چه محصولی را برای فروش اینترنتی انتخاب کنیم؟ راهنمای انتخاب محصول

امروز یکی از بهترین زمان‌ها برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی است. امروز فرهنگ خرید اینترنتی فراگیر شده است و راه‌‌اندازی فروشگاه اینترنتی به لطف منابع و دوره‌های آموزشی مختلف به مراتب ساده‌تر از گذشته است.

اما در راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی همانند هرکاری، قدم‌های اول کمی سخت هستند، یکی از این‌ قدم‌ها انتخاب محصول برای فروش است. اینکه چه محصولی را برای فروش انتخاب کنیم؟ شیوه‌های تامین محصول کدامند؟ چطور محصول انتخابی را ارزیابی کنیم؟ و . . .

این مرحله از راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی بسیار مهم است و اگر محصول اشتباهی را انتخاب کنید، از همان ابتدا شکست خود را تضمین کرده‌اید.

 

حتما بخوانید: درآمد فروشگاه اینترنتی چقدر است؟ چطور درآمد فروشگاه را تخمین بزنیم؟

حتما بخوانید: راه اندازی فروشگاه اینترنتی چطور ممکن است؟ وقتی به کار تمام وقت مشغولیم.

حتما بخوانید: اشتباهات من در راه اندازی کسب و کار اینترنتی که شما نباید مرتکب شوید

 

بسیاری از افرادی که قصد راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی را دارند، به قدری در این مرحله غرق می‌شوند که هیچ‌گاه به مرحله راه‌اندازی فروشگاه نمی‌رسند، پس بسیار مهم است که این مرحله به درستی طی شود و علی رغم اهمیت ورزیدن به آن، نباید بیش از حد در این مرحله غرق شوید که انگیزه راه‌اندازی فروشگاه در شما از بین برود.

آنچه در این مطلب می آموزید:

این مطلب بخشی از کتاب راهنمای انتخاب محصول است که به زودی منتشر خواهم کرد، در این مطلب به شما خواهم گفت که چطور یک لیست اولیه از محصولات پیشنهادی تهیه کنید و چطور این لیست را با پرسیدن سوالات کلیدی فیلتر کنید تا در نهایت به محصول انتخابی نهایی نزدیک‌ شوید.

 

تهیه لیست محصولات پیشنهادی

ابتدا باید به روش‌های مختلفی که در ادامه آنها را بیان می‌کنم، لیست اولیه‌ و خامی از محصولات پیشنهادی تهیه کنید. در تهیه این لیست به محدودیت‌ها توجه نکنید، یعنی لازم نیست به این فکر کنید که آیا این محصول را می‌توانید تامین کنید یا خیر، زیرا در مرحله فیلتر کردن این لیست به این موارد خواهیم پرداخت.

 

راهنمای انتخاب محصول

 

1- محصولات مورد علاقه‌تان را لیست کنید

مسلما اولین کاری که می‌توانید بکنید، تهیه یک لیست از محصولات مورد علاقه‌تان است. فردی را می‌شناسم که علاقه زیادی به عینک داشت و به دنبال راه‌اندازی فروشگاه در همین زمینه بود و در آخر نیز این کار را کرد و در حال حاضر نیز یکی از فروشگاه‌های موفق عینک است.

پس تهیه یک لیست از محصولاتی که به آنها علاقه دارید می‌تواند به شما کمک کند. نگران نباشید، مسلما علاقه تنها معیار برای انتخاب محصول نیست، اما محصولات مورد علاقه قطعا جایگاه مهمی در لیست اولیه خواهند داشت.

مطلب پیشنهادی: 28 فروشگاه اینترنتی ایرانی که باید آنها را بشناسید

 

2- محصولات خاص در فروشگاه‌های بزرگ

یکی دیگر از تکنیک‌ها برای تهیه لیست اولیه محصول، جستجو در فروشگاه‌های بزرگ است. مثلا می‌توانید به فروشگاه‌های بزرگی مانند دیجی‌کالا سر بزنید و گروه‌های کالایی آن را بررسی کنید.

ببینید چه گروه‌های کالایی وجود دارند که می‌توانند به یک فروشگاه اینترنتی اختصاصی تبدیل شوند.

مثلا گروه ابزارآلات پتانسیل تبدیل شدن به یک فروشگاه اینترنتی جداگانه را دارند. یعنی یک فروشگاه اینترنتی ابزارآلات که به دلیل تمرکز روی ابزارآلات می‌توانید در زمینه پشتیبانی و تولید محتوای اختصاصی به مراتب بهتر از دیجی‌کالا عمل کنید.

در حال حاضر دیجی‌کالا تنها روی ابزارآلات متمرکز نیست و در این زمینه تولید محتوای اختصاصی نمی‌کند، نقد و بررسی ندارد و مشاوره یا پشتیبانی خاصی ارایه نمی‌دهد.

یا گروه کالایی عینک این پتانسیل را دارند که یک فروشگاه اینترنتی جداگانه باشند. همانطور که فروشگاه اینترنتی لوناتو به صورت اختصاصی به فروش عینک و لنز می‌پردازد و در این زمینه پشتیبانی وخدماتی به مراتب بالاتر از دیجی‌کالا را ارایه می‌دهد.

 

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: 9 نکته در راه اندازی فروشگاه اینترنتی و ورود به دنیای تجارت الکترونیک[/alert]

 

3- محصولاتی که آنها را خوب می‌شناسید

قطعا محصولاتی وجود دارند که در فروش آنها تجربه دارید یا به دلایلی شناخت بهتری نسبت به آنها دارید. دوستی را می‌شناختم که قصد راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی در زمینه کیف‌های چرم داشت، او مدتی در زمینه چرم فعالیت داشت و بازار چرم و سلیقه بانوان در کیف چرم را به خوبی می‌دانست و به همین دلیل این محصول را برای فروش اینترنتی انتخاب کرد.

انتخاب محصولات بر اساس تجربه و شناخت شما در آن محصول،  به شما کمک می‌کند که در تولید اطلاعات مشکلی نداشته باشید، بهتر بفروشید و سریع‌تر حرکت کنید.

 

4- محصولاتی که به صورت دوره‌ای خریداری می‌شوند

برخی محصولات هستند که به دلیل ماهیت مصرفی آنها به صورت دوره‌ای خریداری می‌شوند. یعنی اگر مشتری یکبار این محصول را از شما خریداری کند و رضایت داشته باشد، به احتمال زیاد مشتری همیشگی شما خواهد شد.

در این زمینه ایده‌های زیادی می‌تواند وجود داشته باشد که با تمرکز روی این حوزه ‌می‌توانید به برخی از این ایده ‌ها برسید.

محصولاتی مانند غذای حیوانات خانگی، پکیج‌های آرایشی بهداشتی، پکیج‌های خوراکی ویژه سالمندان و یا ملزومات اداری ویژه شرکت‌ها و ادارات و . .  .

این محصولات به صورت دوره‌ای مصرف می‌شوند و به شما کمک می‌کنند که سودآوری بیشتری از مشتریان به دست آمده داشته باشید. و البته فرصت فروش به صورت اشتراکی را نیز فراهم می‌کنند که شیوه جالبی برای فروش است.

به عنوان مثال یک اداره می‌تواند به صورت ماهانه حق اشتراک به شما بپردازد و شما هر ماه ملزومات اداری لازمه را به آن‌ها تحویل دهید.

 

 

فیلتر کردن لیست محصولات پیشنهادی

لیست محصولات پیشنهادی به شما کمک کرد که تمامی پیشنهادات برای فروش محصول را روی کاغذ بیاورید تا از هیچ محصول پیشنهادی از قلم نیافتد. اما در میان تمامی این محصولات پیشنهادی، خیلی از محصولات گزینه مناسبی برای شما نیستند، و لازم است که از لیست حذف شوند.

در این مرحله با پرسیدن سوالاتی کلیدی که به آن‌ها اشاره خواهم کرد، محصولاتی از لیست حذف می‌شوند تا در نهایت محصولاتی که به احتمال زیاد گزینه مناسب تری برای فروش هستند باقی بمانند.

 

 1- آیا این محصول را می‌توانم تامین کنم؟

مسلما قرار نیست شیوه تامین همه محصولات را از همان ابتدای کار بدانید، اما با کمی بررسی می‌توانید شیوه تامین آن محصول را پیدا کنید.

در میان این محصولات، احتمالا محصولاتی وجود دارند که با کمی بررسی متوجه می‌شوید که تامین آن در حال حاضر برای شما ممکن نیست.

مثلا ممکن است تامین این محصول هزینه‌ای فراتر از بودجه شما داشته باشد. یا تامین این محصول در حال حاضر نیاز به انبار بزرگی برای نگهداری دارد و از طرفی شما انباری ندارید و هزینه نگهداری در انبارهای اجاره ای بسیار بالاست.

این یک مثال بود، اما سعی کنید محصولاتی را که تامین آنها به شدت سخت است یا در حال حاضر برای شما ممکن نیست را حذف کنید.

البته اگر به آن محصول واقعا علاقه دارید، بهتر است سعی کنید مشکل تامین آن را حل کنید.

 

2- آیا در ارسال این محصول مشکلی نخواهم داشت؟

در برخی موارد ارسال محصولات شما را دچار مشکل می‌کنند. مثلا اگر محصول شما وزن یا سایز غیر معمولی دارد، و یا محصول شما بسیار حساس و شکستنی است، شما برای بسته بندی و ارسال متحمل هزینه های بیشتری خواهید شد.

پس در مورد شیوه ارسال محصولات نیز فکر کنید، اگر محصولی در ارسال شما را دچار مشکلات جدی خواهد کرد، بهتر است از همان ابتدا به آن فکر کنید و اگر حل کردن آن برای شما مقدور نیست آن محصول را از لیست حذف کنید.

 

راهنمای انتخاب محصول

 

 

[alert type=”info”]مطلب پیشنهادی: راه اندازی فروشگاه اینترنتی چطور ممکن است وقتی به کار تمام وقت مشغولم؟[/alert]

 

 3- آیا این محصول در حال حاضر بازار خوبی دارد؟

نمی‌توان به طور دقیق مشخص کرد که اندازه بازار برای یک محصول چقدر است، اما می‌توان به صورت نسبی و مقایسه‌ای، اندازه بازار محصول را فهمید.

به عنوان مثال یک فروشگاه اینترنتی پوشاک بانوان، مسلما بازار بزرگی دارد، زیرا بخش بزرگی از جامعه یعنی بانوانی که خرید آنلاین می‌کنند را هدف گرفته است.

اما فروشگاهی که به فروش پوشاک ویژه خانوم‌های باردار مشغول است، مسلما بازار محدودتری دارد و احتمالا لازم است که حاشیه سود بیشتری داشته باشد، اما به هرحال تعداد خانوم‌های باردار هم خیلی کم نیست.

و اما فروشگاه اینترنتی که تنها به فروش مانتوهای بارداری مشغول است، مسلما بازار خیلی محدودتری دارد و لازم است که حاشیه سود مناسبی نیز داشته باشد.

همانطور که مشاهده کردید، شاید نتوان به صورت عددی در مورد بازار یک محصول اظهار نظر کرد، اما با مقایسه فروشگاه‌ها می‌توان به صورت حدودی متوجه شد که بازار محصول چقدر است و حاشیه سود به چه صورت باید باشد.

 

4- رقابت در فروش این محصول چگونه است؟

آیا شما اولین فروشگاه آنلاینی هستید که قصد فروش این محصول را دارید؟ یا فروشگاه‌های آنلاین زیادی در حال فروش این محصول هستند؟

اگر شما اولین فروشگاهی هستید که قصد فروش این محصول را دارید، لازم است که نسبت به بازار این محصول تحقیقات جدی‌تری انجام دهید. بررسی کنید که محصول مورد نظر در دنیای آفلاین تا چه حد متقاضی دارد؟ چرا هیچ فروشگاهی تا به حال این محصول را اضافه نکرده است؟

اما اگر فروشگاه های زیادی در حال فروش این محصول هستند، نشان می‌دهد که بازار مناسبی برای فروش آنلاین این محصول وجود دارد و شما باید به این فکر کنید که چطور می‌توانید فروشنده بهتری نسبت به رقبا باشید.

 

راهنمای انتخاب محصول

 

به عنوان مثال، زمانی که دیجی‌کالا شروع به فعالیت کرد، اولین فروشگاهی نبود که محصولات دیجیتال را به فروش می‌رساند. اما با استراتژی مناسب و تمرکز روی محتوای اصیل توانست به سرعت خود را به معتبرترین مرجع اطلاعاتی در حوزه دیجیتال تبدیل کند.

اگر محصول شما توسط خیلی از فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد، باید خوشحال باشید که بازار خوبی برای محصول شما وجود دارد، تنها باید نقاط ضعف رقبا را پیدا کرده و دقیقا به نقطه ضعف آنها حمله کنید.

فروشگاه اینترنتی لوناتو که به فروش عینک و لنز می‌پردازد، علی رغم فروش عینک توسط دیجی‌کالا و دیگر فروشگاه‌های بزرگ، توانسته به حیات خود ادامه دهد و رشد خوبی را تجربه کند.

لوناتو با فراهم کردن امکان تست عینک در محل مشتری، خود را از فروشگاه‌های بزرگی همچون دیجی‌کالا در فروش عینک متمایز کرده است. کوچک بودن مجموعه شما و محدود بودن محصولات و  مشتریان شما، فرصت ارایه خدمات اختصاصی را فراهم می‌کند.

 

5- آیا محصول شما برای خرید حضوری در دسترس است؟

اگر محصول شما در بیشتر فروشگاه‌ها وجود دارد و خرید حضوری این محصول کار بسیار راحتی است، احتمال اینکه خریداران تمایل به خرید آنلاین این محصول داشته باشند بسیار کم است.

در مقابل اگر محصول شما به سختی در فروشگاه‌ها یافت می‌شود و مشتری برای خرید حضوری به سختی و زحمت باید آن را پیدا کند، در این صورت شانس شما برای فروش آنلاین این محصول بالاست.

به عنوان مثال کیف‌های سنتی زنانه در هر فروشگاهی یافت نمی‌شوند و برای خرید آنها لازم است که به نقاط خاصی از شهر تردد کرد. البته این در مورد تهران است، در خیلی از دیگر شهرهای کشور شاید تنها یک یا دو فروشگاه این کیف‌ها را عرضه کنند.

 

6- آیا محصول شما دردی را دوا می‌کند یا مشکلی را حل می‌کند؟

البته که همه محصولات به نوعی نیستند که حلال مشکلات باشند. اما اگر محصولات شما در این دسته قرار داشته باشند، مسلما کار شما راحت‌تر است، زیرا مشتریان شما مشتاقانه به دنبال راه حل برای درد یا مشکل خود هستند و اگر شما با محصولتان راه حل خوبی را ارایه دهید، حتما خریدار محصول شما خواهند بود.

 

7- آیا محدودیت یا ممنوعیت خاصی روی کالاهای شما وجود ندارد؟

فروش برخی محصولات نیاز به مجوزهای خاصی دارد، به عنوان مثال فروش تفنگ‌های شکاری نیاز به مجوز دارند. پس بهتر است در انتخاب محصول به این مورد توجه کنید که آیا تامین و فروش این محصول نیاز به مجوز خاصی دارد و آیا تهیه این مجوز برای شما مقدور است.

 

راهنمای انتخاب محصول

 

8- آیا مردم این محصول را به صورت آنلاین خریداری می‌کنند؟

معتقدم که هر چیزی را می‌توان به صورت آنلاین فروخت. اما واقعیت این است که هنوز برخی محصولات به صورت آنلاین به فروش نمی‌رسند. شاید با گذر زمان و افزایش فرهنگ خرید اینترنتی، این اتفاق رخ دهد، اما نباید بیش از حد از زمان جلو بود.

به عنوان مثال تا 5سال پیش کمتر کسی لباس را به صورت آنلاین خریدای می‌کرد اما امروز خرید آنلاین لباس کاملا مرسوم است و رقبای زیادی در این زمینه وجود دارند.

شاید اگر سوپرمارکت اینترنتی روکولند 10سال پیش کارش را شروع کرده بود، پس از مدتی تلاش با عدم استقبال مردم مواجه می‌شد و امروز وجود نداشت. اما در حال حاضر روکولند برترین سوپرمارکت اینترنتی کشور است که اخیرا توسط دیجی‌کالا خریداری شد.

پس دقت کنید که محصول انتخابی شما در حال حاضر متقاضی خرید آنلاین داشته باشد. برای این کار با استفاده از ابزار google keyword planner میزان سرچ ماهانه را برای کلمات کلیدی مرتبط با کالای خود بررسی کنید.

مثلا اگر قصد فروش عینک را دارید، میزان سرچ ماهانه را برای کلماتی مانند خرید عینک، خرید آنلاین عینک، خرید عینک مردانه، خرید عینک زنانه، انواع عینک زنانه و . . . بررسی کنید و اگر هر کلمه ماهانه حداقل 100جستجو داشته باشد می‌توانید این کالا را به صورت آنلاین به فروش برسانید.

اما علاوه بر این روش، بد نیست به گروه‌های کالایی در فروشگاه‌های بزرگ نیز سری بزنید. کالاهایی که این فروشگاه‌ها به فروش می‌رسانند، کالاهایی هستند که فروش آنلاین آنها میسر است.

اگر بیش از حد از بازار و جامعه جلو باشید در فروش محصول به مشکل بر می‌خورید، البته همانطور که اشاره کردم انتخاب محصولات رو به رشد گزینه بسیار مناسبی است، اما باید هوشیارانه عمل کنید و بیش از حد از جامعه جلو نباشید.

 

9- آیا محصول مورد نظر شما فصلی است؟

اگر محصولی که انتخاب کرده‌اید به صورت فصلی است، بهتر است یا آن را از لیست حذف کنید و یا به این فکر کنید که در فصل‌هایی که فروشتان پایین است چه کالای دیگری در سایت برای شما فروش ایجاد می‌کند.

مثلا اگر لوازم تحریر می‌فروشید احتمال زیاد در چند فصل سال فروش زیادی نخواهید داشت، پس یا باید این گروه کالایی را فراموش کنید یا در کنار آن به فروش کیف، بازی‌های فکری و دیگر کالاهای مشابه که می‌توانند در یک فروشگاه لوازم تحریر جای بگیرند فکر کنید.

 

با پاسخ دادن به این سوالات و بررسی بیشتر محصولات بر اساس این سوالات، مسلما بخشی از محصولات از لیست حذف خواهند شد و لیست شما به چند محصول محدود خواهد شد.اگر همچنان لیست شما بزرگ است و نمی‌توانید محصول مورد نظر را انتخاب کنید، توصیه می‌کنم که فرآیند فیلتر کردن محصولات را بار دیگر طی کنید.

 

آیا بدون فروشگاه اینترنتی هم می‌توان فروخت؟

خوشبختانه پاسخ به این سوال مثبت است، امروز اگر فروشگاه اینترنتی هم نداشته باشید و حتی از اینستاگرام هم استفاده نکنید، بازهم می‌توانید طعم فروش اینترنتی را بچشید.

شاید برایتان جالب باشید که فروشگاه‌های مانند گیشا اسپرت ابتدا کارشان با فروش محصولاتشان در دیوار و شیپور آغاز کردند و هنوز هم از این پلتفرم‌ها برای افزایش فروش استفاده می‌کنند.

در حقیقت با کمک پلتفرم‌های رایگان و ارزان قیمتی مانند دیوا و وشیپور می‌توانید محصولاتتان را به هزاران نفر نمایش دهید و فروش خوبی داشته باشید و خبر خوب اینکه دیوار به زودی بخشی به نام فروشگاه را در اپلیکیشن خود ایجاد می‌کند تا شما به عنوان یک فروشنده بتوانید یک صفحه فروشگاه داشته باشید و محصولاتتان را مانند یک سایت دسته بندی کنید.

علاوه بر این دو اپلیکیشن، در سایت‌هایی مانند بوتیک و باسلام هم می‌توانید محصولات خود را به فروش برسانید.

بوتیک جایی است که فروشندگان انواع پوشاک یک صفحه برای خود ایجاد می‌کنند و محصولات خود را به مخاطبان هدف خود نمایش داده و سفارش دریافت می‌کنند.

باسلام هم جایی هست که شما می‌توانید تمام محصولات خانگی و دست ساز خود را از اقصی نقاط ایران به دست مصرف کنندگان برسانید.

در آینده شاهد حضور پلتفرمهای خیلی بیشتری در زمینه فروش اینترنتی خواهید بود که همگی در کنار راه اندازی فروشگاه اینترنتی به فروش بیشتر شما در محیط آنلاین کمک می‌کنند.

فراموش نکنید که رشد این پلتفرم ها قرار نیست مانعی برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی باشد تا زمانی که مردم نیازهای خود را در محیط وب و از جمله گوگل سرچ می‌کنند، فروشگاه اینترنتی همچنان موثر خواهد بود.

 

50 پاسخ

 1. چرا سایت های عمده فروشی ایرانی رو معرفی نمیکنید؟ عمدکس یه پلتفرم عمده فروشیه که نسخه ایرانی علی بابای چین ه و میتونید به صورت مستقیم از تولیدکننده ها خرید کنید و قیمت های مناسبی هم داره…آدرسش هم http://www.omdex.ir هست

  1. هر محصولی در فضای آنلاین قابل فروش است. اما ما نمیتونیم هر محصولی رو برای فروش انتخاب کنیم. اینجا صحبت از انتخاب محصول است.

  1. هر محصولی در فضای آنلاین قابل فروش است. اما ما نمیتونیم هر محصولی رو برای فروش انتخاب کنیم. اینجا صحبت از انتخاب محصول است.

 2. سلام آقا من تو انتخاب محصول موندم واقعا نمی‌دونم باید چی انتخاب کنم میشه حداقل چندتا محصول پیشنهاد بدین

 3. سلام آقا من تو انتخاب محصول موندم واقعا نمی‌دونم باید چی انتخاب کنم میشه حداقل چندتا محصول پیشنهاد بدین

 4. سلام مهندس میخواستم فروسگاهی تو اینستاگرام تاسیس کنم تو زمینه لوازم جانبی موبایل لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام و درود. خب سوالتون خیلی کلی هست. مثل اینکه من بگم میخوام موفق بشم، لطفا راهنمایی کنید.

 5. سلام مهندس میخواستم فروسگاهی تو اینستاگرام تاسیس کنم تو زمینه لوازم جانبی موبایل لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام و درود. خب سوالتون خیلی کلی هست. مثل اینکه من بگم میخوام موفق بشم، لطفا راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *