دیگر مطالب

افزایش فروش آنلاین و رشد کسب‌وکار، با ریتنشن مارکتینگ

بارها و بارها این جمله را شنیده‌ایم که تشویق مشتری قدیمی به خرید مجدد به مراتب راحت‌تر از پیدا کردن مشتری جدید است. این جمله در مورد خیلی از کسب‌وکارها صادق است، به خصوص در کسب‌وکارهای اینترنتی و فروشگاه‌های اینترنتی که دریافت ترافیک به سایت هزینه‌هایی به همراه دارد.

آخرین باری که برای بازگشت مشتریانتان و خرید مجددشان از سایت تلاش کردید کی بوده؟ اگر شما هم مثل خیلی از کسب‌وکارهای اینترنتی برنامه ویژه‌ای برای کار روی مشتریان فعلی درنظر نگرفته‌اید، بهتر است تجدید نظر کنید.

 

ریتنشن مارکتینگ یا ابقای مشتری یعنی چی؟

ریتنش مارکتینگ به تمام فعالیت‌هایی که گفته می‌شود که یک کسب‌وکار انجام می‌دهد تا در نهایت تعداد خرید مجدد مشتریان فعلی را افزایش دهد و از مشتریان فعلی تا جای ممکن درآمدزایی داشته باشد.

در این تکنیک، افزایش فروش آنلاین با کمک افزایش سودآوری از مشتریان اتفاق می‌افتد و نه افزایش تعداد مشتریان، در واقع با این تکنیک تلاش می‌کنید که مشتریان تا جای ممکن در کنار شما بمانند و از ارزش‌هایی که شما ارایه می‌دهید به طور مداوم استفاده کنند و به طور مداوم برای شما سودآوری داشته باشند.

به همین جهت در یک کسب‌وکار، بخشی از تلاش برای جذب مشتریان جدید و بخشی دیگر برای نگهداری و سودآوری از مشتریان به دست آمده صرف می‌شود. اما از کجا بدانیم که چه میزان از انرژی خود را برای پیدا کردن مشتریان جدید و چه میزان را صرف مشتریان فعلی کنیم؟

 

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: افزایش فروش آنلاین با کمک تکنیک Upselling[/alert]

 

چه زمان برای افزایش فروش آنلاین از ریتنش مارکتینگ استفاده کنیم؟

جواب این سوال که آیا باید بیشتر به دنبال مشتری جدید باشیم یا بیشتر روی مشتریان فعلی تمرکز کنیم، بستگی به این دارد که فروشگاه اینترنتی یا کسب‌وکار اینترنتی شما در چه مرحله‌ای از چرخه عمر خود قرار دارد.

مسلما چگونگی افزایش فروش آنلاین برای یک فروشگاه اینترنتی که چند روز پیش کار خود را آغاز کرده است با یک فروشگاه اینترنتی که چند سال از فعالیت آن می‌گذرد متفاوت است.

به این منظور فروشگاه‌های اینترنتی را با توجه به مرحله‌ای که در آن هستند به ۵دسته تقسیم می‌کنم.

۱- فروشگاه تازه تاسیس: فروشگاهی که تازه تاسیس است و هنوز هیچ فروشی ندارد.

مسلما برای چنین فروشگاهی تمام تلاش‌ها باید روی جذب مشتریان جدید باشد. باید به سراغ تکنیک‌های مختلف برای جذب ترافیک برود و تلاش کند که مشتری به دست آورد.

۲- فروشگاه تازه کار: فروشگاهی که اخیرا به فروش رسیده است و به صورت پراکنده و به تعداد انگشتان دست در ماه فروش دارد.

این فروشگاه نیز همچنان باید تمرکز اصلی خود را روی جذب ترافیک و به دست آوردن مشتریان جدید صرف کند، اما می‌تواند نیم نگاهی هم به مشتریان فعلی داشته باشد و حدود ۱۵درصد از تلاش و زمان خود را روی مشتریان فعلی صرف کند.

در این مرحله استفاده از ایمیل مارکتینگ برای تشویق مشتریان فعلی به خرید مجدد توصیه می‌شود.

۳- فروشگاه رو به رشد: فروشگاهی که روزانه یک فروش دارد و تعداد فروش ماهانه‌اش از تعداد انگشتان دست بیشتر است.

این فروشگاه‌ هنوز در ابتدای راه است ولی در مسیر رشد قرار گرفته‌ است و با توجه به فروشی که دارد باید کمی جدی‌تر به مشتریان فعلی که روزانه یک تا ۲ نفر به آنها اضافه می‌شود نگاه کند.

این فروشگاه نسبت به دو فروشگاه قبلی باید کمی بیشتر، مثلا حدود ۳۰درصد از زمان و تلاش خود را روی افزایش فروش آنلاین به کمک مشتریان فعلی متمرکز کند.

۴- فروشگاه نسبتا پایدار: فروشگاهی که به صورت روزانه نزدیک به ۱۰فروش دارد.

این فروشگاه به ثبات لازم رسیده‌ است، برای یک فروشگاه در این مرحله، رشد یکی از چالش‌های اصلی است و دیگر نمی‌تواند تنها با افزایش ترافیک به افزایش فروش برسد زیرا افزایش ترافیک عموما موجب خرید‌های یکباره می‌شود.

به همین دلیل لازم است ۵۰درصد از انرژی خود را روی مشتریان فعلی که به سرعت به تعداد آنها افزوده می‌شود صرف کنند و تلاش کند که از مشتریان به دست آمده نهایت سودآوری را داشته باشد.

در برخی از موارد خرید یکباره مشتریان حتی هزینه به دست آوردن آنها را نیز جبران نمی‌کند، به همین دلیل ریتنشن مارکتینگ و افزایش فروش با کمک مشتریان فعلی اهمیت پیدا می‌کند.

در واقع شما با صرف هزینه و انرژی میزانی از ترافیک را به سایت هدایت می‌کنید تا در نهایت بخشی از این ترافیک تبدیل به مشتری شوند، پس برای سودآوری پایدار لازم است که از ریتنشن مارکتینگ استفاده کنید تا این خریداران بارها از شما خرید کنند.

۵- فروشگاه کاملا پایدار: فروشگاهی که تعداد فروش روزانه اش بیشتر از تعداد انگشتان دست است و به صورت ماهانه بالای ۵۰۰ فروش است.

این فروشگاه مراحل رشد اولیه را پشت سر گذاشته است و دیتابیس بزرگی از مشتریان دارد. نوبت به آن رسیده است که عمده انرژی خود را روی افزایش فروش آنلاین با تشویق مشتریان فعلی به خرید مجدد متمرکز کند و کاری کند که مشتریان فعلی سودآوری بیشتر برایش داشته باشند.

 

تا اینجا با تکنیک ریتنشن مارکتینگ در افزایش فروش آنلاین و توازن آن با جذب مشتری جدید آگاه شدید، به زودی این مطلب را تکمیل می‌کنم و در مورد تکنیک‌های ریتنشن مارکتینگ و چگونگی اجرای آن برای شما خواهم نوشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا