دیگر مطالب

۹ روش ایندکس سریع مطالب در گوگل + ایندکس ریپورتاژ

شاید تجربه کرده باشید که مطلبی را در سایتتان منتشر کنید و بعد از یک هفته هنوز مطلب در گوگل ایندکس نشده باشد، و مسلما هرچه مطلب شما دیرتر توسط گوگل شناسای شود، دیرتر هم رتبه می‌گیرد.

در این مطلب چند روش برای ایندکس سریع مطالب در گوگل را به شما معرفی می‌کنم و به شما نشان می‌دهم که چطور مطالب سایت خودتان را سریعتر ایندکس کنید.

نکته: در این مطلب آموزش ایندکس شدن سریع مطالبی که در سایت‌های دیگر منتشر می‌کنید را هم خواهم داد،مثلا ایندکس شدن سریعتر ریپورتاژهایتان.

 

چرا ایندکس مطالب در گوگل برای ما مهم است؟

جواب کوتاه، تا زمانی که گوگل مطالب ما را شناسایی نکند، مطلب ما در نتایج گوگل وجود نخواهد داشت، گوگل باید مطلب ما را شناسایی کند و سپس با امتیازاتی که بر اساس الگوریتم گوگل برای مطلب ما در نظر می گیرند، رتبه ای را در نتایج گوگل به آن اختصاص خواهد داد.

از طرفی وقتی مطلب برای اولین بار در گوگل ایندکس می شود و گوگل آن را شناسایی می کند، معمولا در همان ابتدا بهترین جایگاه خود را نخواهد داشت و لازم است مدتی در گوگل ایندکس بماند تا کم کم به جایگاه واقعی خود برسد که البته اگر مطلب کاربران را راضی کند و دیگر فاکتورهای لازم را داشته باشد کم کم در نتایج رتبه های بهتری می‌گیرد.

 

خب نکته کجاست؟

نکته اینجاست که هرچه مطلب ما دیرتر در گوگل اینکدس شود، این فرآیند هم طولانی تر خواهد شد و زمان بیشتری خواهد برد تا مطلب ما در گوگل جایگاه واقعی خود را به دست آورد، و دقیقا به همین دلیل است که دوست داریم هر چه سریعتر ایندکس مطالب در گوگل اتفاق بیافتد.

 

تولید محتوای سئو شده۹ روش کاربردی برای ایندکس سریع مطلب در گوگل ( ثبت سایت در گوگل)

 

زمان بندی انتشار محتوا

۱- ربات های ایندکس گوگل را تربیت کنید(شرطی سازی)

ربات های گوگل که به خزنده ها یا کراولرها هم مشهور هستند مدام در سایت های مختلف خزش می‌کنند و تلاش می کنند محتوای جدید یا آپدیت شده را شناسایی کنند.

خزنده های گوگل در ابتدا به صورت تصادفی به سایت شما سر می زنند و مطالب جدید را ایندکس می‌کنند، اما اگر شما برنامه مشخص زمانی برای تولید محتوا داشته باشید، از آنجایی که این ربات ها قابلیت یادگیری دارند، کم کم به زمان بندی شما شرطی شده و طبق زمان بندی مشخص به سایت شما سر می زنند.

به طور مثال اگر دقیقا هر آخر هفته ساعت ۱۲ ظهر محتوا منتشر کنید، کم کم این ربات ها متوجه برنامه زمانی انتشار شما می شوند و هر هفته حوالی همان ساعت برای ایندکس کردن مطلب جدید وارد سایت می شوند.

اگر محتواهای بیشتری دارید می توانید روزهای زوج یا فرد محتوا منتشر کنید، یا اگر هر روز محتوا دارید می توانید راس یک ساعت مشخص محتواها را انتشار دهید، به این شکل خزش سایت شما سریعتر انجام می شود و همین کار موجب ایندکس شدن سریع مطالب در گوگل می شود.

 

لینک سازی داخلی

۲- ایندکس سریع مطالب با لینک سازی داخلی

اگر تصور می‌کنید که ایندکس نشدن مطالب در گوگل به این دلیل است که ربات گوگل هنوز به سایت شما سر نزده است کاملا در اشتباه هستید، گاهی ممکن است ربات به سایت شما و مطالب دیگر شما لینک های زیادی دریافت کرده اند سر بزند، اما نتواند مطلب جدید شما را شناسایی و ایندکس کند.

پس یکی از راه های افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل این است که از مطالب قدیمی تان که لینک سازی خوبی روی آنها انجام شده است، به مطلب جدیدتان لینک بدهید تا اگر خزنده گوگل به این مطلب معتبر ما سری زد، متوجه مطلب جدیتان هم بشود.

نکته: در لینک سازی داخلی مراقب باشید که به سئوی سایت خود ضربه نزدید، مطالعه مطلب زیر را شدیدا توصیه می‌کنم.

 

مقاله پیشنهادی: لینک سازی داخلی چیست؟ چطور آن را انجام دهیم؟

 

لینک سازی داخلی چیست؟

۳- از شبکه های اجتماعی برای ایندکس بهتر استفاده کنید

به طور کلی برای اینکه ربات گوگل سریعتر مطالب ما را ایندکس کند، باید زودتر در معرض دید این ربات قرار بگیریم، به طور مثال در مورد قبلی از آنجایی که برخی مطالب ما لینک های زیادی از سایت های مختلف دریافت کرده اند، احتمال اینکه گوگل به دفعات بالا از سایت های مختلف به این مطلب ما هدایت شود بالاست، پس ما لینک مقاله جدید را در این مقاله قدیمی قرار دادیم.

یکی دیگر از جاهایی که خزنده گوگل فعالیت زیادی در آن دارد، شبکه های اجتماعی تحت وب مانند فیسبوک، توییتر، لینکدین و . . . هستند. پس اگر در این یکی از این شبکه ها حساب دارید، بهتر است محتواهای جدیدتان را در این شبکه ها منتشر کنید تا مطلب جدیدتان سریعتر شناسایی و ایندکس شود.

نکته جالب: اگر مطلبی که در شبکه اجتماعی منتشر می کنید مورد استقبال قرار بگیرد و لایک، کامنت و اشتراک گذاری خوبی داشته باشد، جدای از اینکه سریعتر ایندکس می‌شود، بلکه اعتبار آن هم بالاتر می‌رود و این یعنی رتبه بهتری در گوگل خواهد داشت.

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

۴- لینک سازی خارجی، اگر بلد هستید

اگر وبسایتی دارید که ترافیک قابل قبولی دارد و یا سایتی را می شناسید که می توانید در آن مطلب منتشر کنید(مثل ویرگول) در آن صورت یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید که این است که در این سایت ها مطلبی مفید منتشر کنید و در آن به مطلب جدیدی که در سایتتان منتشر کرده اید اشاره کنید.

دقت داشته باشید که اولا به صورت اسپم وار رفتار نکنید تا فعالیت شما در این سایت ها با مشکل مواجه نشود، و اینکه در لینک سازی خارجی دقت کافی را داشته باشید و اگر در انجام آن تخصصی ندارید بهتر است این روش را به کار نگیرید تا سهوا به سایت خود آسیب نزنید.

 

ایندکس سریع مطالب در گوگل

۵- حتما نقشه سایت یا همان site map داشته باشید

سایت مپ یا همان نقشه سایت یک فایل با فرمت XML هست که در سایتتان بارگزاری می شود و این فایل شامل همه لینک های سایتتان است و هربار که مطلبی منتشر می کنید و لینک جدیدی در سایتتان ایجاد می شود، این تغییر در سایت مپ هم اعمال می شود و گوگل از طریق این سایت مپ آخرین تغییرات سایت شما را بررسی می کند.

پس اگر سایت مپ داشته باشید، احتمال ایندکس شدن مطالب در گوگل را بالا برده اید و اینکدس شدن تا حدی سریعتر انجام می شود، افزونه های مطرح سئو مانند Yoast به صورت اتوماتیک سایت مپ شما را ایجاد می کنند.

 

ایندکس مطالب در گوگل

۶- ثبت سایت در سرچ کنسول(گوگل وب مستر) و درخواست ایندکس

اگر سایتتان را در سرچ کنسول(وبمستر تولز قدیم) ثبت کرده باشید، در این صورت می توانید از کادر جستجویی که در بالای پنل قرار دارد اولا از وضعیت ایندکس بودن مطلب خود و ایرادات احتمالی مطلب جهت نمایش در گوگل باخبر شوید و ثانیا اگر مطلب شما ایندکس نشده باشد می توانید درخواست ایندکس شدن مطلب را ثبت کنید.

ایندکس کردن مطالب سایت در گوگل

نکته ریز سئویی: گاهی می توانید از این بخش استفاده کنید، اما اگر مدام درخواست ایندکس شدن مطالب خود را بدهید، از آنجایی که رفتار شک برانگیزی دارید و مدام از گوگل می خواهید که خارج از حالت طبیعی سایت شما را ایندکس کند، ممکن است گوگل کمی به فعالیت های شما مشکوک شود.

 

ایندکس سایت در گوگل

۷- افازیش بازدید از مطلب پس از انتشار

برخی منابع خارجی  در خصوص ایندکس شدن سریع مطالب در گوگل اظهار دارند که اگر بعد از انتشار مطلب جدیدتان، افراد زیادی به آن صفحه مراجعه کنند، گوگل متوجه این اتفاق می شود و مطلب شما را شناسایی و ایندکس می کند.

پس شاید بدن نباشد که لینک مطلب جدیدتان را در استوری اینستاگرام، گروه تلگرام، ایمیل و . . . منتشر کنید و افرادی زیاد را به مطالعه مطلب روانه سایت کنید.

 

مقاله پیشنهادی: ۱۵ روش برای افزایش ترافیک وب سایت

 

۸- اهمیت کیفیت محتوای شما در ایندکس شدن سریع تر

حتما می دانید که الگوریتم گوگل متوجه کپی بودن یا یونیک بودن مطلب منتشر شده شما می شود و خیلی سریع متوجه می شود که مطلب شما نوشته خودتان است یا آن را از جایی دیگر در سطح وب کپی کرده اید.

اگر بعد از چندبار ایندکس مطالب متوجه شود که شما بیشتر مطالب را کپی می کنید شما را در اولویت برای ایندکس شدن قرار نمی دهد و کمتر برای ایندکس مطالب جدید به سایت شما سر می زند چرا که معتقد است مطلب شما ارزش زیادی را در سطح وب برای کاربران ایجاد نمی کنند.

پس حتما به کیفیت و ارزشمند بودن محتوای منتشر شده خود اهمیت دهید.

 

مقاله پیشنهادی: آموزش تولید محتوای سایت، ارزشمند و گوگل پسند

 

آپدیت محتواهای گذشته

۹- برای آپدیت محتواهایتان برنامه داشته باشید

هرچه بیشتر مطالب سایتتان را آپدیت کنید، خزنده گوگل بیش از گذشته به سایت شما سر خواهد زد.

پس یکی از بهترین کارها این است که برای آپدیت کردن مطالب گذشته برنامه داشته باشید، به طور مثال من هر ماه حدود ۳ الی ۴ مطلب از مطالب گذشته را آپدیت می‌کنم، دقت کنید که منظورم از آپدیت این نیست که چند جلمه را تغییر دهیم، منظورم آپدیتی است که حداقل چند پاراگراف و بخش اصلی به مطلب اضافه می شود و مطلب ارزش بیشتری نزد مخاطب پیدا می کند.

مزیت این آپدیت کردن این است که علاوه بر اینکه خزنده گوگل در بازه های زمانی کوتاه تری به سایت سر می زند و مطالب جدید را ایندکس می کند، بلکه مطلب آپدیت شده را هم مجدد ایندکس کرده و با توجه به آپدیتی که روی آن انجام شده است به احتمال زیاد رتبه بهتری برایش در نظر می گیرد.

 

 

چطور بفهمیم که آیا مطلب ما در گوگل ایندکس شده است یا خیر؟

 

روش اول: جستجوی آدرس صفحه

کافیست صفحه مطلب جدید در سایتتان را بردارید و در کادر جستجوی گوگل آن را جستجو کنید، اگر مطلب شما دیده نشد، یعنی در هنوز ایندکس نشده است.

چطور مطالب را در گوگل ایندکس کنیم

روش دوم:  آدرس مطلب : site

کافیست عبارت زیر را در کادر جستجوی گوگل وارد کرده و جستجو کنید.

در قسمتی که آدرس مطلب نوشته شده است، باید لینک صفحه مطلب جدید را قرار دهید و در سپس جستجو را اجرا کنید، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می ‌کنید اگر مطلب ایندکس شده باشد در نتایج گوگل قابل مشاهده است.

بررسی ایندکس مطالب در گوگل

ایندکس کردن ریپورتاژی که منتشر کرده ایم

 

گاهی پیش می آیند که مطلبی را در یک سایت به عنوان ریپورتاژ آگهی منتشر می‌کنیم و مسلما در این حالت هم مایل هستیم که ریپورتاژ هرچه سریعتر توسط گوگل ایندکس شود تا تاثیر لینکی که در ریپورتاژ به سایتمان داده ایم هم زودتر اعمال شود.

اما نکته اینجاست که این سایت برای ما نیست و نمی توانیم از همه روش های گفته شده استفاده کنیم.

راهکار پیشنهادی من چیست؟

من یک بلاگ در سیستم های وبلاگ دهی ایجاد کرده ام و این وبلاگ را در گوگل سرچ کنسول ثبت نام کرده ام، دقیقا مانند یک سایت که در سرچ کنسول ثبت نام می شود و ما می توانیم از طریق سرچ کنسول درخواست ایندکس شدن مطالبش را داشته باشیم.

در قدم بعدی یک مطلب در این بلاگ منتشر می کنم و در این مطلب ریپورتاژ مورد نظرم که مایل هستم ایندکس شود لینک می دهم.

در قدم بعدی از طریق سرچ کنسول از گوگل درخواست می کنم که مطلبی که در بلاگ قرار داده ام را هرچه سریعتر ایندکس کند.

بعد از ۲۴ ساعت یا شاید کمتر مطلب وبلاگ من ایندکس می شود(یعنی خزنده گوگل آن را مشاهده می کند) و چون در این مطلب به ریپورتاژ مورد نظر لینک داده ام، خزنده های گوگل لینک های داخل مطلب را هم دنبال می کنند و ریپورتاژ مورد نظر هم ایندکس می شود.

بعد از اینکه مطلب بلاگ اینکدس شد می توانید آن را پاک کنید.

 

مهران دهقانیجمع بندی و توصیه نهایی من

اول از همه توصیه می کنم که روی ایندکس شدن مطالب حسایت بیش از حد نداشته باشید، به هر حال گوگل با توجه به میزان و کیفیت تولید محتوای شما در بازه های مختلف زمانی به سایت شما سر می زند.

دوم اینکه قرار نیست از همه روش های بالا استفاده کنید، به طور مثال همینکه در زمان های مشخصی محتوا تولید کنید، محتوای شما کیفیت داشته باشد و محتواهای قدیم را هم طبق یک برنامه آپدیت کنید، قطعا موجب ایندکس شدن سریع تر مطالب در گوگل می شود.

با این حال می توانید از تکنیک های دیگر هم استفاده کنید، مثلا مطالب خود را در شبکه های اجتماعی خود هم منتشر کنید.

سوم اینکه توصیه می کنم همواره در زمینه سئو و تولید محتوا با مطالعه منابع داخلی و خارجی خودتان را به روز نگه دارید، این توصیه مستقیما به ایندکس مطالب در گوگل مرتبط نیست، اما به رشد شما در گوگل کمک خواهد کرد.

 

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام اگه مطلب رو به روز کنیم بعدش دوباره باید تو سرچ کنسول اون رو ایندکس کنیم؟ یا گوگل خطای دوبلیکیت بودن مطلب رو میده؟ اگر اینجوره باید چیکار کنیم؟

    1. نه نیاز نیست بعد از آپدیت دوباره درخواست ایندکس بدید. بات های گوگل خودشون متوجه آپدیت میشن. شما فقط آپدیت کن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا