دیگر مطالب

آموزش کامل گوگل وبمستر تولز | راهنمای تصویری گوگل سرچ کنسول ۲۰۱۸

اگر به دنبال یادگیری و آشنایی بیشتر با گوگل وبمستر تولز هستید، این مطلب می تواند برایتان مفید باشد. در این مطلب به طور کامل و در ۶ بخش مجزا به گوگل وبمستر تولز یا همان گوگل سرچ کنسول پرداخته ام . در بخش های ابتدایی در مورد ماهیت وبمستر تولز و اهمیت استفاده از آن صحبت کرده ام. در بخش های میانی به چگونگی ثبت سایت در وبمستر تولز و در بخش های پایانی به چگونگی کار با وبمستر تولز و در نهایت به چگونگی افزایش ورودی از گوگل با کمک وبمستر تولز پرداخته ام.

گوگل وبمستر تولز یا گوگل سرچ کنسول چیست؟

وبمستر تولز یا سرچ کنسول؟
اگر نام گوگل وب مستر تولز برایتان آشناست، احتمالا اطلاعاتی هم در مورد این ابزار تحت وب گوگل دارید.  از آنجایی که ابزار گوگل وبمستر تولز نه تنها برای وبمستران بلکه برای متخصصین سئو، متخصصین بازاریابی دیجیتال، مالکین کسب وکارها و توسعه دهندگان هم ابزار کارآمدی است، گوگل در سال ۲۰۱۵ در کنار وبمستر تولز فعلی، نسخه جدید از آن را با نام گوگل سرچ کنسول عرضه کرد که تفاوت هایی جزئی به خصوص در گزارش ها با وبمستر تولز دارد.

حتما بخوانید : راهنمای کامل گوگل آنالیتیکس و نصب آن در سایت

گوگل سرچ کنسول با اتصال به سایت، اطلاعات مهی را درباره وضعیت سایت در اختیار شما قرار می دهد. به عنوان مثال با چه کلمه های کلیدی در گوگل دیده می شوید. از کدام کلمه های کلیدی ورودی بیشتری دارید. کدام صفحات شما عملکردی بهتری دارند.

اما گوگل وبمستر تولز یا گوگل سرچ کنسول چیست؟

گوگل وبمستر تولز و نسخه جدیدش یعنی گوگل سرچ کنسول، برخلاف گوگل آنالیتیکس که آمارهایی را درباره بازدیدکنندگان در اختیار شما قرار می دهد، روی وضعیت خود سایت در گوگل تمرکز دارند. به عنوان مثال چه تعداد از صفحات شما ایندکس شده است؟ برای چه کلماتی در گوگل دیده می شوید؟ کدام صفحات و کلمات عملکرد بهتری دارند؟ و اطلاعاتی از این دست که به شما کمک می کنند وضعیت سایت خود را در گوگل بهبود دهید.

چرا از استفاده از وبمستر تولز اهمیت دارد؟

به این یک دلیل هم که شده، باید از وبمستر تولز استفاده کرد
همانطور که گفتم، گوگل وبمستر تولز آمارهای مهمی را در مورد وضعیت وبسایت در اختیار شما قرار می دهد که استفاده درست از آنها می تواند به بهبود وضعیت سئوی سایت کمک زیادی بکند. به عنوان مثال می توانید نرخ کلیک یا CTR مطالب را مشاهده کنید و با تغییر و تست عنوان های جایگزین ترافیک بیشتری را دریافت کنید. اما یکی از مهمترین فواید استفاده از گوگل سرچ کنسول یا همان گوگل وبمستر تولز این است که می توانید با گوگل در ارتباط باشید و از جریمه های ناگهانی گوگل تا حد زیادی در امان بمانید.

حتما بخوانید: صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست؟ بررسی نمونه لندینگ پیج های ایرانی و خارجی

اگر شما مرتکب تخلفی از دید گوگل شوید، گوگل پیش از آنکه شما را جریمه کند اخطاری را در گوگل وبمستر تولز برای شما ارسال می کند واین فرصت برای شما وجود دارد که در راستای اخطار دریافت شده اقدامی انجام دهید و از پنالتی گوگل در امان باشید. گوگل علاوه بر ارسال اخطارهای احتمالی، پیشنهاداتی را نیز در جهت بهبود وضعیت سایت و سئوی آن برای شما ارسال می کند که مسلما عمل کردن به آنها مفید خواهد بود. پس در حالت کلی می توان گفت که اهمیت گوگل وبمستر تولز در دو چیز است، اول دریافت آمار و اطلاعاتی از وضعیت سایت که می تواند به سئوی سایت کمک کند و دوم امکان ارتباط با گوگل در جهت دریافت پیشنهادات و اخظارهای احتمالی و در امان ماندن ازجریمه های ناگهانی.  
آموزش سرچ کنسول 2018

ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز

قدم به قدم با آموزش ثبت سایت در وبمستر تولز

قدم اول : ورود به سایت گوگل وبمستر تولز

در اولین قدم لازم است که google webmaster tools یا google search console را در گوگل سرچ کنید و یا از اینجا وارد سایت شوید. دقت داشته باشید که گوگل سرچ کنسول و گول وبمستر تولز هر دو یک ابزار هستند، و ثبت نام در یکی از آنها یعنی ثبت نام در هردوی آنها، اما با هر دوی آنها می توانید آمار سایت را مشاهده کنید. من در اینجا تمام آموزشها را روی نسخه جدیدتر یعنی گوگل سرچ کنسول به شما ارایه می دهم و تنها در برخی موارد که لازم است به سراغ نسخه قدمی یعنی وبمستر تولز می روم. پس از ورود به سایت صفحه زیر را مشاهده می کنید که باید روی گزینه Start Now کلیک کنید و با حساب جیمیل خود وارد ابزار سرچ کنسول شوید(باید یک حساب جیمیل داشته باشید).
آموزش سرچ کنسول 2018
صفحه ورود به گوگل وبمستر

قدم دوم: ثبت سایت یا همان Property در سرچ کنسول

پس از ورود به گوگل سرچ کنسول، همانند تصویر زیر یک پیغام خوش آمدگویی به شما نمایش داده می شود و از شما درخواست می شود که یک پروپرتی( منظور همان سایت) را به سرچ کنسول اضافه کنید.
آموزش سرچ کنسول 2018
قدم دوم : اضافه کردن سایت به وبمستر تولز
  اگر به تصویر بالا دقت کنید، زیر گزینه find out more خط کشیده ام. لطفا روی آن کلیک کنید و صفحه باز شده را مطالعه کنید. هر آدرس سایت در سرچ کنسول یک پروپرتی محسوب می شود و نکته مهم این است که از دید سرچ کنسول و البته از دید گوگل آدرس یک سایت با www و آدرس همان سایت بدون www دو آدرس کاملا مجزا حساب می شوند. پس وقتی سایت شما با www و بدون www در دسترس باشد و در نتایج دیده شود، گوگل اینگونه تصور می کند که سایت شما از طریق دو آدرس مجزا در دسترس قرار دارد و به نظر اون یکی از سایت ها محتوای سایت دیگر را کپی کرده است و  این برای سئو سایت دردسر ساز است. اگر روی گزینه find out more کلیک کنید، گوگل از شما می خواهد که یک بار سایت خود را با www ثبت کرده و روی گزینه Add Property کلیک کنید. یک بار هم بدون www این کار را انجام دهید. دقت داشته باشید که اگر سایت شما هم با htttp و هم با https در دسترس باشد در نتیجه سایت شما در چهار حالت زیر در دسترس است و در نتایج گوگل دیده می شود. http://www.yourdomain.com http:yourdomain.com https:www.yourdomain.com https://yourdomain.com پس لازم است که هر چهار حالت را به گوگل معرفی کنید و در نهایت مشخص کنید که آدرس پیشفرض که مایل هستید با آن آدرس در نتایج گوگل دیده شوید کدام است . به این شکل گوگل دیگر حالت ها را نادیده می گیرد و سایت شما آسیبی از نظر سئو نخواهد دید. در قدم چهارم به چگونگی تعیین آدرس پیشرفض می پردازیم.  

قدم سوم : تایید مالکیت دامین

پس از اضافه کردن سایت، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، وبمستر تولز از شما میخواهد که مالکیت خود نسبت به آدرس وارد شده را ثابت کنید. به این منظور از شما درخواست می کند که یک فایل html را در ریشه سایت خود قرار دهید، به طوری که فایل مورد نظر به صورت زیر در دسترس باشد. www.yourdomain.com/htmlfilename
آموزش سرچ کنسول 2018
در تصویر بالا اگر به سمت پایین اسکرول کنید مشاهده می کنید که وبمستر تولز روشهای دیگری را هم برای تایید مالکیت پیشنهاد داده است که روش اول، روش پیشنهاد شده است.

قدم چهارم : تعیین آدرس پیشفرض یا Preferred Domain

در قدم دوم، در مورد افزودن پروپرتی ها گفتیم و در آخر اشاره کردیم که باید همه آدرس هایی را که سایت شما با آنها در دسترس است به عنوان یک پروپرتی جداگانه به وبمستر تولز معرفی کنید و در نهایت مشخص کنید که پروپرتی پیشفرض کدام است، یعنی سایت شما با کدام آدرس باید در نتایج جستجو دیده شود. فرض کنیم شما دو پروپرتی یکی با www  و دیگری بدون www را در سرچ کنسول اضافه کرده اید. برای مشخص کردن پروپرتی پیشفرض، از گزینه های منوی کناری سرچ کنسول، گزینه Go to Old version را انتخاب می کنیم.( من هنوز انجام این کار در ورژن جدید را پیدا نکرده ام پس از طریق ورژن قدیمی این کار را انجام می دهم).  
آموزش سرچ کنسول 2018
  پس از ورود به نسخه قدیمی، همانند تصویر زیر از منوی کشویی بالا یکی از پروپرتی ها را انتخاب می کنیم، به طور مثال پروپرتی بدون www را انتخاب می کنیم.  
آموزش سرچ کنسول 2018
سپس همانند تصویر زیر روی آیکون تنظیمات کلیک می کنید و گزینه setting را انتخاب می کنید.
آموزش گوگل وبمستر تولز
  پس از ورود به صفحه تنظیمات، باید مشخص کنید که سایت شما با چه آدرس پیشفرضی در نتایج دیده شود، که من در اینجا حالت بدون www انتخاب کرده ام. شما می تونید با www را انتخاب کنید، تفاوتی نمی کند، مهم این است که یکی را انتخاب کنید.  
آموزش گوگل وبمستر تولز
پس از انجام این کار لازم است که مجدد از منوی کشویی بالا پروپرتی دیگر را انتخاب کنید و در پروپرتی جدید هم به گوگل یادآور شوید که میخواهید چطور در نتایج دیده شوید. در همه پروپرتی ها باید یک حالت را به عنوان پیشفرض انتخاب کنید. البته برخی می گویند برای یک پروپرتی انجام شود کافی است، اما انجام آن قطعا ضرری نخواهد داشت.  

قدم پنجم : افزودن site map به سرچ کنسول

بدون تعارف، اگر سایت کوچکی هستید، نیازی به ثبت نقشه سایت در وبمستر تولز ندارید. اما اگر سایت نسبتا بزرگتری هستید، مثلا یک سایت فروشگاهی که صفحات زیادی دارد، واجب است که نقشه سایت خود را در سرچ کنسول گوگل وارد کنید.

 توصیه من: در هرحال نقشه سایت را اضافه کنید، اضافه کردن آن ضرری نخواهد داشت.

برای انجام آن ابتدا باید نقشه سایت خود را به دست آورید، اگر از وردپرس و افزونه yoast Seo استفاده می کنید. می توانید نقشه سایت خود را در این افزونه مشاهده کنید، نقشه سایت یک آدرس دارد که در ادامه آدرس سایت قرار می گیرد، یک نمونه آدرس نقشه سایت به شکل زیر است.

http://yourdomain.com/sitemap_index.xml

پس از به دست آوردن آن باید همانند تصویر زیر وارد بخش site map در سرچ کنسول شوید و آدرس نقشه سایت را در محل مشخص شده وارد کرده و submit کنید. اگر آدرس نقشه درست باشد، در کادر پایین تصویر وضعیت نقشه سایت موفقیت آمیز خواهد بود.  
آموزش گوگل وبمستر تولز
     
آموزش گوگل وبمستر تولز

اتصال گوگل وبمستر تولز به گوگل آنالیتیکس

مشاهده آمارهای وبمستر تولز در گوگل آنالیتیکس

شاید تصور کنید  که گوگل آنالیتیکس و گوگل وبمستر تولز دو ابزار شبیه به هم هستند و اطلاعاتی تقریبا یکسان را در اختیار ما قرار می دهند. در حالی که اینطور نیست و تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند.

گوگل آنالیتیکس بیشتر روی بعد ترافیک ورودی به سایت تمرکز دارد. چه تعداد بازدید کننده وارد سایت می شوند؟ از کجا وارد سایت می شوند؟ کدام صفحات را می بینند؟ این افراد چه ویژگی هایی دارند؟ چه مدت زمان در سایت شما می مانند و چه کارهایی انجام می دهند؟ اما در طرف مقابل گوگل وبمستر تولز یا همان گوگل سرچ کنسول به خود سایت توجه می کند. چه سایت هایی به شما لینک داده اند؟ وضیت سایت در موتور جستجوی گوگل چگونه است؟ چه خطاهایی وجود دارند؟ علاوه بر تفاوت هایی که بیان شد، این دو ابزار نگاه متفاوتی به اطلاعات دارند، از این رو ترکیب کردن آمارهای این دو ابزار می تواند بینش های جدیدی به شما بدهد. از این رو در این بخش به چگونگی اتصال وبمستر تولز و گوگل آنالیتیکس و مشاهده آمار وبمستر تولز در گوگل آنالیتیکس می پردازیم. برای اتصال حساب گوگل آنالیتیکس سایتتان به حساب وبمستر تولز،لازم است که با همان جیمیلی که در هر دو ثبت نام کرده اید  وارد وبمستر تولز شوید. همانند تصویر زیر روی گزینه تنظیمات کلیک کنید و گزینه Google Analytics Property را انتخاب کنید.  
آموزش گوگل وبمستر تولز
  پس از طی کردن پروسه اتصال، گزارشات جدیدی به گوگل آنالیتیکس شما اضافه خواهد شد که مربوط به وبمستر تولز است. برای مشاهده این گزارشات وارد بخش Acquisition  و سپس Search console  شوید و با کلیک روی گزینه های آن گزارشات مختلف را مشاهده کنید.  
آموزش گوگل وبمستر تولز

آموزش تصویری گوگل وبمستر یا Google search console

آشنایی با بخش های مختلف سرچ کنسول 
بهتره بریم سراغ یکی از وعده هایی که درعنوان این مطلب دادم، یعنی آموزش تصویری گوگل سرچ کنسول ۲۰۱۸، منظورم از بیان ۲۰۱۸ همان نسخه جدید سرچ کنسول با رابط کاربری جدیدش هست. سایت های داخلی عمدتا وبمستر تولز قدیم را آموزش دادن، که البته همچنان مفید هستند ولی من ترجیح دادم سرچ کنسول با محیط جدیدش را به شما معرفی کنم.

Overview

در این بخش آمار خلاصه ای از دیگر بخش های سرچ کنسول در اختیار شما قرار می گیرد. اطلاعاتی در مورد تعداد کلیک هایی که از جستجوهای گوگل به دست آورده اید و همینطور وضعیت ایندکس شدن مطالب در گوگل که همگی به صورت جداگانه و کاملتر در بخش های بعدی آمده اند.  
آموزش گوگل وبمستر تولز
داشبورد گوگل سرچ کنسول یا همان وبمستر تولز جدید

Performance

این قسمت یکی از مهمترین و البته جذاب ترین بخش های سرچ کنسول است که در وبمستر تولز قدیم هم وجود داشت. در این بخش آمارهای جالبی را در مورد وضعیت وبسایتتان در گوگل مشاهده می کنید. آمارهایی مثل تعداد دفعاتی که در جستجوهای گوگل دیده شده اید. تعداد دفعاتی که روی لینک های شما کلیک شده است و همینطور نمایش این آمار برای کلمات مختلفی که با جستجوی آنها دیده شده اید و کلیک دریافت کرده اید. از این بخش می توان برای افزایش ورودی از گوگل استفاده کرد که در بخش آخر به آن پرداخته ام.  
دشبورد گوگل سرچ کنسول
  می توانید ببینید که برای چه کلماتی در جستجوی گوگل دیده شده اید و هر کلمه چه تعداد کلیک برای شما آورده است و همینطور می توانید این آمارها را برای مطالب سایت مشاهده کنید. اینکه هر مطلب چندبار در نتایج گوگل دیده شده است و چه تعداد کلیک روی آن انجام شده است.  
آموزش تصویری گوگل سرچ کنسول

Coverage

در این بخش آمارهایی را از وضعیت ایندکس شدن مطالب مشاهده می کنید. چه تعداد مطلب ایندکس شده اند. چه خطاهایی مشاهده شده است، کدام صفحات ایندکس نشده اند و . . .  
ایندکس مطالب در سرچ کنسول

Mobile Usability

حتما مطلع هستید که ریسپانسیو بودن وبسایت تا چه حد هم برای کاربر و هم برای گوگل اهمیت دارد. در ابن بخش، گوگل قسمت های مختلف سایت شما را از نظر ریسپانسیو بودن بررسی کرده است. می توانید مشاهده کنید که کدام صفحات از نظر گوگل ریسپانسیو هستند، کدام صفحات نیستند و پیشنهادهای گوگل برای شما چیست.  
آموزش گوگل سرچ کنسول

در این بخش همانطور که مشخص است آمارهای لینک سازی سایت را مشاهده می کنید. کدام مطالب شما از چه سایت هایی لینک دریافت کرده اند. کدام مطالب شما از دیگر مطالبتان لینک دریافت کرده اند. کدام سایت های خارجی به شما لینک داده اند و اطلاعات دیگری در مورد وضعیت لینکسازی سایت که قطعا مفید خواهند بود.
آموزش تصویری وبمستر تولز
آموزش گوگل وبمستر تولز

افزایش ورودی از گوگل با کمک گوگل سرچ کنسول

از راهنمایی هایی سرچ کنسول برای افزایش ورودی گوگل استفاده کنید.
از نظر من این بخش مهمترین بخش این مقاله است، اگر با مطالعه بخش های قبلی با محیط گوگل سرچ کنسول ، انواع گزارشات و آمارها و همینطور اتصال آن به گوگل آنالیتیکس آشنا شده باشید، در نهایت لازم است که بدانید چطور از این ابزار و آمارهای آن برای رشد وبسایت استفاده کنید. یکی از کاربردهای اصلی گوگل سرچ کنسول استفاده از آن برای افزایش ورودی گوگل است. Brian Dean یکی از متخصصین مشهور سئو و موسس وبسایت بکلینکو است، او با استفاده از گزارشات گوگل سرچ کنسول موفق شد ترافیک دریافتی سایتش از گوگل را افزایش دهد.

برایان دقیقا چه کار کرد؟

کاری که برایان کرد این بود که با استفاده از گزارش سرچ کنسول در بخش Performance کلیک های دریافتی از گوگل را افزایش داد. در واقع تلاش کرد تا محتواهایی که علی رغم نمایش در نتایج بالای گوگل کلیک کافی را دریافت نمی کنند، عملکرد بهتری پیدا کنند و ورودی های بیشتری را روانه سایت کنند.  

برایان چطور این کارو انجام داد؟

۱-  کلماتی که CTR پایین دارند را شناسایی کنید

اول از همه باید  “Average CTR” و  “Average Position” از تب اصلی را در قسمت پرفورمنس مشاهده کنید. منظور از CTR همان نرخ کلیک خوردن است. مثلا اگر یک مطلب CTR برابر با ۳% داشته باشد، یعنی از هر ۱۰۰ باری که در نتایج گوگل دیده می شود، ۳ بار روی آن کلیک شده است. منظور از  “Average Position”  این است که مطالب شما به طور میانگین در رتبه چند گوگل قرار دارند. یعنی لینک چندم هستند.  
آموزش گوگل وبمستر تولز
بسیار عالی، حالا باید به دنبال کلماتی بگردیم که در رتبه های نسبا بالای گوگل قرار دارند و آن ها را جدا کنیم. مثلا کلماتی را که در رتبه ۱ تا ۵ گوگل قرار دارند را جدا می کنیم. برای انجام این کار در بخش Performance روی گزینه  queries کلیک کنید تا آمار مربوط به کلمات را مشاهده کنید و سپس همانند تصویر زیر کلماتی را فیلتر کنید که رتبه شما برای آن کلمات بین لینک ۱ تا ۵ است.
داشبورد وبمستر تولز
google search console
بسیار عالی، شما کلماتی را شناسایی کردید که برای آنها در جایگاه ۱ تا ۵ گوگل قرار دارید، به طور متوسط مطالبی که در رتبه ۱ تا ۵ گوگل قرار دارند نرخ کلیک ۴٫۳۵% دارند. پس همانند تصویر زیر از بین این کلمات آنهایی را که نرخ کلیک پایین تری دارند جدا کنید.
آموزش تصویری سرچ کنسول گوگل
آموزش سرچ کنسول گوگل
بسیار عالی، تا اینجای کار به لیست کلماتی رسیدیم که در جایگاه ۱ تا ۵ گوگل قرار داشته اما نرخ کلیک خوبی  ندارند. این کلمات همان کلماتی هستند که باید روی آنها کار کنیم تا ترافیک بیشتری را از گوگل به سایت ارسال کنند. به عنوان مثال در عکس زیر مشاهده می کنید که یکی از کلمه ها که در جایگاه های بالای گوگل قرار گرفته، نرخ کلیک ۲٫۹% دارد و از ۱۵۰۷باری که در نتایج دیده شده تنها ۴۴ کلیک روی آن انجام شده، مسلما می توان کاری کرد که این کلمه نرخ کلیک بالاتری پیدا کند و ورودی بیشتری به سایت هدایت کند. اما چطور؟ در قدم بعدی خواهید دید.  

۲- صفحه مربوط به کلمه را پیدا کنید

در قدم بعد لازم است که صفحاتی را که برای کلمه مورد نظر نمایش داده می شوند پیدا کنید. برای انجام این کار کافیست روی کلمه مورد نظر کلیک کنید و لینک صفحه یا صفحات را مشاهده کنید.
آموزش گوگل وبمستر تولز

۳- عنوان صفحه و توضیحات آن را بهینه کنید

بسیار عالی، شما مطلبی را پیدا کردید که برای کلمه مشخصی در رتبه بالای گوگل قرار دارد اما نرخ کلیک خوبی ندارد. نوبت به این می رسد که عنوان مطلب و توضیحات متا( که در نتایج گوگل دیده می شود) را بهتر کنید. نمی توان دقیقا گفت که چه عنوانی باید بنویسید. این تا حد زیادی به نوع مطلب شما و البته کسب و کار شما وابسته است، باید به این فکر کنید که چرا کاربر با جستجوی آن کلمه روی این مطلب کلیک نمی کند، احتمالا از نظر آنها  این مطلب پاسخگوی نیازش نیست. پس بهتر است عنوان و توضیحات مطلب را به شکلی بنویسید که کاربران مطلب شما را پاسخی کامل به نیاز یا سوال خود ببیند و البته لازم است که مطلب شما واقعا عالی و کامل باشد. معمولا وجود کلماتی در عنوان مطلب می توانند نشان دهنده کامل و عالی بودن مطلب باشند. کلماتی مثل “قدم به قدم”، ” صفرتاصد”، “مراحل . . . ” ، ” بهترین . . . ” و کلماتی از این دست که به کاربر نشان می دهند این مطلب کامل و عمیق است. نمونه ای از این مطالب در سایت رونق.کام  را در تصویر زیر می بینید.
آموزش تصویری گوگل سرچ کنسول

۴- بررسی نتایج تغییرات

پس از انجام تغیرات لازم، حدود ۱۰ روز صبر کنید و مجدد آمارها را مشاهده کنید. چرا ۱۰ روز؟ زیرا چند روزی طول خواهد کشید تا گوگل مجددا مطلب شما را ایندکس کرده و با تایتل و توضیحات متای جدید در نتایج خود نمایش دهد. به همین دلیل بهتر است حدود ۱۰ روز صبر کنید. خوشبختانه در سرچ کنسول گوگل یعنی وبمستر تولز جدید، امکان مقایسه آمار با گذشته فراهم شده است. شما می توانید نرخ کلیک یا همان CTR را در تاریخ های مختلف باهم مقایسه کنید. برای انجام این کار همانند تصویر زیر روی گزینه تاریخ در قسمت بالا کلیک کنید.  
آموزش گوگل وبمستر تولز
  سپس همانند تصویر زیر روی گزینه COMPARE رفته و یک بازه زمانی را وارد کنید. مثلا در تصویر زیر ۲۸ روز گذشته با ۲۸ روز قبلی خود مقایسه شده است. در واقع ماهی که گذشته با ماه قبلش مقایسه می شود.  
آموزش گوگل وبمستر تولز
پس از انتخاب بازه زمانی می توانید نرخ کلیک کلی و همینطور نرخ کلیک برای کلمات و صفحات مشخص را با گذشته مقایسه کرده و بررسی کنید که تغییراتی شما در عنوان و توضیحات متا تا چه حد درست و موثر بوده است، آیا لازم است که مجددا تغییر دهید؟  

نوبت شماست که سرچ کنسول را قورت بدید

از اینجا به بعد نوبت شماست. امیدوارم که این مطلب براتون مفید بوده باشه و به کمکش هم با سرچ کنسول گوگل به اندازه قابل قبولی آشنا شده باشید و هم بتوانید نرخ کلیک خوردن مطالبتان را افزایش و در نتیجه میزان ورودی گوگل را هم افزایش دهید. این مطلب به مرور آپدیت خواهد شد و سعی می کنم تکنیک های بیشتری از گوگل وبمستر تولز را به آن اضافه کنم. اگر سوالی دارید همینجا کامنت بذارید. موفق باشید.    

نوشته های مشابه

‫16 دیدگاه ها

 1. بالاخره یک اموزش بدرد بخور دیدیم. اقا دستت درد نکنه نب کردم. یسوال . خداییش ممنون میشم راست بگی. تا حالا سیستم وبلاگدهی دیدکه یک وبلاگش روزانه بالای ۱۰۰۰۰ بازدید داشته باشه؟ اصلا شدنیه؟ (نگین وردپرس که بهتر بود)درامدش چقدر میشه ممنون ازت.
  وبلاگم : http://www.lifehacker.blog.ir

  1. سلام آقا احسان. خوشحالم که مطلب برات مفید بوده.
   بله وبلاگ دیدم که بیشتر از اینا بازدید کننده داشته، وبلاگ یه خانوم که چند سالی بود در زمینه خیاطی می نوشت و حتی یادمه یه زمانی فروشگاهشم کرد. تخمین درآمد بستگی به خییلی چیزا داره
   چرا سایت نمی زنی؟

   1. ممنون از توجهتون. خیلی خوبه که وبمسترها جواب دیدگاه ها رو بدن. متاسفانه اکثریت جواب نمیدن.
    خب فعلا وبلاگ زدم ببینم تا کدوم زمینه از وبلاگ و منظور تخصص، بازدید بهتری داره و اینکه خودم علاقه دارم تا کدوم زمینه مطلب بنویسم.
    برای همین فعلا میخوای وبلاگنویسی کنم تا بعدش یسایت تخصصی در کنارش راه اندازی کنم. نظر شما چیه؟
    چون کار اصلیم چیز دیگه ای هست و علاقه ای به کارم ندارم برا همین گفتم زمینه علاقه ام برای نوشتن در وبلاگنویسی پیدا کنم. علاقه واقعا مهمه.
    یسوال دیگه.. من هر روز یک متن یا دو تا متن میذارم. بیشتر از سیصد کلمه هست. ایا امیدی هست که بازدیدم بالای ۱۰۰۰۰ ببرم. البته اموزشای سایت شما رو دنبال میکنم.
    مطالب قدیمی وبلاگ که مال دو سه سال پیشه، بعضیاش کپی پیش بودن و بد کیفیت، حذفشون کنم یا بذارم بمونه.؟
    ببخش اگه زیاد سوال میپرسم.
    ممنون و سلامت باشید

    1. سلام. نظر لطفتون هست.
     ۳۰۰ کلمه خیلی کمه به نظرم مطالب یونیک و پر و پیمونی بذارید. البته اگر در صنعت کاری شما مطالب متنی مرسوم هست. مثلا در صنعت مد و لباس، وبلاگ و سایت ها میتونن از متون کمتر و عکس های بیشتری استفاده کنن.

 2. درود توضیحات عالی و کامل بود. یه سوال برای من پیش اومده اینکه چطور میشه سایتی رو از لیست سایت هایی که به سایت من لینک داده اند رو حذف کنم؟ اصلا امکانش وجود داره؟ مثلا حذف سایت های اسپمی که به سایت من لینک دادن. ممنون

 3. سلام. ممنون بابت این آموزش. بسیار عالی و کاربردی بود. یک سوال، در بخشی که میخوایم نرخ کلیک رو در صفحاتی که جای نسبتا خوبی توی نتایج دارند ( بین یک تا پنج )، چرا در تصویر برای فیلتر نتایج greater than 4.9 انتخاب شده به جای smaller?

  1. سلام. شما درست می فرمایید. برای پیدا کردن کلماتی که جایگاهی بین ۱ تا ۵ دارند باید از smaller استفاده کرد.

 4. سلام…
  اگر من این اموزش رو یاد بگیرم برای سئو وبلاگم…ایا خطا هایی که برای وبلاگم http://chefchefak.blog.ir/ داخل سرچ کنسول هست رو برطرف کنم رتبه وبلاگم بهتر میشه؟؟؟ ایا میشه اصلا بر طرف کرد برای وبلاگ؟؟؟؟
  ایا ایندکس ها بهتر میشه؟؟؟ یا تاثیری در رتبه نداره؟؟

  1. سلام دوست عزیز. بله امکان اتصال بلاگ به وبمستر تولز وجود دارد و همه مواردی که در این مقاله آموزش داده شده است در مورد بلاگ هم کارآمد است.

  1. سلام دوست عزیز.
   اگر منظورتون تهیه لیست کلمات کلیدی هست، باید بگم خیر، برای این کار باید از گوگل کیورد پلنر استفاده کنید.
   اما اگر منظورتون شناسایی برخی کلمات هست که نوشتن مطلب حول اون کلمات میتونه براتون ورودی زیادی بیاره، باید بگم بله، یکی از کاربردهای سرچ کنسول همینه. در بخش پرفورمنس کلماتی را که impression بالایی دارند و شما برای اونا مطلب ننوشته اید یا مطلب خوبی ننوشته اید را پیدا کنید.
   این کلمات کلماتی هستند که تولید یک مطلب جامع و باکیفیت حول آنها، میتونه ورودی زیادی از گوگل برای شما ایجاد بکنه.
   موفق باشید.

 5. با سلام آیا بهتر نیست بعد از انجام دادن تغییرات برای بهتر شدن ctr پست رو فچ کنیم تا نتیجه کار رو سریع تر ببینیم ؟

  1. سلام دوست عزیز.
   کاربرد Fetch یا Fetch and Render این است که شما میتونید صفحه مورد نظرتون رو از دید خزنده گوگل مشاهده کنید. آیا خزنده گوگل میتونه به درستی صفحه رو ببینه یا نه. کاربرد دیگه ای هم که داره همین موردی هست که فرمودید، اگر فکر میکنید صفحه شما دیر ایندکس میشه یا تغییر در صفحه دادید ودوست دارید زودتر ایندکس بشه و در نتایج گوگل دیده بشه میتونید ازش استفاده کنید.
   فقط این ارتباطی به بهبود نرخ کلیک یا همون CTR که فرمودید نداره.
   برای بهبود CTR باید روی تایتل و توضیحات متای مطلب کار کنید، و کاری کنید که نرخ کلیک شدن روی مطلبتون افزایش پیدا کنه که این در افزایش جایگاه مطلب در گوگل نیز موثر است.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا