دیگر مطالب

چطور از اینستاگرام و بازاریابی اینستاگرامی برای فروشگاه اینترنتی خود استفاده کنیم؟

شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام همچنان باسرعت بالایی رو به رشدند و کسب‌وکارهای بسیاری در حال پیوستن به اینستاگرام و استفاده از بازاریابی اینستاگرامی هستند.

فروشگاه‌های اینترنتی یکی از  چندین کسب‌وکار آنلاینی هستند که نهایت استفاده را از فعالیت در اینستاگرام و بازاریابی اینستاگرامی می‌برند به طوری که تمام فروشگاه اینترنتی، فعالیت جدید را اینستاگرام دارند که به عنوان نمونه فروشگاه اینترنتی دیجی‌استایل یکی این فروشگاه‌هایی است که برنامه جدی برای اینستاگرام دارد و اخیرا با پیاده سازی قابلیت تگ‌ گذاری محصولات در اینستاگرام، امکان هدایت کاربران به صفحه محصول را فراهم کرده است.(اولین فروشگاه ایرانی که این قابلیت اینستاگرام را پیاده کرده است)

دلایل مختلفی برای حضور فروشگاه‌های اینترنتی در اینستاگرام وجود دارد که یکی از آنها حضور پررنگ مخاطبان هدف در اینستاگرام است، در واقع کمتر فروشگاهی است که مخاطبان هدفش در اینستاگرام حضور نداشته باشند.

دلیل دیگر حضور در اینستاگرام، قدرت این شبکه‌ اجتماعی در برندسازی است، در واقع از اینستاگرام نه تنها برای فروش بلکه برای برندسازی نیز می‌توان استفاده کرد.

در این مطلب به صورت تخصصی در مورد چگونگی استفاده از بازاریابی اینستاگرامی برای فروشگاه‌های اینترنتی می‌پردازیم، اگر فروشگاه اینترنتی دارید، با من همراه باشید.

 

مطلب پیشنهادی: راهنمای کامل کسب درآمد از اینستاگرام

 

محتوایی تولید کنید که مخاطب را به تعامل تشویق کند

قرار دادن عکس محصولات در اینستاگرام و کشاندن مخاطبان به صفحه این محصول در سایت یکی از روش‌های کارآمدی است که خیلی از فروشگاه‌های اینترنتی از آن استفاده می‌کنند.

اما برای تاثیرگذاری بیشتر روی مخاطبان، لازم است که علاوه بر عکس محصولات، محتواهایی را به اشتراک بگذارید که مخاطبان با آن درگیر شده و نرخ مشارکت کاربران بالا ببرند. حداقل نیمی از محتواهای اینستاگرامی شما باید ترکیبی از محتواهای آموزنده و درگیر کننده باشند.

وقتی محتواهایی را قرار دهید که موجب ارتباط قوی‌تر با مخاطبین می‌شود و به نوعی رابطه شما با مخاطبین را تقویت می‌کند، دراین صورت عکس محصولاتی که قرار می‌دهید نیز به مراتب موثرتر از قبل خواهند بود.

به بیان ساده‌تر، معرفی و تبلیغ یک محصول توسط برندی که با آن ارتباط عمیق‌تر و قوی‌تری دارید به مراتب موثرتر از زمانی است که شخصی ناشناس آن محصول را به شما معرفی می‌کند.

 

مطلب پیشنهادی: ۱۵ راهکار تضمینی برای افزایش فروش در اینستاگرام

 

اما چه محتواهایی به ارتباط قوی‌تر با مخاطبین منجر می‌شوند؟

مخاطبین وقتی ارتباط عمیق‌تری با شما خواهند داشت که احساس کنند شما یک مجموعه هستید، شما یک یا چند انسان هستید، شما پویا و فعال هستید.

۱- عکس‌هایی از پشت صحنه فعالیت‌هایتان قرار دهید. مهم نیست که شما یک فروشگاه اینترنتی دونفره هستید یا یک فروشگاه اینترنتی ۱۰۰ نفره، در هر صورت می‌توانید عکس‌هایی با کیفیت از پشت صحنه کسب‌وکارتان نمایش دهید.

۲- عکس‌هایی از فرآینده بسته‌بندی سفارشات، یا عکس‌هایی از چند سفارش آماده ارسال و عکس‌هایی که ماهیت انسانی و پشت صحنه کسب‌وکارتان را نشان دهد.

بازاریابی اینستاگرامی

 

۳- گاهی اوقات مسابقاتی را بین مخاطبان خود برگزار کنید تا به واسطه این مسابقات انگیزه مخاطبان را برای مشارکت بیشتر کنید و در نهایت با برنده مسابقه ارتباط برقرار کنید، جایزه را به او اهدا کنید و تصاویر یا ویدیوهای از برنده مسابقه و هدیه او تهیه کنید.

 

فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا و دیجی‌استایل دو فروشگاه اینترنتی بزرگی هستند که تولید محتوا در اینستاگرام را در حد قابل قبولی انجام می‌دهند.

۱- این دو فروشگاه به اندازه کافی عکس از محصولات قرار می‌دهند، با رویدادهای روز پیش می‌روند و پیام‌هایی را متناسب با مناسبت‌های روز به کاربران نمایش می‌دهند.

۲-  بعضا جلوی دوربین رفته و با مخاطبان گفتگویی انجام می‌دهند و جنبه انسانی بودن کسب‌وکار خود را به کاربران نشان می‌دهند.

۳- گاهی محصولات جالب را در یک ویدیو کوتاه به کاربران نشان می‌دهند تا کاربران با کاربرد آن محصول نیز آشنا شوند و در نهایت با عکس‌ها و ویدیوهایی کوتاه پشت صحنه کسب‌وکار خود را نیز به کاربران نشان می‌دهند.

این محتواها تنها مختص فروشگاه‌های اینترنتی خیلی بزرگ نیست، برای نمونه به صفحه اینستاگرام فروشگاه اینترنتی لوناتو بروید تا هم با این فروشگاه خیلی خوب آشنا شوید و هم محتواهای نسبتا خوب صفحه اینستاگرام این فروشگاه اینترنتی را مشاهده کنید.

همانطور که متوجه شدید، در بازاریابی اینستاگرامی برای فروشگاه‌های اینترنتی نباید تنها به گذاشتن عکس محصولات و معرفی آنها مشغول باشید.

 

بازاریابی اینستاگرامی

 

از محصولات عکس‌های بهتری قرار دهید

عکسایی از محصولات که کیفیت مناسبی دارند تاثیر بیشتری روی فروش آن محصول دارند. در واقع اگر عکس‌های بی کیفیت و غیرحرفه ای را از محصولاتتان نمایش دهید احتمال خرید آن محصول را کاهش داده‌اید.

سعی کنید که عکس‌های با کیفیتی از محصولاتتان قرار دهید، اگر برای شما مقدور است یک استودیوی کوچک در محل کسب‌وکارتان درست کنید و عکس محصولات را خودتان تهیه و ویرایش کنید.

اما اگر برای شما مقدور نیست، می‌توانید با آتلیه‌های عکاسی برای عکس‌برداری از محصولات همکاری کنید.

سعی کنید علاوه بر عکس‌هایی که از خود محصولات تهیه می‌کنید، عکس‌هایی که نشان دهنده کاربرد محصولات هستند نیز تهیه کنید، منظور عکس‌هایی هستند که در آن فردی در حال استفاده از محصول است.

مثلا اگر کفش می‌فروشید، نشان دهید که این کفش در پا به چه صورت است، با چه شلوار یا پیراهنی هماهنگ است، یا اگر عینک می‌فروشید، یکی از عکس‌های محصول باید نشان دهد که عینک روی صورت یک آقا یا خانوم به چه صورت است.

 

عکس‌های خوب را با کپشن‌های خوب تکمیل کنید

عکس‌های باکیفیت نقش مهمی را در بازاریابی اینستاگرام ایفا می‌کنند، به خصوص در فروشگاه‌های اینترنتی که کیفیت عکس‌ها حائز اهمیت است، اما کپشن‌ها یا همان متن‌های زیر پست را نباید فراموش کنید. یک کپشن خوب می‌تواند تکمیل کنند یک عکس خوب باشد، در واقع این دو در کنار هم یک پست خوب را خلق می‌کنند.

بازاریابی اینستاگرامی

 

برای نوشتن کپشن در زیر عکس‌ها باید از فرمول (AIDA (Attention, Interest, Desire and Action استفاده کنید.

این فرمول به شما می‌گوید که ابتدا باید توجه مخاطب را جلب کنید، سپس او را علاقه‌مند و مشتاق کنید و در نهایت او را برای انجام کاری تشویق کنید.

عکس با کیفیت بخش جلب توجه را به خوبی انجام می‌دهد اما برای علاقه‌مند و مشتاق کردن کاربر باید در قسمت کپشن از ویژگی‌ها و مزیت‌های محصول بنویسید و کاری کنید که کاربر نسبت به محصول علاقه‌مند و مشتاقش شود و در نهایت با قرار دادن لینک کوتاه شده محصول در کپش و لینک قابل کلیک در پروفایل، کاربران را برای مشاهده محصول در سایت تشویق کنید.

 

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: کتاب راهنمای صفر تا صد برگزاری مسابقات در اینستاگرام[/alert]

 

از اینفوئنسر مارکتینگ استفاده کنید

اینفلوئنسرها افرادی هستند که تا حد قابل قبولی در تمامی جامعه یا جامعه تخصصی خود شناخته شده هستند و در اینستاگرام و یا دیگر شبکه‌های اجتماعی دنبال‌کنندگان زیادی دارند.

بازیگران، خوانندگان و فوتبالیستا  از اینفلوئنسرهایی هستند که البته در درجه اول سلبریتی محسوب می‌شوند و در درجه دوم اینفلوئنسرهایی هستند که حیطه خیلی تخصصی ندارند و تقریبا در بین تمامی اقشار جامعه شهرت دارند.

دسته دیگری آنهایی هستند که صرفا از طریق اینستاگرام و تولید محتوهای خاص به شهرت رسیده‌اند، مانند افرادی که به تولید ویدیوهای طنز و یا داب‌اسمش مشغول هستند. این گروه از اینفلوئنسرها نیز در بین تمامی اقشار جامعه شهرت دارند و حیطه تخصصی و مخاطبان تخصصی ندارند.

دسته دیگر آنهایی هستند که مخاطبان خاصی دارند، مثلا عظیم قیچی ساز که برترین کوهنورد ایرانی است، مخاطبانی از جنس علاقه مندان به کوهنوردی و کمپینگ دارد یا صدف بیوتی که در زمینه لوازم آرایشی محتواهای آموزنده تولید می‌کند.

بازاریابی اینستاگرامی

در درجه اول توصیه می‌کنم که با توجه به حیطه تخصصی فروشگاهتان به سراغ اینفلوئنسری بروید که به موضوع فروشگاهتان مرتبط است. مثلا اگر لوازم سفر و کمپینگ به فروش می‌رسانید بهتر است با اینفلوئنسرهای این حوزه همکاری کنید، هرچند اگر تعداد دنبال‌کنندگان آنها کمتر باشد ولی تاثیرگذاری بیشتری دارند.

کدام یک موثرتر است؟ اینکه عظیم قیچی ساز یک چادر کوهنوردی را تبلیغ کند یا رامبد جوان؟

دقت کنید که اگر شما در فروشگاه اینترنتی خود، محصولات دیگر برندها را به فروش می‌رسانید، پس اینفلوئنسر مورد نظر باید خرید از سایت شما را تبلیغ کند نه صرفا استفاده از محصولات یک برند را، در غیر این صورت تنها برند مورد نظر تبلیغ شده است نه فروشگاه شما.

 

آیا تا این لحظه از بازاریابی اینستاگرامی برای فروشگاه اینترنتی استفاده کرده‌اید؟ چه تکنیک‌هایی برای شما کارآمد بوده‌اند؟ زیر همین پست کامنت کنید تا تکنیک‌های مورد استفاده شما و فروشگاهتان را معرفی کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا