دیگر مطالب

۳ قدم حیاتی در برگزاری مسابقات اینستاگرامی

با توجه به پتانسیل بسیار بالای اینستاگرام و بازاریابی اینستاگرامی برای ایجاد حلقه مشتریان، خیلی از کسب‌وکارها اقدام به ساخت صفحه در اینستاگرام کرده اند و به شکل‌های مختلف به دنبال افزایش فالوور هدفمند هستند. یکی از تکنیک‌های بازاریابی در اینستاگرام که امروزه توسط خیلی از کسب‌وکارها استفاده می‌شود، برگزاری مسابقات مختلف در اینستاگرام است.

اما خیلی از کسب‌وکارها نتیجه‌ای از برگزاری مسابقه دریافت نمی‌کنند و همین مسئله باعث شد تا به بررسی دقیق‌تر این موضوع بپردازم و کتاب کوتاهی با عنوان “راهنمای برگزاری مسابقه(کمپین)”آماده کنم. در این مطلب، بخشی از کتاب را تحت عنوان ۳ قدم مهم در برگزاری مسابقات اینستاگرامی آورده ام.

 

 

تعیین هدف، قدم اول در برگزاری مسابقه اینستاگرامی

برگزاری مسابقه در اینستاگرام یکی از شیوه‌های خیلی خوب برای افزایش دنبال کننده، افزایش آگاهی از برند، درگیر کردن کاربران و.. است.  

اما در هرکاری انتخاب هدف قدم اول است و سوالی که بدون شک قبل از طراحی مسابقه باید از خود بپرسید این است که” هدف شما از برگزاری مسابقه  چیست؟”

تا هدف اصلی شما از مسابقه مشخص نشود نمی‌توان یک قدم هم جلوتر رفت. زیرا همه چیز به هدف اصلی شما از برگزاری مسابقه بازمی‌گردد.

 

اما در برگزاری یک مسابقه چه اهدافی می‌توان داشت؟

۱- افزایش تعداد فالوور صفحه: برخی از مسابقات با هدف افزایش تعداد دنبال کنندگان صفحه برگزار می‌شوند. در این نوع مسابقات، معمولا از کاربر درخواست می‌کنندکه افراد جدیدی را تگ کند. یا گاهی شرط اول شرکت در مسابقه دنبال کردن پیج برند است.

 

۲- افزایش تعامل با کاربران: برخی به دنبال جذب دنبال‌کننده جدید نیستند بلکه به دنبال این هستند که همین تعداد دنبال‌کنند‌گان تعامل بیشتری با پیچ داشته باشند.

در این نوع مسابقه‌ها و مسابقات معمولا از کاربر درخواست می‌شود، که نظر خود را در زیر پست بنویسد، یا سوالی پرسیده می‌شود و کاربر باید جواب مورد نظرش را کامنت کند و احتمالا فرد یا افراد جدیدی را تگ کند.

 

۳- افزایش محتوای تولید شده توسط کاربر(UGC): در این مسابقه ها یا مسابقات، هدف این است که کاری کنیم مردم محتوایی را با هشتگ و قوانینی که ما تنظیم می‌کنیم منتشر کنند. که در واقع هدف این مسابقه نیز اطلاع رسانی است. گاهی اطلاع رسانی از برند، گاهی اطلاع رسانی از یک ویژگی جدید در محصول ما یا اطلاع رسانی با هر هدفی که مد نظر کسب‌وکار است.

مثلا برند تاژ در یکی مسابقه از کاربران خواست که عکس‌هایی با مفهوم تمیزی را با هشتگ مسابقه به اشتراگ بگذارند.

 

۴- افزایش آگاهی از برند: برخی مسابقات ‌ها صرفا به دنبال افزایش دنبال کننده یا افزایش تعامل یا حتی اطلاع رسانی نیستند. آنها به دنبال افزایش آگاهی از برند هستند، ممکن است در پایان این مسابقه تعداد دنبال کنندگان خیلی کم افزایش پیدا کند، ولی به واسطه نوع این مسابقه  افراد زیادی با برند شما آشنا شده اند.

مثلا در مسابقه چالش سطل آب یخ، دنبال کنندگانی به صفحه خاصی اضافه نشدند، اما افراد زیادی از بیماری ای ال اس مطلع شدند و هدف این مسابقه نیز همین بوده است.

۵- تثبیت جایگاه برند: برخی مسابقه ها یا مسابقات هیچ یک از اهداف قبلی را ندارند، بلکه تنها هدف این است که جایگاه برند را یک بار دیگر در ذهن مخاطبین تثبیت کند. مثلا سامسونگ با مسابقه “یادگاری تو به زمین” تلاش کرد تا برند خود را به عنوان یک حامی محیط زیست در ذهن مخاطبین تثبیت کند. اینکه کسب‌وکار به دنبال چه جایگاهی در ذهن مخاطب است فراتر از موضوع این کتاب است، و برگزاری مسابقات ‌ها به عنوان یک ابزار می‌توانند به تثبیت جایگاه مورد نظر برند در ذهن مخاطب کمک کنند.

برخی بیش از یک هدف را دنبال می‌کنند و بعضا نتایج بدی هم نگرفته‌اند، اما بهتر است روی یک هدف متمرکز باشید .در ادامه چند مسابقه و مسابقه اینستاگرامی از برندهای مختلف با اهداف مختلف را بررسی می کنیم.

 

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: اصول بازاریابی در اینستاگرام، چطور از بازاریابی اینستاگرامی برای کسب و کار خود استفاده کنیم؟[/alert]

 

شناخت مخاطبان، قدم دوم در برگزاری مسابقه اینستاگرامی

پس از مشخص کردن هدفتان از برگزاری مسابقه یا حتی پیش از انتخاب هدف، شناخت مخاطبان یکی از فاکتورهای موفقیت یا عدم موفقیت مسابقه  است.

منظور از شناخت مخاطبین چیست؟

منظور شناخت نوع ارتباط آنها با رسانه اینستاگرام است. آیا آنها از افرادی هستند که فعالیت زیادی دارند، یعنی خیلی راحت در اینستاگرام عکس به به اشتراک می‌گذارند.؟

آیا از افرادی هستند که بیشتر در زیر پست‌های دیگران نظر می‌دهند و کمتر عکس منتشر می‌کنند؟

آیا از افرادی هستتند که بیشتر مشاهده کننده عکس‌ها و فعالیت‌های دیگران هستند؟

مخاطبان شما به چه نوع مسابقاتی تمایل نشان می‌دهند؟

در واقع مخاطبان را از ابعادی که ‌می‌توانند روی مسابقه شما موثر باشند بررسی کنید.

اگر در طراحی مسابقه روی به اشتراک‌گذاری عکس از طرف مخاطبین حساب بازکرده‌اید، تاحدی مطمئن شوید که مخاطبین شما از افرادی نباشند که عمدتا مشاهده کننده هستند.

 

[cp_info_bar display=”inline” id=”cp_id_e0bf3″][/cp_info_bar]

 

طراحی مسابقه، قدم سوم در برگزاری مسابقه اینستاگرامی

 

انتخاب مدل مسابقه

پس از شناسایی هدف اصلی از مسابقه و شناخت بهتر مخاطبین نوبت به طراحی ایده مسابقه می رسد. ایده مسابقه تا حد زیادی بستگی به نوع کسب‌وکار شما دارد، مثلا مسابقه اینستاگرامی یک شرکت هواپیمایی با مسابقه اینستاگرامی یک تولیدکننده لوازم ورزشی احتمالا متفاوت است.

مدل‌های متنوعی از طراحی مسابقه و مسابقه اینستاگرامی وجود دارند، برخی کاربران را تشویق به جمع آوری لایک می‌کنند، برخی کاربران را به کامنت گذاشتن تشویق می‌کنند.

برخی از کاربران می‌خواهند که عکسی را به اشتراک بگذارند، برخی دیگر از کاربران می‌خواهند که تعدادی از دوستان خود را در زیر پست مسابقه تگ کنند.

در ادامه چند مسابقه رو باهم بررسی می کنیم.

 

مسابقه جام برترین‌های دیجی کالا

این مسابقه در اینستاگرام دیجی‌کالا مگ برگزار شد و شرایط شرکت در مسابقه به این شکل بود:

 1. ابتدا باید صفحه را دنبال کرده باشید
 2. بهترین تبلت از نظر خود را کامنت کنید
 3. سه نفر از دوستان خود را منشن کنید.

در نهایت به قید قرعه به شرکت کنندگان جوایزی از جنس تبلت، موبایل و گجت اهدا شد.

این نوع مسابقات به نوعی چند هدف دارند، هم به دنبال افزایش دنبال کننده هستند، هم به دنبال آشنا کردن افراد جدیدی با پیج و هم به دنبال تعامل بیشتر با کاربران، که البته ممکن است در این میان یکی از این اهداف بیش از دیگر اهداف مورد نظر برند باشد.

مسبقات اینستاگرامی

 

مسابقه #عیدومینو  بستنی دومینو

این مسابقه توسط دومینو در تابستان ۹۴ برگزار شد که شرایط آن به این شکل بود:

 1. از لحظه بستی خوردنتون عکس بگیرید
 2. هشتگ #عیدومینو رو اضافه کنید و عکس رو به اشتراک بگذارید

در نهایت به سه عکسی که بیشترین لایک را دریافت کنند به همراه دو عکس به انتخاب داوران جایزه داده خواهد شد.

در این مسابقه به نظر می‌رسد که هدف افزایش آگاهی از برند است. کاربران عکس‌های زیادی را هنگام خوردن بستنی دومینو و هشتگ #عیدومینو منتشر می‌کنند و به این شکل موجب افزایش آگاهی کاربران از برند دومینو می‌شوند.  

مسبقات اینستاگرامی

 

مسابقه” #روبراه_شو” اسنپ‌تریپ

اسنپ‌تریپ(پین‌تاپین قدیم) اخیرا مسابقه‌ای  با نام #روبراه_شو در اینستاگرام شروع کرده است که شرایط آن به این شکل است:

 1. ابتدا باید صفحه اسنپ‌تریپ را دنبال کرده باشید.
 2. عکس یا ویدویی از سفری که خیلی روبه‌راهتون کرده به اشتراک بگذارید.
 3. تو پستتون باید صفحه اسنپ‌تریپ رو تگ کنید.

در هر هفته به سه نفر به انتخاب اسنپ‌تریپ جوایزی اهدا می‌شود. اینطور که مشخص است هدف اصلی این مسابقه، آشنا کردن افراد با اسنپ‌تریپ و افزایش دنبال کننده‌های اسنپ تریپ است.

    همه این مدل‌ها می‌توانند کارآمد باشند به شرطی که متناسب با هدف شما از مسابقه و مخاطبین شما باشند.

مسبقات اینستاگرامی

 

۲ نکته در مورد چگونگی شرکت کاربران در مسابقه

۱- مراحل مسابقه طولانی نباشد

مثلا در برخی از مسابقات از کاربر خواسته می‌شود، که ابتدا پیج برند را دنبال کند، سپس یک عکس از خودش با شرایط خاصی قرار دهد، سپس سه نفر از دوستانش را تگ کند و در انتها از پیج مسابقه هم یک اسکرین شات قرار دهد.

مسلما با وجود طولانی بودن مراحل هر کاربری تمایل به شرکت در مسابقه نخواهد داشت.

۲- مراحل مسابقه سخت نباشد

گاهی مراحل شرکت در مسابقه بسیار کوتاه ولی بسیار سخت است، مثلا برای شرکت در مسابقه به کاربران گفته می‌شود که در شرایط خاصی عکس بگیرید و به اشتراک بگذارید و آن شرایط برای کاربر به ندرت اتفاق می‌افتد و ایجاد آن شرایط برای کاربر سخت است.    

این مطلب، تنها بخشی از کتاب راهنمای برگزاری مسابقات اینستاگرامی بود، این کتاب را به رایگان دانلود کنید و آموخته‌هایتان را در برگزاری مسابقات اینستاگرامی تکمیل کنید. در این کتاب به سوالات زیادی پاسخ داده شده است.

روند شرکت در مسابقه چگونه باشد؟

برندگان مسابقه را چطور تعیین کنیم؟

چه جوایزی برای مسابقه در نظر بگیرم؟ آیا هر جایزه‌ای انگیزه کافی را ایجاد می‌کند؟

چه هشتگی برای مسابقه انتخاب کنیم؟ واقعا هشتگ مهم است؟

چطور شروع مسابقه را اعلام کنیم؟ آیا شروع مسابقه آدابی دارد؟

مسابقه خیلی زود از حرارت می‌افتد؟ چطور حرارت مسابقه را حفظ کنیم؟

چطور مسابقه را رصد کنیم و اعداد و ارقام مسابقه را داشته باشیم؟

چطور مسابقه را پایان دهیم و پایان مسابقه را اعلام کنیم؟

 

مسبقات اینستاگرامی

 

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. چتروم تهران اتاقی است برای گفت وگو با محیطی صمیمی ومطمعن برای بیان خاطرات زندگی مشترک و همدلی زوج های جوان.تهران چت محیطی گرم و دلنشین برای تجربه عاشقانه ای متفاوت. تهران چت بهاری نو برزمستان دل.تهران چت آغازی دوباره برای نقش بستن زیبا ترین نگاره ها بردیوار دل.
  http://www.tehran21chat.ir

 2. سامانه رایگان بییب فارسی آماده شده . جهت برگزاری مسابقه به سایت biib.ir برگزاری مسابقه اینستاگرامی (بییب) مراجعه کنید
  ادمین محترم خوشحال میشیم جهت حمایت از سایت های ایرانی و این پروژه که به صورت رایگان هست سایت ما رو در مقاله خود اضافه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا