دیگر مطالب

چرا بهتر است کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنیم؟ به دور از کلیشه ها

اینجا قرار نیست بدیهیاتی مانند اینکه کسب و کار اینترنتی ۲۴ ساعته هست و مشتریان شما در تمام ایران و دنیا هستند را بازگو کنم، اینجا قرار است کمی جدی تر و به دور از کلیشه ها درباره کسب و کار اینترنتی با هم صحبت کنیم!

اینجا قرار نیست صرفا شما را به کسب و کار اینترنتی تشویق کنیم، قرار است کمی واقع بینانه تر به کسب و کار اینترنتی نگاه کنیم، واقعا چرا باید کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنیم؟

کسب و کار اینترنتی مزیت های کاملا مشخصی نسبت به دیگر کسب و کارها دارد که قطعا بارها در مقالات مختلف به آنها اشاره شده است که بنده قصد ندارم تکرار مکررات کنم، اما سوال اینجاست که آیا کسب و کار اینترنتی معایبی نسبت به کسب و کار سنتی دارد؟ یا تماما مزیت است؟

 

کسب درآمد از اینترنت

 

جواب مثبت است، در کسب و کار اینترنتی هم معایبی وجود دارد که در کسب و کار سنتی دیده نمی شود.

یکی از بزرگترین معایب کسب و کار اینترنتی نسبت به کسب و کار سنتی این است که رسیدن به اولین فروش و سود آوری با سرعت پایین تری انجام می شود، به طور مثال وقتی شما یک فروشگاه در کنار خیابان راه اندازی می کنید، در اولین روز افتتاح فروشگاه اولین فروش های خود را تجربه می کنید، زیرا ترافیک هدفمند از همان روز اول برای شما وجود دارد.

فروشگاه سنتیاما در فروشگاه اینترنتی هرگز در اولین روزهای راه اندازی فروش را تجربه نمی کنید چرا که شما یک فروشگاه بدون هیچ ترافیک هدفمندی دارید و باید مدتی روی سایت کار کنید تا کم کم به اولین فروش خود نزدیک شوید، البته با روش های تبلیغاتی می توانید در اولین روز هم فروش داشته باشید اما این روش برای شما هزینه هایی دارد که ممکن است در نهایت فروش حاصل شده سود آوری کافی نداشته باشد.

دومین مورد که البته یک ایراد برای کسب و کار اینترنتی نبوده و یک تصور اشتباه درمورد کسب و کار اینترنتی می باشد، نیاز به سرمایه کم برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی است.

این تصور کاملا اشتباه است چرا که اولا همه کسب و کارهای اینترنتی نیاز به سرمایه کم ندارند و با توجه به اینکه چه ایده ای دارید ممکن است سرمایه مورد نیاز سر به فلک بکشد، دوما کسب و کارهای اینترنتی با سرمایه کم، بازهم نیاز به سرمایه دارند و اینطور نیست که کاملا بدون هیچ سرمایه ای راه انداز شوند و مسلما هرچه سرمایه بیشتر باشد سرعت رشد هم بالاتر خواهد بود.

البته راه اندازی کسب و کار اینترنتی با دستان خالی ممکن است اما منظورمان از دستان خالی سرمایه کم است نه اینکه هیچ سرمایه ای نباشد.

پس پیش از اینکه به عنوان اصلی مقاله برسیم، بهتر است این دو حقیقت را در مورد کسب و کار اینترنتی بدانید، حقیقت اول این است که کسب و کار اینترنتی نیاز به صبر بیشتری دارد و کاملا هم بدون سرمایه امکان پذیر نیست یا بسیار مشکل است.

حالا که این حقایق را دانستید، به سراغ سوال اصلی مقاله بریم.

روش کسب درآمد اینترنتی

چرا باید یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنیم؟

البته کسب و کار اینترنتی برای هرکس و در هر شرایطی مناسب نیست، اما برای آنهایی که شرایطش را دارند دلایلی را بیان می کنیم که نشان می دهد بهتر است به سراغ یک کسب و کار اینترنتی بروند یا از فضای آن برای کار فعلی خود بهره ببرند.

 

۱- کسب و کار اینترنتی یک فرصت است

ما معمولا یاد گرفته ایم که از فرصت های درست نهایت استفاده را ببریم، این با فرصت طلب بودن تفاوت دارد، اینجا صحبت از همراهی با فرصت های پیش آمده در زندگیست.

شاید در هیچ دوره به این شکل رشد کسب و کارهای اینترنتی و گسترش فرهنگ خرید اینترنتی را شاهده نباشیم، جایی که حتی سنتی ترین افراد هم از اینستاگرام، تلگرام و سایت های مختلف خرید انجام می دهد و میزان اعتماد آنها افزایش چشم گیری داشته است.

اگر ۱۰ سال پیش یک فروشگاه اینترنتی تاسیس می کردید به سختی می توانستید اعتماد مخاطب را به خرید اینترنتی جلب کنید، اما امروز خرید اینترنتی چی عجیبی نیست و کار سختی برای جلب اعتماد مخاطب در پیش ندارید.

 

چرا باید کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنیم؟

۲- کسب و کار اینترنتی اغلب کم هزینه تر است

البته همانطور که گفته شد برخی از ایده های کسب و کار اینترنتی نیاز به هزینه بسیار بالایی دارند، اما بیشتر ایده های مرسوم سرمایه کمتری نسبت به حالت سنتی خود دارند و تا حدی راه اندازی کسب و کار اینترنتی در منزل را میسر کرده اند.

به طور مثال برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی نیاز به رهن و اجاره یک فروشگاه نخواهید داشت و با هزینه ای کمتر از آن می توانید از طریق سایت و اینستاگرام رشد مخاطب و فروش را تجربه کنید.

 

۳- کسب و کار اینترنتی محدودیت فروش ندارد

همین حالا که با شما صحبت می کنم، خانومی را می شناسم که با فروش شمع های دست ساز خود در اینستاگرام فروش روزنه ۵ میلیون تومان را تجربه می کند، فروشی که در یک مغازه فیزیکی هرگز نمی تواند تجربه کند.

این یعنی با کمترین هزینه بیشترین فروش را داشته باشید و این یک فرصت است، در هیچ دوره ای یک خانوم خانه دار نمی توانست به این شکل در خانه خود به چنین درآمدی برسد،اما امروز این فرصت برای همه وجود دارد.

 

۴- کسب و کار اینترنتی بهترین درآمد جانبی برای شما

متاسفانه جو کسب و کار اینترنتی و کسب درآمد از اینترنت به گونه ای شده است تا صحبت از راه اندازی کسب و کار اینترنتی به میان می آید همه یاد رها کردن شغل ثابت و کارآفرینی می افتند در حالی که کسب و کار اینترنتی می تواند یک شغل دوم پردرآمد برای خیلی از افراد باشد.

اگر شما کارمند دولتی یا شرکت هستید، مایل نیستید کار خود را رها کنید اما در مقابل به دنبال یک درآمد جانبی خوب هستید، خیلی از ایده ای کسب و کار اینترنتی می توانند برای شما مناسب باشند.

توصیه می کنم برای آشنایی با یکی از ایده های درآمد اینترنتی جانبی مطلب زیر را مطالعه کنید.

 

دلایل غلط و خنده دار برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

اگر با سرچ عبارت ” چرا باید کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنیم؟ ” به مطلب ما رسیده اید، احتمالا مقالات دیگر سایت ها را هم مطالعه کرده اید، به جز چند سایت بقیه سایت ها دلایلی خنده دار و غلط برای شروع کسب و کار اینترنتی را بیان می کنند.

به عقیده من علت دلایل اشتباه آنها این است که یا فقط به دنبال علاقه مند کردن شما به کسب و کار اینترنتی هستند و مایل نیستند هر دو روی سکه را ببینید و یا در حال کپی کردن مطالب یکدیگر هستند.

به هرحال، ببینیم چرا دلایل آنها از نظر من غلط و خنده دار هستند.

 

راه اندازی کسب و کار اینترنتی به دلیل مستقل بودن

برخی گفته اند که کسب و کار موجب مستقل شدن شما می شود، دیگر خودتان رئیس خودتان هستید، پس کسب و کار اینترنتی خوب است و باید کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید.

اولا که مستقل بودن فقط مربوط به کسب و کار اینترنتی نیست و شما در هر نوع کسب و کار مستقل خواهید شد.

دوما مستقل بودن و کارمند دیگران نبودن یک مزیت نیست، اگر اینطور باشد پس کارمند بودن تماما غلط است، در حالی که هر کارآفرینی بالاخره نیاز به کارمندانی دارد، پس کارمند بودن ذاتا چیز بدی نیست که به خاطر فرار کردن از آن دنبال راه اندازی کسب و کار باشیم.

 

دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارهای کوچک

 

نابودی کسب و کار سنتی

برخی هم شما را تشویق می کنند که تا کسب و کار سنتی تان نابود نشده بیاید و سریع یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید، من اینها را رسما کلاهبردار می دانم، هر آدم عاقلی می داند که رشد کسب و کار اینترنتی لزوما به معنی از بین رفتن کسب و کارهای سنتی یا حداقل همه کسب و کارهای سنتی نیست.

آیا در کنار رشد کسب و کار اینترنتی شاهد افتتاح پشت سر هم مجتمع های تجاری جدید نشده اید؟ اگر کسب و کارهای سنتی در حال مردن باشند پس چطور مجتمع های تجاری در حال رشد هستند؟

آیا قرار است در آینده خیلی نزدیک همه افراد لباس هایشان را آنلاین خریداری کنند؟ آیا قرار است همه شما آنلاین آجیل و خشکبار خریداری کنید؟

حقیقت این است که کسب و کار های اینترنتی در حال رشد هستند و بخشی از سهم بازار را به خود اختصاص داده اند، اما به این معنی نیست که فروش در حال سنتی در حال نابود شدن است، بلکه به این معنی است که کسب و کار های سنتی هم برای فروش بیشتر می توانند در فضای آنلاین هم حضور داشته باشند و از این فضا هم برای فروش استفاده کنند.

 

کمبود شغل و فرصت های استخدامی

برخی هم به شما می گویند که فرصت های شغلی در حال کاهش هستند و بهتر است یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید تا بیکار نمانید.

این حرف کاملا اشتباه هست، اتفاقا رشد کسب و کارهای اینترنتی خود موجب شکل گیری شرکت ها و استارتاپ های زیادی شده است که همین موجب افزایش بیش از پیش موقعیت های استخدامی در تهران شده است.

البته اگر شخصی به هر دلیلی، مثلا زندگی در شهری که موقعیت استخدامی کمی دارد، به دنبال شروع کسب و کار اینترنتی است ایرادی ندارد و اتفاقا انتخاب درستی کرده است، منظور من این است که به طور کلی این نباید دلیل و انگیزه اصلی شما باشد، در این صورت به محض اینکه فرصت جدید شغلی پیش بیاید از کسب و کار اینترنتی انصراف می دهید.

 

خلاصه کلام

این مطلب را نوشتم تا فقط یاد آور این نکته شوم که اولا کسب و کار اینترنتی یک فرصت است و بهتر است یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید و دوما برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی دلیل کافی داشته باشید و دلایل عجیب و غریبی که خیلی ها می آورند را انگیزه خود برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی نکنید.

و سوما، کسب و کار اینترنتی را با عینکی واقع بینانه نگاه کنید و هر دو روی سکه را ببینید و همراه احتمال شکست را در نظر داشته باشید و این واقعیت تلخ را بپذیرید که بیشتر کسب و کارها شکست می خورند.

 

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام
  آیا باید کسب و کاری رو که میخواییم شروع کنیم در نظر بگیریم ؟
  منظورم اینه که چطوری باید کسب و کار خودم رو به عنوان یه طراح وب شروع کنم
  در کجاها باید دنبال پروژه ی کاری و … بگردم که جاهای امنی باشند
  و اینکه پیج اینستاگرام تاثیری دارد ؟

  1. برای کسب درآمد از طراحی وب در درجه اول باید دو یا سه نمونه کار خوب ایجاد کنید و سپس در سایت هایی مانند پونیشا به دنبال پروژه بگردید. بله قطعا پیج اینستاگرام برای شما موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا