روش‌های آموزش مکالمه‌ زبان انگلیسی سریع

همان‌طور که می‌دانید، مکالمه یکی از مهارت‌های اصلی در یادگیری زبان انگلیسی است. شما حتی با حفظ‌کردن لغات و اصطلاحات بسیار زیاد در زبان انگلیسی، به تنهایی قادر به مکالمه نیستید. پس به نظر می‌رسد مکالمه به زبان انگلیسی برای افراد غیر بومی کار بسیار دشواری باشد و می‌بایست به اصطلاحات عامیانه، مخفف شده و عبارات بومی نیز تسلط کافی داشت.

پس برای جدا‌شدن از کتاب‌های لغت و گرامر و رسیدن به مرحله‌ی مکالمه چه باید کرد؟ برای اینکه بسیار مسلط و روان به زبان انگلیسی سخن بگویید و مکالمه داشته‌ باشید، باید هر روز و به تعداد دفعات زیاد برای این کار تلاش کنید. با ما همراه باشید تا شما را با روش‌های آموزش مکالمه‌ زبان انگلیسی سریع آشنا کنیم.

1. از افراد انگلیسی‌زبان تقلید کنید ( imitating )

بسیاری از افراد زمانی که به یادگیری زبان انگلیسی فکر می‌کنند، خواندن تعداد بسیار زیادی از کتاب‌های انگلیسی، حفظ‌کردن لیست بلندی از کلمات و نکات بسیار ریز گرامری به ذهن‌شان می‌آید. همه‌ی این‌ها در جای خود بسیار کمک‌کننده هستند و قطعاً نباید نادیده گرفته‌ شوند. اما بخش بسیار مهم دیگر ماجرا، که شاید بسیاری از مردم آن را فراموش کنند یا از رفتن به سراغ آن می‌هراسند، کار‌کردن و بخش عملی استفاده از آنچه آموختیم است. کار‌هایی از قبیل تحقیق‌کردن، بازی‌کردن، گوش‌دادن و تکرار‌کردن.

مطالعات انجام شده نشان داده است که تقلید، یکی از راه‌های بسیار مفید و کارآمد برای آموزش مکالمه‌ زبان انگلیسی سریع است. گوش‌دادن و تکرار‌کردن آنچه دیگران می‌گویند و دقیقاً همان‌طور که آن‌ها می‌گویند (حتی توجه به لحن گویش، احساس و انتخاب کلمه‌ی آن‌ها)، یکی از بهترین و مفرح‌ترین روش‌هایی است که نقش بسیار زیادی در رشد مکالمه‌ی شما دارد.

فیلم یا برنامه‌های انگلیسی‌زبان که از تماشای آن‌ها لذت می‌برید، پیدا کنید.

از افراد انگلیسی‌زبان تقلید کنید

2. از یادگیری کلمه به کلمه در مکالمه بپرهیزید ( chunked-based learning )

آیا از حفظ‌کردن تعداد زیادی کلمه‌ی انگلیسی خسته شده‌اید و نمی‌توانید با اعتماد به نفس بالا صحبت کنید؟ بیایید روش یادگیری خود را برای آموزش مکالمه‌ زبان انگلیسی سریع تغییر دهیم. به جای یادگیری کلمات مجزا، اصطلاحات را یاد بگیریم! به این روش، روش chunk-based می‌گویند.

به اصطلاحات جدید مانند یک عبارت جدا ناپذیر نگاه کنید. به آن گوش کنید و سپس تکرار کنید. برای چند لحظه خود را از گرامر و معنی کلمه‌ به کلمه رها کنید تا عبارت برایتان آشنا و واضح شود.

با این روش، از گرفتن اشکالات جزئی به عبارت خودداری کنید و نگاه کلی‌ای به آن داشته باشید. به عنوان مثال؛ به جمله‌‌ی « I need water» ، به عنوان یک عبارت نگاه کنید و از ترجمه‌ی کلمه به کلمه‌ی آن بپرهیزید. همان ابتدا به ترجمه و گرامر فعل « to need » اهمیت ندهید.

این روش کمک بسیار بزرگی به آموزش مکالمه‌ زبان انگلیسی سریع شما خواهد کرد؛ زیرا برای صحبت‌کردن، به جای اینکه در دامنه لغات خود به دنبال کلمه‌ی مناسب بگردید و سپس طبق اصول گرامر آن‌ها را بیان کنید، همزمان در دامنه‌ی اصطلاحات خود، عبارت مربوطه را که با گرامر صحیحی به خاطر دارید خواهید گفت.

3. به سرعت آنچه آموختید را استفاده کنید ( Use what you’ve learned immediately)

اگر یک چیز وجود داشته باشد که مغز شما از آن لذت ببرد، احساس مفید بودن است. مغز ما از تلف کردن وقت برای یادگیری چیزی که استفاده نشود، متنفر است. (شاید به همین دلیل است که لغاتی که دیروز سعی کردید یاد بگیرید را مدام فراموش می‌کنید)

این یک نکته بسیار مهم برای آموزش مکالمه زبان سریع از جانب ما به شما: حتی اگر در اتاق خود تنها هستید، اولین کاری که با دیدن یک اصطلاح یا عبارت جدید باید انجام دهید این باشد که بلافاصله با صدای بلند آن را بخوانید. چندین بار آن را تکرار کنید تا زمانی که بدون نگاه‌کردن به صفحه‌ی کتاب بتوانید آن را بگویید. اگر آن را در سه جمله‌ی متفاوت بکار ببرید بسیار سودمند خواهد بود. این درست زمانی‌ست که دیگر فقط اصطلاحات انگلیسی را حفظ نکرده‌اید؛ بلکه از زبان انگلیسی به معنای واقعی استفاده می‌کنید!

4. یک بازیگر باشید! (Be an actor)

یک بازیگر یک وظیفه دارد و آن اینکه یک متن را بخواند و کاری کند مردم باور کنند که آن نوشته واقعی‌ست. آن‌ها این کار را با استفاده از احساسات، مبالغه، تکرار و تمرین انجام می‌دهند. حال چرا شما این کار را برای آموزش مکالمه‌ زبان انگلیسی سریع انجام ندهید؟

بیاید یک بازی برای خودتان انجام دهید! بدون نیاز به جای خاص یا فرد دیگری، این کار را به راحتی انجام دهید.

بازی به این صورت است که یک اصطلاح انگلیسی، هر آنچه که علاقه دارید، تهیه کنید و آن را روی کاغذ بنویسید. سپس آن را به قدری بخوانید و تکرار کنید که بتوانید بدون نگاه به کاغذ آن را بیان کنید. حالا آن را با احساسات متفاوت و در موقعیت‌های مختلف بیان کنید. از مبالغه‌کردن نترسید! بعد از گذشت چند دقیقه می‌بیند که به صدای آن اصطلاح عادت کردید بدون اینکه به آن فکر کنید و مشکلی داشته باشید، آن را بیان می‌کنید.

این روش برای ماندگاری اصطلاحات، کاربرد سریع آن‌ها در هنگام مکالمه و بالا بردن اعتماد به نفس بسیار مفید است. حتماً آن را امتحان کنید.

یک بازیگر باشید!

5. به صحبت‌های انگلیسی خود گوش دهید ( Listen to yourself )

بعضی از زبان‌آموزان از صحبت‌کردن خجالت می‌کشند و آن را به تعویق می‌اندازند. ولی این یک نکته‌ی مهم است که از همان ابتدا پس از یادگیری لغات، اصطلاحات و عبارات، در مکالمات خود از آن‌ها استفاده کنید.

یکی از بهترین روش‌های آموزش مکالمه‌ زبان انگلیسی سریع این است که انگلیسی صحبت‌کردن خود را ضبط کنید. این روش به دو دلیل به شما کمک می‌کند: اول اینکه شما را با نحوه‌ی گویش خودتان راحت می‌کند. دوم اینکه می‌توانید با نگه‌داشتن این صدا‌ها، پیشرفت خود را در زمینه‌ی مکالمه بررسی کنید و ببینید که چقدر در مکالمه و نحوه‌ی گویش توانمند شده‌اید.

هم‌چنین شنیدن نظر استادان زبان انگلیسی درباره‌ی نحوه‌ی گویش، گرامر و … بسیار مناسب و تاثیرگذار خواهد بود.

6. از آموزش‌های تصویری استفاده کنید( Become visual )

یکی از روش‌های آموزش‌ مکالمه‌ زبان سریع، آموزش از طریق تصاویر مرتبط است. این روش محبوب و موثر اصطلاحات که مورد استفاده‌ی ما در وب‌سایتمان است، آموزش لغات و اصطلاحات با استفاده از تصاویر مرتبط با آن‌ها یا visual learning است. به هر میزان که یادگیری عمیق‌ و ماندگار‌تری از اصطلاحات داشته باشید، مکالمه‌ی روان‌تری خواهید داشت.

اگر برای هر کلمه خودتان تصویری متناسب تهیه کنید، تاثیر بیش‌تری در ماندگاری آن خواهد داشت؛ اما هم‌چنین با google image و سایر ابزار‌ها نیز می‌توانید تصویر مرتبط پیدا کنید. از راه‌کار‌های آموزش لغت انگلیسی سایت ما حتماً استفاده کنید.

7. داستان زندگی‌تان را به زبان انگلیسی بگویید ( Narrate your life )

مغز شما تمایل زیادی به حفظ‌کردن لغاتی دارد که شما آن‌ها را به زندگی خودتان مرتبط می‌کنید. پس هر چقدر می‌توانید لغات و کاربرد آن‌ها را برای خودتان شخصی کنید. بنابراین با هر کلمه یا اصطلاح که رو به رو می‌شوید، از خود بپرسید

«چطور می‌توانم این اصطلاح را به شرایط فعلی خودم مرتبط کنم؟ در چه شرایطی از این عبارت یا اصطلاح استفاده خواهم کرد؟»

این روش به دو دلیل برای شما سودمند است: روش کسل‌کننده‌ای نیست و اشتیاق شما برای یادگیری حفظ می‌شود. دوم اینکه هر زمان از شما خواسته شود درباره‌ی تجربیات و زندگی خود صحبت کنید، می‌توانید خیلی مسلط مکالمه را ادامه دهید چون قبلاً یک بار آن را تمرین کرده‌اید! با این روش ساده‌ی آموزش مکالمه‌ زبان انگلیسی سریع، سطح خود را بالا ببرید.

به زبان انگلیسی آواز بخوانید

8. به زبان انگلیسی آواز بخوانید (Start singing)

علم ثابت کرده‌است که زمانی که یک زبان یاد می‌گیرید بخشی از مغزتان که مربوط به موسیقی‌ است، فعال می‌شود. با گوش‌کردن به آهنگ‌های انگلیسی، مهارت تلفظ کلمات ارتقاء می‌یابد. هم‌چنین در طول مکالمه، صحبت‌های دیگران را بهتر متوجه می‌شوید یا به بیانی دیگر زبان انگلیسی برای شما زبان آشناتری خواهد بود.

گوش‌کردن به آهنگ‌های انگلیسی و خواندن آن‌ها، یک روش عالی‌ست که همیشه اشتیاق شما را برای یادگیری حفظ می‌کند و هم‌زمان سطح مکالمه‌ی شما را افزایش می‌دهد. با این روش هیچ گاه از یادگیری خسته نخواهید شد.

دفعه‌ی آینده که آهنگ انگلیسی مورد علاقه‌ی خود را پیدا کردید، متن آن را نیز دریافت کنید و هم‌زمان با پخش آهنگ، متن آن را بخوانید. دفعه‌ی بعد آهنگ را بدون متن، بلند بخوانید. به نحوه‌ی تلفظ واژه‌ها توجه کنید و هر چقدر می‌توانید از آن‌ها تقلید کنید. به زودی خواهید دید بدون نیاز به متن، کاملاً شبیه به خواننده‌ی انگلیسی‌زبان، آهنگ را می‌خوانید و واژه‌ها با تلفظی صحیح در خاطرتان مانده‌است. یکی از روش‌های مهیج آموزش مکالمه‌ زبان انگلیسی سریع، همین کار است.

9. برنامه‌ی منسجمی برای تمرین مکالمه داشته باشید (Plan for your practicing)

همان‌طور که در ابتدا گفته شد، اگر روش‌های آموزش مکالمه‌ زبان انگلیسی سریع  ذکر شده را با یک برنامه‌ی منسجم تمرین و تکرار نکنید، تاثیر چندانی نخواهند داشت. لذا با هدف مورد نظرتان، برنامه‌ای طراحی کنید و خود را به انجام آن متعهد کنید و با صبر به کارتان ادامه دهید تا بعد از مدتی تاثیر آن را ببینید. همان‌طور که رابرت کلیر می‌گوید: «موفقیت مجموع تلاش‌های کوچکی‌ست که هر روز به طور مداوم انجام می‌شوند.»

سخن نهایی

روش‌هایی که در بالا ذکر شد، از جمله سریع‌ترین روش‌های آموزش مکالمه‌ زبان انگلیسی سریع است. با تکرار این روش‌ها بدون صرف هزینه‌ی آن چنان و با بیش‌ترین سرعت می‌توانید سطح مکالمه‌ی خود را بالا ببرید و در دنیای واقعی از اصطلاحات و لغاتی که آموختید استفاده کنید. مهم‌ترین ویژگی این روش‌ها علاوه بر بالا‌بردن سریع سطح مکالمه‌ی شما، این است که همواره از یادگیری لذت خواهید برد و آموزش، کاری کسل‌کننده برایتان نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *