ریپورتاژ

کارتن پستی و انوع آن

اگر شما نیز کسب و کار آنلاینی دارید که مجبور هستید برای فرستادن محصولات خود از کارتن‌ پستی استفاده کنید، بهتر است با انوع کارتن‌های پستی، اندازه و ویژگی‌های آن آشنا شوید. کارتن‌های پستی در اندازه‌ها و ویژگی‌های مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند که می‌توانند با توجه به نیاز مصرف کننده مورد استفاده قرار گیرند.

به عنوان نمونه اگر محصول شما باید در مقابل ضربه محافظت شود بهتر است از کارتن‌های چند لایه استفاده کنید و یا اگر محصول و جنسی ارسال می‌کنید به رطوبت حساس است می‌توانید از انواع کارتن‌های مقاوم در برابر آب استفاده کنید تا با توجه به هزینه‌ای که برای خرید این کارتن‌ها صرف می‌کنید، با رساندن سالم محصولات به مشتریانتان اعتبار خود را حفظ کنید.

انواع کارتن پستی

امروزه با توجه به رونق کسب و کارهای آنلاین و افزایش تقاضای افراد برای خریدهای اینترنتی و غیر حضوری، صاحبان کسب و کارها برای ارسال محصولات خود نیاز به کارتن، جعبه و پاکت‌های پستی دارند. با توجه به این موضوع که اجناس و محصولات می‌توانند در اندازه‌های مختلفی باشند و یا ویژگی‌های خاصی داشته باشند از این رو امروزه تولید کنندگان این کارتن‌ها، توانسته‌اند این جعبه‌ها را در اندازه و ابعاد گوناگون با ویژگی‌های خاص تولید کنند تا نیاز مصرف کنندگان بر آورده شود.

کارتن‌های پستی زیر نظر اداره پست و با لوگو و نام این شرکت همراه با محلی برای نوشتن نام و آدرس گیرنده و فرستنده و الصاق تمبر تولید می‌شوند. با توجه به موارد فوق کارتن‌های پستی با توجه به اندازه و جنسشان تقسیم بندی می‌شوند.

  انواع کارتن های پستی بر اساس اندازه

با توجه به نیاز مصرف کنندگان کارتن‌های پستی در اندازه و ابعاد مختلفی تولید می‌شوند. این کارتن‌ها می‌توانند از کوچکترین سایز برای اشیا کوچک تا کارتن‌های بزرگ برای اسباب کشی نیز تولید شوند. غالبا شرکت‌های تولید کننده، این جعبه‌های پستی را در ۹ سایز مختلف تولید می‌کنند. البته بهتر است بدانید شما می‌توانید کارتن پستی دلخواه خود را در ابعاد درخواستی خود و با طرح دلخواهتان به شرکت‌های تولید کننده سفارش داده و دریافت کنید. در حالت کلی ۹ سایز و ابعادی که اشاره کردیم بیشترین استفاده را در ارسال‌های پستی دارند که شامل ابعاد زیر هستند:

کارتن پستی سایز ۱: ۱۵۰ در ۱۰۰ در ۱۰۰

  • سایز ۲: ۲۰۰ در ۱۵۰ در ۱۰۰
  • سایز ۳: ۲۰۰ در ۲۰۰ در ۱۵۰
  • سایز ۴: ۳۰۰ در ۲۰۰ در ۲۰۰
  • سایز ۵: ۳۵۰ در ۲۵۰ در ۲۰۰
  • سایز ۶: ۴۵۰ در ۲۵۰ در ۲۰۰
  • سایز ۷: ۴۰۰ در ۳۰۰ در ۲۵۰
  • سایز ۸: ۴۵۰ در ۴۰۰ در ۳۰۰
  • سایز ۹: ۵۵۰ در ۴۵۰ در ۳۵۰

انواع کارتن پستی بر اساس جنس

اغلب کارتن‌های پستی از مقوا تولید می‌شوند که خاصیت انعطاف پذیری را به این جعبه‌ها می‌دهند و در مقابل ضربه نیز مقاومت خوبی دارند. این مقواها به صورت ورقه‌ای و یا کنگره دار در تولید کارتن‌ها استفاده می‌شوند. در برخی از کارتن‌ها برای افزایش ضخامت از چند لایه مقوای ورقه‌ای و یا ترکیبی از این دو نوع ورقه استفاده می‌شود. ممکن است کارتنی با سه یا پنج لایه مقوای ورقه‌ای تولید شود و یا علاوه بر مقوای ورقه‌ای برای افزایش ضربه گیر بودن کارتن از ورقه‌های کنگره دار مابین آن‌ها استفاده گردد. اگر قصد خرید کارتن پستی دارید باید با توجه به محصولی که داخل آن قرار می‌دهید تصمیم بگیرید که از کارتن‌های نازک‌تر یا ضخیم‌تر استفاده کنید.

ویژگی های کارتن پستی

یک کارتن پستی خوب باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد تا بتواند مرسولات پستی شما را صحیح و سالم به دست مشتریان برساند. یک کارتن پستی باید از مواد خوب و با کیفیت تولید شود تا بتواند در برابر ضربه، فشار، رطوبت و تمام مواردی که ممکن است تا رسیدن مرسوله تا نقاط دور کشور از محصول شما محافظت کند. یک مرسوله پستی برای رسیدن به دست مشتری ممکن است چندین روز از محلی به محل دیگر منتقل شود و تحت فشار و ضربه باشد پس شما برای اطمینان حاصل کردن از این نکته که جنس داخل جعبه سالم بماند باید از بهترین کارتن‌های پستی مرغوب استفاده کنید، حتی می‌توانید برای افزایش ایمنی از ضربه گیرها نیز استفاده کرده و فضای خالی جعبه را پر کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا