دیگر مطالب

سئو یا همان بهینه‌ سازی سایت چیست؟

در جواب به سوال بهینه‌ سازی سایت چیست؟ تعاریف مختلفی وجود دارد، اما یک تعریف ساده این است که :

بهینه سازی سایت یا همان (Search engine optimization) seo  یک تکنیک برای افزایش کیفیت و کمیت ترافیک رایگان ورودی از موتورهای جستجوست، که در صدر آنها گوگل است. در واقع با استفاده از سئو شما تلاش می‌کنید که از موتورهای جستجو ترافیک دریافت کنید و هرچه این ترافیک بیشتر و با کیفیت‌تر باشد، برای کسب‌وکار شما سودمندتر است.

 

منظور از کیفیت،کمیت و ترافیک رایگان چیست؟

 

کیفیت ترافیک

شما می‌توانید خیلی از افرادی که در گوگل جستجو می‌کنند را به وبسایت خود بکشانید. مثلا اگر در زمینه فروش کیف زنانه فعالیت می‌کنید، با استفاده از سئو می‌توانید کاری کنید که هرگاه فردی در مورد کیف زنانه جستجو می‌کند، گوگل سایت شما را صدر نتایج نمایش دهد.

بهینه‌سازی سایت چیست

این ترافیک بی ارزش نیست، اما جستجوی کلمه کیف زنانه توسط یک فرد به معنی این نیست که اون قصد خرید کیف زنانه دارد، شاید تنها قصد مشاهده مدل‌ها را دارد، پس ترافیک دریافتی می‌تواند با کیفیت‌تر باشد.

مثلا اگر کاری کنید که برای کلمه “خرید کیف زنانه” یا “فروش کیف زنانه” ترافیک دریافت کنید، این ترافیک به مراتب کیفیت بالاتری برای شما دارد.

منظور از کیفیت ترافیک دقیقا همین است، یعنی افرادی را به سایت وارد کنیم که می‌توانند مشتری محصولات یا خدمات ما باشند و احتمال خرید در آنها بالا باشد، که این کار را با سئو می‌توان به خوبی انجام داد.

 

کمیت ترافیک

کمیت کامل مشخص است، یعنی از همان ترافیک باکیفیتی که در موردش صحبت کردیم، هرچه بیشتر دریافت کنیم بهتر است، که این امر نیز با سئو امکان پذیر است.

 

ترافیک طبیعی(رایگان)

به دو شکل می‌توان از گوگل و دیگر موتورهای جستجو ترافیک دریافت کرد، حالت اول این است که از سیستم تبلیغاتی موتورهای جستجو استفاده کنید و تلاش کنید که با پرداخت هزینه لینک شما در نتایج بالاتری قرار بگیرد، و حالت دوم این است که کاری کنید که به صورت رایگان موتور جستجو شما را در نتایج بالا قرار دهد.

حالت دوم با استفاده از سئو امکان پذیر است، سئو تکنیکی برای دریافت ترافیک رایگان از موتورهای جستجو است.

 

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: چطور در سئوی وب‌سایت فروشگاهی از رقبای خود پیشی بگیریم؟[/alert]

 

بهینه سازی سایت یا سئو چطور عمل می‌کند؟

تعریف شما از موتورهای جستجو چیست؟ احتمالا اینطور توضیح می‌دهید که موتورهای جستجو وب‌سایت‌هایی هستند که وارد آنها می‌شویم و در مورد چیزی که می‌خواهیم می‌نویسیم و سپس موتور جستجو لینک‌هایی زیادی را که احتمالا اطلاعات مورد نیازتان را به همراه دارند نمایش می‌دهد.

اما مورد لینک‌های نمایش داده شده فکر کرده‌اید؟ گوگل از میان تمامی اطلاعات موجود در اینترنت چطور تعدادی را برای نمایش به شما در اولویت قرار می‌دهد.

برای موتورهای جستجو معیارهای خیلی زیادی وجود دارند که بر اساس آنها تصمیم می‌گیرد که کدام لینک را برای جستجوی انجام شده در اولویت قرار دهد، که برخی معیارها از برخی دیگر مهم‌تر هستند. به تصویر زیر نگاه کنید، تا با معیارهای مختلف موتورهای جستجو آشنا شوید.

 

بهینه‌سازی سایت چیست

 

این تمام مفهوم سئو یا همان بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است، یعنی تلاش می‌کنید که سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید تا در معیارهای مدنظر موتورهای جستجو امتیازی خوبی کسب کنید و در نهایت امتیاز کلی شما به حدی برسد که موتور جستجو شما را در صدر نتایج نمایش دهد.

 

پس تعریف بهینه سازی سایت چه شد؟ بهینه‌ سازی سایت چیست؟

بهینه سازی سایت یعنی معیارهای مختلف موتورهای جستجو را بشناسیم، و تلاش کنیم که امتیاز خوبی درآنها کسب کنیم تا در نهایت بتوانیم با دریافت امتیاز بالا در نتیاج دیده شویم، پس هر اقدامی در راستای بهینه سازی سایت در واقع در راستای کسب امتیاز در یک یا چند مورد از معیارهای مد نظر موتورهای جستجو است.

 

بهینه سازی سایت در دو بخش کلی

بهینه سازی سایت یا همان اقداماتی که برای کسب‌ امتیاز از موتورهای جستجو انجام می‌دهیم به دوبخش خیلی کلی تقسیم می‌شوند.

بهینه سازی روی سایت (On-site seo) و بهینه سازی خارج از سایت (Off-site seo)

 

On-site seo یا بهینه سازی روی سایت چیست؟

بهینه سازی روی سایت که به آن On-site seo یا On-page seo نیز گفته می‌شود، شامل تمام کارهایی است که باید روی سایت انجام شود.

یعنی تمام بهینه سازی‌هایی که مربوط به خود سایت است، مثلا تولید محتوا روی سایت، بهبود ساختار سایت، بهبود سرعت سایت و هر اقدامی که مربوط به سایت است.

 

Off-site seo یا بهینه سازی خارج از سایت چیست؟

بهینه سازی خارج از سایت به آن Off-site seo  یا Off-page seo نیز گفته می‌شود، شامل کارهایی است که خارج از سایت برای بهینه کردن سایت انجام می‌شود، یک مثال بارز آن دریافت بک لینک‌ به سایت است، یعنی کاری کنیم که سایت‌های مرتبط و معتبر به سایت ما لینک دهند.

 

بلک لینک چیست؟

هرگاه سایتی به سایت شما لینک دهد شما یک بک‌لینک از آن سایت دریافت کرده‌اید. یعنی لینک سایت شما در آن سایت وجود دارد و کاربران می‌توانند با کلیک روی آن وارد وب‌سایت شما شوند.

دریافت بک‌لینک اصولی دارد که باید رعایت شوند، تمامی تلاش‌ها برای دریافت بک‌لینک و . . . در واقع بهینه‌سازی خارج از سایت محسوب می‌شوند.

در بهینه سازی خارج از سایت، در واقع تلاش می‌کنید که روی اعتبار سایت خود کار کنید، یعنی به دنبال آن هستید که سایت شما نزد موتورهای جستجو اعتبار کافی را به دست آورد، که البته به کمی صبر نیاز دارد.

این مقاله در حال تکمیل است، به زودی تکنیک‌های بهینه سازی روی سایت و بهینه سازی خارج از سایت را مورد به مورد بررسی خواهیم کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا