دیگر مطالب

مقاله: سئوی وب‌سایت فروشگاهی، چطور از رقبای خود پیشی بگیرید؟

وب‌سایت‌های فروشگاهی رشد پایداری را در سال گذشته داشتند و این رشد همچنان ادامه دارد. با این حال به هیچ وجه بازار فروشگاه‌های اینترنتی اشباع نشده است و هنوز جای رشد بسیاری دارند.

میزان موفقیت یک سایت فروشگاهی به میزان دریافت ترافیک و دیده شدن فروشگاه توسط مخاطبان هدف بستگی دارد. یعنی هرچه بیشتر در مقابل مخاطبان هدف خود دیده شوید و ترافیک بیشتری دریافت کنید احتمال موفقیت شما بالاتر است. اما بهترین راه برای دیدن شدن توسط مخاطبین هدف چیست؟ چکار کنیم که مخاطبان هدف، وب سایت فروشگاهی ما را ببیند؟

راه‌های بسیاری برای دریافت ترافیک به یک وب‌سایت فروشگاهی وجود دارند اما بدون شک بهترین راه و پایدارترین راه، دریافت ترافیک طبیعی از گوگل است. به همین دلیل سئوی وب‌سایت فروشگاهی، اولین گام در دریافت ترافیک است که یک فروشگاه دار اینترنتی باید به آن بپردازد.

البته نباید از شیوه‌های دیگر دریافت ترافیک مانند ایمیل مارکتینگ، بازاریابی ‌شبکه‌های اجتماعی مانند بازاریابی اینستاگرامی و همینطور تبلیغات کلیکی غافل شوید، اما نکته اینجاست که همه این روش‌ها باید زیر سایه دریافت ترافیک از گوگل باشند، پس سئوی وب‌سایت فروشگاهی را جدی بگیرید.

با وجود اینکه موضوع سئوی یک سایت تا حدی پیچید‌گی دارد و در واقع کار خیلی راحتی نیست، در مورد سئوی وب‌سایت فروشگاهی باید بگویم که اگر نکاتی را رعایت کنید، می‌توانید امیدوار باشید که وب‌سایت شما در نتایج گوگل دیده شود و از خیلی از رقبای خود پیشی بگیرید.

در ادامه به اصول پایه سئوی وب‌سایت فروشگاهی و مراحلی که برای پیشی گرفتن از رقبای خود باید طی کنید اشاره می‌کنم.

 

تاثیر ساختار سایت، در سئوی وب‌سایت فروشگاهی

ساختار یک سایت فروشگاهی نقش خیلی مهی را در کیفیت تجربه کاربری و همینطور سئوی سایت بازی می‌کند. پس باید از همان ابتدا به ساختار سایت اهمیت داده و ساختاری اصولی برای فروشگاه اینترنتی خود داشته باشید.

اگر از بالا به پایین حرکت کنید اولین قسمت از یک وب‌سایت فروشگاهی منوی آن است، منو به کاربران کمک می‌کند که به راحتی بخش‌های مختلف سایت را بشناسند و در آنها حرکت کنند، برای بهبود تجربه کاربری باید سعی کنید که اولا گزینه‌های منو همگی از دسته‌بندی‌های سایت باشند و برای رسیدن به عمیق‌ترین بخش سایت بیش از سه کلیک فاصله نداشته باشید.

هرچه کاربران برای رسیدن به صفحه محصول مسیر طولانی‌تری را طی کنند، نرخ تبدیل خرید نیز کاهش پیدا می‌کند.

در این عکس زیر مشاهده می‌کنید که تمامی محصولات فروشگاه دیجی‌کالا به خوبی در دسته‌بندی‌های مختلف قرار گرفته‌اند تا کاربر به راحتی بین هزاران کالای این فروشگاه گشت‌وگذار انجام دهند.

سئو وب‌سایت فروشگاهی

اگر روی یکی از این گروه‌ها کلیک کنید به راحتی به زیر گروه‌های این کالا و سپس به صفحه محصول هدایت می‌شوید، که این یعنی گوگل خیلی راحت به صفحات محصول می‌رسد و آنها را ایندکس می‌کند.

پس دسته‌بندی‌ درست، به این شکل روی تجربه کاربری و همینطوری سئوی وب‌سایت فروشگاهی موثر است.

 

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: ۸ ایده راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی بدون ترس از دیجی‌کالا[/alert]

 

تاثیر جستجوی کلمات کلیدی، در سئوی وب‌سایت فروشگاهی

 بعد از ساختار درست سایت، جستجو و یافتن کلمات کلیدی مناسب در اولویت قرار دارد. شما باید کلمات کلیدی که مایل هستید با جستجوی آنها فروشگاه اینترنتی شما در نتایج دیده شود را پیدا کنید.

یکی از ابزارهایی که به کمک آن می‌توانید کلمات کلیدی پیدا کنید Google Keyword Planner نام دارد، با استفاده از این ابزار می‌توانید بررسی کنید که هر کلمه به چه میزان در ماه سرچ می‌شود و همینطور عبارات و کلمات دیگری که با کلمه شما مرتبط هستند را به همراه میزان جستجو در ماه مشاهده کنید.

شما باید از خارج از چهارچوب فکر کنید، خودتان را جای خریداران اینترنتی قرار دهید و ببینید که این افراد هنگام خرید یک محصول یا پیش از خرید یک محصول چطور برای آن محصول جستجو می‌کنند؟

یکی از روش‌های پی بردن به چگونگی جستجوی خریداران استفاده از گوگل است، مثلا اگر شما خنک کننده لپتاپ را در محصولات خود دارید، می‌توانید کلمه  “خنک کننده لپتاپ” را در گوگل جستجو کنید و سپس در بخش پیشنهادات مشاهده کنید که افراد چه جستجوهایی را درمورد این محصول انجام می‌دهند.

 

سئوی وب‌سایت فروشگاهی

 

 

سئوی وب‌سایت فروشگاهی

 

 

اهمیت بهینه سازی صفحه محصول، در سئوی وب‌سایت فروشگاهی

در گام قبل در مورد اهمیت کلمات کلیدی و چگونگی پیدا کردن آنها صحبت کردیم، بسیار عالی، شما کلمات کلیدی را یافتید، حال نوبت به استفاده از این کلمات است.

یکی از اصلی‌ترین مراحل در سئوی فروشگاه اینترنتی، بهینه سازی صفحه محصول است، یعنی به درستی از کلماتی کلیدی انتخاب شده در صفحه محصول استفاده کنیم.

مثلا اگر برای خنک کننده لپتاپ عبارات کلیدی مناسبی را پیدا کرده‌اید باید به درستی از این عبارات در صفحه مربوط به این محصول استفاده کنید، و کاری کنید که این صفحه در جستجوهای این عبارت‌ها در نتایج دیده شود.

در ادامه به چگونگی استفاده از کلمات کلیدی در صفحه محصول یا همان بهینه سازی صفحه محصول می‌پردازم.

 

آدرس صفحه محصول (URL)

آدرس صفحه محصول بایدکوتاه و مختصر و حاوی کلمه کلیدی مرتبط با محصول باشد. به عنوان مثال آدرس صفحه محصول مسواک برقی در دیجی‌کالا به صورت زیر است:

سئوی وب‌سایت فروشگاهی

 

استفاده از تگ H در صفحه محصول

همانطور که می‌دانید تگ‌های  H تاثیر خوبی روی بهینه شدن یک صفحه برای موتورهای جستجو دارند، پس در صفحه محصول خود از تگ H استفاده کنید و کلمه یا عبارت کلیدی مرتبط با محصول را با تگ H نمایش دهید. مثلا دیجی کالا در صفحه محصول مسواک برقی، نام محصول را با تگH1  نوشته است.

سئوی وب‌سایت فروشگاهی

 

 

توضیحات محصول را جدی بگیرید

اگر همه موارد گفته شده در مورد صفحه محصول را رعایت کنید، بدون داشتن توضیحات قوی و کامل در مورد محصول، صفحه محصول در نتایج گوگل دیده نخواهد شد.

پس در سئوی وب‌سایت فروشگاهی توضیحات محصول را جدی بگیرید و بدانید که توضیحات هستند که یک صفحه محصول خوب می‌سازند و گوگل با این توضیحات صفحه شما را ارزش گذاری می‌کند.

مشکلی که در خیلی از فروشگاه‌های اینترنتی دیده می‌شود و به جرات بزرگترین ضعف در سئوی یک وب‌سایت فرشگاهی محسوب می‌شود، کپی کردن توضیحات محصول از دیگر فروشگاه‌هاست، اینکار نه تنها کمکی به صفحه محصول نمی‌کند بلکه می‌تواند موجب جریمه شدن فروشگاه اینترنتی شما شود.

پس حتما حتما خودتان توضیحات را بنویسید یا از روی وب‌سایت‌های خارجی ترجمه کرده و با قلم خود بنویسید.

اینکه تعداد کلمات در توضیحات محصول باید چقدر باشد خیلی مشخص نیست، مثلا برای یک محصول الکترونیک که جای صحبت بسیاری دارد، ممکن است که ۱۰۰۰ کلمه هم کم باشد، ولی برای یک محصول ساده مانند یک پتو، ۵۰۰ کلمه هم کفایت کند.

در هرحال سعی کنید که هدف اصلی از توضیحات محصول را فراموش نکنید، شما باید از ابعاد مختلف و به خوبی کالا را برای کابر توصیف کنید و به سوالات ذهنی او پاسخ دهید.

توصیه من این است که توضیحات شما بیش از ۵۰۰ کلمه باشند، زیرا رقبا در این بخش ضعیف عمل می‌کنند، پس بهترین فرصت برای پیشی گرفتن از رقبا، برتری در صفحه و توضیحات محصول است.

 

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: افزایش فروش آنلاین، با تکنیک‌هایی در نوشتن توضیحات محصول [/alert]

 

بهینه سازی تصاویر در صفحه محصول

بهینه سازی تصاویر در صفحه محصول چیز عجیبی نیست، تنها کافی است دو نکته را رعایت کنید.

نکته اول: مطمئن شوید که حداقل یکی از عکس‌های شما حاوی کلمه کلیدی محصول مورد نظر در نام خود می‌باشد. یعنی نام فایل عکس حاوی کلمه کلیدی محصول مورد نظر باشد.

نکته دوم: تمامی عکس‌ها در تگ ALT حاوی کلمه کلیدی محصول باشند.

 

نظر مشتریان در صفحه محصول، گامی مهم در سئوی وب‌سایت فروشگاهی

وقتی نظر مشتریان در مورد محصول مورد نظر در صفحه محصول وجود داشته باشد، شما با یک تیر دو نشان زده‌اید، اول از این جهت که وجود کامنت‌‌ در صفحه محصول از نظر سئو بسیار موثر است و به ارزشمند‌تر شدن این صفحه نزد گوگل کمک می‌کند.

و دوم از این جهت که نرخ تبدیل خرید مشتریان را بالاتر برده‌اید، یعنی با وجود نظرات مختلف در زیر محصول، احتمال خرید بازدید‌کنندگان این محصول بالاتر می‌رود. طبق آمار، ۸۸درصد مشتریان گفته‌اند که ازنظرات دیگران در خرید یک کالا استفاده می‌کنند.

سعی کنید به شکلی کاربرانتان را به نظر دادن در مورد محصولات تشویق کنید. در ایمیل‌ها از کسانی که خرید کرده‌اند خواهش کنید که نظر خود را در مورد محصول درج کنند و در ازای آن کد تخفیفی برای تشکر به آن‌ها هدیه کنید.

سئوی وب‌سایت فروشگاهی

 

قدرت شبکه‌های اجتماعی در سئوی وب‌سایت فروشگاهی

هنوز بر سر چگونگی تاثیر شبکه‌های اجتماعی روی سئو، بحث‌های زیادی وجود دارد، هرچند مت کات از گوگل اعلام کرده است که میزان قدرت کسب‌وکار شما در شبکه‌های اجتماعی تاثیری روی سئوی وب‌سایت شما ندارد، اما خیلی از متخصصین حرف او را باور ندارد و تا حدی شواهد خلاف این حرف را نشان می‌دهند.

بک‌لینک‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی به دست می‌آورید به اندازه دیگر بک‌لینک‌ها موثر نیستند اما وقتی تعداد زیادی بک‌لینک مثلا در فیسبوک یا توییتر به دست می‌آورید می‌تواند تا حدی روی سئوی وب‌سایت شما موثر باشد.

وقتی گوگل متوجه می‌شود که ترافیک خوبی از صفحات مختلف فیسبوک به سایت شما راهی می‌شود، این ترافیک‌ها را دنبال می‌کند تا به منشا آن یعنی بک‌لینک به سایت شما برسد.

پس در گوگل پلاس و حداقل یک شبکه‌ اجتماعی دیگر عضو شوید، سعی کنید یک گروه داشته باشید یا در گروهی عضو باشید.

مطالب خود را به صورت منظم به اشتراک بگذارید، دکمه‌های اشتراک گذاری را در زیر پست‌ها داشته باشید و افراد را در اشتراک گذاری مطالب سهیم کنید.

در شبکه اجتماعی فعال باشید و با مخاطبان گفتگو داشته باشید. گروه خود را بزرگ‌تر کنید و سعی کنید هرچه بیشتر در شبکه‌ اجتماعی فعال‌تر باشید.

هرچه صفحه شما لایک بیشتری داشته باشد، مطالب شما به اشتراک گذاری بالاتری داشته باشند از نظر گوگل پیج کسب‌وکار شما با ارزش‌تر است و این موضوع در سئوی سایت بی تاثیر نیست.

 

 

لینک‌سازی داخلی و تاثیر آن روی سئو

اگر مقالات مختلف سئو را مطالعه کرده باشید، حتما از تاثیر لینک‌سازی داخلی روی سئو سایت شنیده‌اید. پس در سایت فروشگاهی یا غیر فروشگاهی خود سعی کنید در هر صفحه به دیگر صفحات مرتبط و قوی لینک دهید.

شما می‌توانید برخی از صفحات خود را به عنوان صفحه مرجع به گوگل نشان دهید، مثلا در مقالات مختلف درباره خنک کننده لپتاپ، به یک مطلب که از همه جامع‌تر است لینک دهید.

 

بالا بردن سرعت وب‌سایت و تاثیر آن روی سئو

سرعت وب‌سایت یکی از فاکتورهای مهم گوگل، در رتبه‌بندی وب‌سایت است. حتی اگر در سئوی وب‌سایت فروشگاهی خود قوی عمل کرده باشید، اگر سرعت وب‌سایت شما پایین و اذیت کننده باشد احتمال خیلی زیاد رتبه خوبی از گوگل دریافت نخواهید کرد.

برای افزایش سرعت سایت می‌توانید از وب سایت tools.pingdom.com  یا وب سایت gtmetrix.com استفاده کنید، کافی است آدرس وب‌سایت خود را وارد کنید، سپس نمره سرعت وب‌سایت خود را مشاهده کرده و پیشنهاداتی برای بهبود سرعت وب‌سایت خود دریافت کنید.

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید افزونه‌های خوبی برای بهبود سرعت سایت وجود دارند که کافی است در  مورد آنها جستجو کنید.

 

خلاصه

همانطور که دیدید فاکتورهای مختلفی در سئوی وب‌سایت فروشگاهی موثر هستند که شاید از نظر شما کمی زیاد باشند، اما اگر آن‌ها را به گام‌های مختلفی تقسیم کنید و به نوبت روی آن‌ها متمرکز شوید کار کمی راحت می‌شود.

همانطور که گفته شد ابتدا روی ساختار سایت کار کنید، وب‌سایت فروشگاهی شما باید از ساختاری مناسبی برای سئو و همینطور تجربه کاربر برخوردار باشد.

در گام بعدی به سراغ کلمات کلیدی و جستجوی آنها بروید، در این گام باید کلمات کلیدی مورد نظر خود را پیدا کنید.

در گام بعد باید از کلمات کلیدی به درستی در سایت استفاده کنید، مخصوصا در صفحات محصول، در گام آخر سعی کنید بک‌لینک‌های قوی و طبیعی به دست آورید، در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید، لینک‌سازی داخلی انجام دهید، نظرات مشتریان را در صفحه محصول درج کنید و…

 

آیا شما نکته یا تکنیک دیگری در بهینه‌سازی وب‌سایت فروشگاهی می‌شناسید؟ در بخش نظرات برای ما بنویسید تا با نام شما به این مطلب اضافه گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا