چطور یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم؟ مراحل ساخت فروشگاه اینترنتی

چطور یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم؟ مراحل ساخت فروشگاه اینترنتی

راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی و راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی دو عبارتی هستند که این روزها بیش از پیش بهم گره خورده‌اند و خیلی‌ها با راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی به دنیای کسب‌وکارهای اینترنتی ورود کرده‌اند.

در این مطلب از دو جهت به راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی می‌پردازیم.

از یک سو به این موضوع می‌پردازیم که پیش از ساخت فروشگاه چه مواردی را باید در نظر داشت و چه اقدماتی باید انجام داد.

و  از سوی دیگر به روش‌های ساخت فروشگاه اینترنتی می‌پردازیم و می‌آموزیم که چطور یک فروشگاه اینترنتی داشته باشیم. در ادامه نیز به نکاتی اشاره می‌کنم که توجه و تفکر به آن‌ها خالی از فایده نیست و به شما در راه‌اندازی فروشگاه آنلاین  و پیشبرد آن کمک می‌کنند.

پیش از راه اندازی فروشگاه بد نیست در مورد درآمد فروشگاه اینترنتی بررسی هایی داشته باشید، مطالعه مطالب زیر را به شما توصیه می کنم.

حتما بخوانید: درآمد فروشگاه اینترنتی چقدر است؟ چطور درآمد فروشگاه را تخمین بزنیم؟

حتما بخوانید: راه اندازی فروشگاه اینترنتی چطور ممکن است وقتی به کار تمام وقت مشغولیم؟

حتما بخوانید: اشتباهات من در راه اندازی کسب و کار اینترنتی، شما این اشتباهات را مرتکب نشوید.

 

قدم اول: انتخاب محصول برای فروش

پیش از هرچیز باید به این فکر کنید که قصد فروش چه محصولاتی را دارید. انتخاب محصول اولین و مهمترین قدم در شروع یک فروشگاه اینترنتی است.

گاه انتخاب محصول از همان ابتدا می‌تواند ریسک شکست شما را افزایش یا کاهش دهد، پس به اندازه کافی برای این انتخاب مهم وقت بگذارید.

چرا انتخاب محصول برای فروش آنلاین تا این حد مهم است؟

تصور کنید محصولی را برای فروش انتخاب کرده‌اید، فروشگاه را راه‌اندازی کرده‌اید، تولید محتوا و تبلیغ کرده‌اید و همه چیز به خوبی پیش‌ می‌رود.

پس از مدتی متوجه می‌شوید که فروشتان پایین است با کمی بررسی بیشتر متوجه می‌شوید که این آمار فروش برای شما قابل قبول است زیرا محصول انتخابی شما برای فروش بازار کوچکی دارد و از طرفی حاشیه سود این محصول خیلی بالا نیست، چه اتفاقی افتاده است؟

شما محصولی را انتخاب کرده‌اید که بازار کوچکی دارد و از طرفی حاشیه سود آن نیز در حد متوسط است اما شما تصور می‌کردید که درآمدتان خیلی بیشتر از این مقدار خواهد بود  در نتیجه دلسرد می‌شوید.

حتما بخوانید: ۲۸ فروشگاه اینترنتی ایرانی که باید آنها را بشناسید

پس یکی از مواردی که در انتخاب محصول باید در نظر داشته باشید، بررسی بازار محصول و حاشیه سود آن است تا پس از مدتی فعالیت دچار سردی و نا امیدی نشوید.

مثال دیگری برای شما می‌زنم، فرض کنید محصولی را انتخاب کرده‌اید، فروشگاه راه‌اندازی کرده‌اید و به فروش هم رسیده‌اید.

پس از مدتی متوجه می‌شوید کسی محصول شما را خریداری نمی‌کند زیرا محصول شما هنوز به اندازه کافی در اینترنت جستجو نمی‌شود و بازار خرید آنلاین آن هنوز خیلی مناسب نیست. در حالی که پیش از انتخاب محصول می‌توانستید بازار آن را به صورت نسبی بررسی کنید.

مثال‌های دیگری وجود دارند که نشان می‌دهد انتخاب محصول تا چه حد مهم است، توصیه می‌کنم برای انتخاب محصول مطلب زیر را مطالعه کنید.

قدم دوم:  محصول مورد نظر را تست کنید

اگر مرحله انتخاب محصول را طی کردید ولی همچنان مطمئن نیستید که محصول درستی را انتخاب کرده‌اید یا خیر، می‌توانید محصول خود به شکل‌های دیگر در فضای مجازی عرضه کنید و بازار را بسنجید.

دیوار، اینستاگرام، سایت‌های فروش واسطه‌ای و .  .  . روش‌های مناسبی برای بررسی میزان متقاضیان در فضای آنلاین هستند.

قدم سوم: ساخت فروشگاه اینترنتی

برای ساخت فروشگاه اینترنتی شما سه گزینه پیش رو دارید.

گزینه اول: ساخت فروشگاه با برنامه نویسی

با استفاده از زبان‌های برنامه نویسی تحت وب یک فروشگاه اینترنتی اختصاصی برای خود می‌سازید. که اگر خودتان برنامه نویسی نیستید و یا مایل به صرف وقت نیستید، می‌توانید ساخت آن رابه یک شخص یا شرکت معتبر بسپارید.

 

گزینه دوم: ساخت فروشگاه با سیستم‌های مدیریت محتوا

با استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوای سایت(CMS)  که وردپرس مشهورترین آن‌هاست، برای خود یک سایت بسازید. این روش به مراتب سریعتر از روش اول است، اما برای فروشگاه‌های خیلی بزرگ توصیه نمی‌شود.

در این روش هم یا باید خودتان وردپرس یاد بگیرید که یادگیری آن سریعتر از روش اول است و یا انجام آن را به شرکت یا شخص بسپارید که هزینه به مراتب کمتری از حالت اول خواهد داشت.

 

گزینه سوم: ساخت فروشگاه با فروشگاه‌سازهای تحت وب

فروشگاه‌‌سازهای تحت وب، سایت‌هایی هستند که در آن‌ها ثبت نام کرده و یک فروشگاه آماده با پنل مدیریت دریافت می‌کنید.

برای درک چگونگی آن، تصور کنید که در فیسبوک ثبت نام می‌کنید و یک صفحه برای خود می‌سازید. در این فروشگاه سازها به جای صفحه یک فروشگاه در اختیار شما قرار می‌گیرد. این روش از سریع‌ترین روش‌هاست اما در ایران همه فروشگاه سازها ظاهر مناسب و دلچسبی را به شما ارایه نمی دهند، اگر قصد استفاده از فروشگاه سازها را دارید، من فروشگاه ساز پرتال را به شما توصیه می کنم.

فروشگاه ساز پرتال امکان ۷ روز تست رایگان را فراهم کرده است.

ورود به فروشگاه ساز پرتال

 

قدم چهارم: جذب ترافیک به وب‌سایت را بیاموزید

در این مرحله باید فروشگاه شما به اندازه کافی محصول داشته باشد و با روش‌های مختلف تلاش کنید که مخاطبان به فروشگاه شما وارد شوند.

اگر در زمینه دیجیتال مارکتینگ تجربه‌ای ندارید حتما حتما از یک شخص متخصص در این زمینه کمک بگیرید و در کنار آن سعی کنید مهارت‌های دیجیتال مارکتینگ خود را با مطالعه و دوره‌های آموزشی مختلف تقویت کنید.

در ادامه به چند نکته در راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه اینترنتی توجه کنید.

۱- در راه‌ اندازی فروشگاه عجله نکنید

یکی از اشتباهاتی که فروشگاه‌های ناموفق انجام می‌دهند عجله در راه‌ اندازی و تبلیغ فروشگاه است. اینکه وب‌سایت فروشگاهی شما در ابتدای کار خیلی کامل نباشد طبیعی است، اما اگر بیش از حد ناقص باشد نباید برای تبلیغات و پروموت کردن آن هزینه کنید.

وقتی هنوز خیلی از محصولات در سایت شما وجود ندارند، پروسه خرید با مشکلاتی مواجه است و مشکلات جدی دیگری دارید، هزینه کردن روی تبلیغات به معنی هدر دادن پول است.

بهتر است فروشگاه اینترنتی شما حداقل‌های لازم را داشته باشد و سپس روی تبلیغات هزینه کنید.

 

 هنر درست شروع کردن

کتاب راهنمای ورود موفق به دنیای فروش آنلاین 


برای همه کسانی که قصد ورود به دنیای فروش آنلاین را دارند. 
مشاهده کتاب

 

۲- روی کاربران تمرکز کنید

بدون شک یکی از چالش‌های اصلی در فروش اینترنتی و راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی، عدم امکان لمس محصول توسط کاربر است. خیلی از افراد هنوز به دلیل عدم امکان لمس محصول خرید خود را به صورت اینترنتی انجام نمی‌دهند و برخی دیگر با کمی نگرانی خرید می‌کنند.

این مشکل در حال حاضر قابل حل نیست، اما می‌توان با تکنیک‌هایی همچون توضیحات کامل در مورد محصول، عکس‌ها و ویدیوهای با کیفیت از محصول تا حدی این مشکل را رفع کرد و به کاربر کمک کرد تا جای ممکن با محصول واقعی ارتباط برقرار کند.

علاوه بر این تکنیک‌ها، بهتر است با آسوده کردن پروسه خرید، پیشنهادات خرید و امکان ارسال رایگان کاری کنید که کاربران مشکل عدم امکان لمس محصول را نادیده بگیرند و برای خرید اینترنتی از شما انگیزه کافی را به دست آورند.

۳- از شبکه‌های اجتماعی نهایت استفاده را ببرید

شبکه‌های اجتماعی قلب تپنده فروشگاه اینترنتی شما هستند. به عنوان مثال مدتی پیش یک فروشگاه اینترنتی را بررسی می‌کردم و متوجه شدم که بیش از ۵۰درصد ترافیک این فروشگاه از طریق شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام است.

پس از بررسی حساب اینستاگرام این فروشگاه متوجه شدم که این فروشگاه به خوبی در اینستاگرام فعالیت می‌کند و مخاطبانی به شدت هدفمند دارد.

برخی به شما توصیه می‌کنند که مدیریت شبکه‌های اجتماعی فروشگاهتان را به شخصی خارج از مجموعه خود برون سپاری کنید، اما مطمئن باشید که این کار اشتباه است.

حساب شما در اینستاگرام یا هر شبکه‌ اجتماعی دیگری نماینده‌ای از کسب‌وکارتان است، بهتر است این نماینده را به دست هر کسی مخصوصا افراد خارج مجموعه که آشنایی کافی با برند شما و سبک کاری شما ندارند نسپارید.

۴- از سوشال پروف استفاده کنید

سوشال پروف یا تایید اجتماعی، یعنی نشان دهید که کسب‌وکار شما و فروشگاه اینترنتی شما مورد تایید است.

به عنوان مثال نظرات مثبت افراد در شبکه‌ اجتماعی شما و اعلام رضایت آنها نوعی تایید اجتماعی است و به شدت در میزان اعتماد افراد به شما موثر است.

۵- راه‌ اندازی فروشگاه اینترنتی با تمرکز روی سئو

از سئو غافل نشوید، مخصوصا وقتی بودجه تبلیغاتی شما خیلی بالا نیست.

شما از تکنیک‌های مختلفی برای جذب ترافیک به سایت می‌توانید استفاده کنید که برخی هزینه کمتر و برخی هزینه بیشتری دارند.

اولین توصیه من این است که با انجام تست‌های کم هزینه و همینطور بررسی‌های مختلف بهترین شیوه یا شیوه‌های جذب ترافیک را پیدا کنید.

مسلما بهترین شیوه آن است که بهترین بازخورد را برای شما داشته باشد و در این میان بدون شک یکی از بهترین شیوه‌ها، جذب ترافیک رایگان از گوگل است.

که برای به دست آوردن ترافیک رایگان از گوگل باید روی سئو به اندازه کافی تمرکز کنید.

۶- از جمع آوری لید غافل نشوید

لید یا همان سرنخ‌ها، همان افرادی هستند که هنوز از شما خرید نکرده‌اند ولی به کسب‌وکار شما علاقه نشان داده‌اند و به عبارتی یک قدم به خرید از شما نزدیک‌تر شده‌اند.

مثلا کسانی که در خبرنامه سایت عضو شده اند و ایمیل یا شماره تماسشان را در اختیار شما قرار داده‌اند، یا آنهایی که در ازای دریافت یک محتوا یا دریافت یک کد تخفیف ایمیل خودشان در اختیار شما قرار داده‌اند.

به این افراد لید و به عمل جذب این افراد لید جنریشن یا لیدسازی گفته می‌شود. استفاده از لید از این جهت حائز اهمیت است که پس از مدتی شما یک دیتابیس بزرگ از مشتریان و افراد علاقه‌مند به کسب‌وکارتان دارید و می‌توانید از آنها برای فروش بیشتر یا اطلاع رسانی‌ها استفاده کنید.

۷- از اهمیت توضیحات محصول در فروشگاه اینترنتی غافل نشوید

در راه‌ اندازی فروشگاه اینترنتی، یکی از مواردی که می‌تواند به موفقیت فروشگاه شما کمک کند توجه به محتوا است.

اینکه چه محتوایی در فروشگاه قرار می‌دهید به شدت مهم است اما توضیحات نوشته شده برای محصولات چندین برابر مهم هستند.

توضیحات محصول می‌تواند منجر به خرید یا عدم خرید یک کاربر شود، در واقع با نوشتن توضیحات محصول خوب می‌توان نرخ تبدیل یک فروشگاه را بالا برد.

نکات مهمی در توضیحات محصول وجود دارند که مهمترین آنها، توجه به سوالات ذهنی کاربر است، باید با شناخت بهتر مخاطبان و همینطور محصول مورد نظر، متوجه شوید که چه سوالاتی در ذهن کاربران در مورد این محصول وجود دارد، و سعی کنید که در توضیحات محصول به این سوالات پاسخ دهید.

۸- وب‌سایت فروشگاهی شما باید ریسپانسیو یا واکنش‌گرا باشد

امروز درصد قابل توجهی از ترافیک وب‌سایت‌ها از طریق موبایل است. با این اوصاف اگر وب‌سایت شما روی موبایل نمایش درستی نداشته باشد و کاربر برای خرید از وب‌سایت در حالت موبایل مشکل داشته باشد، در این صورت درصد قابل توجهی از مشتریان را از دست داده‌اید.

در گذشته برخی ترافیک ناچیز موبایل را نادیده‌ می‌گرفتند اما امروز نادیده گرفتن ترافیک موبایل مساوی با شکست یک فروشگاه اینترنتی است.

حتی برخی با وجود ریسپانسیو بودن سایت در حالت موبایل، دست به ساخت اپلیکیشن برای استفاده راحت‌تر کاربران می‌زنند.

 

 

۹- امکان نظر دهی مشتریان در فروشگاه اینترنتی فراهم باشد

در بررسی یک فروشگاه اینترنتی ایرانی متوجه شدم که این شرکت راه‌ اندازی فروشگاه اینترنتی خود را به یک مجموعه دیگر سپرده است و در عین ناباوری از آنها خواسته بود که امکان نظردهی مشتریان بسته باشد.

این فروشگاه نمی‌دانست که وجود نظرات دیگر مشتریان درباره محصول چقدر می‌تواند به افزایش فروش سایت کمک کند، و جدای از این موضوع خیلی از کاربران تنها در صورت نظرات مثبت دیگر افراد در مورد یک محصول آن را خریداری می‌کنند.

در راه‌ اندازی فروشگاه اینترنتی نکات بسیاری وجود دارند از جمله چگونگی انتخاب محصول، چگونگی راه‌ اندازی وب‌سایت فروشگاهی، چگونگی سئوی وب‌سایت و نکات دیگری که حائز اهمیت هستند.

توصیه می‌کنم مطالب زیر را هم مطالعه بفرمایید.

مراحل راه‌ اندازی فروشگاه اینترنتی، تو فکر یک شروع باش

۸ ایده راه اندازی فروشگاه اینترنتی بدون ترس از دیجی‌کالا

کسب و کار اینترنتی با فروش محصولات فیزیکی

اشتباهات من در راه اندازی کسب و کار اینترنتی، شما این اشتباهات را مرتکب نشوید

امتیاز این مطلب
اگه خوشت اومده رای بده

مهران دهقانی هستم، مدیر سایت رونق.کام اگر به دنبال اطلاعات بیشتری هستید، به بخش درباره ما مراجعه کنید و با من و رونق.کام، مفصل‌تر آشنا بشید.

رونق را دنبال می‌کنم

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. علی مسعودی
  ۷:۱۳ ۱۳۹۸/۰۸/۰۸

  سلام
  یه سوال داشتم. من یه فروشگاه اینترنتی میخوام راه اندازی کنم. آیا سایتهای فروشگاهی که مالک آنها شخص هستند شامل مالیات هستند و مالیات اونها چقدر است؟
  ممنون

  • مهران دهقانی
   ۳:۳۴ ۱۳۹۸/۰۸/۰۹

   سلام. تا جایی که بنده اطلاع دارم خیر.

 2. جلیل نورزایی
  ۱۲:۱۸ ۱۳۹۸/۰۸/۰۲

  تشکر ازشما

 3. معصومه
  ۶:۲۳ ۱۳۹۸/۰۶/۲۵

  سلام و قت بخیر
  برای شروع اگه بخوام از یه پلتفرم اجتماعی مثل اینستاگرام استفاده کنم، چجوری میتونم مخاطب پیدا کنم؟

  • مهران دهقانی
   ۱۲:۰۸ ۱۳۹۸/۰۶/۲۵

   سلام دوست عزیز. بله برای شروع میتونید از اینستاگرام استفاده کنید اما بعد از اینکه کمی رشد کردید باید فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید. اینستاگرام برای شروع گزینه مناسبی است. برای اینکه در اینستاگرام رشد کنید باید بازاریابی اینستاگرامی بدونید و طبق چیزهایی که یاد میگیرید شروع به فعالیت کنید.
   هم میتونید از مقالات رایگان سایت بنده و دیگر سایتها استفاده کنید و هم اینکه اگر به دنبال یادگیری جامع و سریعتر هستید، میتونید از دوره ما استفاده کنید.
   https://ronaaq.com/products/landing/effective-insta-marketing/productpage.html

 4. سعید
  ۷:۰۰ ۱۳۹۸/۰۶/۱۴

  سلام
  برای ارسال کالایی در حدود وزن ۱ تا ۵ کیلو هزینه پست خیلی زیاد میشه و برای مصرف کننده گرون درمیاد.. چه راهکاری هست؟؟

  • مهران دهقانی
   ۹:۳۱ ۱۳۹۸/۰۶/۱۴

   سلام.
   مقداری از هزینه را روی کالا سرشکن کنید. ارسال ها را جمعی انجام دهید. تا در نهایت هزینه کمتر بشه.

 5. محمد
  ۸:۵۰ ۱۳۹۸/۰۵/۲۴

  با تشکر و قدردانی از شما بابت اطلاعاتی که به ما میدهید ؛ بنده در صدد راه اندازی فروشگاه اینترنتی میباشم
  برخلاف رسته شغلی که الان دارم. مهندس ساختمان
  ولی علاقه خاصی به فروشگاههای اینترنتی دارم
  البته در زمینه فروش و جذب مشتری هم تجاربی دارم.
  قصد تشکر از مطالبی که در سایتتون گذاشتید.
  خیلی ممنون
  یا حق

  • مهران دهقانی
   ۶:۵۸ ۱۳۹۸/۰۵/۳۰

   لطف دارید دوست عزیز. اگر سوالی بود در خدمتم.

 6. ابوالفضل شکری
  ۸:۱۳ ۱۳۹۸/۰۳/۰۶

  سلام. بابت اطلاعاتی ک در اختیار ما قرار میدید ممنون. ی سوال داشتم اینکه من میخوام ی برنامه نویس حرفه ای را استخدام کنم یا درصورت لزوم تو سرمایه گذاریم شریکش کنم چطور میتونم این نیرو را پیداکنم

  • مهران دهقانی
   ۱۰:۰۷ ۱۳۹۸/۰۳/۰۹

   سلام وقت بخیر. توصیه نمیکنم تو سرمایه گذری شریکش کنید. مگر اینکه ایشون واقعا از ابتدا با شما بوده باشند یعنی هردو باهم تصمیم به انجام یک کار گرفته باشید، نه اینکه کسی را پیدا کنید و به جای پرداخت پول در پروژه شریکش کنید.
   برای پیدا کردن برنامه نویس به سایت پونیشا مراجعه کنید. پروژه خود را تعریف کنید تا برنامه نویسان زیادی برای انجام آن اعلام آمادگی کنند.
   موفق باشید.

 7. af
  ۳:۵۴ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴

  با سلام و ارزوی توفیق روزافزون برای شما باور کنید بدون تردید از نظر من تا کنون در مورد فروشگاه اینترنتی اینقدر مطلبجالب و جذاب در یک سایت نخوانده بودم عالی بود مخصوصا مثالهای روشنی که زده اید یک سوال روش برقراری ارتباط تلفنی باشما و مشاوره چگونه است و دیگر اینکه در مورد داستان نویسی و بازیگری میخواستم راهنمایی بخواهم جهت فعالیت کمکم کنید بسیار سپاس از لطف خالصانه و بی ریای شما که رایگان در اختیار عموم میگذارید سلامت و موفق باشید

  • مدیر سایت
   ۵:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵

   سلام دوست عزیز. ممنون از لطفت. اگر سوال کوتاهی دارید در همین قسمت بپرسید در غیر این صورت از این آدرس ایمیل استفاده کنید. موفق باشید.
   ronaaq.com@gmail.com

 8. فرزاد
  ۴:۱۸ ۱۳۹۷/۰۸/۰۷

  سلام. برای ساخت فروشگاه وردپرس رو توصیه میکنید با پرستاشاپ؟

  • مدیر سایت
   ۷:۱۷ ۱۳۹۷/۰۸/۰۷

   وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای فروشگاهی نیست و برای تبدیل آن به یک فروشگاه لازم است که افزونه ووکامرس را نصب کنید. اما پرستاشاپ یک سیستم مدیریت محتوای فروشگاهی هست و اساسا برای ساخت یک فروشگاه ایجاد شده است. اما مزیت وردپرس وجود پلاگین ها و آموزش های فراوان و پشتیبانی بهتر است. من استفاده از وردپرس را توصیه می کنم. موفق باشید.