دیگر مطالب

گوگل آنالیتیکس چیست؟ و چطور می‌تواند به رشد وب‌سایت شما کمک کند؟

گوگل آنالیتیکس یکی از برترین و مهمترین ابزارهای تحت وب برای آنالیز وب‌سایت است که به مدیر یک سایت کمک می‌کند تا از وضعیت وب‌سایت و ترافیک آن اطلاعات خوبی به دست آورد.

از گوگل آنالیتیکس در وب‌سایت‌های مختلفی از جمله وب‌سایت‌های فروشگاهی استفاده می‌شود، با استفاده از گوگل آنالیتیکس می‌توان اطلاعات خوبی از کاربران سایت و تعامل آنها با سایت به دست آورد.

ابزارهای زیادی برای آنالیز سایت وجود دارند که انتخاب من گوگل آنالیتیکس است، اما پیش از پرداختن به دلیل این انتخابم، قصد دارم به سوالی اساسی تر پاسخ دهم.

مطالعه مطالب زیر را توصیه می کنم:

آموزش کامل گوگل وبمستر تولز | راهنمای تصویری سرچ کنسول ۲۰۱۸

آموزش گوگل آنالیتیکس به همراه نصب آن در سایت

 

چرا آنالیز وب‌سایت برای ما مهم است؟

آنالیز وب‌سایت، مجموعه‌ای از اندازه گیری‌هایی است که روی متریک‌های مختلف سایت انجام می‌شود، و به ما کمک می‌کند تا حد زیادی عملکرد سایت را ارزیابی کنیم.

به عنوان یک وب‌مستر(مدیر سایت) لازم است که بدانید کاربرانتان در سایت چه می‌کنند؟ چطور با سایت تعامل دارند؟ از چه کانالهایی وارد سایت می‌شوند؟ و چطور کارهای مورد نظر خود را در سایت انجام می‌دهند؟

با داشتن این اطلاعات است که شما می‌توانید نقاط ضعف و قوت سایت خود را پیدا کنید و با برنامه ریزی و تمرکز درست، شاهد افزایش فروش آنلاین در سایت باشید.

 

اهمیت استفاده از گوگل آنالیتیکس

در تعریف گوگل آنالیتیکس تا حدی با کاربرد آن و اهمیت آن آشنا شدید، اما در ادامه به ۷ دلیل استفاده از گوگل آنالیتیکس اشاره می‌کنم که بیانگر ضرورت و به نوعی اهمیت بالای استفاده از این سرویس رایگان هستند.

 

۱- رصد ترافیک‌ ورودی به سایت

برای هر وب‌مستری مهم است که بداند ترافیک ورودی به سایتش از چه کانال‌هایی هستند. گوگل آنالیتیکس به شما نشان می‌دهد که ترافیک‌های شما از چه کانال‌هایی هستند. چه میزان از گوگل، چه میزان از شبکه‌های اجتماعی، چه میزان از تبلیغات کلیکی و . . .

 

۲- شناخت مخاطبان سایت با گوگل آنالیتیکس

از دیگر مزیت‌های گوگل آنالیتیکس، امکان شناخت بهتر مخاطبان است. شما می‌توانید مشاهده کنید که چند درصد کاربران با گوشی وارد سایت شما می‌شوند و چند درصد از طریق لپتاپ.

می‌توانید متوجه شوید که از چه کشورها و شهرهایی بیشترین بازدیدکننده را دارید.

می‌توانید متوجه شوید که از چه اینترنتی برای ورود به سایت شما استفاده کرده‌اند.

و اطلاعات دیگری که با ورود بخش کاربران در گوگل آنالیتیکس می‌توانید مشاهده کنید.

 

۳- مشاهده ترافیک سایت به صورت زنده

از دیگر مزیت‌های گوگل آنالیتیکس، امکان مشاهده ترافیک به صورت زنده است. مثلا اگر کمپینی را ایجاد کرده‌اید می‌توانید به صورت زنده ترافیکی که در حال حاضر روی سایت هست را مشاهده کنید.

چند وقت پیش یکی از فروشگاه‌هایی اینترنتی یک تبلیغ را در اینستاگرام با یکی از اینفلوئنسرهای اینستاگرام انجام داد.

به محض اینکه اینفلوئنسر مورد نظر تبلیغ را انجام داد، این فروشگاه اینترنتی شاهده ورود ۴هزار نفر به صورت همزمان در سایت بود.

این آمار با استفاده از گوگل آنالیتیکس قابل مشاهده بود و نشان داد که این تبلیغ برای آنها ترافیک قابل قبولی را به ارمغان آورده است.

 

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: آموزش دیجیتال مارکتینگ بخش اول، تعاریف، ضرورت‌ها و کلیات دیجیتال مارکتینگ[/alert]

 

۴- بررسی عملکرد صفحات سایت

با استفاده از گوگل آنالیتیکس می‌توانید صفحات مختلف سایت را بررسی کرده و آمار خوبی از صفحات به دست آورید.

مثلا چند نفر از طریق این صفحه به سایت وارد شده‌اند؟ چند نفر از طریق این صفحه از سایت خارج شده‌اند؟ متوسط زمان حضور کاربران در این صفحه چند دقیقه بوده‌ است؟ چند نفر بعد از مشاهده این صفحه از سایت خرید کرده‌اند؟

 

۵- رایگان بودن گوگل آنالیتیکس

از دیگر مزیت‌های گوگل آنالیتیکس امکان استفاده از تمامی امکانت به صورت رایگان است. تنها امکانات خیلی خاصی هستند که لازم است برای آنها پول بپردازید که کمتر کسب‌وکاری به آن نیاز پیدا می‌کند.

به همین دلیل گوگل آنالیتیکس به عنوان یک ابزار رایگان آنالیز سایت محسوب می‌شود.

 

 ۶- منابع آموزشی گوگل آنالیتیکس

از دیگر مزیت‌های این ابزار، وجود آموزش‌های فراوان است. شما می‌توانید به راحتی به آموزش‌های زیادی از گوگل آنالیتیکس چه به صورت فارسی و چه به زبان انگلیسی دست پیدا کنید.

 

۷- یکپارچگی با دیگر ابزارهای گوگل

خیلی از مزیت‌های گوگل آنالیتیکس به صورت پراکنده در دیگر ابزارهای آنالیز سایت نیز وجود دارند، اما یکپارچگی تنها مزیتی است که به صورت انحصاری مختص گوگل آنالیتیکس است و هیچ ابزاری از این نظر نمی‌تواند جایگزین آن باشد.

یکپارچگی یعنی چی؟

وقتی شما با دیگر ابزارهای گوگل مانند گوگل ادوردز تبلیغ می‌کنید، یا با ابزار گوگل اپتیمایز A/B تست انجام می‌دهید، آمار همه این ابزارها به گوگل آنالیتیکس هم وارد می‌شود و با اطلاعات دیگری که در گوگل آنالیتیکس وجود دارد یکپارچه شده و اطلاعات جالبی به دست می‌آید.

 

گوگل آنالیتیکس چطور به رشد وب‌سایت کمک می‌کند؟

تا اینجا با گوگل آنالیتیکس و مزیت‌های آن آشنا شدیم، دیدیم که این ابزار چه آمارهای جالبی را در مورد سایت و کاربران سایت به ما ارایه می‌دهد. اما سوال اینجاست که دانستن این آمارها چطور می‌تواند به رشد وب‌سایت و کسب‌وکار ما کمک کند؟

برای درک بهتر این موضوع که این آمارها چطور می‌توانند به ما کمک کنند به دو مثال زیر توجه کنید.

مثال اول:

فرض کنید که یک فروشگاه آنلاین را به تازگی راه‌اندازی کرده‌اید و از سه شیوه برای جذب ترافیک به سایت استفاده می‌کنید. تبلیغات در اینستاگرام، تبلیغات بنری در سایت و همینطور بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو.

پس از حدود یک ماه با بررسی گوگل آنالیتیکس متوجه می‌شوید که ترافیک دریافتی از موتورهای جستجو ۵۰۰نفر، ترافیک ورودی از تبلیغات اینستاگرامی ۵۰۰۰نفر و ترافیک حاصل از تبلیغات بنری ۳۰۰۰نفر بوده است.

با بررسی بیشتر آمار متوجه می‌شوید که:

از ۵۰۰نفر ترافیک ماهانه گوگل، ۲۵نفر خرید کرده‌اند یعنی ۵درصد ترافیک گوگل منجر به خرید شده است.

از ۵۰۰۰نفر ترافیک اینستاگرام، ۵۰نفر خرید کرده‌اند یعنی ۱درصد ترافیک اینستاگرام منجر به خرید شده است.

از ۳۰۰۰نفر ترافیک تبلیغات بنری،  ۱۵ نفر خرید کرده‌ اند یعنی ۵/۰ درصد از ترافیک تبلیغات بنری منجر به خرید شده است.

در اینجا متوجه می‌شویم که علی رغم مساوی بودن خریدهای انجام شده از طریق گوگل و اینستاگرام، اما ترافیک دریافتی از گوگل به مراتب بازدهی بهتری داشته است و ۵درصد آنها به خریدار تبدیل شده اند اما در اینستاگرام ۱ درصد بازدیدکنندگان به خریدار تبدیل شده اند.

این آمار به ما کمک کرد که متوجه شویم که موثرترین کانال برای فروش ترافیک طبیعی گوگل است و لازم است که تمرکز اصلی ما جذب ترافیک از گوگل باشد.

 

مثال دوم:

فرض کنید که یک فروشگاه اینترنتی هستید و به شکل‌های مختلف تبلیغ می‌کنید و تا حدی هم فروش دارید.

وقتی به آمار فروش خود نگاه می‌کنید متوجه می‌شوید که بیشترین فروش شما از ترافیک‌هایی است که از طریق لپتاپ وارد سایت شده‌اند.

اما وقتی به آمار ترافیک ورودی به سایت نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که ترافیک ورودی از موبایل دوبرابر ترافیک ورودی از لپتاپ است. همین موضوع شما را کنجکاو می‌کند.

چرا با وجود ترافیک زیاد روی موبایل، خریدهای انجام شده با موبایل تا این حد پایین است؟

وقتی بیشتر بررسی می‌کنید متوجه می‌شوید که مراحل خرید سایت در حالت موبایل نمایش درستی ندارند، در واقع طی کردن مراحل خرید روی موبایل کار مشکلی است. با برطرف کردن این ایراد و نمایش درست مراحل خرید در حالت موبایل، فروش سایت روی موبایل تا حدی بهبود پیدا می‌کند.

همانطور که مشاهده کردید آمارهای گوگل آنالیتیکس به شما کمک می‌کند که دید و درک خوبی از اوضاع سایت به دست آورید و تصمیمات درستی را بر پایه این آمارها بگیرید.

 

استفاده از گوگل آنالیتیکس مزیت‌های بسیار زیادی دارد و به جرات می‌توان گفت که اولین ابزار آنالیز سایت در هر کسب‌وکاری گوگل آنالیتیکس است.

قطعا ابزارهای آنالیز دیگری نیز وجود دارند که در برخی زمینه‌ها از گوگل آنالیتیکس بهتر هستند، اما هرگز نمی‌توانند جایگزین آنالیتیکس باشند و تنها می‌توان به عنوان ابزار مکمل در کنار گوگل آنالیتیکس از آنها بهره برد.

اگر وب‌سایتی دارید و هنوز گوگل آنالیتیکس را به آن متصل نکرده‌اید، بیشتر از این وقت را هدر ندهید و با اتصال گوگل آنالیتیکس به سایت، به آمارهای ارزشمند گوگل آنالیتیکس دست پیدا کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا