ریپورتاژ

عکاسی تبلیغاتی چیست؟ انواع عکاسی صنعتی

امروزه حوزه عکاسی بسیار گسترده‌تر از گذشته شده است. باتوجه به گسترش رسانه‌های دیداری و همه‌گیر شدن فضاهای مجازی عکس‌ها هم نقش پررنگ‌تری در حوزه تبلیغات ایفا می‌کنند. حالا دیگر از عکاسی فقط برای تبلیغ برای روزنامه‌ها و مجلات یا بروشورها استفاده نمی‌شود؛ بلکه عکاسی تبلیغاتی در اینترنت و شبکه‌های مجازی بخش اعظمی از نقش تبلیغات و بازاریابی را ایفا می‌کند.

عکاسی برای تبلیغات

شما برای هرگونه تبلیغاتی نیاز به دیده شدن دارید. عکس یکی از ساده‌ترین و در عین حال سریع‌ترین راه برای جذب نگاه مخاطب است. البته یک عکس معمولی به تنهایی نمی‌تواند این رسالت را انجام دهد. هرچند عکس‌های ساده و غیرحرفه‌ای هم می‌توانند برای تبلیغات کارکرد داشته باشند ولی عکاسی حرفه‌ای بسیار تاثیرگذارتر است. عکاسی برای تبلیغات یکی از شاخه‌های تخصصی و حرفه‌ای عکاسی است که توسط استودیوهای عکاسی و تبلیغاتی انجام می‌گیرد. استودیو نماد هم در زمینه عکاسی تبلیغاتی به طور جدی و حرفه‌ای  فعالیت می‌کند.

عکاسی تبلیغاتی چیست؟

وقتی شما عکسی را با دوربین خود ثبت می‌کنید، موضوع یا هدفی برای این عکس دارید. موضوع عکاس‌های تبلیغاتی معرفی یک یا چند محصول، برند، کسب‌وکار و یا یک فضای تجاری است. عکاس در عکاسی تبلیغاتی وظیفه‌ی مشخصی دارد تا در کنار ثبت یک عکس زیبا و باکیفیت، کار تبلیغات را هم انجام دهد. این حرفه به دانش و ابزارهای پیشرفته نیاز دارد تا متمایز از عکس‌های معمولی در فضای مجازی به نظر بیاید. این کار برای جلب نظر بیننده بسیار موثر است. آشنایی عکاس با حوزه‌های مختلف عکاسی تبلیغاتی و همچنین کارکردهای عکاسی در هر کدام از حوزه‌ها باعث بالا بردن تاثیر عکس‌ها در تبلیغات است.

حوزه کارکرد عکاسی تبلیغاتی

امروزه به لطف همه‌گیری فضاهای مجازی مبتنی بر تصویر مثل اینستاگرام حوزه کارکرد عکاسی بسیار گسترش یافته است. حتی بانوان آشپز که در خانه مشغول فعالیت آشپزی هستند هم از کارکرد عکاسی تبلیغاتی برای توسعه هنر خود و درآمدزایی از آن بی‌نصیب نیستند. لذا می‌توان گفت که عکاسی تبلیغاتی نه تنها برای صاحبان کسب‌وکارهای بزرگ و برندهای شاخص بلکه برای کسب‌وکارها و فعالیت‌های کوچک هم اهمیت بالایی دارد. از جمله حوزه‌های کارکرد عکاسی تبلیغاتی عبارتند از:

 • معرفی و تبلیغات
 • برندسازی
 • عکاسی صنعتی
 • بازاریابی و درآمدزایی

یکی از حوزه‌های تخصصی کارکرد عکاسی تبلیغاتی صنعت و کسب‌کارهای صنعتی است. صنایع بزرگ و کوچک از عکاسی صنعتی برای رقابت‌های حرفه‌ای و تجاری خود بهره می‌گیرند.

عکاسی صنعتی

امروزه اکثر صنایع بزرگ و کوچک در عرصه تبلیغات فعالیت جدی و مستمری دارند. عکاسی صنعتی یکی از چندین نوع فعالیت صنایع برای تبلیغ برند یا محصولات‌‌شان است. شما در اغلب سایت‌های اینترنتی یا صفحات مجازی برندهای مختلف عکس‌های بسیار زیادی از محصولات، برندها، فضاهای کسب‌وکار، گردانندگان کسب‌وکار و … می‌بینید. این عکس‌ها بخشی از تولید محتوای تبلیغاتی هستند که برای بازاریابی و جذب مشتریان بیشتر منتشر می‌شوند.

عکاسی در صنایع مختلف به شکل‌های متفاوت و با اهداف گوناگونی انجام می‌شود. از عکس یک نوشیدنی گرفته تا عکس از ماشین و کارخانجات و بناهای سربه‌فلک کشیده، همگی توسط عکاسی صنعتی انجام می‌گیرد.

 

عکاسی تبلیغاتی چیست

 

انواع عکاسی صنعتی

عکاسی در حوزه صنعت به شاخه‌های مختلفی تقسیم می‌شود. هر کدام از این شاخه‌های عکاسی صنعتی دارای مختصات و المان‌های خاص خود هستند. برخی از انواع عکاسی تبلیغاتی عبارتند از:

 • عکاسی کارخانه
 • عکاسی از محصول
 • عکاسی از غذا
 • عکاسی فشن و مدلینگ
 • عکاسی چیدمان
 • عکاسی معماری
 • عکاسی از جواهرآلات
 • عکاسی لوازم آرایشی

هر کدام از این شاخه نیاز به تکنیک‌های متفاوتی برای عکاسی تبلیغاتی دارند. در ادامه به یکی از مهم‌ترین انواع عکاسی تبلیغاتی یعنی عکاسی محصول اشاره می‌کنیم.

عکاسی از محصول

اگر شما صاحب یک برند شناخته شده در عرصه جهانی یا صاحب یک محصول دست‌ساز کوچک ناشناخته در خانه خود باشید، با کمک عکاسی از محصول خود می‌توانید برای آن بازاریابی کنید. اگر کسب‌وکار خانگی شما یا فروشگاه کوچک شما درآمدزایی بالایی ندارد، با دوربین گوشی‌های هوشمند هم می‌توانید عکاسی کنید. اما برای کسب‌وکارهای پیشرفته و وسیع و معرفی محصولات خود به تجهیزات حرفه‌ای نیاز دارید.

تجهیزات عکاسی تبلیغاتی

از جمله تجهیزات حرفه‌ای عکاسی تبلیغاتی که برای عکس گرفتن از محصول یا هر عکس حرفه‌ای دیگر استفاده می‌شود دوربین‌ دیجیتالی است. عکاسان حرفه‌ای در استودیوهای تخصصی تبلیغاتی معمولا از دوربین‌های بسیار پیشرفته دیجیتالی با لنزهای حرفه‌ای استفاده می‌کنند. ابزارهای نورپردازی، سه پایه و اکسسوری‌ها بخشی از تجهیزات حرفه‌ای عکاسی تبلیغاتی هستند. البته نحوه استفاده درست از این ابزارها و تجهیزات هم بخش مهمی از تاثیرگذاری عکاسی تبلیغاتی است. بخشی که نیاز به دانش تخصصی و حرفه‌ای عکاسی در زمینه تبلیغاتی را گوشزد می‌کند.

دانش حرفه ای و تخصصی در عکاسی تبلیغاتی

شما به عنوان یک عکاس برای ثبت عکس‌های تبلیغاتی باید با مفاهیمی مثل نور، زاویه عکاسی، لنز، ترکیب و تعادل رنگ، رزولوشن، روانشناسی رنگ و غیره آشنایی کافی داشته باشید. این مفاهیم بخشی از دانش حرفه‌ای و تخصصی در عکاسی تبلیغاتی است. اشراف شما به عکاسی باید با هنر و خلاقیت شما در تبلیغات عجین شود تا عکس‌های جذاب و تاثیرگذاری خلق کنید که نگاه ببینده را خیره کند. اگر خودتان فاقد این توانایی‌ها هستید بهتر است عکاسی تبلیغاتی را به عکاسان حرفه‌ای بسپارید. عکاسان تبلیغاتی با دانش حرفه‌ای و تجربه کافی عکس‌های تبلیغاتی باکیفیت و ارزشمندی ثبت می‌کنند.

عکاسان تبلیغاتی

اکثر صاحبان کسب‌وکارها و صنایع بزرگ و کوچک برای کارهای تبلیغاتی خود از عکاسان حرفه‌ای کمک می‌گیرند. آنها به دلیل کمبود وقت و فقدان دانش حرفه‌ای در زمینه عکاسی و تبلیغات از عکاسان تبلیغاتی کمک می‌گیرند. عکاسان در کنار دانش حرفه‌ای و تخصص و مهارت بالای خود به تجهیزات و ابزارهای پیشرفته هم دسترسی دارند. قطعا افراد عادی یا صاحبان کسب‌وکارهای کوچک یا خانگی به تجهیزات حرفه‌ای مثل استودیوی عکاسی دسترسی ندارند. درنتیجه آنها نمی‌توانند عکس‌های تبلیغاتی با سطح حرفه‌ای برای تبلیغ محصولات یا کسب‌وکار خود ثبت یا منتشر کنند.

عکاسی تبلیغاتی چیست

استودیوهای عکاسی

یکی از فضاهای حرفه‌ای موردنیاز در عکاسی تبلیغاتی استودیوی عکاسی است. عکاسان حرفه‌ای یا فعالان در حوزه تبلیغات معمولا با در اختیار داشتن استودیوهای حرفه‌ای و تجهیزات پیشرفته عکس‌ها و تیزرهای تبلیغاتی بسیار حرفه‌ای و باکیفیت می‌سازند. استودیو نماد یکی از مجموعه‌های حرفه‌ای در این زمینه است که سابقه و تجربه درخشانی در زمینه عکاسی تبلیغاتی دارد. این گروه با در اختیار داشتن عکاسان حرفه‌ای و خلاق موفق به همکاری با برندهای نام‌آشنا و معتبری در عرصه صنعت و تجارت شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا