دیگر مطالب

اصول دیجیتال مارکتینگ را می‌دانید؟ خیلی‌ها از این ۳ اصل گذشتند، شما نگذرید

سلام دوستان، تو این مطلب به سه اصل حیاتی از اصول دیجیتال مارکتینگ می‌پردازم، سه اصلی که اگر رعایت نکنید در واقع چشم بسته وارد فضای آنلاین شده اید.

قطعا با بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ آشنا هستید، تعریف ساده آن “بازاریابی محصولات یا خدمات با استفاده از کانال‌های دیجیتال برای رسیدن به مشتری” است. در واقع از طریق کانال‌های مختلف دیجیتال تلاش می‌کنیم که با مشتریان خود ارتباط برقرار کرده و پیامی را به آنها انتقال دهیم.

موتورهای جستجو، بنرهای تبلیغاتی آنلاین، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و . . . همگی از کانال‌هایی هستند که در دیجیتال مارکتینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

درصد خیلی بالایی از کسب‌وکارها برای موفقیت و بقا در بازار لازم است که از دیجیتال مارکتینگ متناسب با جایگاهی که دارند بهره ببرند. شاید یک نسخه از استراتژی دیجیتال مارکتینگ را نتوان برای همه کسب‌وکارها تجویز کرد اما هر کسب‌وکاری می‌تواند نسخه مخصوص به خود را داشته باشد اگر اصول دیجیتال مارکتینگ را به درستی پیاده کند.

وقتی برای کسب‌وکاری برنامه بازاریابی یا مارکتینگ پلن نوشته می‌شود، لازم است که به استراتژی دیجیتال مارکتینگ این کسب‌وکار نیز پرداخته شود، یعنی مشخص شود که این کسب‌وکار، چطور باید به فضای آنلاین ورود کند، به چه اهدافی در فضای آنلاین باید دست پیدا کند و این اهداف چطور در راستای اهداف کلی کسب‌وکار هستند.

 

اصل اول: کسب‌وکارتان را بشناسید تا بدانید که از دیجیتال مارکتینگ چه می‌خواهید

شما باید کسب‌وکار خود را بشناسید، باید بدانید که چه چیزی تا امروز موجب رشد کسب‌وکارتان شده است؟ چه عاملی بیش از همه روی رشد کسب‌وکارتان موثر است؟ چه عاملی به عنوان سوخت اصلی در کسب‌وکارتان مطرح است؟ وقتی این موارد را ندانید و کشف نکنید، فضای آنلاین هم چندان کمکی به شما نخواهد کرد، زیرا نمی‌دانید که از فضای آنلاین چه می‌خواهید.

اجازه دهید یک مثال بزنم، تا از موارد گفته شده درک بهتری داشته باشید. یک آموزشگاه زبان که در سطح یک شهر بزرگ مثلا تهران فعالیت می‌کند را در نظر بگیرید، که تمرکز اصلی آن روی دوره‌های آیلتس و تافل است.

این آموزشگاه با بررسی‌های زیادی که روی فعالیت چند ساله خود و همینطور وضعیت بازار و مشتریان داشته است به یک نتیجه اساسی رسیده اند. آنها متوجه شدند دلایلی مختلفی وجود دارد که افراد یک آموزشگاه را به آموزشگاه دیگری ترجیح می‌دهد، اما از این میان یک دلیل از همه مهمتر و تاثیرگذارتر است.

زبان‌آموزان آموزشگاهی را در اولویت قرار می‌دهند که احساس می‌کنند با آن آموزشگاه به نتیجه می‌رسند و می‌توانند مدرک آیلتس یا تافل خود را دریافت کنند.

معیارهای دیگری مثل هزینه، محیط آموزشگاه و . . . نیز تاثیرگذار بودند ولی این مورد که احساس کنند با آنجا به نتیجه می‌رسند از همه پررنگ‌تر بود.

پس آنها فهمیدند که در کنار موارد دیگری که باید به آن توجه کنند باید تمرکز اصلی را روی یک موضوع قرار دهند، باید کاری کنند که زبان آموزان احساس کنند که با این مجموعه به هدف خواهند رسید.

پ.ن : فرض بر این است که خیلی از افراد با این آموزشگاه توانستند به مدرک آیلتس و تافل برسند و این آموزشگاه واقعا توانایی تدریس حرفه‌ای را دارد.

پس این آموزشگاه کشف کرد که سوخت اصلی کسب‌وکارشان چیست. فهمید که تمرکز روی این نکته می‌تواند به ادامه حرکت و رشد کسب‌وکارشان کمک کند. به عبارت قشنگ‌تر، آن‌ها کشف کردند که از تمامی فعالیت‌های بازاریابی خود چه می‌خواهند.

آنها می‌خواهند که به مشتریان هدف خود برسند و به آن‌ها نشان بگویند که خیلی‌ها با ما نتیجه گرفتند و مدرک آیلتس و تافل دریافت کردند، پس شما هم می‌توانید.

پس استراتژی استفاده از فضای آنلاین را هم فهمیدند، آنها تلاش نمی‌کردند که کسی آنلاین ثبت نام کند، آنها تلاش نمی‌کردند که از طریق اینترنت آموزش زبان دهند، آنها تلاش می‌کردند که از طریق وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی مخابان هدف را به خود نزدیک کنند و پیام درست را به آنها منتقل کنند.

مثلا در اینستاگرامشان فیلم‌هایی زیادی از زبان آموزانی قرار داند که آیلتس خود را در این آموزشگاه دریافت کردند و به هر شکل دیگری تلاش می‌کردند که احساس مورد نظر را در زبان آموزان ایجاد کنند.

همانطور که متوجه شدید، ابتدا باید کسب‌وکارتان را بشناسید، و ببینید که مشتریان چطور شما را انتخاب می‌کنند و چه کاری باید انجام داد که مشتریان بیشتری از شما استفاده کنند، پس از شناسایی این موارد باید ببینید که از فضای آنلاین و بازاریابی دیجیتال چطور می‌توانید در راستای این اهداف خود بهره ببرید.

 

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: ۱۰ مورد از روش‌های بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک[/alert]

 

اصل دوم: مشتریانتان را بهتر بشناسید تا آنها را بهتر پیدا کنید

وقتی فهمیدید که از فضای آنلاین و دیجیتال مارکتینگ چه می‌خواهید نوبت به این می‌رسد که مشتریانتان را خوب بشناسید تا آنها را سریعتر شناسایی کنید.

برای این کار می‌توانید پروسه خرید مشتریان خود را کشف کنید. یعنی به این فکر کنید که چطور کسی تصمیم به استفاده از خدمات یا محصولات شما می‌گیرد و تا لحظه خرید چه پروسه‌ای را طی می‌کند؟ در طول این پروسه چه نگرانی‌هایی دارید؟ چه پرسش‌هایی در ذهنش وجود دارد؟ چه اقداماتی را انجام می‌دهد و در کجاها حضور پیدا می‌کند؟

در مورد آموزشگاه، احتمالا مشتری به دلایلی نیاز به مدرک آیلتس و تافل پیدا می‌کند و تصمیم به دریافت آن می‌گیرد. در مورد سختی دریافت مدرک تحقیق می‌کند، در مورد اینکه چه مدت طول خواهد کشید این مدارک را دریافت کند بررسی می‌کند. در مورد اینکه از چه روش‌هایی می‌تواند این مدارک را دریافت کند تحقیق می‌کند.

احتمالا در گوگل جستجو می‌کند، در سایت‌ها و انجمن‌های آنلاین که مرتبط با زبان هستند عضو می‌شود، در سوشال مدیاها صفحات مرتبط با آیلتس و تافل را دنبال می‌کند، کتاب‌های مرتبط با چگونگی دریافت آیلتس و تافل را دانلود می‌کند و . . .

 

اهمیت فهمیدن پروسه خرید مشتریان چیست؟

این روش به شما کمک می‌کند تا حدی کشف کنید که مشتریانتان در چه کانال‌هایی و در چه موارد تحقیق می‌کند و این فرصت خوبی است که شما در این کانال‌ها حضور داشته باشید و چه بهتر که این اطلاعات را شما به آنها بدهید.

وقتی این پروسه را بدانیم، متوجه می‌شویم که چطور در تمامی مراحل این پروسه همراه مشتری احتمالی باشیم تا در نهایت آن را به مشتری نهایی خود تبدیل کنیم.

در مثال آموزشگاه، آنها متوجه شدند که مشتریانشان در گوگل در مورد چگونگی دریافت مدارک آیلتس جستجو می‌کنند، در مورد هزینه مدارک جستجو می‌کنند، در مورد مدت زمان دریافت مدارک جستجو می‌کنند، در سایت‌ها و انجمن‌های مرتبط با زبان عضو می‌شوند و با افرادی که تجربه این آزمون‌ها را دارند گفتگو می‌کنند.

در نتیجه آنها می‌توانند در سایت‌های مرتبط تبلیغات هدفمند در مورد مشاوره آیلتس قرار دهند، کتابچه‌هایی را در مورد فرآیند گرفتن مدرک آیلتس در سایت‌های مرتبط قرار دهند، اطلاعات خوبی را در سایت خودشان قرار دهند تا هنگام تحقیق و بررسی زبان‌آموزان در گوگل دیده شوند و . . .

 

اصل سوم: وقتی به مشتریان رسیدید، پیام درست را منتقل کنید

سومین اصل از اصول دیجیتال مارکتینگ انتقال پیام درست است. در اصل اول کسب‌وکارتان را شناختید و فهمیدید که از فضای آنلاین چه می‌خواهید.

در اصل دوم مخاطبانتان را شناختید، فهمیدید که کجاها هستند و چطور خودتان را در دید مشتریانتان قرار دهید.

در اصل سوم باید بدانید که چه پیامی را به آنها منتقل کنید و این اصل به نتیجه کار شما از اصل اول مرتبط است. در اصل اول اگر فهمیده باشید که کسب‌وکارتان از فضای آنلاین چه می‌خواهد پس خیلی سریع متوجه می‌شوید که چه پیامی را باید منتقل کنید.

در مثال آموزشگاه زبان، آنها فهمیدند که باید کاری کنند که زبان‌آموزان احساس کنند که با این آموزشگاه به نتیجه می‌رسند و درصد زیادی از موفقیتشان را در این کار می‌دیدند. پس در فضای آنلاین پیامی را به مشتریان منتقل می‌کردند که در راستای این تکنیک باشد.

مثلا در اینستاگرامشان در درجه اول محتواهایی را منتشر می‌کردند که نشان می‌داد افراد چطور با آنها به نتیجه رسیدند و داستان موفقیت زبان‌آموزانشان را از زبان خودشان منتشر می‌کردند.

در وب‌سایت هم به شکل دیگری نشان می‌دادند که افراد زیادی با آنها به موفقیت رسیده‌اند. در مشاوره‌ها به این مهم نیز اشاره می‌کردند. رویدادهایی را با حضور زبان‌آموزان موفقشان ترتیب می‌دادند و  . . .

همانطور که متوجه شدید همه پیام‌هایشان در راستانی کشفی بود که از اصل اول به دست آورده بودند.

نکته: منظور این نیست که تمام محتواهای آن‌ها در مورد زبان آموزان موفق بود، بلکه پیام نهایی آنها روی این موضوع متمرکز بود. اگرنه در وبلاگ، ایمیل‌های ارسالی و شبکه‌های اجتماعی محتواهای آموزنده و مفید از نظر اطلاعاتی را نیز به کاربرانشان منتقل می‌کردند.

 

خلاصه

اصول دیجیتال مارکتینگ تنها به این سه مورد ختم نمی‌شوند، در واقع تکنیک‌ها و نکات بسیاری هستند که در فرآیند بازاریابی دیجیتال باید رعایت شوند که هر کدام را شاید بتوان به عنوان یک اصل در نظر گرفت.

هدف من در این مطلب، اشاره به اصول پایه‌ای بود که شاید زیربنای کلی فعالیت‌های شما باشند و تمامی تکنیک‌های دیگر و نکات دیگر دیجیتال مارکتینگ بدون در نظر داشتن این موارد بی اهمیت شوند.

خلاصه این سه اصل یعنی کسب‌وکارتان را بشناسید و کاملا برای شما روشن باشد که فضای آنلاین چطور به شما کمک می‌کند، سپس مخاطبانتان و پروسه خرید آنها را بشناسید تا بهتر به آنها دسترسی پیدا کنید و در نهایت وقتی مخاطبان را پیدا کردید پیام درست را که در راستای اصل اول است به آن‌ها منتقل کنید.

موفق باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا