دیگر مطالب

تمام آنچه که باید از دوره دیجیتال مارکتینگ عالی انتظار داشته باشید!

همه ما به طور روزانه و به صورت ناخودآگاه در معرض صدها تبلیغات قرار می‌گیریم، بدون آن‌که بدانیم این فرآیندهای اثرگذار چرا و چگونه انجام می‌شوند! در این مقاله قصد داریم همه چیز را درمورد دوره دیجیتال مارکتینگ شرح دهیم تا بیشتر با این فرآیندهای جادویی آشنا شوید. در عصر جدید که تمام فعالیت‌های بشر پیوند تنگاتنگی با تکنولوژی دارد، همه جوانب زندگی انسان‌ها تحت تاثیر قرار گرفته است. یکی از جنبه‌های زندگی بشر که تحت تاثیر پیشرفت تکنولوژی دگرگون شده، کسب و کارها و شیوه بازاریابی است. در این مطلب با صفر تا صد دیجیتال مارکتینگ آشنا خواهید شد، پس با ما همراه باشید.

دوره دیجیتال مارکتینگ رشدانا

 

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) چیست؟

به طور کلی دیجیتال مارکتینگ مجموعه‌ای از فعالیت‌ها است که به منظور تبلیغ محصولات و خدمات و با استفاده از ابزارهای دیجیتال انجام می‌شوند. این یک تعریف بسیار ساده از این شیوه بازاریابی است، اما خوب است بدانید که دنیای دیجیتال مارکتینگ بسیار گسترده‌تر از این حرف‌ها است!

نیل پاتل (دیجیتال مارکتر معروف هندی) درباره این مفهوم می‌گوید: بازاریابی دیجیتال آمیخته‌ای از بازاریابی، جذب و حفظ مشتری با استفاده از ابزارهای دیجیتال است. باتوجه به این تعریف، می‌توان گفت که Digital Marketing ابزار قدرتمندی برای بازاریابی محصولات و خدمات است که رسانه‌های جدید نوظهور آن‌ها را ارائه می‌کنند.

در دنیای پیشرفته امروز، شیوه‌های بازاریابی سنتی کارآیی چندانی ندارند و صاحبین کسب و کارهای مختلف به دنبال روش‌های نوینی برای معرفی محصولات و خدمات خود هستند. بدین ترتیب متخصصین و کارشناسان بازاریابی پس از جستجو درمورد پر ازدحام‌ترین مکان که اکثر مردم وقت خود را در آن سپری می‌کنند، به دنیای دیجیتال و فضای مجازی رسیدند!

 

چرا دیجیتال مارکتینگ؟!

آیا تا به حال زمانی که در یک جلسه و یا یک مهمانی دور هم جمع شده‌اید به این نکته دقت کرده‌اید که چه تعداد از حاضرین آن جمع مدام تلفن همراه خود را چک می‌کنند؟! واقعیتی که امروزه در جوامع بشری حاکم است، نشان می‌دهد که اکثر ما خواسته و یا ناخواسته در طول روز بارها تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی خود را چک می‌کنیم؛ بدون آن که هدف خاصی از این کار داشته باشیم! از نظر روانشناسان و جامعه شناسان، این موضوع می‌تواند باعث بروز آسیب‌های روحی و روانی و نوعی اعتیاد شود. اما متخصصین بازاریابی برداشت دیگری از این موضوع دارند و تا به الان توانسته‌اند از آن به نفع اهدافشان استفاده کنند!

همان‌طور که در بخش قبل اشاره کردیم، یکی از اصول ابتدایی استراتژی مارکتینگ این است که مکان‌های شلوغ و پررفت و آمد محل خوبی برای بازاریابی است. در دنیای امروز از آنجایی که بسیاری از ما روزانه اوقات زیادی را با دنیای دیجیتال در ارتباط هستیم، پس این فضا می‌تواند بهترین مکان برای تبلیغات و بازاریابی باشد. به همین دلیل است که دیجیتال مارکتینگ به این صورت که مشاهده می‌کنید، رایج شده و البته تاثیرات زیادی را در سوددهی کسب و کارها داشته است.

 

ابزارهای آفلاین دیجیتال مارکتینگ

ابزارهای آفلاین دیجیتال مارکتینگ

شاید دانستن این نکته برایتان جالب باشد که منظور از دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی تنها به صورت آنلاین و یا با استفاده از شبکه‌های اجتماعی نیست! خوب است بدانید که ابزارهای زیادی برای دستیابی به اهداف دیجیتال مارکتینگ وجود دارند که کارشناسان، آن‌ها را در دو گروه آنلاین و آفلاین طبقه‌بندی کرده‌اند. ابزارهایی مانند رادیو، تلویزیون، پیامک، تماس‌های تلفنی و مواردی از این قبیل جزو ابزار آفلاین بازاریابی دیجیتال هستند.

 

معایب استفاده از ابزارهای آفلاین

ایرادی که برای ابزارهای آفلاین در مقایسه با نوع آنلاین آن مطرح است، هزینه‌های بالا و سرسام‌آور آن می‌باشد. در مقایسه با هزینه‌های بالایی که این دسته از ابزارها بر کسب و کارها تحمیل می‌کنند، بازدهی خوبی نداشته و متاسفانه سرمایه زیادی در این راه هدر می‌رود. درواقع دلیل میزان کم سوددهی این است که با استفاده از ابزار آفلاین، نمی‌توان به طور دقیق مخاطب هدف را شناسایی کرد و بخش اعظمی از انرژی و سرمایه صرف تبلیغات غیرهدفمند می‌شود.

برای فهم دقیق این مطلب به این مثال توجه کنید. تصور کنید که شما صاحب یک کسب و کار کاملا تخصصی هستید. اگر بخواهیم چنین کسب و کاری را در تلویزیون تبلیغ و معرفی کنیم، گروهی متشکل از کودکان تا سالمندان با هر سطح سواد و دانشی، مخاطب این تبلیغ خواهند بود. حال آن که ممکن است تنها بیست درصد از این جامعه، هدف ما باشند!

نکته منفی دیگری که درمورد استفاده از ابزارهای آفلاین دیجیتال مارکتینگ وجود دارد، عدم توانایی سنجش بازدهی تبلیغات است. به عنوان مثال، اگر بخواهید به طور همزمان کالای موردنظرتان را از طریق رادیو و تلویزیون به صورت همزمان تبلیغ کنید، سنجش میزان بازخورد بسیار دشوار است. بدین ترتیب شما نمی‌توانید متوجه شوید که چند نفر از طریق تبلیغات تلویزیونی جذب کسب و کار شما شدند و چند نفر از طریق رادیو! این نکته منفی سبب می‌شود که هیچ‌گاه نتوانید محاسبه کنید چند درصد از بودجه‌ای که صرف این روش‌های بازاریابی کرده‌اید، به شما بازگشته است.

 

دیجیتال مارکتینگ چه مزایایی دارد؟

در ادامه این مقاله چند مورد از مهم‌ترین مزایای استفاده از روش‌های دیجیتال مارکتینگ را با شما در میان می‌گذاریم تا بیشتر با اهمیت آن برای کسب و کارهای مختلف، به ویژه کسب و کارهای نوپا، آشنا شوید.

دسترسی جهانی

شما با استفاده از روش‌های بازاریابی دیجیتال می‌توانید کسب و کار خود را از مرزها خارج کنید و در سطح کشوری و بین المللی فعال باشید. اگر بخواهید بازاریابی کسب و کارتان را به روش سنتی انجام دهید، تنها می‌توانید خدمات خود را به ساکنین همان منطقه یا همان شهر ارائه دهید. در صورتی که برای بازاریابی به شیوه دیجیتال، دیگر هیچ محدودیتی وجود ندارد!

تبدیل شدن به حالت رقابتی

به طورکلی بازاریابی دیجیتال بیان می‌کند که هر کسب و کاری در حال حاضر چه وضعیتی دارد، چگونه کار می‌کند و در آینده چه جایگاهی خواهد داشت. اگر کسب و کار شما در حالت رقابتی قرار ندارد، باید بدانید وضعیت چندان مطلوبی نیز ندارد! بنابراین برای آن که بتوانید در دایره رقابت بازار قرار بگیرید، باید به درستی از روش‌های بازاریابی دیجیتال استفاده کنید.

هزینه مناسب

اگر بتوانید یک استراتژی دیجیتال درست و حسابی برای بازاریابی کسب و کارتان تهیه کنید، بدون شک قادر خواهید بود با کم‌ترین هزینه ممکن، جمعیت زیادی از جامعه هدفتان را به سمت کسب و کار خود دعوت کنید. لازم به ذکر است که این شیوه نوین از بازاریابی، به دلیل استفاده از ابزارهای دیجیتال، هزینه بسیار مقرون به صرفه‌ای دارد.

 

سایت رشدانا

زمانی که یک کسب و کار برای معرفی برند و یا محصولات خود از روش‌های دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌کند، می‌تواند در طی پیاده سازی استراتژی، به صورت مداوم آنچه که به دست آورده و آنچه را که انجام داده است را آنالیز و بررسی کند. درواقع با استفاده از این شیوه بازاریابی قادر خواهید بود اطلاعات دقیق‌تری از میزان سوددهی روش‌های به کار برده شده به دست آورید.

 

چطور می‌توان دیجیتال مارکتر شد؟

دیجیتال مارکتر کسی است که دانش و مهارت کافی  جهت تدوین و تهیه استراتژی بازاریابی دیجیتال را داشته و آن را در اختیار کسب و کارهای دیجیتال و سنتی قرار می‌دهد. لازم به ذکر است، هرچند که این شیوه بازاریابی با استفاده از ابزارهای دیجیتال و مدرن انجام می‌شود، اما کارآیی لازم برای کسب و کارهای سنتی را نیز داشته و تنها مختص کسب و کارهای آنلاین نمی‌باشد!

برای اینکه بتوانید یک دیجیتال مارکتر حرفه‌ای شوید و در بازار کار امروز حرفی برای گفتن داشته باشید، نیاز است تا مهارت‌های لازم در این زمینه را به دست آورید. اما سوالی که همواره علاقمندان به این حوزه با آن روبرو هستند، چگونگی به دست آوردن این مهارت‌ها است؟! واقعیت این است که برای ماهر شدن در هر حوزه‌ای باید به هر طریقی آموزش ببینید. بنابراین یکی از بهترین راه‌های متخصص شدن در زمینه بازاریابی نیز شرکت در دوره دیجیتال مارکتینگ است.

 

اگر می‌خواهید یک دیجیتال مارکتر حرفه‌ای شوید، اینجا را بخوانید!

در این مطلب با مفهوم دیجیتال مارکتینگ و مزایای آن آشنا شدید. در بخش قبل به این نکته اشاره کردیم که یکی از راه‌های متخصص شدن در زمینه دیجیتال مارکتینگ، شرکت در دوره‌های مربوط به آن است. اگر تصمیم خودتان را گرفته‌اید که به عنوان یک دیجیتال مارکتر کاربلد فعالیت کنید، پیشنهاد ما شرکت در یک دوره معتبر است! امروزه شاهد تبلیغات فراوانی درمورد دوره دیجیتال مارکتینگ هستیم، اما دوره‌ای می‌تواند حرفه‌ای شدن شما را تضمین کند که آموزش‌های لازم را توسط اساتید مجرب ارائه دهد.

یکی از مجموعه‌هایی که تا به امروز توانسته سابقه درخشانی از خود در زمینه برگزاری دوره دیجیتال مارکتینگ، بر جا بگذارد، رشدانا است. تیم حرفه‌ای رشدانا و اساتید مجرب آن، از صفر تا صد آن چیزی که برای دیجیتال مارکتر شدن به آن نیاز دارید را در اختیارتان گذاشته و به شما کمک می‌کنند تا در بازار کار به عنوان یک فرد متخصص و کاربلد بدرخشید. برای شرکت و اطلاع از جزئیات دوره دیجیتال مارکتینگ رشدانا لینک زیر را کلیک کنید.
https://www.roshdana.com/path/digital-marketing/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا