دیگر مطالب

لینک سازی داخلی چیست؟ چطور لینک سازی داخلی انجام دهیم؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

لینک سازی داخلی چیست؟

لینک داخلی به لینکی گفته می‌شود که یکی از صفحات سایت شما به یکی صفحه دیگر از سایت شما اشاره می‌کند و کاربر در اثر کلیک روی این لینک از سایت شما خارج نمی‌شود و فقط از یک صفحه به صفحه دیگری منتقل می‌شود.

سوال اصلی اینجاست که آیا اینگونه لینک ها هم روی سئوی سایت موثر هستند و اگر موثر هستند چطور از آنها در استراتژی سئوی سایتمان استفاده کنیم؟

در این مطلب می آموزیم که لینک سازی داخلی چیست؟ چطور انجام می شود و چه تاثیری روی سئوی سایتمان دارد.[/vc_column_text][vc_column_text]اگر به شنیدن علاقه بیشتری دارید می‌توانید ویس زیر را گوش کنید.

 

[/vc_column_text][vc_column_text]

تاثیر لینک سازی داخلی روی سئوی سایت:

در تصویر بالا یک مطالعه موردی از سایت نینجا اوت ریچ را مشاهده می‌کنید که از وقتی این سایت روی ساخت لینک داخلی تمرکز کرده است رشد ترافیک هم به مرور اتفاق افتاده است.

اما قبل از اینکه ببینیم لینک سازی داخلی چطور روی سئوی سایت اثر می‌گذارد، اجازه دهید کمی به فلسفه لینک سازی داخلی بپردازیم.

 

لینک سازی داخلی چیست

 

 چرا گوگل لینک سازی داخلی را اثرگذار بر سئوی سایت قرار داده است؟

 

گوگل می توانست کاری کند که لینک سازی داخلی هیچ اثری نداشته باشد اما این کار را نکرد، و لینک سازی داخلی را یکی از عوامل موثر بر سئوی سایت قرار داد، اما چرا این کار را کرد؟

جواب این است، گوگل همیشه به رضایت کاربرانی که جستجو می کنند اهمیت می دهند  هر چیزی که روی رضایت کاربران تاثیر مثبت داشته باشد قطعا یکی از فاکتورهای گوگل برای سئو خواهد بود و هر چیزی که روی رضایت و تجربه کاربران اثر منفی بگذارد به زودی یکی از فاکتورهای منفی رو سئو خواهد بود.

اهمیت لینک سازی داخلیما در مطالب خود لینک داخلی قرار می دهیم تا به کاربر کمک کنیم اطلاعات بیشتری پیرامون موضوع مورد جستجوی کسب کند، به طور مثال شما در این مطلب درباره لینک سازی داخلی مطالعه می‌کنید و قطعا در این مورد هم جستجو کرده اید و به مطلب ما رسیده اید.

بسیار عالی، حالا اگر من یک یا چند لینک مرتبط با موضوع مطلب برای شما قرار دهم که به یادگیری شما کمک بیشتری کند، یعنی یک حرکت مثبت در جهت جلب رضایت شما انجام داده ام و به همین جهت این کار از نظر گوگل حائز اهمیت است و یک امتیاز مثبت پیش گوگل کسب کرده ام..

پس گوگل به این دلیل لینک سازی داخلی را موثر قرار داده است که در نهایت موجب جلب رضایت بیشتر کاربران می‌شود، اما اجرای لینک سازی داخلی اگر اشتباه باشد نه تنها روی سئوی سایت موثر نیست بلکه ممکنه است به رتبه شما در گوگل هم آسیب برساند.

 

در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که گوگل در رابطه با لینک سازی داخلی و اهمیت آن چه گفته است:

تاثیر لینک سازی داخلی روی سئو

گوگل همواره باید صفحات جدید را شناسایی کند و به لیست صفحاتی که شناسایی کرده است اضافه کند، برخی از صفحات شناسایی شده اند زیرا خزنده گوگل قبلا آنها را مشاهده کرده است، اما صفحات جدید دیگر وقتی شناسایی می‌شوند که خزنده گوگل یک لینک در سایت شما را دنبال می‌کند و به صفحه جدیدی می‌رسد.

 

به طول کلی منظور گوگل این است که لینک سازی داخلی به ما کمک می‌کند که صفحات مختلف و البته جدید شما را شناسایی و در لیست صفحات ایندکس شده قرار دهیم تا هرچه زودتر در گوگل دیده شوند و رتبه بگیرند.

 

تاثیر لینک سازی داخلی در افزایش اعتبار صفحات:

در لینک سازی خارجی وقتی از سایتی معتبر به سایتمان لینک فالو ایجاد می‌کنیم، در حقیقت از اعتبار آن سایت برای سایتمان اعتبار می‌فرستیم، و این موجب افزایش اعتبار سایت و صفحه ای از سایت که به آن لینک داده‌ایم می شود.

استراتژی لینک سازی داخلی

این قانون در لینک سازی داخلی هم وجود دارد و وقتی از یک صفحه به صفحه دیگر اشاره می‌کنیم، در حقیقت از اعتبار صفحه مبدا به صفحه مقصد اضافه می‌کنیم و دقیقه به همین دلیل است که لینک سازی داخلی می‌تواند اعتبار صفحات مختلف به خصوص صفحات قدیمی و با اعتبار سایت را به دیگر صفحات سایت منتقل کند.

گوگل در همین راستا می‌گوید:

آموزش لینک سازی داخلیتعداد لینک های داخلی سایت شما به یک صفحه، به ما این سیگنال را می‌فرستند که این صفحه مرتبط احتمالا صفحه مهمی است و هرچه تعداد لینک داخلی به یک صفحه مرتبط بالاتر می‌رود، از نظر ما اهمیت آن صفحه هم بیشتر می‌شود.

به طور خلاصه منظور گوگل این است که اشاره شما از مقالات مختلف مرتبط به یک مقاله، اهمیت و اعتبار مقاله مقصد را بالا می‌برد و احتمال بالا رفتن رتبه گوگل برای آن مقاله بیشتر می شود.[/vc_column_text][vc_column_text]

لینک سازی داخلی چیست؟

چطور با استراتژی لینک سازی داخلی را انجام دهیم؟

 

هر زمان از عبارت استراتژی استفاده می‌شود احساس می‌کنیم که قرار است یک کار سخت انجام دهیم و باید مدت ها بررسی داشته باشیم و یک برنامه مدون تهیه کنیم، اما لازم نیست همیشه واژه استراتژی انقدر برایمان ترسناک باشید.

لینک سازی داخلی با استراتژی، یعنی صرفا بدون برنامه و هدف لینک سازی نکنیم، یک هدف از لینک سازی داخلی داشته باشیم و در راستای اهدافمان لینک سازی انجام دهیم.

به طور مثال این دو هدف برای لینک سازی داخل سایت مناسب هستند:

 

۱- همواره برای صفحات جدید و نیاز به اعتبار، از صفحات معتبر و مرتبط لینک بگیریم.

اگر همین هدف را در ذهن داشته باشید، پس هربار که مقاله جدیدی منتشر می‌کنید، بررسی می‌کنید که از کدام مقالات معتبر که می‌توانید برایش لینک داخلی ایجاد کنید؟

به طور مثال اگر من یک مطلب در رابطه با ” کسب درآمد از اینترنت” نوشته ام، هنگام انتشار بررسی می‌کنم که در کدام مقالات گذشته عبارت کسب درآمد از اینترنت را استفاده کرده ام.

با این جستجو در گوگل می‌توانم این صفحات را شناسایی کنم.

“کسب درآمد از اینترنت” site:ronaaq.com 

اگر این را در گوگل جستجو کنم، گوگل مقالاتی از سایت را به من نمایش می‌دهد که در آن کلمه “کسب درآمد از اینترنت” وجود دارد و حالا من می‌توانم چند مقاله معتبر را شناسایی کنم و از آنها لینک داخلی به مطلب جدیدم ایجاد کنم.

منظور از مقاله معتبر، مقالاتی هستند که در حال حاضر در گوگل رتبه نسبتا خوبی دارند و روی آنها قبلا لینک سازی انجام داده‌ایم و اعتبارشان را افزایش داده ایم.

 

۲- از مقاله جدیدم به چه مقالات دیگری می‌توانم اشاره کنم؟

اما از آنجایی که مقاله فعلی ما هم در آینده افزایش اعتبار خواهد داشت، پس بهتر است به این فکر کنیم که همین حالا به چه صفحات مرتبط دگیری می‌توانیم اشاره کنیم که درآینده به این صفحات اعتبار اضافه شود و هم چنین کاربران راضی باشند و در نهایت خزنده گوگل مجددا این صفحات را مشاهده کنید.

به طور مثال اگر مقاله ای قدیمی را آپدیت کرده باشید که موضوع مقاله فعلی مرتبط باشد، می‌توانید به آن لینک دهید تا خزنده گوگل مجدد سراغ مقاله آپدیت شده برود و متوجه آپدیت شدن مطلب بشود و احتمالا افزایش رتبه را برای آن لحاظ کند.

 

پس همواره هنگام انتشار یک مقاله جدید به این دو سوال فکر کنید:

سوال اول: از چه مقالات معتبر و مرتبطی می توانم به این مقاله لینک داخلی ایجاد کنم؟

سوال دوم: از مقاله فعلی به چه مقالات مرتبط دیگری می‌توانم لینک ایجاد کنم؟

[/vc_column_text][vc_column_text]نکاتی از کسب درآمد اینترنتی

۵ نکته بسیار مهم در اجرای لینک سازی داخلی

تا اینجا با اهمیت لینک سازی داخلی و همچنین یک استراتژی ساده برای اجرای آن آشنا شدید، اما در ادامه قصد دارم ۵ نکته خیلی ریز در اجرای لینک سازی داخلی را به شما بگویم که اگر این نکات را ندانید احتمال دارد با لینک سازی داخلی به سایتتان آسیب هم برسانید.

 

۱- از انکرتکس مرتبط در لینک سازی داخلی استفاده کنید

اگر یک مقاله با عنوان “کسب درآمد از اینترنت” دارم، پس مسلما باید با انکرتکس های مرتبط به آن لینک بدهم، اگر من با عبارت “ساخت سایت” به این مقاله لینک بدهم، ممکن است گوگل را به اشتباه بیاندازم که آیا این یک مطلب درباره کسب درآمد از اینترنت است یا ساخت سایت؟

و هرچه گوگل سخت تر متوجه موضوع یک صفحه یا مقاله شود، احتمال رتبه گرفتن مقاله هم کمتر می شود.

 

۲- از انکرتکس های تکراری استفاده نکنید

در مورد قبلی اشاره کردم که از انکرتکس های مرتبط استفاده کنید، مثلا اگر مقاله ما در رابطه با کسب درآمد از اینترنت است، با عبارت مرتبط با کسب درآمد از اینترنت به آن لینک دهید، اما به این معنی نیست که همیشه با یک عبارت مشخص به آن لینک داده شود، در این صورت گوگل احساس می کند که ما قصد فریبش را داریم.

با چند انکرتکس متفاوت اما مرتبط با مطلب به آن لینک دهید به طور مثال برای همان مقاله کسب درآمد از اینترنت می توانید با چند عبارت متفاوت زیر به آن لینک دهید.

کسب درآمد از اینترنت / کسب درآمد اینترنتی / کسب درآمد آنلاین / کسب درآمد از اینترنت

 

۳- با عبارت کلیدی یک مقاله به مقاله دیگر لینک ندهید

تصور کنید من یک مقاله با موضوع لینک سازی داخلی دارم(دقیقا همین مقاله) آیا به نظر شما کار درستی است که در همین مقاله به مقاله دیگری با انکرتکس “لینک سازی داخلی” لینک بدهم.

یعنی در این مقاله با عبارت “لینک سازی داخلی” لینک به مقاله دیگری بدهم، یعنی به گوگل می‌گویم این مقاله که به آن لینک داده ام در رابط به لینک سازی داخلی است.

اینجا گوگل از خودش می‌پرسد بالاخره این مقاله فعلی در رابطه با لینک سازی داخلی هست یا این مقاله ای که به آن لینک شده است؟

این کار می تواند موجب کاهش رتبه هر دو مقاله شما شود چرا که بار دیگر گوگل را در تشخیص اینکه کدام مقاله به کلمه “لینک سازی داخلی” مرتبط هست دچار اشتباه کرده ایم.

پس هرگز با کلمه کلیدی یک مقاله به مقاله دیگر لینک ندهید.

هر مقاله یک کلمه کلیدی دارد و شما نباید دو مقاله با یک کلمه کلیدی داشته باشد،پس با یک عبارت کلیدی هم همواره به یک مقاله باید لینک داده شود نه دو یا چند مقاله.

 

۴- لینک سازی داخلی زیاد در صفحات

همانطور که متوجه شده اید، وقتی از یک صفحه مبدا به صفحه مقصد لینک می دهیم، مقداری اعتبار به صفحه مقصد منتقل می‌شود، حالا اگر از یک صفحه مبدا به ۳ صفحه مقصد لینک بدهیم، این اعتبار بین ۳ تقسیم می‌شود و به هر صفحه مقدار کمتری اعتبار نسبت به زمانی که یک لینک وجود داشت می‌رسد.

در تصویر زیر که صفحه اصلی به عنوان صفحه مبدا به دیگر صفحات لینک می دهد، مشاهده می‌کنید که هر چه تعداد لیوان ها (صفحات مقصد) بیشتر شود، مقدار اعتباری که به هر صفحه منتقل می شود کمتر است.

پس اگر در یک صفحه لینک های زیادی به صفحات مختلف بدهید، عملا تاثیر لینکی که به هر صفحه می‌دهید را کاهش داده اید، پس بهتر است به اندازه نرمال لینک سازی داشته باشد، به طور مثال در مقاله ای مانند این همین مقاله، بهتر است حدود ۲ الی ۳ لینک داخلی داشته باشیم.

 

۵- هرگز از افزونه های لینک سازی داخلی استفاده نکنید

این افزونه ها به طور اتوماتیک در هر مقاله ای که منتشر می‌کنید به مقالات دیگر آن حوزه لینک داخلی می‌دهند، شاید به نظر جالب برسد اما از نظر سئو همیشه درست عمل نمی‌کنند.

خیلی وقت ها نمی‌توانند تشخیص دهند که کدام مقاله نیاز به افزایش اعتبار دارد، نمی‌توانند تشخیص بدهند که با چه عباراتی به مقالات مختلف لینک ایجاد کنند و در نهایت لینک هایی ایجاد می‌کنند که نه کاربر را راضی می‌کند و نه روی سئو سایت موثر است.

 

 

[/vc_column_text][vc_column_text]

جمع بندی پایانی

در نهایت هدف از این مطلب این بود که اولا بفهمیم لینک سازی داخلی چیست و چه تاثیری روی سئوی سایت دارد و بدانید که چطور لینک سازی داخلی در کنار لینک سازی خارجی می تواند موجب افزایش رتبه سایت شما در گوگل شود.

و دوما تا حدی با شیوه اجرای لینک سازی داخلی و نکاتی که در اجرای آن باید رعایت کنید آشنا شوید، ۵ نکته ای که درباره لینک سازی گفته شد جدی بگیرید و سعی کنید در لینک سازی های داخلی مد نظر قرار دهید.

سوالی بود کامنت کنید، ۲۴ ساعت بعد جواب میدم همین پایین.

 

خوشحال میشم به این مطلب یه امتیاز بدید. D:

 

[yasr_overall_rating][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا