دیگر مطالب

ایده‌های راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی متناسب با بازار ایران

اگر به راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی فکر می‌کنید، باید به شما تبریک بگویم چون در حال به خرج دادن شجاعت هستید. راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی مانند راه‌اندازی هر کسب‌وکار دیگری سختی‌هایی دارد که هر کسی از عهده آن برنمی‌آید.

اما به لطف پیشرفت‌هایی که اتفاق افتاده است، این کار تا حد زیادی راحت‌تر شده است. به عنوان مثال با پیشرفت‌ وردپرس و شکل گرفتن سایت‌سازها و فروشگاه‌سازها و همینطور با بوجود آمدن مراکز آموزشی در زمینه راه‌اندازی سایت و راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی، ساخت سایت و دسترسی به آموزش‌های لازم بسیار راحت شده است.

از طرفی شبکه‌های اجتماعی به سرعت در حال پیشرفت هستند، به عنوان مثال اینستاگرام با پیشرفت‌هایی که داشته است تنها یک شبکه‌ اجتماعی نیست، بلکه یک بستر برای رشد خیلی از کسب‌وکارها و حتی ارایه خدمات توسط آنهاست، امروز ما مفهومی به نام فروشگاه اینستاگرامی داریم، خیلی از کسب‌وکارها از اینستاگرام به عنوان محل ارایه خدمات و کالاهای خود استفاده می‌کنند.

اما شما برای راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی چه ایده‌ای دارید؟ اگر ایده‌ای ندارید بهتر است به این فکر کنید که چه فضاهایی خالی مانده است؟ چه خلع‌هایی وجود دارند؟ چه کارهایی می‌توان انجام داد که هنوز انجام نشده است یا به شکل خیلی بهتری می‌تواند انجام شود؟

در ادامه به چند ایده راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی اشاره می‌کنم که تا حد زیادی با بازار ایران متناسب هستند و به باز شدن ذهن شما در کشف فرصت‌های راه‌اندازی کسب‌وکار کمک می‌کنند.

 

راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی با فروش پک محصولات

پک محصولات در واقعی مجموعه‌ای از محصولات است که مورد نیاز عموم افراد جامعه هستند. وقتی شما این محصولات را به صورت یک پک خریداری می‌کنید قیمت خرید آن به صرفه‌تر از زمانی است که به صورت جداگانه خرید می‌کنید.

مثلا شامپو، صابون، ژیلت و چند قلم کالای بهداشتی دیگر که مورد استفاده همگان هستند و به صورت دوره‌ای خریداری می‌شوند را به صورت یک پک می‌توان ارایه کرد و شما با خرید این اقلام به صورت پک مبلغ پایین‌تری نسبت به خرید تک تک آنها پرداخت می‌کنید.

فروشنده پک به دلیل فروش یکجای چند کالا این تخفیف را برای شما در نظر گرفته است.

در ایران نیز برخی با این تکنیک کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده‌اند، یکی از این افراد، ملزوماتی که برای تولد استفاده می‌شوند را به صورت یک پک به نام مدپک ارایه می‌داد که شامل لوازمی همچون شمع، بادکنک، فشفشه و دیگر ملزومات یک تولد هیجان انگیز بود.

 

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی چطور ممکن است وقتی به کار تمام وقت مشغولیم؟[/alert]

 

راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی با آموزش مهارت‌هایتان

هرکس در زمینه‌ای مهارت و تجربه دارد. یکی خوب مذاکره می‌کند و در این زمینه تجربه و مهارت دارد. دیگری در بازار بورس تجربه و مهارت دارد. برخی در استفاده از ابزارهای مختلف مانند ابزارهای طراحی و یا ابزارهای دیگر مهارت دارند و . . .

کافیست بررسی کنید که تا چه حد افراد به دنبال یادگیری مهارت‌های شما هستند، اگر این مقدار خیلی کم نیست، بهترین فرصت برای شماست که یک وبسایت تاسیس کنید و یک یا چند محصول آموزشی از مهارت‌هایتان تهیه کنید.

کسب‌و‌کارهای آموزشی وضعیت خیلی خوبی دارند و آینده‌ای بسیار درخشان‌تر در انتظار آن‌هاست، زیرا در هیچ شرایطی نیاز افراد به آموزش از بین نخواهد رفت.

 

[cp_info_bar display=”inline” id=”cp_id_c831d”][/cp_info_bar]

 

راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی نیچ

شاید با خود بگویید که با وجود فروشگاه‌هایی مثل دیجی‌کالا امکان موفقیت برای هیچ فروشگاهی فراهم نیست. این حرف تا حد خیلی زیادی درست است، اگر کسی بخواهد وارد رقابت با دیجی‌کالا شوید به احتمال خیلی زیاد شکست می‌خورد.

اما مسئله این است که قرار نیست وارد رقابت با دیجی‌کالا شوید. مگر ممکن است که یک فروشگاه اینترنتی باشیم ولی رقیب دیجی‌کالا نباشیم؟

بله ممکن است، دیجی‌کالا یک فروشگاه بسیار بزرگ است و بازار بسیار بزرگ یعنی عموم مردم را هدف گرفته است. اما بازارهای کوچک با مخاطبانی خاص هم وجود دارند که دیجی‌کالا ویژه آنها خدمات یا کالا ارایه نمی‌دهد و از طرفی چون بازار کوچکی هستند برای دیجی‌کالا و امثال آن صرف نمی‌کند که روی این بازار متمرکز شوند.

پس این بازارهای کوچک را برای فروشگاه‌های اینترنتی کوچک‌تر رها کرده است.

به عنوان مثال به فروشگاه اینترنتی هنری.کام توجه کنید. این فروشگاه خانوم‌های خانه‌داری را هدف گرفته است که به دنبال یادگیری هنرهای دستی مانند نمددوزی، چرم‌دوزی و . . . هستند.

هنری.کام به فروش مواد اولیه لازم در هنرهای دستی می‌پردازد. مثلا پارچه‌های لازم، تکه چرم‌ها، دکمه‌ها و دیگر لوازمی که بانوان در انجام هنرهای دستی به آن‌ها نیاز دارند.

آی این نیاز توسط دیجی‌کالا رفع شده بود؟ خیر. زیرا دیجی‌کالا تا این حد تخصصی محصول ارایه نمی‌کند و حتی اگر این کالاها را هم به فروش برساند، بازهم مانند هنری.کام نمی‌تواند به ارایه آموزش در این زمینه بپردازد، زیرا هنری.کام هم آموزش می‌دهد و هم مواد اولیه لازم برای تمرین این آموزش‌ها را به فروش می‌رساند.

 

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: ۸ ایده راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی بدون ترس از دیجی‌کالا[/alert]

 

ارایه خدمات غذایی با کمک فضای آنلاین

شاید این کسب‌وکار را نتوان یک کسب‌وکار اینترنتی در نظر گرفت، ولی به جرات می‌توان گفت که عامل رشد سریع آنها استفاده درست از فضای آنلاین است.

در این مدل از کسب‌وکار، شما در زمینه پخت غذا، کیک یا دسر و . . . مهارت دارید و برای دریافت سفارش تلاش می‌کنید.

چند مدل مختلف از کسب‌وکارهای آنلاین مرتبط با غذا در ایران وجود دارند که دو مورد از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنم.

 

کیک خونه

کیک خونه، چند عضو یک خانواده هستند که در پختن انواع کیک مهارت دارند و با تبلیغ و استفاده درست از فضای آنلاین سفارش‌های زیادی را در محدوده فعالیت خود یعنی تهران دریافت می‌کنند.

بخشی سفارشات به صورت شخصی است و بخشی دیگر به صورت شرکتی، به عنوان مثال مجموعه فروشگاه اینترنتی دیجی استایل و سایت فروش بلیط علی بابا برای برخی از جشن‌هایی که داشته‌اند، سفارش کیک‌های تک نفره کوچک را به کیک خونه داده‌اند.

کیک خونه را با نام “کیک خونه” در گوگل جستجو کنید و با این کسب‌وکار آشنا شوید.

 

دلیون

دلیون کسب‌وکاری است که به فروش صبحانه و میان‌وعده در تهران مشغول است. تهران جایی است که کارمندان شرکتی و سازمانی بسیار زیادی دارد.

این کارمندان می‌توانند یک روز قبل وارد سایت شوند و مشخص کنند که صبح روز بعد چه صبحانه‌ای می‌خواهد تا دلیون این صبحانه را برای روز بعد تهیه کند و به آدرس مشخص شده ارسال کند.

با توجه به اینکه صبحانه‌های دلیون خیلی ارزان نیستند به نظر می‌رسد که دلیون قشر نسبتا مرفه از کارمندان شرکتی را هدف گرفته است.

 

[cp_info_bar display=”inline” id=”cp_id_f9b52″][/cp_info_bar]

 

راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی با ارایه خدمات

کسب‌وکارهای خدماتی با پیشرفت‌ فضای آنلاین و گرایش بیشتر مردم به استفاده از خدمات آنلاین دچار تحولاتی اساسی شده‌اند.

خیلی از خدمات که در گذشته تنها به صورت سنتی ارایه می‌شدند امروز به صورت آنلاین نیز ارایه می‌شوند.

امروز شما می‌توانید برای خدمات نظافت منزل، خدمات تعمیر منزل، خدمات شستشوی فرش و حتی شستشوی ماشین خود به صورت آنلاین درخواست دهید، قیمت را مشاهده کنید و در نهایت به صورت آنلاین پرداخت کنید.

 

آچاره

آچاره کسب‌وکار آنلاینی است که شما را به متخصصین مختلفی در امور تعمیرات متصل می‌کند. آچاره هم یک وب‌سایت دارد و هم اپلیکیشن، برای آشنایی با این کسب‌وکار نام آن را در گوگل جستجو کنید.

 

اسپارد

اسپارد کسب‌وکار آنلاینی است که به صورت تخصصی خدمات نظافت ارایه می‌دهد و شما از طریق این سایت می‌توانید به متخصصین شستشو که توسط اسپارد آموزش دیده و تایید شده‌اند دسترسی داشته باشید و برای روز مشخصی خدمات نظافتی خود را درخواست کنید.

برای آشنایی با این کسب‌وکار، نام آن را در گوگل جستجو کنید.

 

هدف از معرفی ایده‌های شروع کسب‌وکار اینترنتی این بود که شما با چند ایده مختلف آشنا شوید و ذهنتان برای ایده‌پردازی باز شود، در نهایت باید دقت داشته باشید که در انتخاب ایده همه جوانب را در نظر بگیرید، مسلما هر ایده‌ای برای شما مناسب نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا