دیگر مطالب

آموزش کامل افزونه yoast seo premium و پیکربندی آن

امروزه یکی از ساده‌ترین و منسجم‌ترین راه‌های طراحی سایت، استفاده از قالب‌های آماده مانند وردپرس است. این قالب‌ها با افزونه‌های متعدد و پرکاربرد، کار را برای راه‌اندازی یک سایت کامل راحت کرده است. از طرفی همه می‌دانیم که تولید محتوای سئو شده، از مهم‌ترین نکات برای افزایش بازده سایت در موتور‌های جستجو است. برای اینکه سایت شما در صفحات بالاتری در موتور‌های جستجو نمایش داده شود؛ شما باید نکات سئو را در تولیدات محتوای متنی خود رعایت کنید. یکی از افزونه‌های پرکاربرد در زمینه تولید محتوای سئو شده استفاده از افزونه yoast seo است. این افزونه در دو نسخه رایگان و یا پیشرفته ارائه شده است. نسخه پیشرفته این افزونه یعنی افزونه yoast seo premium متن و پست شما را به طور کامل از نظر سئو بررسی می‌کند. در ادامه، آموزش استفاده از این افزونه را خواهید آموخت.

 

 دانلود و نصب افزونه yoast seo premium

برای نصب افزونه یواست و یا در حالت کلی هر افزونه‌ای در وردپرس دو راه پیش‌رو دارید که بسته به شرایط می‌توانید از هریک از این راه‌ها به دلخواه استفاده کنید.

اولین راه پیش‌رو استفاده مستقیم از پیشخوان وردپرس برای نصب افزونه مورد نظر است. برای این کار می‌توانید در پیشخوان وردپرس از مسیر افزونه‌ها و سپس فشردن دکمه‌ی افزودن به صفحه‌ی افزودن افزونه وارد شوید. در این صفحه شما می‌توانید نام افزونه مورد نظر را جستجو کرده و آن را نصب و سپس فعال کنید. اما توجه کنید در این مخزن تنها افزونه‌های رایگان قرار دارند و نسخه پریمیوم افزونه یواست در مخزن وردپرس موجود نیست. برای استفاده از افزونه yoast seo premium باید راه‌حل دوم را امتحان کنید.

راه مناسب‌تر برای نصب افزونه yoast seo premium استفاده از بخش نصب افزونه سفارشی است. برای این‌کار شما باید افزونه یواست پریمیوم را از فروشگاه‌های معتبر فروش افزونه خریده و پس از آن اقدام به نصب کنید. برای این کار پس از ورود به پیشخوان و از بحش افزونه‌ها، می‌توانید با زدن دکمه‌ی افزودن این کار را انجام دهید. حال شما باید بر روی دکمه بارگذاری افزونه کلیک کرده و انتخاب افزونه‌ی خریداری شده را انتخاب کنید. در انتها هم با فشردن دکمه‌ی نصب می‌توانید آن را نصب کنید.

 

افزودن افزونه

 

در صورت موفقیت آمیز بودن عملیات نصب افزونه می‌توانید با فشردن دکمه‌ی فعال کردن می‌توانید این افزونه را فعال کنید. در این صورت در پنل مدیریت شما بخش مربوط به این افزونه اضافه می‌شود.

اگر از نسخه‌های قبلی این افزونه استفاده کرده باشید متوجه خواهید شد که منو‌ها در نسخه جدید افزونه yoast seo premium برای سادگی کار نسبت به نسخه‌های قبل کمتر شده و کار با این افزونه را ساده‌تر از پیش کرده است.

 

بررسی اجمالی

 

تنظیمات و پیکربندی افزونه yoast seo premium

منوی عمومی

در این بخش و در قسمت امکانات چند گزینه برای افزودن امکانات افزونه را خواهید دید. برای مثال در گزینه اول بخش آنالیز سئو، افزونه افزونه yoast seo premium متن شما را از نظر صحت رعایت قوانین سئو بررسی کرده و در صورت وجود مشکلاتی در این بخش، آن را برای رفع مشکل به اطلاع شما می‌رساند. یا در گزینه‌ی دوم یعنی بخش تجزیه و تحلیل خوانایی، این افزونه متن شما را از نظر دستورات گرامری و صحت خوانایی بررسی می‌کند. این بخش مشکلاتی مانند طولانی و یا کوتاه بودن جملات و پاراگراف‌ها و یا استفاده نادرست و یا عدم استفاده از علائم‌ نگارشی را نمایش می‌دهد. (به علت خطا‌های متعدد در جملات فارسی، توصیه بر این است که از این بخش در متون فارسی استفاده نشود.

نکته دیگر در این بخش غیر فعال کردن گزینه‌ی ادغام با Ryte برای متون فارسی است. این بخش نیر به علت ارور‌های متعدد در زمان نوشتن و بارگذاری متون فارسی بهتر است غیرفعال شود.

برای داشتن محتوای سئو شده مناسب شما باید سایر گزینه‌های این بخش را در حالت فعال قرار دهید تا تمام متن شما از نظر صحت استفاده از قوانین سئو توسط این افزونه بررسی شود.

منوی عمومی

 

در انتها نیز روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

در بخش ابزار‌های وبمستر شما می‌توانید کد تاییدیه موتور‌های جستجو را وارد کنید. اما وارد کردن کد تاییدیه در این قسمت ضروری نیست و روش‌های دیگری نیز برای این‌کار وجود دارد.

 

تایید ابزارهای وب‌مستر

 

ظاهر جستجو

 ظاهر نمایش داده شده از سایت شما در موتورهای جستجو بسیار اهمیت دارد. مهم است که کاربر با همان چند خطی که از شما در موتور جستجو مشاهده می‌کند تشخیص دهد که این سایت برای اهدافش مناسب است و روی آن کلیک کند. با استفاده از این منو شما می‌توانید ظاهر سایت خود در موتورهای جستجو را کنترل و مدیریت کنید. این منو در افزونه yoast seo premium از چند زیربخش تشکیل شده که بررسی می‌کنیم.

عمومی

این بخش ظاهر نمایش داده شده از سایت شما در موتور‌های جستجو را نمایش‌‌ نمی‌دهد و یا در کل نمایش داده شود یا خیر.

سایت شما در موتور‌های جستجو با فرمت خاصی نمایش داده می‌شود در قسمت اول در بخش جداکننده عنوان شما می‌توانید جدا کننده بین بخش‌های نمایش داده خود در قسمت عنوان را انتخاب کنید.

در بخش صفحه اول یا صفحه خانگی، شما مشخص خواهید کرد که وبسایت متعلق به یک شخص یا یک شرکت است؟ و در بخش بعد نیز می‌توانید نام و نماد یا لوگوی شرکت خود را وارد کنید. با این کار موتور جستجو نام و لوگوی شرکت شما را نیز نمایش دهد. البته دقت کنید نمایش این قسمت در صفحات اول موتور‌های جستجو غالبا با معیار‌های موتور جستجو سنجیده شده و برای کسب و کار‌های با سابقه‌تر است!

 

جداکننده عنوان

 

انواع محتوا

این بخش نیز خود از چند قسمت تشکیل شده است که تنظیمات مخصوص به نمایش محتوا های سایت را در موتور های جستجو مشخص می کند

در بخش اول که با نام نوشته‌ها یا post مشخص شده تنظیمات مربوط به هر پست را برای شما شخصی‌سازی می‌کند. در گزینه‌ی اول تاییدیه شما را برای نمایش محتوا در نتایج جستجوی کاربران در موتور‌های جستجو درخواست می‌کند. این قسمت همواره در حالت بله تنظیم می‌شود مگر اینکه شما به دلیلی تمایل به نمایش نوشته در موتور‌های جستجو نداشته باشید.

گزینه‌ی بعدی از شما می‌پرسد که آیا تمایل دارید تاریخ نوشته شما نیز در موتور جستجو نمایش داده شود یا خیر؟ که این مورد نیز معمولا در حالت بله تنظیم خواهد شد.

و پرسش آخر هم در بخش نوشته‌ها در رابطه با نمایش جعبه‌ی متا Yoast seo یا نمایش تنظیمات سئو برای نوشته ها می‌باشد که این جعبه برای مدیریت و نظارت بر رعایت قوانین سئو در نوشته شما نمایش داده می‌شود. این گزینه نیز باید در حالت نمایش قرار داشته باشد.

 

انواع محتوا

 

در قسمت بعدی در این تب از شما خواسته شده که عنوان سئو را از قسمت متغیر وارد کنید. در این قسمت شما می‌توانید با استفاده از هر یک از متغیرهایی که مشاهده می‌کنید، فرمت نمایش محتوای خود در قسمت بالای مرورگر (تب باز شده از سایت شما) را مشخص کنید

توضیحات متا نیز بهتر است در این قسمت خالی گذاشته شده باشد تا در هر نوشته فراخور موضوع، توضیحات مخصوص به آن نوشته را وارد کنید.

در تب بعدی با نام برگه‌ها افزونه yoast seo premium ویژگی برگه‌های سایت شما را مشخص می‌کند.

در بخش اول که با عنوان نمایش برگه‌ها در نتایج جستجو نشان داده شده، از شما خواسته می‌شود که اعلام کنید آیا تمایل به نمایش برگه‌ها در نتایج جستجو دارید یا خیر. این گزینه بر روی بله تنظیم می‌شود.

در قسمت تاریخ در پیش نمایش قطعه شما مشخص می‌کنید تاریخ ایجاد برگه نمایش داده شود یا خیر که بهتر است بر روی مخفی قرار داده شود زیرا برگه‌های سایت به طور معمول آپدیت نمی‌شوند.

و در بخش جعبه متای Yoast seo یا بخش نمایش تنظیمات نیز در حالت نمایش قرار می‌گیرد.

عنوان سئو در نمایش برگه‌ها نیز معمولا به همین صورتی است که پیشفرض در افزونه نوشته شده و تغییر داده‌‌ نمی‌شود و در انتها نیز ذخیره‌ی تغییرات را کلیک‌ می‌کنیم.

 

 

برگه‌ها

 

سایر بخش های این قسمت نیز به همین ترتیب شخصی سازی می شوند. اگر اطلاعی از نحوه مناسب برای این کار ندارید توصیه می‌شود در تمامی قسمت های این تب، تنظیمات پیش‌فرض را باقی گذاشته و آن را تغییر ندهید.

 

عناصر چند رسانه‌ای

این بخش برای مدیریت محتوای چندرسانه‌ای در سئو استفاده‌ می‌شود. در این بخش نیز برای جلوگیری از باز شدن صفحه ارور ۴۰۴ و یا نمایش عکس به تنهایی هنگام جستجوی نام عکس، پست مربوط به آن عکس را باز خواهد کرد. پس این بخش در حالت بله قرار‌ می‌گیرد.

 

ظاهر جستجو

 

طبقه‌بندی

برای اینکه دسته‌بندی‌های شما در نتایج جستجو نمایش داده شود در بخش اول نمایش دسته‌بندی در نتایج جستجو را در حالت بله قرار‌ می‌دهید. عنوان سئو نیز در این بخش بنا به درخواست شما نمایش داده‌ می‌شود که شما‌ می‌توانید فرمت آن را از بخش متغیر معیین کنید. فرمت مناسب برای اینکار استفاده از فرمت عنوان دسته بندی، جداکننده، عنوان سایت است.

توضیحات متا نیز‌ می‌تواند به خواست شما پر شود. این توضیحات نه باید خیلی کوتاه باشند نه خیلی طولانی.

و در‌ بخش بعد نیز نمایش جعبه متای یواست سئو در حالت نمایش قرار‌ می‌گیرد.

 

دسته‌ها

 

در قسمت برچسب‌ها (post_tag) نیز‌ می‌بایست در نتایج جستجو‌ها نمایش داده شده و عنوان آن نیز مشابه با دسته بندی‌ها قرار گرفته و جعبه متای سئو نیز باید در این قسمت همانند قسمت‌های قبل در حالت نمایش قرار بگیرد.

 

برچسب‌ها

 

و در بخش بعد یعنی بخش ساختار (post_format)، بایگانی مبتنی بر فرمت غیر فعال‌ می‌گرد. فرمت‌ها دسته بندی‌هایی بر اساس نوع فایل‌ها مانند فایل متنی عکس و یا فیلم هستند. این قسمت برای جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری غیرفعال‌ می‌گردد.

 

بخش ساختار

 

در بخش آخر یعنی URL ‌های دسته، یک گزینه با نام حذف پیشوند دسته مشاهده خواهید کرد که با غیر فعال بودن آن کلمه‌ی category در آدرس URL شما هنگام باز کردن صفحه مربوط به یک دسته بسته نمایش داده‌ می‌شود. با انتخاب گزینه حذف، کلمه‌ی category معنی دسته در URL نمایش داده نخواهد شد.

در آخر هم تغییرات را ذخیره‌ می‌کنیم.

 

بایگانی‌ها

به دلیل اینکه محتوای شما بر اساس دسته‌ها دسته‌بندی‌ می‌شوند و برای جلوگیری از داشتن محتوای اضافی در سایت و تکرار محتوا، گزینه‌ی بایگانی‌های نویسنده در حالت غیرفعال قرار‌ می‌گیرد. با فعال بودن این گزینه افزونه yoast seo premium نوشته‌ها را با توجه به نویسنده متن نیز دسته بندی خواهند شد.

همچنین بایگانی تاریخ که در افزونه به صورت پیشفرض غیر فعال است به دلایلی که در قسمت قبل توضیح داده شد باید در حالت غیر فعال قرار گیرد.

قسمت صفحات خاص نیز تنظیمات پیش‌فرض درستی دارند که آن را تغییر نخواهیم داد و تغییرات انجام‌شده را ذخیره‌ می‌کنیم.

 

بایگانی‌ها

 

مسیر هدایت

تنظیمات مسیر هدایت در افزونه yoast seo premium، نقش بسیار مهمی در نمایش بهینه سایت شما در موتور‌های جستجو دارند. شما با تنظیمات مناسب‌ می‌توانید نمایش خود در موتور‌های جستجو، علی‌الخصوص گوگل بهبود دهید.

با فعال کردن گزینه مسیر صفحه شما برای کاربر نمایش داده می‌شود. این نمایش هم در نتیجه نمایش داده‌شده حین سرچ در گوگل به جای آدرس URL و هم در صفحه‌ی مربوط در سایت شما نمایش داده خواهد شد.در صورت تمایل‌ می‌توانید این گزینه را فعال کرده و از آن استفاده کنید. در انتهای همین بخش لینک آموزش استفاده از این بخش در سایت افزونه yoast seo premium را مشاهده‌ می‌کنید که‌ می‌توانید با آن مقاله این کار را انجام دهید. در سایت یواست قطعه کدی وجود دارد که شما باید با استفاده از دانش برنامه‌نویسی آن را در قالب خود قرار دهید.

 

تنظیمات مسیر راهنما

 

RSS

با این قسمت شما‌ می‌توانید به نرم افزار‌های خبرخوان اجازه دهید تا مطالب سایت را منتشر کنند. با تغییر ندادن متن نوشته‌شده در بخش«محتوایی که بعد از هر نوشته در Feed قرار‌ می‌ گیرد» با کلیک بر روی مطلب به سایت شما منتقل خواهند شد که این کار بازدید سایت شما را بالا‌ می‌برد.

 

تب میز فرمان جستجو

این گزینه، ابزار‌های وبمستر را نمایش‌ می‌دهد. خطا‌‌ها در سرچ کنسول گوگل را نمایش‌ می‌دهد.

در بخش تنظیمات و کلیک بر روی دکمه‌ی تایید مجدد با گوگل، شما‌ می‌توانید با اکانت گوگل خود وارد شده و خطا‌‌ها را دریافت کنید.

در این بخش ممکن است خطایی دریافت کنید (به علت تحریم IPهای ایران) که به شما اجازه استفاده از این بخش را در افزونه yoast seo premium نمی‌دهد. اصلا نگران نباشید چرا که استفاده از این بخش در این قسمت ضروری نیست و شما می‌توانید راه‌های دیگر را برای دریافت این خطاها امتحان کنید.

 

تنظیمات خبرخوان rss

 

تب اجتماعی در افزونه yoast seo premium

این بخش برای حساب‌های اجتماعی و ایجاد ارتباط بهتر با سایت و یا شرکت شما ایجاد شده‌است. این بخش نیز خود از چند قسمت تشکیل شده‌است. در بخش اول که با نام حساب ‌های کاربری مشخص شده، حساب ‌های کاربری خود را وارد می‌کنید. در این تب از شما آیدی حساب‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی مختلف برای سایت یا شرکت خود دارید را درخواست می‌کند که برای ارتباط بهتر با کاربران‌ می‌توانید آنها را وارد کنید. در قسمت ‌های بعدی که با نام شبکه ‌های اجتماعی مختلف مانند توییتر پینترست و… مشخص شده، می‌توانید آیدی حساب‌های کاربری خود در این شبکه ‌ها را وارد کنید.

 

تب اجتماعی

 

برای مثال در بخش فیسبوک، در صورت تمایل به اشتراک‌گذاری پست‌ها با فیسبوک شما می‌توانید آیدی فیسبوک مربوط به سایت یا شرکت و سپس لوگوی مورد نظر شما که تمایل دارید هنگام انتشار صفحات سایت در فیسبوک که بدون تصویر هستند نمایش داده شود را وارد کنید.پ

 

تنظیمات فیسبوک

 

در صورتی که این حساب‌‌ها را در بخش حساب‌های کاربری در بخش نخست از منوی اجتماعی افزونه yoast seo premium وارد کرده باشید به طور خودکار سینک شده و نیاز به وارد کردن مجدد‌‌ نمی‌باشد مگر اینکه در طول کار به مشکل بخورید.

 

بخش ابزارها

در این بخش ابزار‌های مهم افزونه yoast seo premium را مشاهده‌ می‌کنید که می‌توانید به آنها دسترسی داشته و ویرایش کنید.

در قسمت درون‌ریزی و برون‌ریزی از تنظیمات یواست خود یک بکاپ بگیرید تا در این سایت و یا سایت‌های دیگر خود از آن استفاده مجدد کنید.

 

ابزارها

 

در بخش ویرایش فایل شما‌ می‌توانید دو فایل اساسی سایت خود یعنی فایل‌های htaccess. و همچنین فایل robot.txt را در همین قسمت مدیریت کنید. در این قسمت شما ابتدا باید حتما بر روی گزینه‌ی ایجاد پرونده robot.txt کلیک کرده و فایل robot.txt را ایجاد کنید. و دکمه ذخیره تنظیمات را بزنید.

 

ایجاد پرونده robot.txt

 

لایسنس افزونه yoast seo premium یا نسخه پولی

در این قسمت مشخصات افزونه و فعال بودن لایسنس افزونه شما را نمایش‌ می‌دهد که در صورت استفاده از افزونه فارسی ما آن را از سایت‌های داخلی دریافت کرده و با این قسمت کار خاصی نخواهید داشت.

 

تغییر مسیر یا ریدایرکت

افزونه yoast seo premium در صورت پاک کردن صفحه‌ای به شما اخطار‌ می‌دهد که شما این صفحه را پاک کرده و ارور ۴۰۴ در این صفحه نمایش داده خواهد شد. این اخطار، با دو پیشنهاد همراه است. گزینه‌ی اول به شما پیشنهاد‌ می‌دهد که آدرس URL این صفحه را به یکی از صفحات موجود در سایت تغییر دهید تا به طور خودکار، کاربر در برخورد با صفحه‌ی پاک شده به این صفحه منتقل شود و گزینه‌ی دوم، پیشنهاد نمایش صفحه ۴۱۰ را‌ می‌دهد که به کاربر اعلام می‌کند این صفحه از سایت حذف شده است.

در این منو شما‌ می‌توانید تنظیمات مربوط به مشکلات پاک کردن صفحات سایت را کنترل کنید. صفحات جایگزین برای این صفحه که به شما پیشنهاد‌ می‌شود در قسمت type مشخص شده است. این قسمت برگه‌های مختلف مناسب جایگزین صفحه ارور ۴۰۴ به همراه کاربرد آن ‌را نمایش داده و شما‌ می‌توانید به فراخور خواسته خود، یکی از این صفحات را به طور پیش فرض انتخاب کنید.

 

لایسنس افزونه

 

مطلب شما تا حدی از نظر سئو بهینه است!

 با انجام این تنظیمات در افزونه yoast seo premium، شما یک مطلب بهینه از نظر سئو خواهید داشت؛ که این موضوع به شما کمک‌ می‌کند گام‌به‌گام به صفحات نخست موتور‌های جستجو همچون گوگل رسیده و بازدید سایت خود را به بهترین حد ممکن برسانید.

البته دقت کنید که سئوی داخلی فاکتورهای بسیاری دارد و صرفا با یک افزونه نمیتوان یک مطلب بهینه داشت، این افزونه‌ها تنها چند فاکتور مانند تکرار کلمات و استفاده از کلمات کلیدی را گوشزد می‌کنند.

 

چرا افزونه Yoast Seo ؟

اگر به دنبال بهینه سازی سایت وردپرس باشید و از کسی سوال پرسیده یا جستجو کرده باشید، می دانید که افزونه yoast seo premium گزینه محبوب وبمسترهاست. البته پیشنهاد اول در تمامی جستجوها هم هست.

چرا سایت های وردپرس، به افزونه Yoast Seo احتیاج دارند؟

افزونه yoast seo توسط متخصصان سئویی ساخته شده که در هسته وردپرس نیز مشارکت دارند؛ بنابراین همه سایت های وردپرس به این ابزار نیازمند هستند.

 باید از نسخه پرمیوم افزونه یواست سئو استفاده کنیم؟

افزونه Yoast Seo Premium ویژگی هایی مثل ریدایرکت آدرس های مرده، بهینه سازی با استفاه کلمات کلیدی بیشتر و البته مترادف ها و نیز پیشنهادات لینک های داخلی دارد که در نسخه رایگان وجود ندارد. هرچند با افزونه رایگان هم می‌توان کارهای زیادی انجام داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا