هاست چیست و چه کاربردی دارد؟

کلمه هاست به معنی میزبانی می باشد و به محیطی مجازی اطلاق می شود که بر روی سرور یک سایت ارائه می شود. به عنوان مثال وقتی شما برای عنوان تور کیش هتل داریوش سرچ کرده و وارد یک سایت می شوید، در اصل دارید از هاست آن سایت استفاده می کنید. این امکان وجود دارد که یک سایت از یک تا 400 هاست بر روی سرور میزبان ارائه شود. هاست قدرت پردازنده، رم، فضای سرور و میزان، تعداد سایت های موجود در یک سرور را تعیین می کند.

هاست به یک برنامه مدیریتی نیاز دارد تا کاربران بتوانند وب سایت های خود را مدیریت کنند. در ادامه این مقاله به برسی بیشتر هاست و سوالات مربوط به آن می پردازیم.

هاست چیست

هاست چیست؟

هر سایت به تعدادی نیاز پایه، برای کار کرد خود نیاز دارد و بدون آن ها نمی تواند عمل کند. این نیاز ها عبارت اند از: میزبان پهنای باند، مقدار فضای میزبانی، ram و … هاست بخشی از یک سیستم می باشد که همیشه روشن و به اینترنت متصل است. اتصال و همیشه روشن بودن هاست اهمیت زیادی دارد، اگر مشکلی در این زمینه برای هاست پیش بیاید، وب سایت شما از دسترس کاربران خارج شده و دیگر امکان فعالیت در آن وجود ندارد.

انواع هاست

هاست انواع مختلفی دارد و هر کدام کاربرد خودشان را دارند. از جمله انواع هاست می توان به فهرست زیر اشاره کرد:

  • اشتراکی: زمانی که تعداد زیادی هاست بر روی یک سرور باشند و از منابع آن سرور به صورت مشترک استفاده کنند، هاست اشتراکی می گویند. این هاست ها از امنیت پایین تری برخوردار هستند و ارزان تر از سایر هاست ها می باشند.
  • اختصاصی: در هاست های اختصاصی تمام منابع هاست و سرور در اختیار یک سایت قرار می گیرند. این نوع از هاست بیشترین سرعت را دارند. امنیت این نوع هاست بالا تر از سایر انواع هاست است و قیمت آن نیز به همین صورت می باشد.
  • مجازی: هاست های مجازی نوع دیگری از هاست هستند که شباهت زیادی به vps دارند. در این نوع هاست ها به کمک یک نرم افزار فضای سرور را به قسمت های کوچک تر تقسیم می کنند و در اختیار سایت ها قرار می دهند. این نوع هاست ها از پر فروش ترین انواع هاست ها به شمار می روند.
  • وردپرس: هاست های وردپرس برای سیستم های مدیریت محتوای وردپرس هستند. این نوع هاست بخاطره سادگی در استفاده و عملکرد بسیار محبوب هستند.

سرور چیست؟

معنای لغوی سرور در زبان فارسی به معنی سرویس دهنده می باشد. سرور رایانه ای قدرتمند و همیشه روشن است که به درخواست های کاربران پاسخ می دهد. هنگامی که دسترسی به یک سرور فقط از طریق شبکه های داخلی ممکن باشد، به آن سرور شبکه می گویند.

 

هاست چیست

 

از کجا هاست خوب بگیریم؟

بهترین راه برای انتخاب یک هاست خوب تحقیق و جست و جو در اینترنت است. ابتدا با مواردی که باید هر هاست خوبی آن ها را شامل باشد، آشنا شوید و سپس هاستی را پیدا کنید که با آن موارد همخوانی داشته باشد.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *