام فراهم شده است که با استفاده از آنها هم کاربر راحت‌تر و حرفه‌ای تر می‌تواند با شما در ارتباط باشد و هم از قسمت بیوی پروفایل می‌توانید استفاده بهتری بکنید.

در حال حاضر سه دکمه Call، Email و Direction توسط اینستاگرام ارایه شده است. که کاربر با لمس دکمه Call با شماره تماسی که شما مشخص کرده‌اید تماس می‌گیرد، با لمس دکمه Email کاربر مسیر ارسال ایمیل به ایمیلی که شما مشخص کرده‌اید را طی می‌کند و با لمس دکمه Direction محل کسب‌وکار شما را روی نقشه مشاهده می‌کند.

اضافه کردن هشتگ و آیدی اینستاگرام در قسمت بیوی پروفایل

اخیرا اینستاگرام امکان قرار دادن هشتگ و آیدی اینستاگرام را در قسمت بیوی پروفایل فراهم کرده است. در گذشته این امکان وجود نداشت که شما بتوانید هشتگ یا هر آیدی اینستاگرام را در قسمت بیوی خود قرار دهید.

فراهم شدن این امکان فرصت خوبی را برای کسب‌وکارها فراهم کرده است، به عنوان مثال اگر کسب‌وکار شما بیش از یک حساب اینستاگرام دارد، می‌توانید در بیوی پروفایل خود آیدی دیگر حساب‌های اینستاگرامی خود را قرار دهید.

مثلا اگر کسب‌وکار شما یک مجله دارد و مجله شما یک حساب اینستاگرام جداگانه دارد می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید.

شاید از خود بپرسید که در این صورت ممکن است هر فردی بتوانید آیدی شما را در قسمت بیو قرار دهد و شاید این کار مورد پسند شما نباشد. خوشبختانه اینستاگرام این قابلیت را قرار داده است که وقتی فردی آیدی اینستاگرام شما را در قسمت بیو قرار دهد به شما یک نوتیفیکیشن ارسال می‌شود و در صورتی که شما تایید کنید، آن شخص می‌تواند آیدی شما را قرار دهد.

مزیت دیگری که برای کسب‌وکارها ایجاد شده است این است که می‌توانند هشتگ‌های معروف کسب‌وکار یا هشتگ‌ کمپین فعلی خود را در قسمت بیو قرار دهید تا کاربران نیاز به تایپ کردن هشتگ و جستجوی دستی نباشند.

 

خلاقیت در بیوی پروفایل اینستاگرام

در قسمت بیوی پروفایل می‌توانید با استفاده از ایموجی‌ها(شکلک‌ها) خلاقیت به خرج دهید. فقط مراقب باشید که اولا زیادی روی نکنید، دوما متناسب با برند خود این کار را انجام دهید(شاید اصلا لازم نباشد) و سوما دقت کنید که ایموجی‌ها در وب هم به خوبی نمایش داده شوند.

 

بیوی تفکیک شده بنویسید

سعی کنید متن بیوی شما تفکیک شده باشد، بین کلمات فاصله درستی وجود داشته باشد و هرجا که لازم است به خط بعدی بروید. در نهایت دقت داشته باشید که متن بیوی شما هم در اپلیکیشن اینستاگرام و هم در نسخه وب اینستاگرام نمایش قابل قبولی داشته باشد.

 

بررسی پروفایل اینستاگرام برخی از کسب‌وکارها

در ادامه به بیوی پروفایل اینستاگرام برخی از کسب‌وکارها اشاره می‌کنم و باهم بررسی می‌کنیم که هر کسب‌وکار چطور از بیوی اینستاگرام خود استفاده کرده است.

 

بیوی پروفایل اینستاگرام زورق.کام

همانطور که مشاهده می‌کنید، زورق به خوبی در مورد کسب‌وکارش توضیح داده، آدرس مراجعه حضوری را نوشته و همینطور لینک دریافت اپلیکیشن را قرار داده است.

زورق می‌توانست لینک ورود به وبسایت را قرار دهد ولی احتمالا با توجه به استراتژی‌های بازاریابی خود تصمیم به قرار دادن لینک دانلود اپلیکیشن گرفته اند.

در ادامه از سه دکمه فرآخوان تماس با زورق، ارسال ایمیل به زورق و مشاهد زورق روی نقشه نیز به خوبی استفاده کرده است.

 

بیوی پروفایل اینستاگرام

 

بیوی پروفایل اینستاگرام اسپارد

اسپارد یک کسب‌وکار ارایه خدمات نظافتی به صورت آنلاین است.

در قسمت بیو، تا حدی در مورد کسب‌وکار خود توضیح داده است و مشخص است که در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کند، ولی به عقیده بنده با توجه به اینکه نوع ارایه این خدمات کاملا جدید است شاید باید بهتر توضیح می‌داد تا مخاطب نحوه ارایه خدمت را نیز متوجه شود.

مخاطب با مشاهده این توضیحات تنها متوجه حوزه کسب‌وکار می‌شود و احتمال دارد که خیلی دقیق متوجه نحوه ارایه خدمت نشود، مگر اینکه کنجکاوی به خرج دهد و اپلیکیشن را دانلود کند.

قرار دادن لینک دانلود اپلیکیشن یک نقطه قوت در این پروفایل است. در ادامه از دو دکمه تماس با ما و ارسال ایمیل استفاده کرده است و با توجه به اینکه آدرس حضوری را درج نکرده‌اند بهتر بود از دکمه direction نیز استفاده می‌کرد، هرچند که خدمات آنها مراجعه حضوری ندارد ولی از جهت اعتماد سازی می‌تواند مفید باشد.

بیوی پروفایل اینستاگرام

 

 

بیوی اینستاگرام کیک خونه

کیک خونه، کسب‌وکاری خانگی است که به پخت کیک می‌پردازد. مشتریان کیک مورد نظر را سفارش می‌دهند و کیک خونه در زمان تعیین شده به آنها تحویل می‌دهد.

به یاد دارم که این کسب‌وکار وب‌سایت داشت و ظاهرا هنوز هم وب‌سایت دارد، ولی اینطور که به نظر می‌رسد تمرکز اصلی آنها روی اینستاگرام است، زیرا آنها یک حساب اینستاگرام جداگانه بازکرده‌اند و در آن تنها منوی ‌کیک‌های قابل سفارش را قرار داده‌اند و لینک این حساب را در قسمت بیو قرار داده اند.

اینکه روی اینستاگرام تمرکز کرده ‌اند مسلما به دلیل استراتژی آنهاست، و قرار دادن منوها در یک حساب جداگانه کار خلاقانه و جالبی است. اما بهتر بود از قسمت لینک استفاده دیگری می‌کردند و از قابلیت جدید اینستاگرام یعنی قرار دادن آیدی در قسمت بیو استفاده می‌کردند.

در ادامه باید گفت که توضیحات خوبی در پروفایل خود قرار داده‌اند و به راحتی می‌توان فهمید که چه کسب‌وکاری هستند.

بیوی پروفایل اینستاگرام

 

پروفایل اینستاگرام کافه کادو

کافه کادو همانطور که از توضیحاتش کاملا مشخص است، یک فروشگاه دست‌سازه‌های هنری ایرانی است. در واقع فروشگاهی که در آن حاصل کار هنرمندان ایرانی به فروش می‌رسد.

توضیحات به خوبی این کسب‌وکار را توصیف می‌کنند. از دکمه‌های تماس با ما و ایمیل نیز به خوبی استفاده کرده است.

اما در قسمت توضیحات آدرس ذکر نشده و از دکمه direction نیز استفاده نکرده است. از قسمت لینک نیز برای کانال تلگرام استفاده کرده و آدرس سایت به صورت لینک نشده قرار داده است.

این تصمیم به استراتژی آنها وابسته است، احتمالا از تلگرام بازخورد بهتری دریافت کرده‌اند و سایت برای آنها در اولویت نیست.

بیوی پروفایل اینستاگرام

 

بیوی اینستاگرام شرکت گوپرو Gopro

اگر اهل ورزش باشید حتما با شرکت گوپرو آشنا هستید، تمرکز اصلی این شرکت در تولید دوربین‌های ورزشی است. دوربین‌هایی که از استحکام خوبی برخورداند، ضدآب هستند و به شدت مورد نیاز ورزشکاران می‌باشند.

یکی از نقاط قوت گوپرو در اینستاگرام این است که مخاطبین صفحه که عمدتا از ورزشکاران هستند وقتی با دوربین گوپروی خود فیلمی تهیه می‌کنند با هشتگ این شرکت یعنی #Gopro در اینستاگرام به اشتراگ می‌گذارند.

گوپرو به خوبی این هشتگ معروف را در بیوی پروفایل اینستاگرام خود قرار داده است.

بیوی پروفایل اینستاگرام

 

 

بیوی پروفایل اینستاگرام شرکت Airbnb

Airbnb سایتی است که در آن می‌توانید خانه خود را به گردشگران اجاره دهید و همینطور می‌توانید خانه‌های متفاوتی را در شهر‌های مختلف جهان رزرو کنید.

این شرکت به خوبی در توضیحات پروفایل خود کاربران را تشویق به رزرو اتاق کرده است. لینکی را در قسمت بیو قرار داده است که کاربران با کلیک روی آن به سایتی در جهت رزور اتاق هدایت می‌شوند.

بیوی پروفایل اینستاگرام

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام
  این مورد رو هم بنده اضافه می کنم، با استفاده از My-Official.ir میشه چندین لینک رو در بیو اینستاگرام وارد کرد.
  (از مدیریت درخواست دارم آموزشی رو در خصوص کار با این سرویس برای افراد مبتدی ارائه کنند)

 2. باسلام ، بنده یک تولید کننده صنایع دستی هستم …… سبک و روش کارم و کالاهایی که تولید میکنم بسبار متنوع و از لحاظ نوآوری بی نظیر و بی رقیب هستند …
  خواهشم این است که مرا برای استفاده از اینستاگرام در چارچوب نکات فنی اولیه مثل چگونه عکسهارا قرار دهم ؟ چگونه فالوور و بازدید کننده هایم زیاد شوند راهنمایی فرمایید …. البته من یک اکانت اینستا ساخته ام و یک نام و یک لوگو …و هنپز هیچ پست و عکسی در آن قرار نداده ام
  من از راهنمایی های شما بسیار یاد گرفتم ولی مشکل فعلی من نکات فنی و ابتدایی کار با اینستا است
  باتشکرو سپاس فراوان

  1. سلام دوست عزیز. خوشحالم که مطالب سایت براتون مفید واقع شده. اگر همونطور که فرمودید نیازمند نکات ابتدایی اینستاگرام ازجمله چگونگی کار با آن هستید. مطالعه مطلب زیر در مجله زومیت رو به شما توصیه می کنم. اگر سوال دیگه ای بود بفرمایید.
   موفق باشید.
   https://www.zoomit.ir/2015/5/9/20194/all-thing-about-instagram/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا