ریپورتاژ

آشنایی با خواص عسل آویشن و مشخصات آن

عسل آویشن از عسل‌های تگ گل پرطرفدار در بازار است که هم طعم آن مورد پسند خیلی از افراد است و هم از نظر خواص بسیار غنی است و متقاضیان زیادی دارد.

عسل تک گل به این معنی است که عمده تغذیه زنبور در آن منطقه از یک نوع گیاه انجام شده است، به طور مثال عسل آویشن طبیعی عسلی است که زنبور برای تهیه آن عمدتا از شهد گیاه آویشن استفاده کرده است.

آویشن یک گیاه از نوع علفی و از خانوده نعناها می‌باشد که با نام‌های دیگری همچون آویشه و آویشا هم شناخته می‌شود، گیاه آویشن معمولا قد خیلی بلندی ندارد و بوته آن حدود ۵۰ سانتی متر است و در چندین گونه مختلف در دنیا وجود دارد که به گفته منابع معتبر مختلف تعداد گونه‌های مختلف آویشن به ۳۵۰ الی ۴۰۰ گونه در جهان می‌رسد.

گیاه آویشن ارزش درمانی و دارویی زیادی دارد و از گذشته تا امروز برای درمان و بهبود خیلی از مشکلات استفاده شده است و دقیقا به همین دلیل خواص عسل آویشن بسیار زیاد است و عسل آویشن برای درمان خیلی از مشکلات توصیه شده است.

 

برخی از مشخصات عسل آویشن طبیعی:

در خیلی از موارد دو عسل آویشن از مناطق مختلف از نظر رنگ و طعم باهم متفاوت هستند، لذا صرفا با رنگ، طعم و بو نمی‌توان عسل آویشن اصل را از تقلبی تشخیص داد و بهترین راه انجام آزمایش یا خرید از فروشنده مطمئن است.

اما به طور معمول رنگ عسل آویشن معمولا کهربایی تیره است که کمی نیز به قرمزی می‌زند. شیرینی متوسطی دارد و دارای رایحه‌ای شدید و طعم ماندگاری است و نسبت به سایر عسل‌ها از طعم قوی‌تری برخوردار است.

اگر حرارت ندیده باشد و به صورت خام به دست شما برسد پس از چند ماه رس می‌بندد. همچنین به طور معمول از اوایل تیرماه تا اواخر مرداد ماه و همچنین اوایل پاییز، زمان برداشت این نوع عسل است.

به این دلیل که زمان به گل نشستن گیاه آویشن در مناطق مختلف متفاوت است، برداشت عسل آویشن در مناطق مختلف هم لزوما در یک زمان انجام نمی‌شود، اما به طور معمول از اوایل تیرماه تا اواخر مرداد ماه و همچنین اوایل پاییز، زمان برداشت این نوع عسل است.

 

خواص عسل آویشن چیست؟

عسل آویشن از دو جهت خواص زیادی دارد، از یک جهت توسط زنبور تولید شده است و زنبور خواص زیادی از جلمه آنزیم‌های مختلف را از بدن خودش به عسل منتقل کرده است.

از یک جهت هم حاصل تغذیه زنبور از گیاه آویشن بوده است و به همین جهت خواص گیاه آویشن به عسلی که این زنبور تهیه کرده است منتقل شده است.

به طور خلاصه برخی از خواص برجسته عسل آویشن عبارتند از:

  • کاهش فشار خون
  • کمک به کاهش سرفه
  • تقویت سیستم ایمنی بدن
  • کاهش دردهای قاعدگی
  • پیشگیری و درمان کم خونی
  • بهبود خلق و خو
  • بهبود عملکرد قلب و مشکلات قلبی
  • جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی

 

کاهش فشار خون:

یکی از ویژگی‌های و فواید اصلی عسل آویشن، موثر بودن آن در کاهش فشار خون است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که یک عصاره می تواند ضربان قلب را در موش های مبتلا به فشار خون بالا به طور قابل توجهی کاهش دهد. همچنین توانست کلسترول آنها را کاهش دهد.

هرچند که از نظر علمی نیاز به مطالعات بیشتری پیرامون این خاصیت نیاز  است اما در همین چند آزمایشی که انجام شده است این نتیجه برداشت شده که در کاهش فشار خون موثر است و همچنین در تجربه نیز این موضوع دیده شده است.

 

کمک به کاهش سرفه:

یکی از خواص آویشن که احتمالا هنگام سرماخوردگی تجربه کرده اید، کاهش سرفه و گلودرد است، این گیاه بخاطر  سرشار بودن از آنتی اکسیدان و چندبرابر کردن خواص آنتی اکسیدانی عسل طبیعی یک ماده موثر در کاهش سرفه است و یک آنتی باکتری محسوب می‌شود. دفعه بعد که با سرفه یا گلودرد مواجه شدید، سعی کنید کمی دمنوش عسل و آویشن را امتحان کنید.

یک ظرف پر از عسل آویشن

کاهش دردهای قاعدگی:

درد قاعدگی مشکل مشترک بین خیلی از بانوان است که در برخی بیشتر  و در برخی کمتر است، یکی از خواص عسل آویشن موثر بودن آن در کاهش این درد است. در دانشگاه علوم پزشکی کاشان تحقیقی روی این موضوع انجام شده است که نشان می‌دهد عسل طبیعی می‌تواند به کنترل خونریزی کمک کند.(۱)

البته این تنها مطالعه در مورد این اثر نیست، مطالعه‌ای دیگر هم در دانشگاه اراک روی آویشن انجام شده که نشان می‌دهد آویشن می‌تواند به کاهش دردهای قاعدگی کمک کند و اثری شبیه به مفنامیک اسید داشته باشد.

 

عسل آویشن و افزایش انرژی:

عسل آویشن یک ماده مقوی برای میزان نگه داشتن سطح انرژی، مقابله با خستگی، بازگشت اشتها و ممانعت از کم خونی می باشد. یک قاشق سوپخوری تنها از عسل می تواند انرژی ۱۵ دقیقه انسان را فراهم کند. البته اینطور نیست که در سایر عسل‌های طبیعی این خواص وجود نداشته باشد، در واقع برخی از خواص عسل آویشن با سایر عسل‌های دیگر به شرط طبیعی بودن مشترک است.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن:

عسل طبیعی به خودی خود به دلیل سرشار بودن از آنتی اکسیدان یک ترکیب موثر برای تقویت سیستم ایمنی بدن است، حالا اگر این عسل حاصل تغذیه زنبور از گیاه آویشن باشد، میزان آنتی اکسیدان آن به مراتب بالاتر است که همین موضوع موجب شده که عسل آویشن برای تقویت سیستم ایمنی بدن عالی باشد.

، منبع مورد اعتماد وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) گزارش می دهد که آویشن سرشار از مواد مغذی مفید است، از جمله: ویتامین A،  ویتامین سی، فلز مس، فیبر آهن و … است.

عسل آویشن دارای محتویات مناسبی از آنتی اکسیدان پلی فنول به طور خاص فلانوئید و هم چنین کارتنوئید است که از سلول ها در برابر خطر اکسایش محافظت می کند.

 

درمان عفونت معده:

به طور کلی اگر عفونت معده از نوع باکتریایی باشد، عسل طبیعی یکی از بهترین مواد خوراکی برای بهبود آن می‌باشد، حالا اگر این عسل طبیعی از نوع آویشن باشد، به دلیل اینکه آویشن یک گیاه ضد باکتری است، اثرگذاری آن دوچندان خواهد بود و بهبود عفونت معده به شکل سریعتر و بهتری انجام می‌شود.

 

دقت کنید که عسل آویشن تنها اگر به صورت طبیعی و خام باشد می‌تواند به بهبودی بسیاری از بیماری‌ها کمک کند و خواصی که ذکر شد همگی مربوط به عسل آویشن طبیعی است.

اگر قصد خرید عسل آویشن طبیعی دارید اما فروشنده و یا زنبوردار مورد اعتمادی در دسترس شما نیست می‌توانید از طریق سایت آویشا ، عسل طبیعی با ضمانت بازگشت وجه خریداری کنید.

 

عسل آویشن طبیعی از کجا بخریم؟

مسلما این امکان هربار عسل خریداری شده را مورد آزمایش قرار دهیم برای ما وجود ندارد و جدای از صرف وقت زیاد، هزینه نسبتا زیادی هم دارد، به همین دلیل بهترین راه برای دسترسی به عسل طبیعی، پیدا کردن فروشنده مطئمن است.پ

فروشنده مطمئن فرد یا مجموعه ای است که به محصولاتش اطمینان دارد و به همین دلیل برای محصولاتش ضمانت بازگشت وجه قرار می‌دهد چرا که هیچ ترسی از مورد آزمایش قرار گرفتن عسل هایش ندارد و چنانچه مشتری از محصول ناراضی باشد امکان بازگشت وجه برایش وجود دارد.

آویشا یکی از مجموعه هایی است که عسل طبیعی را از بهترین و مطمئن ترین زنبورداران کشور به دست مصرف کنندگان می رساند و برای محصولاتش ضمانت بازگشت وجه قرار داده است، با خرید عسل آویشن از این مجموعه، این اطمینان برای شما وجود دارد که عسل طبیعی دریافت می کنید و ضمانت بازگشت وجه برای شما وجود دارد.

 

جمع بندی خواص عسل آویشن

به طور خلاصه باید گفت که از اصلی‌ترین خواص گیاه آویشن، خاصیت ضد التهابی و سرشار بودن آن از آنتی اکسیدان است که همین دو مورد موجب شده که این گیاه برای خیلی از مشکلات و بیماری‌ها مناسب باشد.

 

therawhoneyshop

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا