آیا برای راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی آماده هستید؟ این ۵ سوال را از خود بپرسید

آیا برای راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی آماده هستید؟ این ۵ سوال را از خود بپرسید

افراد زیادی به دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی هستند و برخی نیز برای شروع کسب‌وکار اینترنتی خود اقداماتی انجام داده‌اند یا حتی هزینه‌هایی را متحمل شده‌اند.

احتمالا شما نیز از افرادی هستید که به کسب‌وکار اینترنتی علاقه دارید و به دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی خود هستید.

تمایل به داشتن کسب‌وکار به خودی خود بد نیست، اما اگر به دلایل اشتباه و تصورات اشتباهی به دنبال شروع کسب‌وکار اینترنتی هستید باید از اینکار صرف نظر کنید و تا وقتی دلایل بهتری برای انجامش ندارید به دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین نباشید.

سوالات بسیاری هستند که باید از خود بپرسید و عمیقا در درونتان به جستجو بپردازید، در ادامه ۵ سوال آورده شده است که با پرسیدن آنها از خودتان می‌توانید به عمق خود نفوذ کنید و تا حدی تشخیص دهید که آیا گزینه مناسبی برای راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی هستید یا خیر.

 

۱- چقدر با ناراحتی، راحت هستید؟ راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی پر از ناراحتی است

راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی پر از سختی و مشکل است. مشکلاتی که در ابتدای کار کاملا نامعلوم هستند و تنها در مسیر حرکت خود آنها را لمس می‌کنید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که با ناراحتی رابطه خوبی ندارید، به شدت منظم هستید و از اتفاقات غیر منتظره استقبال نمی‌کنید، بهتر است به دنبال شروع کسب‌وکار آنلاین نباشید.

البته به این معنی نیست که اگر شما از اتفاقات بد ناراحت می‌شوید یا سختی‌ها شما را ناراحت می‌کنند پس نمی‌توانید یک کارآفرین باشید.

مسلما هر اتفاق ناخوشایندی هر فردی را ناراحت می‌کند، منظور این است که باید با این ناراحتی ها کنار بیایید و در شرایط سخت به دنبال راه‌حل‌ها و مدیریت هرچه بهتر شرایط باشید.

 

 

۲- آیا مسئولیت پذیر هستید؟ راه‌اندازی کسب‌وکار مسئولیت زیادی دارد

آیا شما به اندازه کافی پای عمل خود هستید؟ آیا در صورت بروز مشکلات مسئولیت آن را می‌پذیرید؟ اگر بعد از چندسال با شکست مواجه شدید، دیگران را مقصر نمی‌کنید؟ اگر در شرایط سختی قرار بگیرید که بعد از چندسال با شکست مواجه شوید درحالی که اطرافیانتان با استخدام شدن به درآمد ثابتی رسیده‌اند آیا عصبی می‌شوید و همه دنیا را مقصر می‌دانید؟

اگر از کوره در می‌روید و ازاینکه چرا استخدام نشدید پشیمان می‌شوید و همه اطرافیان را مقصر شرایط فعلی خود می‌دانید، شما برای کارآفرینی و راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی مناسب نیستید.

 

۳- آیا شما فرد سالمی هستید و به سلامتی خود اهمیت می‌دهید؟

در کشورهای اروپایی، وقتی یک باشگاه به قیمت بالایی بازیکنی را خریداری می‌کند، طبق قرارداد نوشته شده بازیکن حق ندارد خارج از برنامه غذایی تعیین شده تغذیه کند، حق ندارد سلامتی خود را به شکل‌های مختلف به خطر بیاندازد.

شما نیز با راه‌اندازی کسب‌وکار در حال سرمایه گذاری روی خودتان هستید، پس اگر سلامتی خود را به خطر بیاندازید و برای سلامت روحی و جسمی خود اهمیتی قایل نشوید، سرمایه گذاری خود را با ریسک شکست مواجه می‌کنید.

فردی که از نظر روحی و جسمی سالم نباشد به سختی می‌تواند یک کسب‌وکار را به جلو ببرد، به سختی می‌تواند از نظر روحی در برابر مشکلات کسب‌وکار و افکار منفی مقاومت کند و در نتیجه احتمالا شکست کسب‌وکار به دلیل ناتوانی جسمی و روحی بالا می‌رود.

پس اگر از نظر جسمی و روحی به خود اهمیت نمی‌دهید بهتر است ابتدا مراقبت‌های جسمی و روحی را بیاموزید و سپس به سراغ راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی بروید.

باید یاد بگیرید که چطور با افکار منفی مقابله کنید، باید یادبگیرید که آستانه تحمل خود را بالا ببرید، باید یاد بگیرید که زود از کوره در نروید، باید یاد بگیرید که به موقع و به اندازه کافی بخوابید، باید یاد بگیرید که تغذیه سالم داشته باشید و باید یاد بگیرید که ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

 

۴- آیا انگیزه لازم و کافی برای راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی دارید

انگیزه لازم یعنی چی؟ انگیزه لازم یعنی انگیزه‌ای که به شما کمک می‌کند با اشتیاق و قدرت هرچه تمام‌تر کسب‌وکار اینترنتی خودتان را استارت بزنید.

انگیزه کافی یعنی چی؟ انگیزه کافی یعنی انگیزه‌ای که به شما کمک می‌کند ماه‌ها بعد از شروع کار و مشاهد مشکلات و سختی‌های کار، همچنان برای ادامه کار و رسیدن به موفقیت انگیزه داشته باشد.

افرادی که تنها با هدف رسیدن به پول زیاد شروع می‌کنند و اساسا گرایش آنها به شروع یک کسب‌وکار اینترنتی مشاهده درآمد زیاد آن است، تنها انگیزه لازم برای شروع را دارند و به محض گذشت چند ماه از شروع کار و مواجه با سختی‌ها و مشکلات کار را رها می‌کنند و خود به خود به سراغ ایده‌هایی دیگر برای رسیدن به درآمد می‌روند.

اما افرادی که انگیزه کافی را دارند، رسیدن به پول انگیزه اصلی آنها نیست، به طوری که حتی اگر راه‌های ساده‌تری برای رسیدن به درآمد را به آن‌ها معرفی کنید، هرگز کسب‌وکار خود را رها نمی‌کنند زیرا رسیدن به درآمد هدف دوم آنهاست.

شما باید جدای از رسیدن به درآمد، هدف دیگری نیز داشته باشید، نباید تنها درآمد آن انگیزه شما برای شروعش باشد.

باید تا حدی به آن زمینه کاری علاقه داشته باشید، مثل کسی که به فرش علاقه دارد و به شدت اصرار به فعالیت در زمینه فرش دارد.

یا گاهی ممکن است شما به خود کار علاقه ندارید ولی به دلیل انجام آن کار علاقه دارید، مثل کسی که به فروشندگی علاقه‌ای ندارد ولی با انگیزه خیلی بالا به فعالیت در زمینه فروش بیمه عمر می‌پردازد، زیرا به دلیل فروش بیمه عمر علاقه دارد، یعنی کمک به زندگی آینده افراد.

 

۵- آیا از واقعیت‌های کسب‌وکار اینترنتی خبر دارید

اینکه فردی کاملا چشم بسته و بدون هیچ اطلاعاتی وارد یک کسب‌وکار شود، مسلما احتمال شکست خود را بالا برده است و این مورد در بحث راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی بسیار پررنگ‌تر است.

در کسب‌وکار اینترنتی شرایط بسیار متفاوت است، مثلا شما اگر ندانید که در کسب‌وکار اینترنتی باید صبور باشید، احتمالا به مشکل برمی‌خورید و پس از مدتی تلاش و نتیجه نگرفتن کار را رها می‌کنید، درحالی که اگر کمی صبر می‌کردید به مرور نتیجه زحمات خود را می‌دیدید.

صبر یک نمونه از واقعیت‌های کسب‌وکار اینترنتی است، از این واقعیت‌ها بسیار هستند و در کسب‌وکارهای اینترنتی مختلف متفاوت هستند.

علاوه بر صبر باید انتظارات معقول داشته باشید، بسیار پیش آمده که افراد اقدام به راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنی کرده‌اند و پس از مدت‌ها صبر به نتیجه قابل قبولی رسیده‌اند ولی بازهم کار را رها کرده‌اند.

این افراد تصور درآمدی چندین برابر بیشتر از درآمد فعلی را داشتند، درحالی که کسب‌وکار اینترنتی مد نظر آنها پتانسیل این میزان درآمد زایی را نداشته است.

پس بهتر است قبل از شروع کسب‌وکار اینترنتی درباره ایده کسب‌وکار خود تحقیق کنید و از میزان درآمد و رشد آن انتظارات معقولی داشته باشید، هم در مورد میزان درآمد نهایی آن و هم در مورد مدت زمان به نتیجه رسیدن آن.

 

صبور و مقاوم باشید.

امتیاز این مطلب
اگه خوشت اومده رای بده

مهران دهقانی هستم، مدیر سایت رونق.کام اگر به دنبال اطلاعات بیشتری هستید، به بخش درباره ما مراجعه کنید و با من و رونق.کام، مفصل‌تر آشنا بشید.

رونق را دنبال می‌کنم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *