دیجیتال مارکتینگ چیست؟تعاریف، ضرورت‌ها و کلیات دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست؟تعاریف، ضرورت‌ها و کلیات دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ به تمام فعالیت‌ها و تلاش‌های شما برای بازاریابی در فضای آنلاین گفته می‌شود. اگر شما در حال استفاده از فضای آن برای تبلیغات، فروش بیشتر، برندسازی و . . .  هستید، در واقع در حال انجام بازاریابی دیجیتال  هستید.

دیجیتال مارکتینگ عبارتی کلی است که خیلی از فعالیت‌های بازاریابی در فضای آنلاین را در زیر چتر خود جای می‌دهد، حتی برخی استفاده از پیامک را هم به نوعی بازاریابی دیجیتالی می‌دانند.

در واقع هر آنچه که زیر مجموعه‌ای از فرآیند بازاریابی باشد را جزئی از بازاریابی می‌دانند، مثلا تبلیغات جزئی از بازاریابی است، حال اگر هرکدام یک از اجزای بازاریابی به صورت آنلاین انجام شوند، آن وقت زیر مجموعه ای از دیجیتال مارکتینگ هستند.

در واقع با گسترش فضای دیجیتال، مخاطبان کسب‌وکارها در فضای دیجیتال نیز حضور پیدا کرده‌اند و برای دسترسی به آن‌ها از فضای دیجیتال نیز می‌توان استفاده کرد، به این کار دیجیتال مارکتینگ گفته می‌شود.

در یک کسب‌وکار ممکن است بخشی از بازاریابی به صورت دیجیتال و بخشی دیگر به صورت سنتی انجام شود. مثلا یک آموزشگاه زبان می‌تواند بخشی از فرآیند بازاریابی خود را به صورت دیجیتال انجام دهد.

نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که اهداف بازاریابی دیجیتال جدای از اهداف بازاریابی شرکت نیست. از بازاریابی دیجیتال باید در راستای اهداف کسب‌وکار استفاده کرد.

به عنوان مثال، اگر با تحقیق و بررسی مشخص شده است که یک کسب‌وکار در حال حاضر باید تمرکز زیادی روی برندسازی داشته باشد، پس فضای دیجیتال باید در راستای این هدف به کار گرفته شود و بازاریابی دیجیتال در این راستا انجام شود.

 

چرا از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم؟

آیا فقط به این دلیل که مخاطبان در فضای مجازی نیز حضور دارند باید از بازاریابی دیجیتال استفاده کرد؟ آیا وقتی کسب‌وکار من همچنان به صورت سنتی خدمات ارایه می‌دهد بازهم باید از دیجیتال مارکتینگ استفاده کرد؟

پاسخ روشن است، وقتی مخاطبان شما در فضای دیجیتال حضور پررنگی دارند به احتمال خیلی زیاد رقبای شما نیز به فضای دیجیتال وارد شده‌اند و سعی می‌کنند که در این فضا نیز مخاطبان را هدف بگیرند و در نهایت آنها را تبدیل به مشتریان خود کنند.

در برخی از کسب‌وکارها ورود به فضای دیجیتال سریعتر اتفاق افتاده است و در برخی دیگر با سرعت کمتر، در هرحال شما باید به این موضوع فکر کنیدکه اگر رقبای شما در فضای دیجیتال فعال هستند پس احتمالا به زودی از آنها عقب می‌مانید.

اگر هنوز رقبای شما حضوری در فضای آنلاین ندارند پس بهتر است از پیشتازان باشید و خود را از رقبا جلو بیاندازید.

مهم نیست که شما خدمات یا محصولاتتان را به صورت آنلاین می‌فروشید یا نه، خیلی از کسب‌وکارها مانند آموزشگاه‌های مختلف، باشگاه‌های ورزشی، کلینیک‌های پزشکی و فروشگاه‌های حضوری درحالی که تمامی خدماتشان را فقط به صورت حضوری ارایه می‌دهند، اما از فضای آنلاین برای آشنایی مخاطبان با مجموعه‌شان استفاده می‌کنند.

در مورد اینکه چرا باید از بازاریابی دیجیتال استفاده کنیم بد نیست نگاهی به مزیت‌های دیجیتال مارکتینگ از ابعاد مختلف داشته باشیم.

 

مزیت‌های بازاریابی دیجیتال چیست؟

 

هزینه کمتر در دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ مانند بازاریابی سنتی هزینه‌های دارد، اما هزینه‌های آن نسبت به شیوه‌های سنتی بازاریابی هم کمتر است و هم متفاوت است.

هزینه کمتر از این نظرکه رسیدن به مخاطبین هدف و انتقال پیامتان به آنها در فضای مجازی هزینه بسیار کمتری نسبت به حالت سنتی دارد و هزینه متفاوت از این نظر که در برخی شیوه‌های بازاریابی دیجیتال مانند بازاریابی شبکه‌های اجتماعی وقت و زمانی که صرف می‌کنید نوعی هزینه هستند.

به عنوان مثال با هزینه‌ای حدود ۵۰۰هزار تومان می‌توانید پیام کسب‌وکارتان را به بیش از ۱۰۰۰نفر از مخاطبان هدفتان که در شهر مورد نظر شما زندگی می‌کنند منتقل کنید، درحالی که برای انجام این کار در حالت سنتی، نیاز به اجاره یک یا چند بیلبورد در سطح شهر دارید که هزینه خیلی بالاتری دارند.

 

اندازه گیری بهتر در دیجیتال مارکتینگ

یکی دیگر از مزیت‌های بازاریابی دیجیتال، در دسترس بودن تمامی آمار و ارقام مربوط به فعالیت‌های بازاریابی است.

مثلا می‌توانید ببینید که پیام کسب‌وکارتان را چند نفر دیده‌اند، چه تعداد نفر روی بنر شما کلیک کرده‌اند، کدام شیوه‌ تبلیغاتی موثر بوده است، بیشترین فروش یا ثبت‌نام از کدام شیوه تبلیغاتی انجام شده است.

مثلا یک باشگاه ورزشی در تبلیغات هدفمند بنری می‌تواند مشاهده کند که کدام سایت‌ها و کدام بنرها ثبت‌نامی بیشتری برای باشگاه داشته اند.

این اندازه گیری با این میزان دقت در حالت سنتی امکان پذیر نیست.

 

ارتباط و پشتیبانی بهتر مشتریان

در تمامی کسب‌وکارها اهمیت پشتیبانی روز به روز پررنگ‌تر می‌شود. اینکه یک کسب‌وکار بتواند به پرسش‌های مشتریان پاسخ دهد و ارتباط مشتریانش با آن راحت‌ و سریع باشد، بسیار مهم است.

وقتی در دوره‌ای قرار گرفتیم که یک جوان برای پیدا کردن باشگاه ورزشی در شهرش، وارد گوگل می‌شود و جستجو می‌کند ” باشگاه ورزشی در شهر x” این یعنی باشگاهی که دارای یک وب‌سایت باشد جلوتر از بقیه است، در واقع این باشگاه امکان ارتباط بهتر را با مشتریان هدف خود فراهم کرده است.

وقتی این باشگاه درشبکه‌های اجتماعی نیز حضور پررنگی داشته باشد، در این صورت امکان دسترسی مخاطبینش از طریق شبکه‌های اجتماعی را نیز فراهم کرده است، و این یعنی هم به مخاطبین بیشتری دسترسی دارد و هم راه‌های مختلفی را برای ارتباط مخاطبینش فراهم کرده‌است.

 

ایجاد حلقه مخاطبین و هزینه اطلاع رسانی پایین در فضای دیجیتال

از دیگر مزیت‌های بازاریابی دیجیتال امکان تشکیل حلقه مخاطبین است. به عنوان مثال کسب‌وکاری را در نظر بگیرید که بعد از مدتی فعالیت در اینستاگرام و تولید محتواهای مفید و کاربردی به چندهزار نفر مخاطب هدف دست پیدا کرده است و حلقه‌ای از مخاطبین هدف را شکل داده است.

از این بعد هر محصول یا خدمت جدیدی اضافه شود بدون هیچ هزینه‌ای می‌تواند به مخاطبانش اطلاع رسانی کند. در واقع همان مزیت ارتباط بهتر با مخاطبین است که از ویژگی‌های فضای مجازی می‌باشد.

 

 

آشنایی با تاکتیک‌های دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ تاکتیک‌ها و ابزارهای متفاوتی دارد، منظور از تاکتیک‌ها همان شیوه‌های انجام بازاریابی اینترنتی است.

یک متخصص دیجیتال مارکتینگ به خوبی می‌داند که با کدام تاکتیک یا با چه ترکیبی از تاکتیک‌ها از دیجیتال مارکتینگ استفاده کند. در واقع با توجه به استراتژی دیجیتال مارکتینگ از تاکتیک‌ها استفاده خواهد کرد.

در زیر به تاکتیک‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ اشاره شده است.

 

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO)

به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که روی سایت انجام می‌دهید تا در نتایج بالاتری در موتورهای جستجو نمایش داده شود و در نتیجه ترافیک بیشتری از موتور جستجو دریافت کنید.

 

بازاریابی محتوایی

به تولید و انتشار محتواهای مختلف به منظور افزایش آگاهی از برند، افزایش ترافیک، افزایش سرنخ یا مشتری گفته می‌شود.

در واقع هدف شما این است که محتواهایی تهیه و منتشر کنید تا به این واسطه افراد بیشتری را به خود جذب کنید.

 

بازاریابی درونگرا

در بازاریابی درونگرا یک فانل تعریف می‌کنید و طبق این فانل ابتدا افراد علاقه‌مند را به وب‌سایت خود وارد می‌کنید (این بخش با بازاریابی محتوا و سئو امکان پذیر است).

سپس تلاش می‌کنید که این بازدیدکنندگان را تبدیل به سرنخ یا لید کنید، یعنی راه ارتباطی آنها(مثلا ایمیل‌شان) را به دست آورید. این مرحله دوم فانل، یعنی تبدیل بازدید کننده به لید نام دارد.

سپس برای مدتی به آنها نزدیک‌تر می‌شوید و از طریق ایمیل ارتباط عمیق‌تری با آنها برقرار می‌کنید تا در نهایت آنها را با چند پیشنهاد خوب به خریدار تبدیل کنید. این مرحله سوم است و تبدیل لید به خریدار نام دارد.

سپس در مرحله چهارم فانل، تلاش می‌کنید که همواره مشتریان را از خود راضی نگه‌دارید و ارتباط خوبتان را با آنها حفظ کنید تا تبدیل به مشتری دائمی شما شوند.

این پروسه را بازاریابی درونگرا می‌گویند که بخش اول آن با کمک بازایابی محتوایی و سئو انجام می‌شود.

 

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

به پروسه تولید محتوا و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی به منظور افزایش آگاهی از برند، افزایش ترافیک به سایت یا افزایش حلقه مخاطبین، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی گفته می‌شود.

 

تبلیغات کلیکی (PPC(Pay-Per-Click

در این روش شما تبلیغ خود را به سایت‌های ارایه دهنده این نوع تبلیغ می‌دهید و آنها تبلیغ شما را در مکان‌های مرتبط و هدفمند نمایش می‌دهند و به ازای هر کلیکی که روی تبلیغ شما انجام می‌شود، مبلغ از پیش تعیین شده‌ای را پرداخت می‌کنید.

گاهی این تبلیغ یک بنر است و در سایت‌های مرتبط نمایش داده می‌شود و گاهی تبلیغ شما در موتورهای جستجو مانند گوگل نمایش داده می‌شود. در واقع گوگل شما را در نتایج جستجو مانند دیگر لینک‌ها نمایش می‌دهد و در ازای هر کلیک مبلغی از شما دریافت می‌شود.

برای آشنایی کامل‌تر با شیوه‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ، مطالعه مطلب زیر را به شما توصیه می‌کنم.

 

 

استراتژی دیجیتال مارکتینگ

استراتژی دیجیتال مارکتینگ تعاریف مختلفی دارد، اما تعریف من این است که بدانید از فضای دیجیتال برای چه هدفی قرار است استفاده کنید.

در واقع با آگاهی پا به فضای دیجیتال بگذارید. اهداف کسب‌وکارتان را بشناسید و ببینید که از فضای آنلاین چه نفعی می‌خواهید ببرید. این یعنی شما هدف کسب‌وکارتان را شناخته اید و می‌دانید که درفضای آنلاین چه هدفی را دنبال می‌کنید.

وقتی هدف شما از ورود به فضای آنلاین مشخص شد، به این فکر می‌کنید که با چه روش‌ کلی می‌توانید به این هدف برسید. این روش کلی یعنی همان استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما، و در نهایت این روش کلی تبدیل به تاکتیک‌ها و اقدامات مشخص‌تری می‌شوند.

مثلا اگر مجموعه شما در حال حاضر هدفش برندسازی و افزایش آگاهی از برند است و با این هدف پا به فضای دیجیتال گذاشته اند، یعنی هدف آنها از ورود به فضای دیجیتال مشخص شده و می‌دانند که از فضای دیجیتال در چه جهتی باید استفاده کنند.

حال باید به دنبال یک روش کلی باشند، مثلا ممکن است روش کلی آنها تولید محتواهای ویدیویی و انتشار آنها در کانال‌های مرتبط باشد. این یعنی استراتژی دیجیتال مارکتینگ آنها مشخص شده است.

آنها می‌خواهد حضور کسب‌وکارشان را به مخاطبان هدفشان اعلام کنند، پس استراتژی دیجیتال مارکتینگ آنها این است که محتواهایی تهیه کنند که پیام برندینگشان را دربر دارد و سپس در معرض دید مخاطبان هدفشان قرار دهند.

برای انجام این کار ممکن است از تاکتیک‌های مختلفی مانند بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات ویدیویی، تبلیغات بنری و بازارایابی محتوایی استفاده کنند.

مطالعه مطلب زیر را برای آشنایی بیشتر با استراتژی دیجیتال مارکتینگ توصیه می‌کنم.

 

امتیاز این مطلب
اگه خوشت اومده رای بده

مهران دهقانی هستم، مدیر سایت رونق.کام اگر به دنبال اطلاعات بیشتری هستید، به بخش درباره ما مراجعه کنید و با من و رونق.کام، مفصل‌تر آشنا بشید.

رونق را دنبال می‌کنم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *