دیگر مطالب

چطور در اینستاگرام بیشتر دیده شویم؟ آشنایی با الگوریتم اینستاگرام

ازسئو تا شبکه‌های اجتماعی، همیشه الگوریتم‌ها هستند که مشخص می‌کنند محتوای ما تا چه حد توسط مخاطبان دیده‌ شود. در واقع شیوه عملکرد الگوریتم‌هاست که مشخص می‌کند چه افرادی محتوای ما را ببینند.

از آنجایی که این الگوریتم‌ها مرتبا به روز می‌شوند، شاید برخی از تکنیک‌های گذشته چندان کارآمد نباشند. به همین دلیل است که استراتژی بازارایابی ما در شبکه‌های اجتماعی و دیگر پلتفرم‌ها باید دائما به روز شود.

اینکه شما مرتبا در یک بازه زمانی مشخصی مطلبی را با هشتگ‌هایی مشخص شده در اینستاگرام قرار دهید، به هیچ وجه تضمین کننده این نیست که مطلب شما به خوبی و به اندازه کافی توسط مخاطبان دیده می‌شود.

راه درست این است که با الگوریتم اینستاگرام و چگونگی عملکرد آن آشنا شوید تا با عملکردی بهتر بتوانید محتوای خود را به تعداد بیشتر و البته با‌کیفیت‌تری از مخاطبان هدف نشان دهید.

 

الگوریتم اینستاگرام چطور کار می‌کند؟ آشنایی با الگوریتم اینستاگرام

وقتی یکی از مخاطبان هدف شما در حال مرور مطالب در اینستاگرام است، این الگوریتم اینستاگرام است که ترتیب نمایش عکس‌ها را مشخص می‌کند.

در واقع بر اساس برخی فاکتورها، پست‌ها را اولویت بندی می‌کند و تلاش می‌کند که مرتبط‌ترین پست‌ها را که احتمالا برای کاربر اهمیت بیشتری دارند، در بالاترین جایگاه نمایش دهد و پست‌هایی با اهمیت کمتر را در قسمت‌های پایین‌تر فید اینستاگرام نمایش دهد.

در سال ۲۰۱۸، اینستاگرام اطلاعاتی درباره الگوریتم جدیدش فاش کرد و سعی کرد تا حدی کاربرانش را از شیوه عملکرد الگوریتم جدیدش مطلع کند. در ادامه برخی از فاکتورهای الگوریتم جدید اینستاگرام در اولویت‌بندی پست‌ها اشاره می‌کنم.

 

ارتباط با کاربران

اگر کاربران شما با پست‌های شما ارتباط برقرار کنند، احتمال اینکه مطالب آینده شما را نیز ببیند بسیار بالاتر می‌رود. در واقع اینستاگرام از این به بعد پست‌های شما را برای آنها تا حدی در اولویت قرار می‌دهد.

فرض کنید مخاطب شما ۵ پیج دیگر که مشابه شما هستند را فالو کرده است، اگر این مخاطبان با مطالب شما ارتباط بیشتر برقرار کرده باشد، یعنی با کامنت‌ و لایک تعامل بهتری با شما داشته باشد، در این صورت مطالب شما نسبت به ۵ پیج دیگر و حتی پیج‌های دیگری که با آنها تعامل نداشته است در اولویت بالاتری قرار می‌گیرد.

 

علاقه کاربران شما مهم است

این فاکتور به خوبی نشان می‌دهد که انتخاب مخاطبان درست تا چه حد می‌تواند به بیشتر دیده شدن مطالب شما کمک کند.

اگر شما یک پیج ورزشی هستید ولی مخاطب شما به ندرت مطالب ورزشی را لایک می‌کند و به ندرت با این مطالب ارتباط برقرار می‌کند، در این صورت احتمال اینکه مطلب شما برای او نمایش داده شود بسیار کم است.

اما اگر مخاطب شما با پست‌های ورزشی ارتباط خوبی برقرار می‌کند، اینستاگرام او را به عنوان یکی از علاقه‌مندان به مطالب ورزشی تلقی می‌کند و مطالب پیج شما که یک پیج ورزشی هست را بیشتر به او نمایش می‌دهد.

  مطلب پیشنهادی: ۱۵ راهکار تضمینی برای افزایش فروش در اینستاگرام  

 

فاصله میان پست‌ها همچنان اهمیت دارد

این فاکتور در الگوریتم‌های قبلی اینستاگرام وجود داشت و همچنان نیز در اولویت بندی پست‌ها موثر است. هرچه پست‌های شما تازه تر باشند احتمال دیده شدن آ‌ن‌ها بالاتر می‌روند.

یعنی اگر شما روزی یک پست قرار می‌دهید، احتمال دیده شدن مطالب شما نسبت به فردی که هفته‌ای یک پست قرار می‌دهد به مراتب بالاتر است.

دقت داشته باشید که فاصله میان پست‌ها بیش از حد کوتاه نباشد تا کاربران شما آزرده نشوند و شما را آنفالو نکنند.

این سه فاکتور از فاکتورهای اصلی الگوریتم جدید اینستاگرام هستند، اما در ادامه با فاکتورهای دیگری که اینستاگرام به آنها اشاره کرده است آشنا می‌شوید.

  • اگر مخاطب شما تعداد خیلی زیادی از حساب‌های اینستاگرام را فالو کرده باشد، شما برای نمایش پست‌هایتان به ایشان در رقابت سخت‌تری قرار دارید.
  • اگر مخاطب شما از کاربرانی است که به ندرت به اینستاگرام سر می‌زند، مثلا هفته‌ای یک بار اینستاگرام را باز می‌کند، در این صورت محتواهای شما شانس کمتری برای دیده شدن توسط این مخاطب دارند.
  • اکانت‌های بیزنس در اینستاگرام، همانند اکانت‌های شخصی شانس دیده شدن مطالب را دارند و در نمایش محتوا تفاوتی بین این دو اکانت وجود ندارد.

 

روی ارتباط با مخاطبان تمرکز کنید، نه صرفا روی میزان دیده شدن محتوا

شاید تعجب کرده باشید که این فاکتورها در الگوریتم اینستاگرام چه ارتباطی می‌تواند با استراتژی بازاریابی اینستاگرام شما داشته باشد. در ادامه با چند روش به شما نشان می‌دهم که چطور آگاهی از این فاکتورها می‌تواند روی استراتژی بازاریابی اینستاگرامی ما موثر باشد.

وفاداری مخاطبان به شما و ارتباط پیوسته آنها با شما در حال حاضر از هر فاکتور دیگری مهم‌تر است. بخصوص اینکه با افزایش وفاداری آنها نسبت به شما، احتمال نمایش پست‌های شما در بالاترین جایگاه به آنها به شدت بالاتر می‌رود.

برخی از تکنیک‌هایی که در ارتباط بهتر با مخاطبان موثرند

  • مطالبی قرار دهید که مخاطبان را به تعامل دعوت کند. مطالبی که از مخاطبان دعوت کند نظر یا انتخابشان را با شما در میان بگذارند.
  • مخاطبان را به گذاشتن پست دعوت کنید. مثلا می‌توانید یک مسابقه برگزار کنید و از مخاطبان دعوت کنید که با توجه به موضوع مسابقه پستی را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کنند و شما را در عکس تگ کنند. تگ شدن شما در پست‌های مخاطبانتان به بیشتر دیده شدن شما کمک می‌کند.
  • از مخاطبان دعوت کنید که دوستان خود را زیر پست‌های شما تگ کنند. مثلا یک مسابقه برگزار کنید و از مخاطبان دعوت کنید که دوستانشان با مشخصات خاصی را در زیر پست تگ کنند. این کار هم تعداد کامنت‌های پست را بالا می‌برد که در بیشتر دیده شدن پست بسیار موثر است، و هم مخاطبان هدف جدید برای شما می‌آورد.

اما به یاد داشته باشید که اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است و بهتر است کمی پا را فراتر از حساب اینستاگرام خود بگذارید.

 

[cp_info_bar display=”inline” id=”cp_id_e0bf3″][/cp_info_bar]

 

زیر مطالبی از مخاطبان مرتبط و برندهای مرتبط کامنت بگذارید

این تنها مخاطبان شما نیستند که در زیر مطالب شما کامنت می‌گذارند، شما هم می‌توانید زیر مطلب مخاطبان هدف و برندهای هدف کامنت قرار دهید.

به عنوان مثال می‌توانید به حساب اینستاگرام برندهای دیگر که مخاطبان هدفتان آنجا حضور دارند سر بزنید و مطالب آن ها و کامنت‌هایشان را بررسی کنید.

فرض کنید که مخاطب هدف شما از برند رقیب شما سوالی پرسیده است که بی پاسخ مانده است و شما پاسخ آن را می‌دانید، پس شما به این سوال پاسخ دهید و به این شکل مخاطب را با خود آشنا کنید.

علاوه بر این احتمال دیده شدن کامنت شما در بین کامنت‌های دیگر بالا می‌رود.

 

زمانی پست بگذارید که مخاطبان شما فعال هستند

اگر حساب اینستاگرام شما تجاری است، در قسمت insight اینستاگرام می‌توانید مشاهده کنید که مخاطبان شما در چه روزهایی و در چه ساعاتی بیشترین حضور را در اینستاگرام دارند، مسلما اگر در این  روزها و ساعات مطلبی قرار دهید احتمال دیده شدن مطلب شما بالاتر می‌رود.

پیشنهاد من این است که ابتدا زمان‌هایی که مخاطبانتان در اینستاگرام فعال‌تر هستند را پیدا کنید و با انجام چند تست و گذاشتن پست در زمان‌های مختلف، بهترین زمان را پیدا کنید.

 

به کامنت‌ها تا داغ هستند پاسخ دهید

تا حالا دقت کردید که برخی از اکانت‌های اینستاگرام به محض قرار گرفتن هر کامنتی سریعا به آن پاسخ می‌دهند؟

پاسخ دادن سریع به کامنت‌ها، هم موجب می‌شود که فرد کامنت‌گذار همچنان در تماس با شما باشد و احتمالا به کامنت شما پاسخ مجدد دهد، و هم اینکه از دیده اینستاگرام این پست تعامل خوبی برقرار کرده است و احتمال دیده شدن آن همچنان بالاتر می‌رود.

 

 با انتشار مجدد پست‌ها، جان تازه‌ای به آن‌ها ببخشید

وقتی اکانت اینستاگرام شما در حال رشد باشد، مطالب قدیمی شما توسط خیلی از کاربران جدیدتان دیده نمی‌شوند و قطعا در این بین مطلب مفیدی وجود دارند که بهتر است مخاطبان جدیدتان هم آنها را ببیند.

برخی با حذف پست‌های قدیمی، اقدام به انتشار مجدد آن‌ها می‌کنند، اما من این روش را توصیه نمی‌کنم.

به عقیده من بهتر است که پست را بازآفرینی کنیم و سپس منتشر کنیم.

شما می‌توانید با چند تکنیک ساده پست خود را بازآفرینی کرده و منتشر کنید.

  • چند پست قدیمی خود را به صورت یک اسلایدشو در یک پست جدید قرار دهید.
  • یک کپشن متفاوت و جدید به آن اضافه کنید.
  • اگر می‌توانید، عکس پست‌های قبلی را کمی تغییر دهید.
  • می‌توانید برای پست‌های بازآفرینی شده هشتگ مرتبطی انتخاب کنید. مثلا #نگاهی_به_گذشته

فقط دقت داشته باشید که از این تکنیک زیاد استفاده نکنید و همچنین وقتی هنوز مطالب شما کم است و نیازی به اسکرول زیاد ندارد، از این تکنیک استفاده نکنید.

 

  فقط پخش کننده مطلب نباشید، برقرار کننده ارتباط باشید

اگر می‌خواهید در بازاریابی اینستاگرام موفق باشید، توصیه می‌کنم که تنها به پخش کردن اطلاعات مشغول نباشید، به برقراری ارتباط و افزایش وفاداری مخاطبانتان فکر کنید، غیر از این باشد، موفق نخواهید شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا