دیگر مطالب

چرا دیجیتال مارکتینگ باید برای کسب و کارهای کوچک مهم باشد؟

شما به دیجیتال مارکتینگ برای کسب‌وکارهای کوچک اعتقاد دارید؟

واقعیت این است که  خیلی از کسب‌وکارهای کوچک وقتی شروع به کار می‌کنند، عمده تمرکزشان روی این است که چطور اولین گروه از مشتریان را به مغازه خود وارد کنند. برای رسیدن به این هدف از روش‌های متفاوتی مانند تراکت‌های تبلیغاتی، بروشورها و بعضا بیلبوردهایی در مراکز کلیدی شهر استفاده می‌کنند.

برخی از این روش‌ها نتایجی به همراه داشته‌اند، مسلما با فریاد زدن در خیابان و پخش تراکت بالاخره یک نفر وارد مغازه خواهد شد، اما این روش مسلما بهینه نیست و ما به دنبال بهترین روش هستیم.

در کنار برخی از روش‌های کارآمد در محیط واقعی، بهتر است از قدرت فضای آنلاین و دیجیتال مارکتینگ برای هدف گرفتن مشتریان استفاده کنیم.

مطلب پیشنهادی: اصول دیجیتال مارکتینگ را می‌دانید؟ خیلی‌ها از این ۳ اصل گذشتند، شما نگذرید

مزیت‌های دیجیتال مارکتینگ

گروه مشتریانی که در فضای آنلاین می‌توانید هدف قرار دهید به مراتب بزرگتر است گروه مشتریان در فضای آفلاین است.

در فضای آنلاین و با کمک تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ به گروه بزرگی از مشتریان هدف دسترسی خواهید داشت و با هزینه به صرفه‌تری می‌توانید پیام خود را به آن‌ها منتقل کنید و تبلیغات انجام دهید.

 

دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارهای کوچک

 

مطلب پیشنهادی: تکنیک‌های بازاریابی اینستگرامی ویژه کسب‌وکارهای رستوران و کافه

 

برخی دیگر از مزیت‌های بازاریابی دیجیتال عبارت‌اند از:

۱- در فضای دیجیتال هدف‌گیری بهتری خواهید داشت. می‌توانید افرادی را هدف تبلیغات خود قرار دهید که به احتمال بالاتری می‌توانند مشتری شما باشند.

این حالت را با پخش تراکت مقایسه کنید که بدون شناخت مشتریان به آنها تراکت داده می‌شود در حالی که شاید فرد مورد نظر به هیچ وجه نتواند مشتری شما باشد.

۲- در فضای آنلاین می‌توان به گروه بزرگتری از مشتریان دسترسی داشته باشد.

۳- هزینه تبلیغات به مراتب کمتر و به صرفه‌تر از حالت آفلاین است، با هزینه‌ای برابر با یک بیلبورد تبلیغاتی می‌توانید پیام خود را به هزاران مشتری هدف در شهر مورد نظر برسانید.

۴- می‌توانید میزان تاثیرگذاری تبلیغات خود را با جزئیات کامل رصد کنید، مثلا می‌توانید بفهمید که چند نفر از کدام شیوه تبلیغاتی با شما آشنا شده اند.

کدام شیوه تاثیر بیشتری و کدام شیوه تاثیر کمتری داشته است و به این شکل  بودجه تبلیغاتی را برای روش‌های بهتر هزینه کنید.

 

استفاده از دیجیتال مارکتینگ را به تعویق انداخته‌اید؟

چرا استفاده از دیجیتال مارکتینگ را به تعویق انداخته‌اید؟ اصلا چرا فکر می‌کنید که استفاده از بازاریابی دیجیتال را باید به تعویق بیاندازید؟

خیلی از کسب‌وکارها در شروع کار به دلایل و البته بهانه‌های متفاوتی استفاده از روش‌های دیجیتال برای جذب مشتری را به تعویق می‌اندازند.

مالکین برخی از کسب‌وکارهای کوچک معتقدند که به دلیل نداشتن هزینه یا زمان کافی توان رقابت در فضای آنلاین را ندارند.

آنها معتقدند که استفاده از روش‌های دیجیتال با چالش‌های زیادی همراه است و نمی‌توانند با چالش‌های آن روبرو شوند، و ترجیح می‌دهندکه تمرکز خود را روی روش‌های سنتی قرار دهند.

حتی برخی از آنها در استفاده از روش‌های سنتی هم درایت کافی را به خرج نمی‌دهند و بعضا معتقدند که باید منتظر ماند تا مشتری به صورت گذری از ما خرید کند.

چون یک کسب‌وکار کوچک هستند پس به تعداد کمتری از مشتری هم نیاز خواهند داشت، و این تفکر درستی نیست و هیچ مالک کسب‌وکاری که به رشد علاقه‌مند باشد اینگونه فکر نمی‌کند.

 

دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارهای کوچک

 

مشتریانتان در فضای آنلاین حضور دارند

خیلی از کسب‌وکارهای کوچک هنوز از دیجیتال مارکتینگ استفاده نمی‌کنند زیرا بر این باورند که ابتدا باید تمامی مهارت‌های لازم را کسب کرده و سپس شروع به استفاده از روش‌های دیجیتال نمایند.

ایراد این باور این است که زمان زیادی از دست شما خواهد رفت، مسلما برای ورود به هرکاری باید در مورد آن اطلاعات کسب‌ کرد و حتی مهارت‌هایی را آموخت اما نباید بیش از حد کمالگرایی کرد.

مشتریان شما در همین روز و همین ساعت در فضای دیجیتال مشغول گشت‌وگذار و جستجوی کسب‌وکارهایی مشابه شما هستند.

اما از آنجایی که شما در جستجوهای آنها دیده نمی‌شوید به سراغ رقبای شما می‌روند. هرچه دیرتر به این حوزه ورود پیدا کنید فرصت‌های بیشتری را از دست خواهید داد.

امروز مردم طور دیگری خرید می‌کنند، آنها پیش از خرید خیلی از محصولات و خدمات ابتدا وارد گوگل، شبکه‌های اجتماعی و  . . . شده و سعی می‌کنند اطلاعات کافی به دست آورند.

حتی آنهایی که کسب‌وکاری را می‌شناسند پیش از استفاده از خدمات یا محصولات آن سعی می‌کنند در اینترنت در مورد آن کسب‌وکار جستجوهایی انجام دهند و اطلاعاتی به دست آورند، آنها انتظار دارند یک سایت یا یک حساب در شبکه‌های اجتماعی از شما ببیند.

آنها به دنبال نظرات دیگر افرادی خواهند بود که پیشتر از خدمات یا محصولات شما استفاده کرده‌اند، آنها به دنبال سابقه و میزان اعتبار شما خواهند بود.

اگر شما در فضای آنلاین حضور نداشته باشید، مشتریان اطلاعاتی از شما مشاهده نخواهند کرد و به احتمال زیاد جذب رقبای قوی‌تر شما خواهند شد. به همین دلیل است که عدم حضور در فضای آنلاین به معنی از دست دادن فرصت‌هاست.

 

رقبای شما در فضای آنلاین حضور دارند

برای موفقیت در کسب‌وکارتان باید همواره توجه کافی به رقبا و فعالیت‌های آنها داشته باشید و از موفقیت‌ها و اشتباهات آنها درس بگیرید.

به رقبا تنها به شکل یک حریف نگاه نکنید که قصد شکست دادن آنها را دارید، آنها را به چشم افرادی ببینید که درس‌های خوبی برای آموزش به شما دارند.

وقتی به فعالیت‌های رقبا در فضای دیجیتال نگاه می‌کنید تا حدی می‌توانید متوجه شوید که چه تکنیک‌های خوب جواب می‌دهند و چه تکنیک‌های کارآمد نیستند.

کسب‌وکار شما هرچه که باشد به احتمال خیلی زیاد تعدادی از رقبای شما یک وب‌سایت یا یک حساب در شبکه‌های اجتماعی دارند و می‌توانید نوع فعالیت‌ آنها در فضای دیجیتال را رصد کنید.

چه نوع محتواهایی تولید می‌کنند؟  از چه روش‌های تبلیغاتی در فضای دیجیتال استفاده کرده‌اند؟ کدام روش را به صورت مداوم استفاده می‌کنند؟ آیا از ویدیو استفاده کرده‌اند؟ با مخاطبان چطور برخورد می‌کنند؟ند و در نهایت شما می‌توانید بهتر از آنها عمل کنید؟

اگر شما وبسایت داشته باشید ولی مشتریان هنگام جستجوی خدمات و محصولات شما در اینترنت، وب‌سایت رقبایتان را مشاهده کنند و وبسایت شما را در نتایج نبینند، یعنی شما هیچ کاری نکرده‌اید و وب‌سایت هنوز نتوانسته برای شما مفید واقع شود.

و به این شکل رقبای شما مشتریان را به سمت خود هدایت کرده‌اند حتی اگر وب‌سایت خوبی نداشته باشند و یا خدمات و محصولاتشان به اندازه شما خوب نباشد.

 

مطلب پیشنهادی: ۱۰ مورد از روش‌های بازاریابی اینترنتی ویژه کسب‌وکارهای کوچک

 

دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارهای کوچک

 

در دسترس مشتریانتان باشید

در دنیای دیجیتال امروز، مشتریان برای هر چیزی که می‌خواهند ابتدا به سراغ اینترنت رفته و جستجوهایی را انجام می‌دهند.

اگر شما هیچ حضوری در فضای دیجیتال نداشته باشید، مسلما در جستجوی مشتریان بالقوه دیده نخواهید شد و قطعا از دستشان خواهید داد.

اگر در فضای دیجیتال حضور داشته باشید اما همچنان رقبای شما در جستجوی مشتریان دیده شوند، بازهم مشتریان زیادی را از دست خواهید داد و با حالت قبل تفاوت زیادی نخواهد داشت.

اینجا نقطه‌ای است که اهمیت دیجیتال مارکتینگ مطرح می‌شود. داشتن یک وب‌سایت و حضور در فضای دیجیتال کافی نیست، باید با روش‌های مختلف تبلیغات دیجیتال که در صدر آن‌ها سئو قرار دارد کاری کنید که شما هم در نتایج جستجوها دیده شوید و مخاطبان هدف را به وب‌سایت خود هدایت کنید.

برای دیده شدن در نتایج جستجو باید محتوا تولید کنید و محتواهای تولیدی شما باید پاسخ‌های شما به سوالات مشتریانتان باشد. پس بهترین کار این است که سوالات احتمالی مشتریانتان را کشف کرده و پاسخی جامع به آن‌ها بدهید.

اگر فروشنده پارکت و کفپوش هستید، ببینید مشتریانتان چه سوالاتی را در مورد کسب‌وکار شما در گوگل جستجو می‌کنند.

مثلا تولید محتوایی با عنوان ” مقایسه پارکت و کفپوش” یا محتوایی با عنوان ” هزینه پارکت چقدر است” می‌تواند مشتریان زیادی را به سایت شما هدایت کند.

 

اجازه دهید مشتریان به سمتتان بیایند

به دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال به عنوان روشی نگاه کنید که به شما کمک می‌کند در در دسترس مشتریان هدفتان در فضای دیجیتال باشید تا خدمات و محصولاتتان را به  آن‌ها نمایش دهید.

بازاریابی دیجیتال به شما کمک می‌کند به تعداد بسیار بیشتری از مشتریان هدفتتان دسترسی داشته باشید که پیشتر تنها تعدادی از آنها را که در نزدیکی محل کسب‌وکار شما بودند می‌توانستید هدف بگیرید.

 

مخاطبان هدف خود را بشناسید

دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می‌کند با مخاطبان خود تعامل بهتری داشته باشید. از طریق ارتباط نزدیکتر با مخاطبان در سایت و شبکه‌های اجتماعی به تدریج شناخت بهتری نسبت به مخاطبانتان در فضای دیجیتال پیدا خواهید کرد.

کسب‌وکارهای زیادی از طریق برگزاری مسابقات، نظرسنجی‌ها و دریافت کامنت و نظر از مشتریان به دنبال ارتباط و شناخت عمیق‌تر از مخاطبان هستند.

شناخت بهتر نسبت به مخاطبان هدف به شما کمک می‌کند که در رفع مشکل کاربرانتان بهتر عمل کنید و تغییراتی را در محصولات یا خدمات خود ایجاد کنید.

کسب‌وکارهای کوچک دائما به دنبال استفاده از روش‌های به صرفه تبلیغات هستند و تلاش می‌کنند که در چهارچوب بودجه بازاریابی خود هزینه کنند.

روش‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ به دلیل هزینه کم و امکان دسترسی به تعداد زیادی از مشتریان هدف، گزینه خوبی برای کسب‌وکارهای کوچک هستند.

تمامی این روش‌ها از نظر اقتصادی گزینه‌های معقول‌تری نسبت به تبلیغ در تلویزیون، رادیو و بیلبوردهای شهر هستند و در اغلب موارد بازخورد بهتری برای شما خواهند داشت.

 

در نهایت اگر هنوز به حضور کسب‌وکارهای سنتی در فضای آنلاین اعتقادی ندارید، پیشنهاد می‌کنم تعدادی از این کسب‌وکارها را در گوگل جستجو کنید و حضورشان در فضای آنلاین را مشاهده کنید.

موفق باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا