دیگر مطالب

تفاوت لینک فالو و نوفالو چیست؟ همه چیز درباره لینک های فالو و نوفالو

در این مقاله قصد دارم موضوع لینک های فالو و نوفالو رو برای شما به طور کامل باز کنم.

اینکه لینک های فالو و نوفالو چه هستند.

چه تفاوتی با هم دارند.

چطور لینک های فالو و نوفالو را از هم تشخیص دهیم.

چه زمانی از لینک فالو و نوفالو استفاده کنیم.

و نکاتی دیگری که به این بحث مرتبط هستند.

پس همراهم باشید.

 

ابتدا لازم است بدانید که لینک فالو (dofollow) و لینک نوفالو (nofollow) از نظر ظاهری هیچ تفاوتی باهم ندارند، در واقع کاربر با کلیک روی هر دوی آنها به مقصد مورد نظر هدایت می شود.

به طور مثال عبارت تفاوت لینک فالو و نوفالو که در اینجا به همین مقاله لینک شده است، می تواند یک لینک فالو باشد یا یک لینک نوفالو، اما در ظاهر همین چیزی است که مشاهده می‌کنید که با کلیک روی آن به مقصد هدایتتان می کند.

چکاپ پیج اینستاگرام

چطور بفهمیم که یک لینک فالو است یا نوفالو؟

برای فهمیدن این موضوع باید کدی که پشت این لینک نوشته شده است را مشاهده کنیم و ببینیم که آیا در مشخصه های آن که به شکل عادی قابل مشاهد نیست، آیا خصوصیت نوفالو برای آن ایجاد شده است یا خیر، اگر خصوصیت نوفالو برای آن وجود نداشت، پست یعنی این یک لینک فالو است، به لینک های فالو، dofollow یا همان دوفالو هم گفته می شود.

فرض کنید در همین مقاله، قصد داریم بررسی کنیم که آیا عبارت “تفاوت لینک فالو و نوفالو” که در قسمت های بالاتر به همین مقاله لینک شده بود یک لینک فالو است یا نوفالو، برای این کار باید روی لینک کلیک راست کرده و عبارت inspect را انتخاب کنیم تا کد پشت این لینک را مشاهده کنیم.

بسیار عالی، همانطور که در تصویر بالا مشاهده کردید، این کد پشت لینک ما قرار داد و مشخصه نوفالو در آن دیده نمی شود، پس این یک لینک فالو است.

اما در تصویر زیر که مربوط به یکی دیگر از لینک های سایت می باشد، مشاهده می کنید که مشخصه نوفالو در لینک وجود دارد، پس این یک لینک نوفالو می باشد.

لینک سازی طبیعیچه تفاوتی بین لینک فالو و نوفالو وجود دارد؟

خب تا اینجا فهمیدیم که چطور متوجه شویم که یک لینک فالو است یا نوفالو، اما هنوز مشخص نیست که اصلا چه تفاوتی بین این دو وجود دارد.

برای درک این موضوع ابتدا لازم است که کمی درباره اهمیت لینک ها در سئو صحبت کنیم و ببینیم که نگاه موتور جستجوی گوگل به لینک ها چگونه است.

 

لینک سازی و تاثیر آن در رتبه سایت ها

برای درک این موضوع، تصور کنید که یکی از دوستان شما مشاهده یک فیلم را به شما توصیه می کند، مسلما توصیه این دوست شما در انتخاب فیلم موثر خواهد بود و شما تا حدی از حرف ایشان پیروی می کنید، حال اگر این فرد یک آدم اهل فیلم باشد مسلما توصیه اش اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.

 

لینک فالو و نوفالو

در دنیای سایت ها هم همین است، وقتی سایت شماره ۱ به سایت شماره ۲ لینک می دهد، یعنی به گوگل اشاره می کند که سایت شماره ۲ را هم بررسی کنید، من این سایت را تایید کرده ام، حالا اگر سایت شماره ۱ سایت خیلی ارزشمندی از نظر گوگل باشد، مسلما گوگل هم نگاه مثبت تری به سایت شماره ۲ خواهد داشت.

نکته اصلی اینجاست که لینکی که سایت شماره ۱ به سایت شماره ۲ می دهد، اگر از نوع نوفالو باشد، مثل این می ماند که سایت شماره ۱ به گوگل بگوید که درست است که من به سایت شماره ۲ لینک داده ام، اما این لینک دادن من را به منزله تایید در نظر نگیر.

در واقع موجب می شود که گوگل این لینک را جدی نگیرد و این لینک را در سئوی سایت و رتبه بندی اثر ندهد، اما اگر لینک از نوع فالو باشد، لینک دادن سایت ۱ به سایت ۲ را به منزله تایید سایت ۲ از طرف سایت ۱ در نظر می گیرد و این لینک را در سئو و رتبه بندی دخالت می دهد.

خیلی ساده بگویم، لینک های نوفالو همانند لینک های فالو روی سئو سایت و ارتقای رتبه سایت تاثیر ندارند و وقتی از اثر لینک سازی صحبت می کنیم، منظورمان لینک های فالو هستند.

 

ارسال لینک یعنی ارسال اعتبار

وقتی سایتی به شما لینک فالو می دهد، یعنی بخشی از اعتبار خود را به شما منتقل می کند، و مسلما هر چه یک سایت لینک فالوی بیشتری دریافت کند، یعنی سایت های بیشتری از اعتبار خود به آن بخشیده اند.

البته دقت داشته باشید که اگر یک سایت نزد گوگل اعتبار منفی داشته باشد یا به بیان بهتر، سابقه خوبی نزد گوگل نداشته باشد و یا حتی قبلا توسط گوگل جریمه شده باشد، در این صورت ارسال لینک از این سایت به سایت شما، نه تنها کمکی نمی کند بلکه اعتبار شما را هم خراب می‌کند.

پس وقتی گفته می شود که دریافت بکلینک فالو از یک سایت به معنی دریافت اعتبار از آن سایت است، برای شرایطی است که سایت مورد نظر اعتبار مثبت داشته باشد تا به شما هم اعتبار مثبت منتقل کند.

در تصویر بالا مشاهده می کنید وبسایت بالایی همانند یک پارچ پر از آب است که این آب همان اعتبار آن سایت است، وقتی به سایت های دیگر لینک می‌هد، بخشی از اعتبار خود را به آن سایت های منتقل می‌کند.

 

چرا لینک نوفالو ایجاد شده است؟

در حقیقت سو استفاده انسان ها در لینک سازی موجب شد تا در سال ۲۰۰۵ لینک نوفالو شکل بگیرد، تا پیش از لینک نوفالو افراد تلاش می کردند به شکلی که شده است سایت های مختلف، به شیوه های مختلف مانند کانمت، بخش پرسش و پاسخ، فروم ها و… لینک دریافت کنند.

این رفتار موجب شد تا گوگل لینک نوفالو را معرفی کند تا از این به بعد خیلی از این لینک ها در انتقال اعتبار از یک سایت به سایت دیگر اثری نداشته باشند.

و از طرف دیگر در خیلی از موارد مانند تبلیغات بنری و… ما لینک هایی را ایجاد می کنیم که تعداد آنها بعضا به چندین هزار لینک می رسد و در عین حال می دانیم که قرار است این لینک ها به زودی از بین بروند، چون تبلیغات ما ابدی نیست، پس در این شرایط می توانیم لینک نوفالو ایجاد کنیم که از بین رفتن آن موجب آسیب به سایت نشود یا حداقل آسیب کمتری ایجاد کند.

 

 

چه زمانی از لینک نوفالو استفاده کنیم؟

ابتدا نگاهی به ساختار انتقال اعتبار در لینک سازی داشته باشم، وقتی شما از یک صفحه از سایتی، ۳ لینک به صفحات مختلف خود دریافت کنید، اعتباری که قرار بود از سایت مورد نظر به سایت شما منتقل شود بین سه صفحه سایت شما تقسیم می شود، به تصویر زیر دقت کنید.

پس اگر شما مایل بودید که همه اعتبار آن سایت به یک صفحه از سایت شما برسد، باید تنها به آن صفحه لینک می دادید، که البته این موضوع همچنان پابرجاست.

در گذشته اگر شما یکی از آن سه لینک را نوفالو قرار می دادید، چون این لینک اعتباری منتقل نمی کرد، پس اعتبار بیشتری از طریق دو لینک دیگر منتقل می شد، به تصویر زیر دقت کنید.

لینک نوفالو چیستاما در حال حاضر اگر از سه لینکی که از یک صفحه از سایتی دریافت می کنید، یکی را نوفالو قرار دهید، دیگر به این شکل نیست که سهم اعتبار این لینک نوفالو روی دو لینک دیگر اضافه شود.

در واقع اگر اعتبار سایت مبدا را ۱۰۰درصد در نظر بگیریم که با دریافت سه لینک به هر لینک حدود ۳۳درصد اعتبار می رسید.

در گذشته اگر یک لینک را نوفالو می کردیم، ۳۳درصد آن روی دو لینک دیگر پخش می شد، انگار که کلا دو لینک دریافت کرده ایم، اما در حال حاضر اینگونه نیست، به تصویر زیر دقت کنید.

تاثیر لینک نوفالو

حالا که صحبت از لینک سازی، یکی از مقوله های بسیار پیچده در سئوی سایت شده است، بد نیست یک موضوع دیگر در انتقال اعتبار از یک سایت به سایت دیگر را بدانید.

سایت A از سایتی ۴ لینک دریافت کرده است، و سایت B از سایت دیگری ۳ لینک دریافت کرده است، در ظاهر انتظار ما این است که سایت A اعتبار بیشتری دریافت کرده باشد یعنی ظرف اعتبارش بیشتر پر شده باشد و به زبان خودمانی اعتبارنامه اش پربارتر باشد، چرا که ۴ لینک را از سایتی دریافته کرده است اما سایت B سه لینک را از سایت دیگری دریافت کرده است.

تفاوت لینک فالو و نوفالواما در این سناریو داستان برعکس است و اتفاقا سایت B پارچ اعتبارش پرتر شده است. چرا؟

چون سایت B  سه لینک خود را از سایتی دریافت کرده است که آن سایت به سایت های خیلی کمی لینک فالو داده است و زبان خودمانی به ندرت سایتی را توصیه کرده است.

اما سایت A چهار لینک خود را از سایتی دریافت کرده است که آن سایت تعداد زیادی لینک فالو به سایت های دیگر داده است، یعنی سایت های زیادی را توصیه کرده است که این موجب شده است که ظرف اعتبارش خالی تر باشد و چوب خطش برای توصیه سایت های مختلف به انتها رسیده باشد.

پس تنها تعداد لینک و فالو بودن لینک مهم نیست، خیلی مهم است که لینک خود را از چه سایتی دریافت می کنید، آیا آن سایت به سایت های خیلی زیادی لینک فالو داده است یا خیلی کمی به دیگران لینک داده است؟

البته این هم تنها فاکتور در لینک سازی نیست، فاکتورهای بسیار زیادی در لینک سازی موثر است، از جمله میزان ارتباط آن سایت با شما، از جلمه محلی که در آن سایت به شما لینک داده شده است، از جلمه متن لینکی که به شما داده شده است و… که همگی در بحث لینک سازی پیشرفته قابل گفتگو هستند.

 

خب بالاخره از لینک نوفالو استفاده کنیم یا خیر؟

شاید تا اینجای مقاله این برداشت را کرده باشید که لینک نوفالو هیچ سودی ندارد، در حالی که اینطور نیست و در مواردی نیاز است که هم در سایت خودتان لینک نوفالو استفاده کنید و در هم لینک هایی که دریافت می کنید از نوع نوفالو باشند، به طور مثال:

۱- استفاده از خصوصیت نوفالو در لینک های داخل سایت

سایت شما به شکل های مختلف به خارج از خود لینک خواهد داد، ممکن است کاربری در بخش کامنت لینک سایتش را قرار دهد، یا اینکه در میان مقاله تان نیاز باشد که به یک یا چند سایت لینک دهید.

یا چند بنر تبلیغاتی در سایدبار سایتتان قرار داده اید که عکس این بنر به سایت دیگری لینک شده است، دقت کنید که اگر در سایدبار سایت یا فوتر سایتتان به سایتی لینک دهید، در واقع شما به تعداد صفحات سایتتان به آن سایت لینک داده اید، چرا  که فوتر و سایدبار سایت در تمام صفحات تکرار می شوند.

 

۲- لینک بنرهای تبلیغاتی در سایت ها

گاهی نیاز است که لینک هایی که از سایتی دریافت می کنیم به صورت نوفالو قرار دهیم، به طور مثال همانطور که گفته شد اگر قصد دارید چندین بنر تبلیغاتی از چند سایت مختلف دریافت کنید، در این شرایط با توجه به موقت بودن لینک ها بهتر است که لینک های روی بنر را به صورت نوفالو قرار دهید.

 

۳- طبیعی شدن لینک سازی

گاهی باید از لینک های نوفالو به جهت طبیعی شدن لینک سازی استفاده کنیم، تصور کنید که گوگل با بررسی لینک هایی که دریافت کرده اید متوجه شود که همه آنها یا درصد زیادی از آنها به صورت فالو هستند، مسلما در این شرایط مشکوک می شود که احتمالا شما این لینک را  با پول دریافت کرده اید، اگرنه چطور  است که همه این سایت به صورت فالو به شما لینک داده اند؟

پس همانطور که متوجه شدید لینک های نوفالو هم بی تاثیر نیستند و نباید استفاده از آنها را حداقل به جهت طبیعی تر شدن پروسه لینک سازی فراموش کنیم.

در ویدیوی زیر آقای مت کاتس از کارکنان بخش موتور جستجوی گوگل توضیح می‌دهند که اگر لینکی از به صورت تبلیغاتی و با پول دریافت می کنید، مانند لینکی که روی بنرهای تبلیغاتی قرار می دهید، این لینک ها باید به صورت نوفالو باشند.

 

چطور لینک های فالو و نوفالو سایتمان را شناسایی کنیم؟

برای این کار ابزارهای مختلفی وجود دارند که برخی از آنها به صورت یک افزونه روی مرورگر شما نصب می شوند، به طور مثال افزونه Woorank  با نصب روی مروگر گزارشی از هر صفحه سایت در اختیار شما قرار می دهد.

یا اگر در سایت MOZ اکانت تجاری داشته باشید، با وارد کردن آدرس سایتتان به شما نشان می دهد که از چه سایت هایی لینک دریافت کرده اید و همچنین چند درصد از لینک ها فالو هستند.

ابزار MOZ برای تحلیل رقبا هم بسیار مناسب است، با این ابزار می توانید لینک های فالو و نوفالوی رقبایتان را شناسایی کنید و در صورتی که خلاف استراتژی شما نباشد، شما هم در آن سایت ها لینک سازی کنید.

اگر از مرورگر کروم استفاده می‌کنید می توانید افزونه Strike Out Nofollow Links را روی مرورگر خود نصب کنید تا به راحتی در هر صفحه ای که هستید لینک های فالو و نوفالو را از هم تشخیص دهید، این افزونه زیر تمام لینک های نوفالو در صفحه یک خط می‌کشد.

 

 

آیا لینک های نوفالو روی رتبه سایت موثر هستند یا خیر؟

در خصوص اینکه آیا لینک های نوفالو روی سئوی سایت تاثیر دارند و به طور کلی می توانند ارتقا یا تنزل رتبه شوند، ابتدا به پاسخ گوگل استناد می کنیم.

“In general, we don’t follow them.”

ترجمه: ” به طور کلی ما لینک های نوفالو را دنبال نمی کنیم”

پاسخ در ظاهر این است که ما لینک های نوفالو را دنبال نمی کنیم و طبیعتا در رتبه بندی اثر نمی دهیم، اما در ابتدای جلمه کلمه general وجود دارد، یعنی ما به طور کلی لینک های نوفالو را دنبال نمی کنیم، پس ممکن است در برخی شرایط که خودشان می دانند، لینک های نوفالو را هم دنبال کنند و آن را اثر دهند.

برای این موضوع آقای آدام وایت آزمایشی انجام داد و مقاله ای با عنوان ” نرم افزار بک لینک” نوشت و از چندین سایت که اعتبار بالایی داشتند لینک نوفالو برای این مقاله دریافت کرد، در واقع تمام لینک ها به صورت نوفالو بودند و از یک سایت معتبر به این مقاله داده شدند.

نتیجه این شد که مطلب ایشان از  در مدت یک هفته روی کلمه کلیدی “نرم افزار بک لینک”  از لینک ۱۹ گوگل یعنی انتهای صفحه دوم به لینک اول ارتقا پیدا کرد و این بدون شک نشان می دهد که لینک نوفالو آنقدرها هم بی تاثیر نیست، با این حال نمی توان گفت که لینک نوفالو قطعا در هر شرایطی موثر است و همچنان لینک های فالو اثرگذاری بیشتری دارند.

 

امیدوارم این مطلب به خوبی موضوع لینک های فالو و نوفالو را برای شما باز کرده باشد، خوشحالم میشم نظر و یا تجربیاتتان را در کامنت بنویسید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا