چگونه با ریسه استخر را نورپردازی کنیم؟

یکی از پرکاربرد ترین محصولات تزئینی روشنایی که در حال حاضر طرفداران فراوانی در میان مشتریان دارد، ریسه است. ریسه های دارای انواع و مدل های متنوعی هستند و امکان استفاده از آنها در بسیاری از نقاط داخلی و خارجی از جمله نمای ساختمان ها، استخر ها، پله ها، زیر کابینت ها و… فراهم می باشد. در این میان یکی از بهترین محیط ها و موقعیت ها برای نورپردازی به وسیله ریسه ال ای دی منحصر به فرد، استخر است. با این وصف ما در این متن برآنیم تا نحوه نورپردازی استخر را به کمک ریسه ها شرح دهیم.

 

لایت هوم

 

نکات مهم در نورپردازی استخر با ریسه

پس از اینکه به موضوعات اصلی بپردازیم، ابتدا لازم است تا اصول و نکات مهم در نورپردازی را به صورت اجمالی مرور کنیم. در ادامه مهمترین این اصول ذکر شده اند:

  1. به درجه حفاظت و هماهنگی آن با مواد تصفیه کنند مورد استفاده دقت شود.
  2. نور چراغ علاوه بر تامین روشنایی کافی می بایست با فضای اطراف و نیز رنگ کاشی ها سازگاری داشته باشد.
  3. شدت نور باید به گونه ای باشد که آلودگی بصری ایجاد نشود.
  4. می توان با تعبیه چراغ ها در مقابل یکدیگر به مقدار قابل توجهی از ایجاد سایه ها در نورپردازی استخر جلوگیری کرد.
  5. با توجه به روشنایی سطوح مختلف آب و فضای اطراف باید به نورپردازی استخر پرداخت.
  6. تعداد لامپ های مورد نیاز به منظور نورپردازی استخر به عواملی همچون ابعاد، شکل، رنگ و جنس کاشی ها بستگی دارد.
  7. برای استفاده راحت تر از پله های استخر باید چراغ ها را به شکل رو در رو در اطراف آنها استفاده و نصب کرد.

اگر بخواهیم عوامل موثر در نورپردازی استخر را به صورت خلاصه بیان کنیم، می توان به مواردی مانند ابعاد استخر، جنس و رنگ بدنه استخر، کاهش ایجاد سایه، بهینه شدن نور، روباز یا سرپوشیده بودن استخر، ایجاد ایمنی در شب، مشخص شدن عمق استخر و… اشاره نمود.

انواع نورپردازی استخر با ریسه ال ای دی

نورپردازی استخر بر اساس نوع استخر ما که سرپوشیده است یا سرباز متفاوت خواهد بود. در کل نورپردازی استخر به دو صورت توکار و روکار انجام می شود. در نوع توکار این امر به وسیله کاسه های بتنی قرار گرفته در داخل دیوار صورت می پذیرد. به طوری که چراغ های ما کاملا با دیوار هم سطح بوده و هیچگونه برجستگی در دیوار استخر ایجاد نمی کنند. از سوی دیگر، نورپردازی استخر به شکل روکار بر خلاف نوع توکار بدون نیاز به کاسه های بتنی عملی می شود. از این رو برآمدگی هایی در سطح استخر پدید خواهد آمد.

 

lighthome

 

مزایای نورپردازی استخر با ریسه

نورپردازی استخر به کمک انواع منابع روشنایی از جمله ریسه ضد آب استخری مزایای زیادی را همچون ایجاد روشنایی قابل توجه در سطح و اطراف استخر، نمایان کردن اشکال مختلف آب، استفاده از استخر در شب، افزودن رنگ های با طراوت و روحیه بخش و… برای ما به همراه دارد. در واقع نورپردازی استخر علاوه بر اینکه جلوه زیبایی به محیط می دهد، در بالا بردن ایمنی و افزایش کاربرد استخر در شب نیز نقش دارد.

کدام ریسه برای نورپردازی استخر مناسب است؟

برای نورپردازی استخر به وسیله ریسه ها، اغلب از انواع ال ای ای مولتی کالر یا RGB استفاده می کنند. ریسه های مد نظر به دلیل قابلیت تغییر الگوی رنگ و برخورداری از درجه حفاظت بالا، از بهترین گزینه ها برای نورپردازی استخر محسوب می شوند. همچنین تمامی عملکرد های ریسه های RGB از جمله تنظیم شدت روشنایی و رنگ به وسیله یک ریموت کنترل امکان پذیر است.

مراحل نصب ریسه های ال ای دی برای نورپردازی استخر

با اینکه به مشتریان و خریداران ریسه های ال ای دی توصیه می شود تا نورپردازی استخر را به نصابان و متخصصان این حوزه بسپارند، ولی ما در ادامه قصد داریم برای آشنایی بیشتر کاربران، مراحل انجام این فرآیند را به طور خلاصه بیان کنیم.

متراژ مورد نیاز ریسه برای نورپردازی استخر

قبل از اینکه اقدام به خرید ریسه دلخواه کنیم می بایست اندازه استخر خود را بدانیم. بدین منظور ابتدا قطع استخر را اندازه گرفته و سپس عدد بدست آمده را در عدد پی یعنی 3.14 ضرب می کنیم. مقدار مشخص شده طول کل نوار ریسه را به ما نشان می دهد. مسئله متراژ و اندازه دقیق استخر برای نورپردازی به وسیله ریسه ال ای دی زمانی اهمیت پیدا می کند که ما پس از نصب قصد تغییر و تعمیر منابع نوری را در هر زمانی داشته باشیم.

چگونگی تنظیم منبع تغذیه و کنترل کننده ها

پس از اینکه ریسه مد نظر را با متراژ مناسب خریداری کردیم، در مرحله بعد باید استخر را به طور کامل تخلیه کنیم. سپس منبع تغذیه را درون یک جعبه ضد آب قرار داده و در نقطه ای خشک و دور از استخر قرار می دهیم. این منبع لازم است تا میان جعبه اتصال استخر و یک مدار محافظت کننده خطای زمین یا به اختصار (GFCI) نصب شود. همچنین با کمک CPS Barrel Connector می توان منبع تغذیه را به کنترل کننده LC4 متصل نمود.

روش اتصال ریسه های نواری LED RGB

برای این منظور ابتدا کانکتور LC4 خروجی کنترل کننده را به شکاف آن متصل می کنیم. سپس Pigtails LC4 را به Pigtails نوار های ریسه وصل کرده و از مهره های سیم مقاوم در برابر آب برای محکم کردن اتصالات خود بهره می بریم. در نهایت به وسیله کانکتورهایی که از پیش به ریسه ها متصل کرده ایم، نوار ها را به یکدیگر وصل می نماییم.

 

lighthome

 

مرحله آخر، روشن کردن دکمه پاور

در این مرحله با اتصال منبع تغذیه به یک پریز برق می توان سیستم روشنایی استخر را فعال کرده و از آن نهایت لذت را برد. همچنین پیشنهاد می شود که پس از پر کردن استخر با آب، از فاصله مطلوب بین چراغ ها و آب اطمینان حاصل فرمایید.

سخن پایانی

همانطور که پیشتر اشاره شد، ایمنی اولین و مهمترین اولویت برای اجرای پروژه های برقی مانند نورپردازی استخر است. این موضوع در زمان وجود آب، بخار و حضور همیشگی افراد اهمیت چند برابر پیدا می کند. از این رو به عنوان سخن نهایی ما در رابطه با نورپردازی استخر به وسیله ریسه های ال ای دی، به مصرف کنندگان و مشتریان توصیه می شود تا حتی المقدور نکات ایمنی را در زمان نصب ریسه ها رعایت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *