دیگر مطالب

هزینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی چقدر است؟ یکبار برای همیشه

اگر در حال مطالعه این مطلب هستید به احتمال زیاد به دنبال راه اندازی فروشگاه اینترنتی هستید و اصلی تری سوال شما این است که هزینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی چقدر است؟

از آنجایی که هزینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی به روشی که برای راه اندازی انتخاب می کنید بستگی دارد، در این مطلب هزینه ساخت فروشگاه اینترنتی به روش های مختلف را بررسی می کنیم و مزیت و معایب هر روش را هم توضیح می‌دهیم.

 

نکته: دقت کنید که در اینجا فقط به هزینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی اشاره می کنیم و مبالغی که گفته می شوند صرفا برای ساخت فروشگاه اینترنتی هستند و به معنی سرمایه لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی محسوب نشوند، چرا که سرمایه راه اندازی فروشگاه اینترنتی شامل خرید اجناس، انبار(در صورت نیاز) و همچنین تبلیغات اینترنتی می شود.

 

فروشگاه سنتی

دو روش اصلی برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی

 

روش ۱ : راه اندازی فروشگاه اینترنتی توسط خودمان

در این روش شما خودتان فروشگاه را راه اندازی می کنید و به همین دلیل کمترین هزینه ممکن را برای ساخت فروشگاه می کنید و هزینه پرداختی شما تنها برای نام دامنه و هاست خواهد بود.

نام دامنه اگر .ir باشد حدود ۱۰هزار تومان هزینه خواهد داشت و اگر com. باشد حدود ۱۷۰هزار تومان هزینه خواهد داشت.

هزینه هاست هم برای شروع کار که هنوز ترافیک زیادی ندارید و با فرض اینکه از شرکت های خوب هاستینگ استفاده کنید چیزی حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت.

اما جدای از هزینه مالی، ما هزینه زمانی هم خواهیم داشت که با توجه به روشی که برای ساخت فروشگاه انتخاب می کنیم، می تواند متغیر باشد.

 

طراحی و برنامه نویسی سایت

راه اندازی فروشگاه توسط خودمان: با کد نویسی

در این حالت ما فروشگاه را با کمک برنامه نویسی ایجاد می کنیم و همه چیز فروشگاه از پایه توسط ما برنامه نویسی می شود. برای اجرای این روش لازم است که به طراحی و برنامه نویسی وب مسلط باشید.

این روش را معمولا فقط افرادی که خودشان طراح و برنامه نویس وب هستند انتخاب می کنند و هیچ وقت کسی برای راه اندازی یک سایت به دنبال کسب تخصص در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب نمی رود و اساسا کار درستی هم نیست.

این روش زمان و زحمت بیشتری نیاز دارد و مزیت آن این است که چون شما خودتان برنامه نویس هستید و سایت کاملا توسط خودتان ایجاد شده است، به راحتی با کمک برنامه نویسی هر تغییری را در ظاهر یا عملکرد سایت ایجاد می کنید.

 

هزینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی

راه اندازی فروشگاه توسط خودمان: با کمک وردپرس

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای مشهور در جهان است، در حقیقت وردپرس یک سایت از پیش برنامه نویسی شده است و شما با نصب آن روی هاست می توانید ظاهر دلخواهتان را روی آن ایجاد کنید.

در حقیقت وردپرس هم یک سایت کاملا برنامه نویسی شده است که برای استفاده در اختیار دیگران هم قرار گرفته است،تصور کنید در حالت قبلی یک برنامه نویس سایتی را با عملکرد مشخصی ایجاد می کند و به شما این اجازه را می دهم که از آن استفاده کنید.

مزیت وردپرس این است که یادگیری آن خیلی آسان تر است و نیاز نیست برنامه نویس باشید و در مدت ۱۰ روز می توانید یک سایت یا فروشگاه اینترنی را با کمک آن ایجاد کنید.

به طور مثال ویدیوی معارفه دوره راه اندازی فروشگاه اینترنتی به شما نشان داده ام که چطور فروشگاه اینترنتی زرین اسپرت را با همین روش راه اندازی کرده ام.

 

**مشاهده دوره راه اندازی فروشگاه اینترنتی** 

 

هزینه ساخت فروشگاه اینترنتی

 

روش ۲ : راه اندازی فروشگاه اینترنتی توسط شرکت ها یا اشخاص

در این روش شما به طور کلی تصمیم می‌گیرید که طراحی فروشگاه اینترنتی را به شخص یا شرکت سومی بسپارید و هزینه ای را برای انجام به آنها پرداخت کنید.

نکته اینجاست که قسمت این شرکت ها دقیقا به روشی که سایت را طراحی می کنند بستگی دارد.

 

طراحی توسط شرکت ها: با برنامه نویسی

اگر شرکت مورد نظر فروشگاه شما را از پایه کد نویسی کند یعنی اصطلاحا یک سایت اختصاصی با برنامه نویسی از پایه برای شما ایجاد کند، معمولا هزینه ای از ۱۵ میلیون تومان به بالا از شما می گیرند که البته قطعا این رقم در حال حاضر خیلی بیشتر خواهد بود و شاید بهتر باشد بگوییم که رقمی از ۲۰ میلیون تومان به بالا از شما می گیرند.

 

طراحی توسط شرکت ها: با وردپرس

اگر شرکت مورد نظر با وردپرس فروشگاه اینترنتی شما را ایجاد کند، رقمی که از شما دریافت می کنند معمولا از ۵ میلیون تا ۸ یا ۹ میلیون است.

 

قیمت راه اندازی فروشگاه اینترنتی

 

در حقیقت دو روش اصلی برای ساخت فروشگاه اینترنتی داریم، یا کد نویسی از پایه و یا استفاده از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس، که اگر خودتان با یکی از این شیوه ها راه اندازی کنید هیچ هزینه ای ندارد و اگر شرکت یا شخص برای شما انجام دهد هزینه هایی خواهد داشت که اشاره شد.

 

روش ۳ : راه اندازی فروشگاه اینترنتی با فروشگاه سازها

اما روش سومی هم برای ساخت فروشگاه اینترنتی داریم که هزینه راه اندازی فروشگاه اینترنتی در این روش کمی متفاوت است، از جهاتی هزینه کمتری دارد و از جهاتی هزینه بیشتر.

ابتدا ببینیم فروشگاه ساز چیست؟

برای درک بهتر ماجرا یک مثال می زنم.

اگر با فیسبوک آشنا باشید، می دانید که بعد از ثبت نام در آن یک صفحه به شما داده می شود که در آن عکس های خود را قرار می دهید، متنی می نویسید و . . .

در حقیقت یک صفحه دارید که می توانید محتوای دلخواهتان را در آن قرار دهید، دقیقا مانند اینستاگرام که بعد از ثبت نام یک صفحه خواهید داشت که می توانید محتوای خودتان را در آن قرار دهید.

فروشگاه سازها هم دقیقا به این شکل هستند با این تفاوت که بعد از ثبت نام در آنها یک فروشگاه با آدرس مشخصی به شما داده می شود که می توانید در آن محصولاتتان را قرار دهید، کد تخفیف تعریف کنید و دقیقا یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید.

مشاهده ویدیوی معرفی فروشگاه ساز پرتال

 

فروشگاه ساز پرتال

هزینه ساخت فروشگاه اینترنتی با این روش چقدر است؟

فروشگاه سازها معمولا به این شکل کار می کنند که شما باید به صورت سالانه هزینه ای را برای استفاده از آن پرداخت کنید، به طور مثال برای استفاده از فروشگاه ساز پرتال باید سالانه حدود ۹۰۰ هزار تومان پرداخت کنید.

هزینه اولیه آن خیلی مناسب است اما ایراد اینجاست که تا همیشه باید این هزینه را پرداخت کنید و این شاید خوشایند برخی از افراد نباشد.

ایراد دیگر این روش این است که فروشگاه شما زیر نظر فروشگاه ساز است و به طور مثال تنها از ظاهر یا همان قالب های مشخصی که فروشگاه ساز تعریف کرده است می توانید استفاده کنید.

 

در نهایت از چه روشی استفاده کنیم؟

در حقیقت بهترین روشی وجود ندارد و هر روش برای گروه خاصی مناسب و برای گروه دیگری می تواند نامناسب باشد.

به طور مثال اگر یک شرکت هستید و سرمایه کافی دارید بهتر است که یا تیمی را استخدام کنید یا طراحی فروشگاه را به یک شرکت بسپارید و هزینه های راه اندازی و پشتیبانی ماهانه را هم تقبل کنید.

اگر یک مجموعه کوچک هستید و به هر دلیل بودجه کمتری دارید و ترجیح می دهید که بیشتر هزینه روی تبلیغات مصرف شود، بهتر است که راه اندازی فروشگاه توسط خودتان و با کمک وردپرس را انتخاب کنید.

خیلی خلاصه بخواهم بگویم، اگر قرار نیست سایتی در حد و اندازه دیجی کالا باشید، پس اولا راه اندازی سایت با وردپرس را انتخاب کنید، دوما اگر می توانید خودتان یا یک نفر از تیمتان مسئول سایت شود و همچنین مایل هستید بودجه خود را بیشتر صرف تبلیغات کنید، بهتر است خودتان سایتتان را با وردپرس راه اندازی کنید.

 

توصیه طلایی

فراموش نکنید که بعد از راه اندازی سایت، تازه کار شروع می شود و لازم است سئوی فروشگاه اینترنتی و تبلیغات فروشگاه اینترنتی را بدانید تا بتوانید به فروش برسید، در غیر این صورت شبیه صدها فروشگاه اینترنتی متروکه که هیچ ترافیکی ندارند می شوید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا