دیگر مطالب

تأثیر کرونا بر کسب و کارهای اینترنتی گردشگری

از دسامبر سال ۲۰۱۹ ویروس کرونا در شهر ووهان چین آغاز گردید و در مدت بسیار کوتاهی به سراسر جهان انتقال پیدا کرد. متاسفانه این بیماری پس از دو سال از بین نرفته و روز به روز پیشرفته‌تر می‌شود. به همین دلیل هم عناصر مهم هر کشور همچون بخش گردشگری و اقتصاد دچار بحران شده‌؛ بخصوص شغل‌هایی که در حوزه اینترنتی گردشگری فعالیت می‌نمایند در طی این دو سال دچار خسارت‌های جبران‌ناپذیری گردیده‌اند.

با شیوع این بیماری رزرو هتل به صورت اینترنتی و حضوری بسیار کاهش پیدا کرده و از تعداد گردشگران و مسافران هم کاسته شده است. در ادامه این مقاله می‌خواهیم تاثیر کرونا بر کسب و کارهای اینترنتی گردشگری را با جزئیات بیشتری شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.

 

گردشگری در ایتالیا

اثیر کرونا بر کسب و کارهای اینترنتی گردشگری

با توجه به آمار این بیماری، امروزه در ایران خسارت‌های بسیار زیادی به کسب و کارهای اینترنتی گردشگری وارد آمده است و این گروه کاری بهای سنگینی در عوض لغو شدن سفرها و کم تقاضا بودن رزروهای اینترنتی پرداخته‌اند. جالب است بدانید بیشتر این برآورد خسارت مربوط به استان خراسان رضوی بوده که این مبلغ به میلیاردها ریال رسیده است (اکثر هتل های خوب ایران در شهر مشهد قرار دارند و تعداد هتل های مشهد با هر یک از استان های شمال برابر است). کمترین خسارت در ایران به استان خوزستان مربوط می‌شود که مبلغ آن چیزی حدود ۲۴۲ میلیارد ریال بوده است.

ویروس کرونا اقتصاد کشورمان را دچار مشکل نموده و این بیماری همه‌گیر توانسته خسارت‌های باورنکردنی و وحشتناکی را بر اقتصاد داخلی و از جمله کسب و کارهای اینترنتی گردشگری وارد آورد. تا پیش از بیماری کرونا دنیای مجازی ابزار مناسبی برای رونق گرفتن کسب و کارهای اینترنتی گردشگری بود و رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی هم به همان نسبت افزایش یافته بود. در واقع تا پیش از بیماری کویید ۱۹ این حوزه بسیار موفق عمل می‌نمود و در همین راستا بسیاری از افراد صاحب شغل شده بودند.

برای آشنایی بیشتر شما با این کسب و کارها، در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم. کسب و کارهای اینترنتی گردشگری شامل:

 • ارائه خدمات به گردشگران
 • بازاریابی و تبلیغ تورهای گردشگری به صورت مجازی
 • شبکه فروش بلیط مراکز تفریحی و بناهای تاریخی
 • شبکه معرفی و فروش بلیط موزه‌ها
 • سیستم موزه داری دیجیتال و برگزاری تور مجازی موزه
 • رزرو و فروش آنلاین هتل ها با امکان مقایسه همزمان سایر هتل ها
 • ثبت نام تورها به صورت مجازی که انواع تورها شامل سلامت، علمی، طبیعت‌گردی، ورزشی، ماجراجویانه، کشاورزی و نوستالژی می‌باشد.
 • فروش آنلاین و اطلاع‌رسانی مربوط به حمل و نقل گردشگری
 • نمایش ۵ بعدی و سه بعدی بناهای تاریخی
 • موقعیت یابی گردشگر

با شیوع بیماری کرونا یکی از اتفاقاتی که رخ داد، ممنوعیت سفرهای درون شهری و برون شهری بود که خسارت‌های بسیار زیادی به کسب و کارهای اینترنتی گردشگری وارد آورد. در حقیقت یکی از راه‌های مؤثر برای پیشگیری و کنترل بیماری کرونا اعمال محدودیت‌ها برای سفر بود؛ اما آسیب‌های بسیار زیادی به بدنه اصلی گردشگری در کل دنیا وارد نمود. برای مثال کرونا توانسته حوزه گردشگری، سایت‌های خرید و فروش آنلاین بلیط و رزرو هتل را دچار چالش نماید و به کسب و کارهای اینترنتی گردشگری خسارات جدی وارد نماید. به طور مثال ایران هتل آنلاین قدیمی ترین کسب و کار رزرو آنلاین هتل در ایران است.

استرس و اضطراب ناشی از شیوع ویروس کرونا صنعت گردشگری را بسیار ضعیف نموده و به همین دلیل هم بسیاری از مسافران سفرهای داخلی و خارجی خود را لغو می‌نمایند. با لغو اکثر سفرهای خارجی و ایرانی صنعت اینترنتی گردشگری کشور دچار بحران جدی شده است. پروازهای لغو شده، موزه‌های بسته، هتل های خالی، همه و همه حوزه گردشگری را در مضیقه قرار داده و بازار اینترنتی گردشگری در ایران و سایر کشورهای دنیا تا حد بسیار زیادی دچار مشکل شده است.

 

متاسفانه میلیون‌ها شغل وابسته به این صنعت در خطر نابودی هستند و ۸۰ درصد کسب و کارهای اینترنتی گردشگری در معرض خطر جدی می‌باشند. برای مثال یکی از کشورهایی که در این زمینه دچار صدمه وحشتناک شده، کشور ایتالیا می‌باشد. این کشور که همواره توریست پذیر بوده و ۱۳ درصد از اقتصاد گردشگری دنیا را به خود اختصاص می‌داد، امروز دچار چالش شده است و تمامی مشاغل وابسته به گردشگری در کشور ایتالیا هم با مشکل مواجه شده‌اند. شیوع کرونا در ایتالیا سبب لغو شدن همه برنامه‌های ورزشی، هنری و فرهنگی شده و ۹۰ درصد تورهای گردشگری به مقصد ایتالیا لغو گردیده است.

حتی جالب است بدانید بسیاری از اقامتگاه‌های این کشور تعطیل شده و سایر هتل ‌ها نیز در آستانه تعطیلی هستند. متاسفانه در همین راستا مشاغل مرتبط با گردشگری و کارکنان بخش راه‌آهن، هواپیمایی و رستوران‌ها در معرض ریسک و خطر ورشکسته شدن قرار دارند. تعداد پروازها بسیار کمتر از سال‌های پیش شده است و به همین دلیل هم کارمندان بسیاری اخراج می‌شوند.

 

تاثیر ویروس کرونا بر گردشگری داخلی

بدیهی است که استرس و اضطراب ناشی از شیوع ویروس کرونا در ایران هم صنعت گردشگری را تحت تاثیر خود قرار داده و بسیاری از سفرهای نوروزی داخلی کشور را نیز لغو نموده است. به دلیل لغو اکثر سفرهای خارجی و ایرانی بحران در صنعت گردشگری به حدی رسیده که سیستم گردشگری کشور را از کار انداخته است و حتی بسیاری از هزینه‌های سفر مسافران بعد از شیوع کرونا به صورت اینترنتی و پرداخت آنلاین به حسابشان بازگشت داده شده می‌شود که این اتفاق سبب وارد آمدن خسارت بسیار زیادی به صنعت گردشگری و بخصوص شرکت‌های هواپیمایی و کسب و کارهای اینترنتی گردشگری شده است.

در همین راستا پیشنهادات سیاسی برای مدیریت بحران گردشگری حاصل از کویید ۱۹ به عمل آمده است که از جمله آن‌ها:

 • طبقه‌بندی کردن مقاصد و خطرات و تهدیداتی که در مقاصد وجود دارد و آگاهی دادن جمعی از طریق آموزش
 • بیمه شدن گردشگران پیش از سفر
 • انجام معاینات پزشکی و اقدامات بهداشتی و سلامت پیش از سفر گردشگران
 • اعطای وام‌های اضطراری برای پرداخت حقوق و مزایای شاغلان و کارکنان در زمینه گردشگری
 • و…

جمع‌بندی

متاسفانه این بیماری تأثیرات منفی خود را بر تمامی کسب و کارها، از جمله کسب و کارهای اینترنتی گردشگری، وارد آورده است؛ اما هنوز هم می‌توان با رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی و معاینات پزشکی به سفرهای الزامی و کاری رفت. وب سایت‌های رزرو آنلاین هتل کمک بسزایی در کمتر شدن رفت و آمد شهری نموده‌اند. با مراجعه به این وب سایت‌ها می‌توانید در شرایط کرونایی در خانه بمانید و به صورت آنلاین برای سفرهای الزامی خود، هتل رزرو کنید.

متا: تأثیر کرونا بر کسب و کارهای اینترنتی گردشگری بسیار بد بوده و توانسته خسارت‌های جدی و جبران‌ناپذیری را بر این کسب و کارها وارد نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا