دیگر مطالب

مسابقه یا کمپین‌ اینستاگرامی شما موفق نیست؟ از کمپین‌ها و مسابقات موفق بیاموزید

تقریبا از همان زمانی که اینستاگرام در ایران پرطرفدار شده بود، برندهای مختلف کم کم رو به بازاریابی اینستاگرامی آوردند، آنها فهمیده بودند که اینستاگرام دری به جهانی دیگر است، جایی که می‌توان کاربران را با برند خود درگیر کرد، از این رو برگزاری کمپین‌های اینستاگرامی متعدد یکی از تکنیک‌های آنها در اجرای بازاریابی اینستاگرامی بود.

هرچند که ماهیت اینستاگرام خیلی ساده است، اشتراک گذاری عکس و ویدیو، اما اجرای یک کمپین اینستاگرامی موفق پیچیدگی های خود را دارد، به همین دلیل همه برندها در اجرای کمپین موفق نبودند و به دلایل مختلفی با شکست مواجه می‌شدند.

اگر شما هم تا به حال کمپین‌های اینستاگرامی ناموفق داشته‌اید بد نیست در ادامه با ۵ مسابقه و  کمپین اینستاگرامی موفق آشنا شوید و از آنها الهام بگیرید.

 

۱- کمپین #onlyonswitch توسط برند نینتندو

نینتندو، برند تولید کننده کنسول بازی، کمپین اینستاگرامی #onlyonswitch را برگزار کرد.

در این کمپین اینستاگرامی از کاربران خواسته بود که از کنسول بازی خود در شرایطی خاص عکس بگیرند و با هشتگ #onlyonswitch به اشتراک بگذارند. مفهوم مد نظر آنها در این کمپین این بود که نشان دهند این کنسول تا چه حد قابلیت حمل بالایی دارد، در واقع مزیت رقابتی کنسول خود را نشان می‌دادند.

برای تشویق کاربران جهت شرکت در این کمپین اینستاگرامی به آنها گفته شد که به برندگان یک دستگاه نینتندو به همراه ۱۰۰۰دلار اعتبار هدیه می‌شود. این کمپین، هم آگاهی از برند خوبی برای نینتندو به همراه داشت و هم کاربران به میزان بیشتری با محتواهای کمپین درگیر شدند و مشارکت خوبی داشتند.

کمپین‌‌های شما در شبکه‌های اجتماعی باید هدف خاصی را دنبال کنند، هدف اصلی نینتندو، نشان دادن مزیت رقابتی خود یعنی قابلیت حمل بالای کنسول‌هایش بود.

کمپین اینستاگرامی

 

۲- کمپین #روبراه_شو اسنپ تریپ

اسنپ تریپ یا همان پین تا پین قدیم، در کمپینی با نام #روبراه_شو از کاربران خواست عکس یا ویدیوی سفری که خیلی روبراهشون کرده رو با هشتگ #روبراه_شو و همینطور آیدی اینستاگرام اسنپ تریپ به اشتراک بگذارند.

هدف اسنپ ترین از برگزاری مسابقه اینستاگرامی #روبراه_شو افزایش آگاهی از برند اسنپ تریپ و همینطور افزایش فالوور بوده است. همانطور که مشاهده می‌کنید هر برند با توجه به اهدافی که دارد کمپین یا مسابقه برگزار می‌کند.

با توجه به اینکه پین‌تاپین با اسنپ ادغام شدند و برند جدید اسنپ‌تریپ را خلق کردند، اسنپ‌تریپ لازم دانست که با برگزاری این کمپین اینستاگرامی افراد جدیدی را از نام اسنپ‌تریپ مطلع کند و همینطور دنبال کنندگان جدیدی را به صفحه خود اضافه کند.

کمپین اینستاگرامی اسنپ تریپ

 

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: چطور یک بیوی مناسب برای پروفایل اینستاگرام کسب‌وکارمان بنویسیم؟[/alert]

 

۳- کمپین #شادپاشو توسط برند نوتلا

برای یک بار هم که شده نام نوتلا را شنیده‌اید، شکلات‌های آب شده ای که این روزها مورد پسند خیلی از افراد واقع شده است.

این برند در کمپینی با نام #شادپاشو از مخاطبان خود خواست که هنگام خوردن صبحانه از نوتلا و میز صبحانه عکس بگیرند و با هشتگ #شادپاشو و تگ کردن آیدی نوتلا به اشتراک بگذارند.

اینطور که مشخص است، هدف اصلی این کمپین، افزایش آگاهی از برند نوتلا و همینطور افزایش دنبال کننده بوده است.

کمپین اینستاگرامی نوتلا

 

 

[cp_info_bar display=”inline” id=”cp_id_e0bf3″][/cp_info_bar]

 

۴- مسابقه اینستاگرامی #توهلتم توسط سایت جاباما

سایت جاباما که به صورت تخصصی در زمینه رزرو آنلاین هتل فعالیت می‌کند و از زیرمجموعه‌های علی بابا می‌باشد، مسابقه‌ای را در اینستاگرام برگزار کرد و از کاربران خواست که در طول سفر خود و در هتل، یک عکس سلفی بگیرند به طوری که نشان دهند در هتل هستند، و آن را با هشتگ #توهتلم و #جابامارزروهتل به اشتراک بگذارند.

اینطور که مشخص است هدف اصلی افزایش آگاهی از برند و آشنا کردن افراد جدید با برند جاباما بوده است.

البته قطعا تعدادی دنبال کننده جدید در طول این مسابقه اضافه خواهند شد ولی اگر هدف اصلی افزایش فالوور بود،  احتمالا تگ کردن آیدی صفحه را از شرایط مسابقه قرار می‌دادند.

یکی از ویژگی‌های برجسته در این مسابقه این بود که در طول مسابقه که به صورت هفتگی برگزار میشد، آمار شرکت کنندگان هفته قبل را منتشر می‌کردند و از آنجایی که این آمار هر هفته در حال افزایش بود،  به این شکل کاربران برای مشارکت مشتاق‌تر می‌شدند.

کمپین اینستاگرامی جاباما

 

 

۵- مسابقه #عیدی_خواستنی توسط برند چیتوز

برند چیتوز که چند وقتی هست با نام چیتوزیا در اینستاگرام فعال شده است، مسابقه‌ای را با نام #عیدی_خواستنی برگزار کرد و عنوان کرد که خواستنی ترین عیدی سال رو از چیتوز بگیرید.

در این مسابقه چیتوز فیلم‌ کوتاهی را به نمایش گذاشت که در آن یک آب نبات زیر جعبه‌ای پنهان میشد و پس از حرکت جعبه‌ها باید تشخیص می‌دادید که آب‌نبات زیر کدام جعبه هست.

این فیلم به شکل‌های مختلف نمایش داده میشد، مثلا در فیلم دیگری یک تخم مرغ در زیر کلاه حاجی فیروز پنهان میشد. چیتوزیا از کاربران خواسته بود که محل درست آب‌نبات را کامنت کنند و دوستان خود را نیز با منشن کردن به مسابقه دعوت کنند.

کمپین اینستاگرامی چیتوزیا

 

خلاصه

همانطور که مشاهده کردید برندهای مختلف به شکل‌های مختلف و با اهداف مختلفی کمپین اینستاگرامی یا مسابقه اینستاگرامی برگزار می‌کنند.

بررسی هرچه بیشتر کمپین‌های مخلتف می‌تواند به باز شدن ذهن شما در برگزاری کمپین کمک کند، اما توجه داشته باشید که اگر هدف مشخصی را از برگزاری کمپین مشخص نکرده باشید قطعا نتیجه ‌ای نخواهید گرفت زیرا بدون داشتن هدف مشخص، بررسی نتیجه نیز ممکن نیست.

برخی با هدف افزایش فالوور، برخی با هدف افزایش آگاهی از برند، برخی با هدف تثبیت جایگاه برند و برخی دیگر با هدف افزایش مشارکت کاربران اقدام به برگزاری مسابقه یا کمپین در اینستاگرام می‌کنند.

اگر مایل هستید از چگونگی‌های برگزاری مسابقه و کمپین در اینستاگرام مطلع شوید توصیه می‌کنم کتاب رایگان “راهنمای برگزاری مسابقه در اینستاگرام” را مطالعه بفرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا