ریپورتاژ

باورهای غلط در خرید عسل طبیعی به گفته آویشا

آویشا یکی از عرضه کنندگان عسل طبیعی در ایران است که در این مطلب قرار است اطلاعاتی را در مورد خرید عسل طبیعی در اختیار شما قرار دهد، در واقع در این مطلب خواهید دید که خیلی از اطلاعاتی به کمک آنها عسل طبیعی خریداری می‌کردیم کاملا غلط هستند، همراه باشید.

 

عسل طبیعی چیست؟

ابتدا بیاید عسل طبیعی را بشناسیم. به عسلی طبیعی گفته می‌شود که زنبور عسل برای تهیه آن تنها از شهد گل استفاده کرده باشد، چنین عسلی را عسل طبیعی می‌گویند که البته معنی آن ارگانیک نیست و باید به آن عسل طبیعی بگوییم.

 

عسل خام چیست؟

عسل در حالت عادی بعد از مدتی شکرک می‌زند که بسته به گیاهی که زنبور تغذیه کرده زمان تغدیه بین عسل‌های مختلف متفاوت است، لذا شکرک زدن کاملا طبیعی است و نشان از خراب شدن عسل نیست، کافیست عسل را در جای کمی گرم قرار دهید تا شکرک آن باز شود.

اما نکته اینجاست که برخی عسل را برای جلوگیری از شکرک زدن ابتدا در دمای بالا حرارت می‌دهند و سپس بسته بندی می‌کنند و این موجب می‌شود که عسل شکرک نزند اما در عوض بخشی از خواص آن از بین می‌روند.

پس عسل می‌تواند گرما دیده باشد یا خام و گرما ندیده باشد که مسلما عسل گرما ندیده مفیدتر و پرفایده تر است و نباید نگران شکرک زدن آن باشیم چرا که این یک اتفاق طبیعی در خصوص عسل‌هاست.

 

باورهای غلط در خرید عسل طبیعی

۱- عسلی که شکرک می‌زند طبیعی است

در خرید عسل طبیعی این اشتباه بین خیلی از افراد وجود دارد، دقت داشته باشید که وقتی عسل شکرک می‌زند نشانه این است که این عسل خام است و گرمادیده نیست، اما ممکن است کاملا طبیعی باشد و زنبور از شهد گیاه برای تهیه آن استفاده کرده باشد و یا ممکن است زنبور از مواد قندی تغذیه کرده باشد و این یک عسل تغذیه‌ای باشد، لذا شکرک زدن عسل تنها می‌تواند مشخص کند که گرمادیده است یا نه.

 

۲- عسل موم دار طبیعی است

موم داشتن عسل نمی‌تواند نشان از طبیعی بودن عسل باشد، بله اگر عسلی موم داشته باشد یعنی زنبور آن را تولید کرده است، اما شما نمی‌دانید که زنبور برای تهیه آن از شهد گیاهان تغدیه کرده است یا از مواد قندی؟

اگر زنبور عسل از مواد قندی تغذیه کرده باشد این عسل طبیعی نیست و تغذیه‌ای محسوب می‌شود که البته بی خاصیت نیست و هرچه که هست توسط خود زنبور عسل تولید شده، اما خواص آن با عسل طبیعی یکسان نیست و نباید به آن عسل طبیعی گفت.

رنگ عسل طبیعی

۳- عسل طبیعی تیره است

به هیچ وجه از روی رنگ نمی‌توانید مشخص کنید که عسل طبیعی است یا نه، چرا که تغذیه زنبور از گیاهان مختلف موجب تغییر رنگ عسل خروجی است، در واقع اگر زنبور از گیاه آویشن تغدیه کند عسل کمی تیره تر است و اگر از گیاه گون تغذیه کند، عسل کمی روشن تر است و حتی دو عسل گون هم می‌توانند با هم تفاوت در رنگ داشته باشند چرا که گیاه گون مناطق مختلف باهم تفاوت‌هایی دارند.

 

۴- تشخیص عسل طبیعی با کبریت و..

روش‌های خیلی مختلفی برای تشخیص عسل طبیعی در اینترنت وجود دارند روش‌هایی مانند استفاده از کبریت، بوی عسل  و…. که همگی کاملا غلط هستند و واقعیت این است که تنها راه تشخیص عسل طبیعی از غیر طبیعی انجام آزمایش است که میزان ساکارز عسل در این آزمایش مشخص می‌شود.

ساکارز عسل طبیعی باید زیر ۵درصد باشد که عدد مشخص آن برای هر نوع عسل متفاوت است، البته دقت داشته باشید که عسل کنار حتی اگر کاملا طبیعی باشد بازهم ساکارز آن بالاتر از ۵درصد است چرا که عسل کنار داتا کمی شیرین تر از عسل‌های دیگر است و لذا ساکارز بالای عسل کنار نشان از غیر طبیعی بودن آن نیست.

 

خرید عسل طبیعی از زنبوردار مطمئن

از آنجایی که خرید عسل طبیعی با انجام هربار آزمایش کمی سخت است و از طرفی زنبوردار مطمئن هم همیشه در دسترس نیست، توصیه ما این است که از فروشگاه های اینترنتی یا غیر اینترنتی که تنها عسل طبیعی عرضه می‌کنند خریدتان را انجام دهید، در واقع پیدا کردن یک فروشنده مطمئن تنها را دسترسی همیشگی به عسل طبیعی است.

فروشگاه اینترنتی آویشا یکی از عرضه کنندگان عسل طبیعی است که از شناسایی و ارتباط با زنبورداران مطمئن و تست عسل‌های آنها، محصولاتشان را به صورت اینترنتی برای عرضه به عموم مردم فراهم کرده است.

یکی از ویژگی‌هایی آویشا این است که عسل‌های طبیعی را از تغدیه‌ای جدا کرده است، در واقع خیلی شفاف عسل‌هایی که تغذیه‌ای هستند را با برچسب عسل تغذیه ای از عسل‌های کاملا طبیعی جدا کرده است.

daburhoney

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا