دیگر مطالب

راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی چطور ممکن است، وقتی به کار تمام وقت مشغولیم؟

راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی یا هر کسب‌وکار اینترنتی دیگری در کنار شغل تمام وقت کار آسانی نیست و حتی به عقیده برخی ناممکن است.

اینکه بخواهید به عنوان یک کارآفرین پاره وقت فعالیت کنید و پس از تایم کاری مسئولیت مدیریت یک کسب‌وکار را برعهده بگیرید در حالی که همچنان باید به کار تمام وقت خود پایبند باشید و از کیفیت کارتان کاسته نشود، واقعا کار سختی است و تنها انگیزه بالاست که می‌تواند انرژی مورد نیازتان را در طول مسیر فراهم کند.

اما قرار نیست که تا پایان مطلب از سختی کار برایتان بگویم، خبر خوب این است که علی رغم همه این سختی‌ها این کار ناممکن نیست و خیلی‌ها این کار را انجام داده‌اند. در ادامه به صورت تخصصی به چگونگی راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی در کنار کار تمام وقت می‌پردازم.

 

اولین چالش در راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی

به عنوان فردی که یک کار تمام وقت دارد و قصد دارد که یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کند، اولین چالش این است که اساسا چه محصولی بفروشم؟ در واقعا اینکه چه محصولی برای فروش انتخاب می‌کنید در میزان موفقیت شما بسیار موثر است.

فردی که بیشتر روز خود را در جایی مشغول به کار است باید محصولی را انتخاب کند که هم تامین آن برایش راحت باشد و هم نگهداری و ارسال آن کمترین چالش ممکن را داشته باشد.

البته اگر به محصولی به شدت علاقه دارید بهتر است همان را انتخاب کنید، شاید این علاقه زیاد به شما کمک کند که از پس چالش‌های نگهداری و ارسال محصول برآیید، اما در غیر این صورت بهتر است به سراغ محصولاتی بروید که کمترین چالش را در تامین و ارسال برای شما دارند.

مطلب پیشنهادی: درآمد فروشگاه اینترنتی چقدر است؟ چطور درآمد فروشگاه را تخمین بزنیم؟

یکی از دوستانم به کوادکوپتر‌ها علاقه زیادی داشت و اتفاقا بازار خوبی داشتند و فروش اینترنتی آن‌ها هم بسیار رایج بود. یک روز با من تماس گرفت و به من گفت که قصد دارد وارد این حوزه شود و فروش اینترنتی کوادکوپتر را آغاز کند و برای راهنمایی با من تماس گرفته بود.

من هم به سراغ بازار کوادکوپترها رفتم و از آنجایی که خودم هم از علاقه‌مندان به این حوزه بودم با چند فروشگاه که فروش عمده داشتند تماس گرفتم و شرایط آنها را برای فروش پرسیدم.

یکی از آنها را به عنوان بهترین گزینه به دوستم معرفی کردم، همه فروشگاه‌ها به یک شکل همکاری می‌کردند، شما باید مبلغی جنس خریداری می‌کردید و آنها هم اجناس را برای شما ارسال می‌کردند.

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: اشتباهات من در راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی، شما این اشتباهات را مرتکب نشوید[/alert]

در این روش نگهداری از کوادکوپترها، بسته‌بندی و ارسالشان به عهده دوست بنده بود، اما یکی از فروشگاه‌ها به شکل بهتری همکاری می‌کرد که دوست بنده هیچ نیازی به تامین اجناس، نگهدار از آنها، بسته بندی و ارسال آنها و حتی پشتیبانی پس از خرید نداشت. اما چطور؟

فروشگاه مورد نظر لیستی از کوادکوپترهای موجود به همراه قیمت عمده را به ما می‌داد و ما آنها را با قیمت فروشمان در سایت درج می‌کردیم.

در صورتی که مشتری محصولی را از سایت ما خریداری می‌کرد و مبلغش به حساب ما واریز می‌شد ما با فروشگاه مورد نظر تماس می‌گرفتیم و محصول مورد نظر را با قیمت عمده خریداری می‌کردیم و آنها نیز محصول مورد نظر را بسته‌بندی کرده و به آدرس مشتری ما ارسال می‌کردند و حتی پشتیبانی و تعمیر را هم برای مشتریان ما انجام می‌دادند.

به این شکل ما کمترین دردسر ممکن را برای فروش داشتیم و برای دوست بنده که کار تمام وقت داشت بهترین گزینه بود.

اما اگر از چالش انتخاب محصول در راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی بگذریم، بزرگترین چالش در راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی برای افرادی که کار تمام وقت دارند، زمان است. اینکه چطور زمان کافی برای اختصاص به کسب‌وکار اینترنتی خود پیدا کنند و از آن برای رشد کسب‌وکارشان استفاده کنند.

اگر می‌خواهید در راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی موفق باشید و بعد از مدتی شاهد فروش از فروشگاه اینترنتی خود باشید، باید با خیلی از تفریحات، مهمانی‌ها و  دورههمی ها خداحافظی کنید.

هرچند که کار بسیار سختی است و هرکسی توان انجامش را ندارد، اما خبر خوب این است که شدنی است و بودند کسانی که این سختی‌ها را تحمل کردند و نتیجه گرفتند.

 

چرا این کار شدنی است؟

اولین موضوعی که از راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی در کنار کار تمام وقت باید بدانید این است که رشد فروشگاه اینترنتی شما از حالت نرمال کندتر خواهد بود. مسلما شما نمی‌توانید به صورت تمام وقت روی فروشگاهتان کار کنید و نباید انتظار رشد با سرعت بالا را داشته باشید.

باید بدانید که رشد قطعا اتفاق خواهد افتاد اما قدم به قدم و با سرعتی کندتر از حالت معمول، پس نباید این سرعت پایین شما را ناامید و خسته کند.

به عنوان فردی که کار تمام وقت دارید، مهمترین زمان‌هایی که می‌توانید از آنها برای کار روی کسب‌وکار اینترنتی خود استفاده کنید، تایم‌های بعد از کار یعنی همان یک یا دو ساعت سر شب و همینطور آخر هفته‌هاست.

برخی نیمی از پنج شنبه و برخی تمام پنج شنبه را به همراه جمعه تعطیل هستند، برخی هم شرایط شغلی‌ متفاوتی دارند و ممکن است بیش از این تعطیل باشند.

علاوه بر زمان، حقوق ماهانه به شما کمک می‌کند که بتوانید اندکی روی فروشگاه اینترنتی خودتان هزینه کنید و بخشی از کمبود وقت را با هزینه جبران کنید تا فروشگاهتان همچنان رو به جلو حرکت کند.

این امتیازی است شما نسبت به کسانی است که کار تمام وقتی ندارند و قرار است هرچه سریعتر از فروشگاهشان به درآمد برسند، زیرا آنها درآمد دیگری ندارند.

در واقع مهمترین مزیت شما نسبت به افرادی که به صورت تمام وقت روی کسب‌وکار اینترنتی شان کار می‌کنند این است که شما با کمترین استرس ممکن کار می‌کنید و هرگز نگران شکست خوردن کارتان نیستید زیرا در صورت هرگونه مشکل همچنان کار و درآمد خود را دارید.

 

[cp_info_bar display=”inline” id=”cp_id_c831d”][/cp_info_bar]

 

راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی با اصل تمرکز

وقتی صحبت از راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی در کنار کار تمام وقت می‌شود، تمرکز اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند. از آنجایی که زمان و انرژی شما محدود است تمرکز روی کار ایده خوبی است، مخصوصا وقتی حرف از انتخاب محصول و حوزه فعالیت فروشگاه می‌شود.

خیلی از افراد ایده‌های زیادی برای فروش محصول دارند و جامعه هدف بزرگی و رقابتی را انتخاب کرده‌اند. شاید اگر یک تیم بودند و می‌توانستند به صورت تمام وقت روی فروشگاه وقت بگذارند با شیوه کارشان مشکلی نداشتم.

اما وقتی وقتی زمان، انرژی و توانتان محدود است بهتر است در انتخاب محصول و مخاطبان هدف اصل تمرکز را رعایت کنید و سعی نکنید که همه چیز را به همه کس بفروشید.

مثلا به جای انتخاب محصولات زیادی در حوزه مد و فشن، تنها یک محصول مثل عینک، یا تی‌شرت یا یه گروه کالایی خاص را انتخاب کنید.

یا فرضا به جای فروش به همه قشر از مخاطبان چرا تنها روی خانوم‌ها خانه دار تمرکز نمی‌کنید؟ تمرکز روی قشر خاصی از مخاطبین هم یک از تکنیک‌های خوب تمرکز است.

مورد دیگری که با توجه به محدودیتان در زمان باید به آن توجه کنید، انتخاب بهترین روش برای بازاریابی است. مسلما از کانال‌های مختلفی مانند دریافت ترافیک از گوگل، تبلیغات کلیکی، سوشال مدیاها و . . . می‌توانید ترافیک جذب کرده و فروش داشته باشید.

اما آیا وقت دارید که روی همه این روش‌ها کار کنید؟ در حالی که هرکدام به اندازه کافی نیاز به زمان و انرژی دارند.

بهتر است که موثرترین روش را کشف کنید و تمام انرژی خود را روی آن صرف کنید، در آینده وقتی توانستید به صورت تمام وقت روی فروشگاه کار کنید یا لااقل به درآمدی رسیدید و توانستید یک نیروی پاره وقت داشته باشید می‌توانید از روش‌های دیگر نیز استفاده کنید.

راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی و کسب‌وکار اینترنتی در کنار کار تمام وقت مشکلات مخصوص به خود را دارد که اگر کمی در تحمل سختی‌ها توانمند باشید و به جای فکر کردن به سختی کار به چگونگی انجام آن فکر کنید حتما موفق خواهید شد.

اگر سوالی در این زمینه دارید در زیر همین پست بنویسید.

موفق باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا