دیگر مطالب

نحوه نوشتن کلمات کلیدی در سایت | چطور از کلمات کلیدی استفاده کنیم؟

نحوه نوشتن کلمات کلیدی در سایت یکی از سوالاتی که هنگام نوشتن یک مطلب جدید در سایت مطرح می‌شود و معمولا برای افراد تازه این موضوع که چطور از کلمه یا عبارت کلیدی مشخص شده در متن استفاده کنند یک چالش است.

در این مقاله کوتاه به این سوال که چطور از کلمه کلیدی در یک مطلب کنیم؟ پاسخ‌ ‌می‌دهم.

 

سوال اصلی، اصلا چرا باید کلمه کلیدی  استفاده کنیم؟

ماجرا از این قرار است که گوگل تا موضوع مطلب ما را متوجه نشود، اصلا نمی‌داند که برای چه جستجوهایی باید ما را نمایش دهد که تازه بعد از آن ببیند چه سایت هایی دیگری در این مقاله رقیب ما هستند.

در حقیقت ابتدا باید متوجه شود که مثلا مطلب شما باید با جستجوی عبارت “X” نمایش داده شود و سپس در این عبارت یک رتبه گوگل را به شما اختصاص دهد.

خب چطور موضوع مطلب ما را متوجه می شود؟

از طریق عباراتی که به کار برده ایم. شما چطور موضوع سخترانی یک شخص را متوجه می شوید؟ از طریق کلمات، عبارات و موضوعاتی که آن شخص درباره آن در حال صحبت کرده است.

نمی‌توانیم درباره فوتبال صحبت کنیم و انتظار داشته باشیم با سرچ یک عبارت در زمینه موسیقی رتبه اول باشیم، پس لازم است که مطلب ما به گونه ای باشد که ربات های گوگل بتوانند متوجه موضوع مطلب و عبارت کلیدی مد نظر شما شوند.

اما چطور؟ همراه باشید.

 

تولید محتوای بهینه

تعیین کلمه کلیدی مطلب پیش از نوشتن

سوال بعدی اینجاست که اصلا چطور بدانیم که کلمه کلیدی ما چیست؟ پاسخ به این سوال کاملا مشخص است اگر تحقیق کلمات کلیدی انجام داده باشید، به طور مثال در تحقیق کلمات کلیدی متوجه می‌شوید که مخاطبان عبارت “تحقیق کلمات کلیدی سایت” را جستجو می‌کنند، پس تصمیم می‌گیرد که یک مقاله پیرامون این عبارت کلیدی منتشر کنید.

بسیار عالی، عبارت کلیدی ما “تحقیق کلمات کلیدی سایت” می باشد، بسیار خب، به سوال اول برمی‌گردیم، چطور از این کلمه کلیدی در مطلب استفاده کنیم؟

پاسخ این سوال نیاز به کمی توضیح دارد و در یک کلمه خلاصه نمی‌شود، پس همراه باشید.

 

آموزش تولید محتوا در سایتبرای کاربر بنویسید نه گوگل

چالش همیشگی این است که اگر برای گوگل بنویسیم کاربر ناراضی خواهد بود اگر برای کاربر بنویسیم، مطلب ما گوگل پسند نخواهد بود و احتمالا رتبه نمی‌گیرد.

اما این چالش مدت هاست که تا حد خیلی زیاده حل شده است، و پاسخ به این سوال روشن است، شما همیشه باید برای کاربر بنویسید.

گوگل همواره دنبال رضایت کاربر است، پس شما هم برای به دست آوردن دل گوگل اولویتتان را رضایت کاربر بگذارید، خلاصه بگویم، در فکر کلمه کلیدی نباشید و سعی کنید پیرامون عبارت کلیدی مشخص شده بهترین مقاله را بنویسید، دقیقا کاری من در حال انجام آن هستم.

عبارت کلیدی من در این مقاله همانطور که متوجه شدید “نحوه نوشتن کلمات کلیدی در سایت” سایت است، اما در حال حاضر وقتی این مطلب را می‌نویسم اصلا به این فکر نمی کنم که چطور این کلمه را در هنگام نوشتن به کار ببرم و فقط و فقط در حال نوشتن بهترین مطلب برای پاسخ به این جستجوی کاربر هستم.

 

نکته: معمولا وقتی درباره موضوعی می‌نویسید، خود به خود چندباری از کلمه کلیدی استفاده می‌کنید.

 

یعنی اصلا به کلمه کلیدی اهمیت ندهیم؟

گوگل نسبت به گذشته هوشمند تر شده است، اما هنوز نمی‌توان گفت که استفاده عینی از کلمه کلیدی در بدنه و عنوان مطلب اهمیت ندارد، پس لازم است که همچنان به کلمه کلیدی اهمیت دهید، اما نه مانند گذشته.

در گذشته تلاش می‌کردند که تا می‌توانند از کلمه کلیدی در مطلب استفاده کنند، مثلا می‌گفتندکه اگر مطلب شما ۱۰۰۰ کلمه است، باید حداقل ۲۰ تا ۳۰ بار از کلمه کلیدی استفاده کنید.

اما امروز این حرف تا حد زیادی خنده دارد است، در حال حاضر دو تغییر اساسی در استفاده از کلمه کلیدی در مطلب را شاهده هستیم، اول این که تعداد به اندازه گذشته مهم نیست و اگر ۴ یا ۵ بار هم استفاده کنید کفایت می‌کند.

و دوم اینکه نباید فقط به استفاده عینی از عبارت اکتفا کنید و بهتر است از مشتقات و مرتبطها هم استفاده کنید و به گوگل کمک کنید که موضوع مطلب را متوجه شود، به طور مثال اگر عبارت کلیدی اصلی “نحوه نوشتن کلمات کلیدی در سایت” است، می‌توانید از کلمات مشابه مانند “قرار دادن کلمه کلیدی در سایت و یا عباراتی مانند “تحقیق کلمه کلیدی سایت” که مرتبط هستند استفاده کنید.

دقت کنید که عبارت اول مشتق عبارت کلیدی اصلی است و ممکن است با این عبارت هم رتبه بگیرید، اما عبارت دوم عبارتی نیست که این مطلب بخواهد با آن رتبه بگیرد اما از آن استفاده می‌کنیم تا گوگل بهتر متوجه کلیت مطلب ما شود و سریعتر بفهمد که مطلب ما پیرامون سئو و کلمه کلیدی است، که البته این مدل کلمات را اگر به مطلب جامع بپردازید به صورت اتوماتیک به کار می‌برید.

 

مطلب پیشنهادی: آموزش بررسی تعداد سرچ کلمات در گوگل

 

استفاده از کلمه کلیدی در عنوان مطلب

داستان درباره عنوان مطلب و عنوان سئوی مطلب کمی متفاوت است، در این دو بخش همچنان نیاز است که عینا کلمه کلیدی را به کار ببرید.

عنوان مطلب همین چیزی است که در حال حاضر در عنوان همین مقاله مشاهده می‌کنید و برای کاربران داخل سایت قابل رویت است، اما عنوان سئو همان عنوانی است که در نتایج جستجو برای مطلب شما دیده می شود.

اهمیت آدرس مطلب در سئو

سعی کنید در هر دو عنوان از عبارت کلیدی اصلی استفاده کنید و در مورد عنوان سئو بهتر است کمی جذابیت هم به عنوان اضافه کنید تا احتمال کلیک کاربر روی مطلب شما افزایش یابد.

 

افزودن کلمه کلیدی به توضیحات متا

اگر به تصویر قبلی که درباره عنوان سئو بود دقت کنید، زیر عنوان سئو در نتایج جستجو، یک توضیح کوتاه درباره مطلب وجود دارد که به آن توضیحات متا یا متا دسکریپشن می‌گویند که با این هدف به کاربر نمایش داده می شود که قبل از کلیک رو هر نتیجه، بتواند خلاصه ای از آن را ببیند.

در این بخش هم بهتر است از عبارت کلیدی و مشتقات آن استفاده کنید و همچنین به جذاب نوشتن توجه کنید تا کاری کنید که احتمال کلیک کاربر بالاتر رود.

 

به کار بردن کلمه کلیدی در متن جایگزین تصاویر

هنگامی که تصویری را در مطلب قرار می‌دهید، یک متن جایگزین برای عکس بنویسید که در حقیقت در حال نوشتن متن برای تگ ALT تصویر هستید، نوشتن تگ ALT برای تصویر یا همان متن جایگزین به این درد می خورد که وقتی عکس لود نمی شود، توضیحات عکس برای کاربر نمایش داده شود تا کاربر متوجه شود که اینجا چه تصویری لود نشده است.

بهتر است در یک یا چند عکس خود از عبارت کلیدی در متن جایگزین آن استفاده کنید، البته زیاده روی نکنید و دقت کنید که تکراری ننویسید، یعنی برای یک عکس عبارت کلیدی و برای سایر عکس ها از مترادف ها و مشتقات کلمه کلیدی استفاده کنید.

 

نحوه نوشتن کلمات کلیدی در سایتکیورد استافینگ نکنید

کیورد استافینگ در قدیم توسط خیلی از افراد استفاده می شد و به این شکل بود که نویسنده تلاش می کرد تا جای ممکن از کلمه کلیدی استفاده کند و یک پاراگراف بیش از ۱۰ بار کلمه کلیدی را به کار می بردند به شکلی که کاربر از مطالعه مطلب خسته و دلزده می شد.

گوگل خیلی زود این حرکت را مورد جریمه قرار داد و در حال حاضر کسی این شیوه استفاده از کلمات کلیدی در سایت را به کار می‌گیرد، پس حواستان باشد که ناخواسته در مطلب خود یا در یک پاراگراف حتی، چندین بار از کلمه کلیدی استفاده نکنید.

 

خلاصه پاسخ

اول از همه عبارت کلیدی یعنی همان جستجوی کاربر که قرار است به آن پاسخ دهید را مشخص کنید.

دوم تلاش کنید که در مطلب کامل به بهترین شکل ممکن به عبارت کلیدی که همان جستجوی کاربر است پاسخ دهید.

سوم بررسی کنید که آیا مطلب به شکلی است که گوگل هم بتواند موضوع را متوجه شود؟

آیا عبارت کلیدی در حد نرمال استفاده شده است؟ آیا از مشتقات و مترادف ها استفاده کرده اید؟

آیا در عنوان مطلب، عنوان سئو و توضیحات متا عبارت کلیدی را به کار برده اید؟

 

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا